Motorina sau benzina ?

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
georgevesa
Posts: 1
Joined: 04 Jul 2009, 23:07
Auto:

Motorina sau benzina ?

Post by georgevesa »

Fratilor, saptamana viitoare cumpar o masina Kia Ceed ! Oscilez foarte mult ca optiune intre o masina pe motorina sau una pe benzina. Ajutati-ma cu parerile voastre. Apropo, sunt din Brasov si sper sa ne intalnim in Octombrie pe aici.

Aimar
Posts: 341
Joined: 22 Feb 2008, 23:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Motorina sau benzina ?

Post by Aimar »

Salut !
Daca nu depasesti o limita de 20.000 de km pe an iti recomand benzina . Daca oscilezi si faci peste 20.000 de km ..chiar pana in 30.000 pe an ia-ti pe diesel ca se merita . Personal am benzina :) alegerea iti apartine ! Bafta maxima

doio77
Posts: 775
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Motorina sau benzina ?

Post by doio77 »

Eu fac cam 15-18000 pe an dar nu mi-am luat diesel dupa criteriul asta, oricum economie mare nu faci, dar dieselul este altceva, daca vrei liniute , multe rpm si benzina putina in rezervor, sa nu auzi motorul ia benzina, daca vrei un diesel de turatie :D si sa nu simti ca ai motor diesel , sa nu iti ia AC din putere, si etc cate or mai fi iti iei una bucata diesel 1.6 115CP , eu nu regret nici o sec ca am luat diesel, multi imi zic ca am motor pe benzina :)). Decizia iti apartine, fa drv test si te vei convinge. Mergi si cu alte tractorase TDI sa vezi ce diferenta este. Bafta!!!
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Motorina sau benzina ?

Post by Razvan_G »

Diesel, oricare! Motorul pe benzina (nu fa greseala sa iei 1.4!!!) o sa te lase fara bani in portofel... Succes!
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Motorina sau benzina ?

Post by bogdanf »

Razvan_G wrote:Diesel, oricare! Motorul pe benzina (nu fa greseala sa iei 1.4!!!) o sa te lase fara bani in portofel... Succes!
Eu am motor de 1.4 benzina si nu m-a lasat fara bani in portofel. Vezi albumul meu in care am trecut si ceva date despre consumuri.
Discutiile despre benzina vs. motorina sunt foarte vechi si informatii gasesti pe internet in cantitati imense. Ideea generala este ca pentru multi km parcursi intr-un an (de la 20 000 km/an in sus) se merita economia de combustibil si iti poti cumpara diesel. Altfel mergi pe benzina. Mai este si zgomotul motorului la diesel fata de benzina, plus comportamentul unui diesel la anumite turatii fata de motorul pe benzina.
Pentru mine astea au fost puncetele comparate cind mi-am cumparat masina. INDESPENSABIL este TEST-DRIVE-ul.
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Motorina sau benzina ?

Post by Razvan_G »

Eu merg numai in oras in cea mai mare parte. Deci mediul urban. Clar nu se merita benzina, nici 1.6, de 1.4 nici nu mai discut. Scoate cel mai prost consum urban fata de celelalte motoare. Nu zic ca nu-i performant, dar pe mine ma usuca. Pentru oras, doar pentru oras: DIESEL! :cry:
Facut teste peste teste... ultimul chiar joi... cand s-a aprins beculetul galben (low fuel) am tras pe dreapta la prima benzinarie si am bagat fix 10 l de benzina. Resetat trip A. Am plecat cu treburi, a doua zi tot prin oras si seara la 70 de km se aprinde iar beculetul. Cu 10 l faci 70 km urban. Viteza medie 17 km/h.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

doio77
Posts: 775
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Motorina sau benzina ?

Post by doio77 »

'Mai este si zgomotul motorului la diesel fata de benzina, plus comportamentul unui diesel la anumite turatii fata de motorul pe benzina.'

1.Scuza-ma dar ce zgomot are motorul diesel de pe ceed? Nici nu zici ca ai diesel.
2.Ce au turatiile la diesel? Nu merge mai sus de 3000rpm, sau ce? I-am dat aproape de 5000 si mananca pamant crede-ma.
Si dece sa ii dau mai mult de 3000 cand nu am nevoie, asa cu benzina pentru a simtii ceva trebuie sa ii dai peste 4500-5000 sa se duca mai bine , dar suge benzina rau la turatiile alea.
Eu nu schimb viteza la 3000 si se duce ff frumos. Idea este ca la diesel ai putere mare la rpm joase.

Man ia diesel, am coleg la servici cu 1.4 care plange mereu ca nu si-a luat diesel ca mine, sau macar motorul de 1.6 care papa si mai mult ca 1.4.

Fa test cu ambele la peste 2500rpm.

Si inca ceva. Eu in bucuresti cu AC cam 80% din timp oscileaza consumul intre 7.0 si 7.1 schimbat la 3000rpm si peste cateodata.
Last edited by doio77 on 05 Jul 2009, 21:48, edited 1 time in total.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Motorina sau benzina ?

Post by spdblue »

@georgevesa eu prefer motoarele pe benzina, le simt altfel. Dar daca faci multi km-tri, un diesel poate fi binevenit. Motoarele diesel au cuplu excelent pana pe la 4.500 de ture, benzinarul duce un pic mai mult. Pe turometru diferenta intre cele 2 este de 1.000 de ture in favoarea benzinarului, la benzina te duci pana la 6.200-6.300 de ture, ma refer la forta, la cuplul eficace al motorului. Cumpara revista AutoMondial/vara 2009 si vei gasi un editoril Diesel vs. Otto.
Fa test drive si vei sesiza diferentele, dupa care vei putea sa comanzi ce ti se potriveste. Din cate am vazut masini sunt pe stoc asa ca daca nu vrei ceva deosebit, vei intra in posesia masinii pe loc. Drum bun si numai bine.
Last edited by spdblue on 05 Jul 2009, 21:50, edited 1 time in total.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Motorina sau benzina ?

Post by Razvan_G »

Subscriu in totalitate @doio77.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Motorina sau benzina ?

Post by spdblue »

Exista anumite sunete care la un moment dat pot diferentia motoarele. Am condus toate gamele de motorizari cee'd, inclusiv o varianta ce avea cutie automata. Exista anumite diferente. Cred ca totusi test drive-ul te va ajuta cel mai bine in luarea unei decizii corecte, in plus ce zic ceilalti poate fi perfect valabil, doar ca si consumul este legat de multi factori,mie de exemplu imi consuma 8l/100 de km. in oras, acum. Mixt am iesit la 6,8. Orice alegi sa o folosesti sanatos.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Motorina sau benzina ?

Post by frantic »

Daca folosesti masina preponderent in mediu urban nu cred ca un motor diesel ar fi cea mai indicata alegere. Se stie ca astfel de motoare ajung mai greu la temperatura optima de functionare, ceea ce inseamna ca, daca il folosesti pe distante scurte, va functiona in afara regimului normal de temperatura, ducand implicit la scurtarea duratei de viata. Plus ca, din cate stiu, in astfel de situatii, nici consumul nu e cel la care te-ai astepta de la un motor diesel.
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Motorina sau benzina ?

Post by MihaiM »

Din moment ce n-ai pomenit nimic de vreun criteriu o sa-ti zic ce mi-as lua eu si anume benzina. Eventual 1.6 sau 2.0.

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Motorina sau benzina ?

Post by bogdanf »

doio77 wrote: 1.Scuza-ma dar ce zgomot are motorul diesel de pe ceed? Nici nu zici ca ai diesel.
2.Ce au turatiile la diesel? Nu merge mai sus de 3000rpm, sau ce? I-am dat aproape de 5000 si mananca pamant crede-ma.
Vroiam sa spun ca diesel-ul este mai zgomotos decit benzinarul. Nu comparam kia diesel cu alta masina diesel. Comparam diesel cu benzina de la kia.
Turatiile: cee'd pe benzina este mai fisnet decit cee'd pe motorina la aceeasi capacitate a motorului. Parerea mea. Chiar daca la benzina trebuie sa ai peste 3000 rpm ca sa obtii puterea maxima a motorului. Mie unul imi place sunetul motorului pe benzina intre 3000-4000 rpm. Si aici e o chestiune de gusturi.
In ce priveste capacitatea cilindrica a motorului, depinde doar de el ce preferinte are: 1.4, 1.6, 2.0. Si de bani.
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

doio77
Posts: 775
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Motorina sau benzina ?

Post by doio77 »

Cat ma oftic ca am pierdut niste grafice cu toate motorizarile ceed. Da ce spui e adevarat, e mai fasnet pana in 100km/h dar din acele grafice cel mai bine iesea ceed diesel de 115cp de la 100 in sus, batea bine si benzinarul de 1.6. O sa la mai caut si o sa le pun la vedere.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

Post Reply

Return to “Generalităţi”