ABS

Forum cu de toate despre Kia cee'd
ionut75
Posts: 377
Joined: 08 Jun 2007, 14:21
Auto: Ceed
Location: PITESTI

ABS

Post by ionut75 »

Deschid acest topic ABS care sper ca ne va fi util pe viitor (se apropie perioada rece) cu urmatoarele intrebari :
1. Ati fost pana acum intr-o situatie "critica" in care a intrat ABS-ul ?
2. Cum se simte in pedala ? Am citit pe net ca la masinile de generatie mai noua nu se simte acea "trepidatie" a pedalei.
3. Ati reusit (ati avut timp) sa virati concomitent ?
4. Vi s-a parut ca distanta de franare a crescut pe carosabil umed sau nu ? Sunt tot felul de pareri contradictorii asupra distantei de franare pe carosabil umed.

Multumim anticipat pentru orice fel de informatii care cred ca ne-ar ajuta "la nevoie".
KIA CEE'D SW 1.6 GDI
Daca tot faci un lucru, atunci fa-l bine!

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by marius_gl »

1. Da! De mai multe ori!
2. La mine se simte trepidatia!
3. N-a fost cazul!
4. Dimpotriva; Mi se pare ca a scazut distanta! Si inca ceva: ABS-ul asta nu intra chiar la orice apasare mai brusca a pedalei ci doar in momentul in care roata tinde sa piarda aderenta cu asfaltul...Eu l-am simtit si pe uscat si pe umed si pe gheata! Cel mai tare e pe iarba, acolo chiar poti sa faci teste de distanta...Spor la treaba...

boglaw
Moderator
Posts: 197
Joined: 11 Jun 2007, 10:35
Auto:
Location: Bucuresti

Post by boglaw »

dap, si eu l-am simtit de vreo 3 ori
prima data in situatie limita cand mi-a franat masina din fata, am apasat cu ura si a intrat repede, vibreaza pedala, huruie, masina se opreste instant
celelate 2 dati am vrut sa-l testez, nu am franat extrem de violent si a intrat exact in secunda in care masina se oprea
Kia Cee'd GSL 1.4, b-67-VVI, 2008, ~110.000 km

calin sb
Posts: 55
Joined: 18 Aug 2007, 17:41
Auto:
Location: sibiu

Post by calin sb »

Eu am facut cunostinta cu ABS-ul in prima zi cind am condus masina. A trebuit sa frinez brutal, din neatentia mea. Cind am simtit cum vibreaza pedala si am realizat pe ce distanta mica se opreste masina, primul gest a fost sa ma uit in oglinda caci in spatele meu stiam ca e o dacie! Aveam o senzatie stranie ca o sa-l primesc in portbagaj. Noroc ca el pastra distanta regulamentara.

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

mie mi se pare cam aiurea cu ABS-ul...am pus de cateva ori frane bruste si eram sigur ca o sa intru in cel din fata mea...noroc ca nu am intrat. Cand a intrat abs-ul si nu eram la viteza mare (cca. 40km/h) am simtit o stare aiurea cand ma duceam cu tot cu ABS spre cel din fata mea.....a mai simtit cineva asa ceva?

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

kokolino wrote:mie mi se pare cam aiurea cu ABS-ul...am pus de cateva ori frane bruste si eram sigur ca o sa intru in cel din fata mea...noroc ca nu am intrat. Cand a intrat abs-ul si nu eram la viteza mare (cca. 40km/h) am simtit o stare aiurea cand ma duceam cu tot cu ABS spre cel din fata mea.....a mai simtit cineva asa ceva?
In momentul in care intra ABS-ul nu se reduce distanta de franare ci dimpotriva se mareste si din cauza asta ai senzatia ca nu ajungi sa te opresti la timp. Singura recomandare, incearcati sa pastrati o distanta mai mare fata de cel din fata.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

La ABS, din cate'am inteles eu, franarea este mai lenta la inceput si abia dup'aia se mareste intensitatea, pe cand la un sistem de franare fara ABS franarea este maxima la inceput si apoi scade in eficienta datorita blocarii rotilor. De aceea si este senzatia ca daca ai ABS franezi mai slab, pentru ca franarea este mai accentuata pe sfarsit. Iar asistat de EBD treaba e si mai sigura. In nici un caz ABS + EBD nu va scoate o distanta de franare mai mare decat un sistem de franare fara aceste doua sisteme
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

primul gest a fost sa ma uit in oglinda caci in spatele meu stiam ca e o dacie! Aveam o senzatie stranie ca o sa-l primesc in portbagaj
poate avea ABS :lol:
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

Eu am avut nevoie de abs... ebd... traiasca femeile la volan... :x

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Puteai inlocui "volan" cu orice instrument din bucatarie :twisted:
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

ERSTE PITESTI
Posts: 17
Joined: 27 Aug 2007, 18:58
Auto:
Location: Pitesti

ABS

Post by ERSTE PITESTI »

Buna ziua
Am citit parerile dvs.despre ABS;cateva dintre ele sunt obiective,cateva sunt subiective.
ABS este sistemul de asistenta la blocarea rotilor in timpul franarii(indiferent ca este franare de urgenta sau nu);toti soferii stiu ca franarea cu eficacitate maxima este franarea fara blocare a rotilor-de aceea ABS este montat pe masina.
El isi face simtita prezenta atunci cand una sau mai multe roti tind,in franare, sa-si piarda aderenta la sol;EBD montat cu ABS mareste eficacitatea repartizand forta de franare pe rotile cu adereanta marita,aceasta repartizare realizandu-se in functie de gradul de aderenta al fiecarei roti in parte.
In speranta ca toti cei interesati au fost lamuriti va dorim o calatorie cat mai placuta si cati mai multi km fara interventia ABS

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

esti "tatic" in domeniu? ori ai folosit formula magica copy-paste? :lol: indiferent, multumimpt lamurire

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

ABS este sistemul de asistenta la blocarea rotilor in timpul franarii(indiferent ca este franare de urgenta sau nu);toti soferii stiu ca franarea cu eficacitate maxima este franarea fara blocare a rotilor-de aceea ABS este montat pe masina.
atunci..cu siguranta l-am folosit toti... :P
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

bibiloi
gigi pedala
Posts: 176
Joined: 12 Jun 2007, 11:33
Auto:
Location: Iasi

Post by bibiloi »

Salutare,
L-am simtit si inca de multe ori si am tras concluzia ca la mers in oras cu viteza <50 ABS nu prea face bine daca esti pe carosabil bun pentru ca (asa cum zice si in manual) creste distata de franare( asta am testat o cu dragii taximetristi grabiti) la viteze mari e cat se poate de bine venit, daca nu era el as fi avut coleg pe locul din dreapta un carutas si pe capota calul.
Kia Cee'd 1.4 BEST GSL Piston Gray - comanda pe 15 iunie, serie venita pe 3 septembrie, ridicata in data de 28-09-2007 ora 12.15 BT-04-EKV ex:B-71-KAO

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Post by asdfgh »

pt cei ce nu au vazut filmuletzul:

ABS este un sistem care este binevenit oricand si in nici un caz nu mareste distanta de franare...ca daca era asa se putea dezactiva ca esp.
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

Post Reply

Return to “Generalităţi”