Comanda septembrie

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
cmg_george

Comanda septembrie

Post by cmg_george »

Intrebare: din cate am inteles comenzile ajung la Zilina in 25 ale lunii noi astia din septembrie mai primim masinile anul asta?Deci pana la urma este vina importatorului ca stam 2 luni ....

DaDiRo
Moderator General
Posts: 435
Joined: 13 Jun 2007, 17:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by DaDiRo »

Comenzile se centralizeaza la importator (de la delerii din toata tara) incepand cu 25 ale lunii. Ele sunt transmise la Zilina in prima saptamana a lunii urmatoare, asa ca ... mai pui inca 2 saptamani degeaba ...
Sa speram ca se schimba ceva, deja devine enervant ca trebuie sa asteptam mai mult decat ni s-a spus ca ar fi in cel mai rau caz ...
Bahtalo!
Cee'd 1.6 GSL EX Classic+, KB/ RB - B 73 SXM
Album
Carduri de membru

cmg_george

Post by cmg_george »

Dupa ce ca stau 90 zile... daca mai si intarzie o sa le fac un scandal monstru! o sa le iasa pe gat de george... o sa fiu pe capul lor de la 9 cand deschid pana la 18 cand pleaca acasa si nu o sa ma intereseze ca este vina importatorului sau a dealerului sau producatorului... pana la urma eu platesc si nici nu am negociat cand sa vina masina! ei au zic: peste maxim atat!Si suntem cam luati de fraieri din cate vad eu... chiar tb sa se astepte cate o luna ca sa se trimita comenzile? daca ar trimite saptamanal tot ar fi -2 saptamani de asteptat nu?

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Nusht cum e la tine ... dar eu, cand am dat comanda, mi s'a spus ca abia pe 25 se centralizeaza comenzile. Din pacate ... termenul de livrare vad ca inca tot nu se respecta ... si aici nu au nici o scuza
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

cmg_george

Post by cmg_george »

Eu nu am stiut nimic de faza cu centralizarea... si desi nu imi convine... sau ma rog nu suna bine ... nici nu ma intereseaza ei poate sa dea comanda si in a 89 zi dar eu peste 90 de zice sa am masina (si asa este f mult 90 zile).La Ford de exemplu mi-au zis ca in maxim 2 luni am masina... Daca aveam bani imi luam Bugatti si mergeam sa vad cum o construiesc ... tot 2 luni dureaza si jumate is facute by hand!

caracude
Posts: 36
Joined: 23 Aug 2007, 20:58
Auto:
Location: Slatina

Post by caracude »

Eu cred ca n-o sa comand.
Astept sfirsitul lui septembrie pentru taxa de prima inmatriculare. Daca scade taxa, asa cum se aude, la sh euro3 sau euro4 de afara go to germany pentru un opel sau golf.
Nu se schimba nimic in modul de organizare a KiaRomAuto si este trist. Cine imi spune mie ca oamenii astia care va spun acum ca masina vine miineeee, poimiineeeee ... vor deveni peste 5-6 luni seriosi se inseala. Caracterul omului nu se schimba asa usor. Stiti vorba lui Becali - hahalere.
Dealerii sunt mici dar nici nu se misca ca sa mearga treaba bine.Masina este cu cca 1500-2000 EUR mai ieftina decit in occident (chiar si in slovacia modelul de 1,4 costa cu tva 507.000 sk aprox 15300 EUR - nu am inteles dotarile). Din cauza ca pretul de cumparare este mic (profitul dealerului la vinzare nu este mare la modelul pe benzina de 1,4 LX best - din aceasta cauza nu ofera bonusuri), pretul la accesorii este foarte mare. De ex, scutul pentru modelele pe benzina (dieselul am inteles ca are) este 100 EUR fata TVA si mara manopera. Si este din plastic. Un geam lateral este 200EUR fara TVA - am intrebat un dealer. Un geam lateral la Renault symbol sau Astra G costa 4 mil. Si exemplele pot continua. Este jaf pe fata. Sunt mult mai scumpi decit renumitii Renault. Ei incearca sa se scoata in service. Pentru mine n-ar fi problema pretul foarte mare al pieselor pentru ca exista asigurare casco si garantie 5 ani. Problema este cine face garantia si cind vin piesele. Sa luam service-urile pe rind :
Service-ul din Craiova este intr-un atelier prapadit linga tirgul de masini din Romanesti. Eu unul nu am curaj sa las masina peste noapte in acel service.
Service-ul din Pitesti este la fel intr-un atelier pe strada Depozitelor, pe linga calea ferata, unde exista o singura masina Kia Cerato la reparat.
La Vilcea, in localitatea Bujoreni, unde este showroom-ul exista o constructie din termopane foarte mica la vre-o 200 m de service, dar nu se face service acolo. Service-ul este asigurat de Mavis Motors dealer local Hyundai.
Din punctul meu de vedere numai Bucurestiul poate avea un service ok si oameni cit de cit pregatiti.
Aici pun punct activitatii mele pe acest forum.
Va doresc numai bine si multi Km fara incidente.

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

caracude wrote:Eu cred ca n-o sa comand.
Astept sfirsitul lui septembrie pentru taxa de prima inmatriculare. Daca scade taxa, asa cum se aude, la sh euro3 sau euro4 de afara go to germany pentru un opel sau golf.
Are cineva mai multe informatii despre ce a scris caracude mai sus? Ca sa nu poluam topicul, puteti scrie pe privat sau initia un topic nou. Multumesc.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

cmg_george

Post by cmg_george »

Da ... si eu am auzit la televizor ca iara a sarit UE pe taxa de prima inmatriculare... insa nu am retinut cand se dezbate din nou... .

Am si o intrebare pentru cei care au comandat... (care au platiti avansul) in afara de factura ati mai primit ceva?

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Discutia despre Taxa de Prima Inmatriculare se continua [url=viewtopic.php?p=14003#14003aici[/url]
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

User avatar
moguai
Posts: 401
Joined: 04 Sep 2007, 21:40
Auto: Subaru WRX STI
Location: Bucuresti
Contact:

Post by moguai »

dupa avans am primit factura proforma..si niste chitante...
asteptare usoara le doresc si celorlati care au comandat in sept :)
cu putin noroc poate le luam in jur de 10-15 dec :D
Ex: Ceed 1.4 Best, Kompass Blue
Ex: Subaru Impreza 2.0S, Pearl White
Now: Subaru Impreza WRX STI 2.5T, Rally Blue & Ceed 1.4 City

mihai.ciornei
Posts: 114
Joined: 11 Jul 2007, 21:12
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Post by mihai.ciornei »

@caracude: "Din punctul meu de vedere numai Bucurestiul poate avea un service ok si oameni cit de cit pregatiti"
O aberatie. Ai enumerat 3 serviceuri din sudul tzarii si ai tras concluzia!
Is convins ca in cluj nu o sa fie probleme cu serviceul.
*****
Cee'd 1.4 BEST Piston grey
this is it: http://mishmages.blogspot.com/2007/11/my-ceed.html
*****

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

@moguai - esti optimist si asta e foarte bine.
Poate de CRACIUN daca o sa fi cuminte o asa ai ceva linga brad. :D
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

gogu
Moderator General
Posts: 439
Joined: 02 Jun 2007, 01:47
Auto:
Location: New York

Post by gogu »

sau ceva cu care sa isi care bradul :D

teoretic, ar avea sanse sa primeasca masina:
- centralizare comenzi si trimitere la fabrica 25 sept - 7 oct
- lansare in productie incepand cu 7 Nov
- livrare cand o da Dumnezeu, 15 Nov - 25 Dec :)

asteptare usoara!
LX 1.4 GSL OilBlue/Rainbow Blue cu varii optiuni
>>Poze cu masina mea<<
Image

cmg_george

Post by cmg_george »

Oameni buni cum sa va explic eu ca ( cazul meu de ex.) pe 13 Dec se fac 90 zice, citez din cuvintele dealerului:"Termenul maxim de livrare este de 90 de zile". De daca atunci nu am masina o sa-si blesteme zilele :D

igor_tsr
Posts: 146
Joined: 11 Jun 2007, 21:37
Auto:
Location: Timisoara

Post by igor_tsr »

cmg_george wrote:Oameni buni cum sa va explic eu ca ( cazul meu de ex.) pe 13 Dec se fac 90 zice, citez din cuvintele dealerului:"Termenul maxim de livrare este de 90 de zile". De daca atunci nu am masina o sa-si blesteme zilele :D
90 de zile lucratoare, ceea ce inseamna 90/5 = 18 saptamani *7 zile = 126 zile calendaristice.

asteptarea usoara :(
KIA cee'd 1.6DSL TX Comfort, Kompass Blue
Image

Post Reply

Return to “Generalităţi”