[Sfat achizitie] Cee'd prin programul rabla 2008

Forum cu de toate despre Kia cee'd
skaggel
Posts: 5
Joined: 10 Jul 2008, 17:10
Auto:

[Sfat achizitie] Cee'd prin programul rabla 2008

Post by skaggel »

Salut si bine v-am gasit.

Imi doresc foarte mult sa intru si eu in clubul vostru. Tanjesc dupa un Cee'd, pe care mi-l voi cumpara mai devreme sau mai tarziu.

"Mai devreme" depinde si de problema Kia cu Rabla 2008. M-am uitat pe lista importatorilor de pe afm.ro si singura optiune viabila ar fi Kia Romauto Bucuresti. As vrea sa stiu daca si-a luat cineva Cee'd prin Rabla de la ei, daca mai au locuri (aveau vreo 800 de masini alocate), cum s-au miscat lucrurile, orice imi puteti spune.

Din calculele mele si din ce am observat pe forum referitor la timpii de livrare, nu cred ca e cineva care sa aiba deja masina in parcare prin Rabla, eventual numai inscrisi.

Mersi fain.

grumy_san
Posts: 32
Joined: 30 Jun 2008, 10:15
Auto:
Location: Sibiu
Contact:

kia cee's cu rabla

Post by grumy_san »

Se poate achizitiona cee'd-ul prin programul rabla de la orice dealer din tara. Dealerul din sibiu din cate zici nu facea parte din program insa probabil sunt conectati la Kia Romauto Bucuresti. Bafta si sper sa mai fie masini alocate pana ajungi la dealerul care iti convine :D :lol:

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Kia cu Rabla 2008

Post by Sfinxul »

skaggel wrote:As vrea sa stiu daca si-a luat cineva Cee'd prin Rabla de la ei, daca mai au locuri (aveau vreo 800 de masini alocate), cum s-au miscat lucrurile, orice imi puteti spune.
Din calculele mele si din ce am observat pe forum referitor la timpii de livrare, nu cred ca e cineva care sa aiba deja masina in parcare prin Rabla, eventual numai inscrisi.
Mersi fain.
Teoretic, acele masini ar trebui sa fie deja comandate daca nu chiar in stoc. Daca imi aduc bine aminte, in termen de o luna de la predarea rablei la centrele de colectare, masina noua trebuie livrata clientului.
informatii concrete gasesti pe www.afm.ro .

Mai cauta si pe forum ca mai sunt cel putin doua topice pe tema asta.

Succes!
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

gtcosmin
Posts: 35
Joined: 15 Apr 2008, 10:17
Auto:
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Post by gtcosmin »

Nu trebuie sa fie livrata intr-o luna, actele trebuie finalizate intr-o luna, adica:
1. primesti nota de acceptare
2. te duci cu ea si cu masina la remat, de acolo iei certificatul de distrugere si inca o chestie, mai primesti si niste bani, cam 1 mil, in functie de cat de grea e masina
3. te duci la un birou de copiat acte de unde iei o fisa de inmatriculare fiscala, mai faci cateva copi xerox (si legalizate, 3 dupa certificatul de inmatriculare si 2 dupa ala de distrugere parca, oricum iti spune si "tanti" de la remat ) dupa toate actele sa fi sigur ca nu te trezesti la ghiseu cu ceva lipsa.
4. Probabil depinde de oras, dar te duci la primarie cu fisa de imatriculare fiscala luata de la biroul de acte, completezi o cerere si revii peste cateva zile.
5. Dupa ce iei fisa de inmatriculare fiscala te duci din nou la un birou de copiat acte unde iti da o cerere sau certificat de radiere, nu mai stiu exact, in 3 exemplare si iti pregatesc ei si restul actelor.
6. Te duci cu actele de la pc 5 la politie, sau unde se depun astea si iti da pe loc certificatul de radiere. Aici se preda certificatul de inmatriculare in original, deci trebuie neaparat sa aveti copie legalizata dupa el, si mai e ceva, dar imi scapa acuma, tot aici se predau si numerele dar nu cred ca este obligatoriu.
7. Acum ai toate actele necesare pentru a reveni la dealer, pana in punctul asta nu trebuie sa treaca mai mult de o luna.
Mai apar cateva comlicatii daca masina veche era pe numele altcuiva si esti mostenitor sau daca sunt mai multi proprietari, ambele se rezolva usor cu copi dupa certificatul de mostenire si/sau procura de la ceilalti proprietari ca sunt de acord ca tu sa beneficiezi exclusiv de facilitatile programului de reinoire a parcului auto.
Toata procedura e mult mai simpla decat pare, dar daca nu stii ce sa faci te incurci destul de mult, mai ales ca ajungi la ghiseu si te trezesti ca iti mai trebuie niste acte fata de cele pe care le stiai de pe net sau chiar de la biroul de copiat acte.

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

gtcosmin wrote: 7. Acum ai toate actele necesare pentru a reveni la dealer, pana in punctul asta nu trebuie sa treaca mai mult de o luna.
Ma rog, stiam eu ceva cu termenul de o luna .... dar a trecut ceva timp de cand am trecut prin asta si nu le mai tin minte asa de bine. De asta am si indicat site-ul de unde se pot obtine informatiile necesare.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Post by ciprianeagu »

Eu in Pitesti am vazut afise cu Rabla doar pe Picanto si Rio, la Kia...pe Cee'd nu am vazut...cred ca depinde de dealer ce vrea sa vanda...
Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

skaggel
Posts: 5
Joined: 10 Jul 2008, 17:10
Auto:

Post by skaggel »

Eu unul nu m-am interesat foarte temeinic, spre rusinea mea. Din cate stiu eu, trebuie neaparat sa merg la dealer-ii ce apar in lista de pe afm.ro, care sunt 3: unul din Galati, unul din Ramnicu Valcea si Kia Romauto din Bucuresti.

Sau confund eu dealer cu importator? Cert e ca am fost la Iasi la Klado si mi-au spus ca ei nu participa la Rabla. Lucreaza ei cumva cu un importator diferit de cei 3 enumerati mai sus?.

Mie mi-ar conveni cel mai mult sa mi-o iau din Brasov...ca acolo e si rabla.

cysun_
Posts: 37
Joined: 14 Jul 2008, 16:53
Auto:

Salut

Post by cysun_ »

Salut

Am fost si eu azi la Kia din Sibiu cu gandul de a ma inscrie in programul
Rabla. Am ramas surprins cand am aflat ca sunt complicate treburile fiindca pe programul rabla poti face doar comanda, dar comanda dureaza 3 luni, perioada in care se va depasi prima parte a programului (18 sept). La fel de surprinsa a fost si d-na (d-ra) de acolo se pare, care nu stia de treaba asta. Cum comenzile se fac pana in 25 a lunii, inseamna ca Ceed prin rabla iti poti lua doar in perioada 1 iun - 25 iun (nici macar 1 iun ca a inceput mai tarziu putin). Mi-a dat insa niste sperante cum ca poate am noroc s-o iau de pe stoc. In felul acesta insa va fi foarte scurt timpul de radiere a masinii si de facut credit (cam 3 zile). Masina e luata prin cei din Bucuresti. Din pacate am fost chiar inainte de 25 iunie dar n-am vrut sa ma grabesc sa fac comanda, am spus ca am destul timp.
A mai trecut cineva prin asa ceva?

onutza
Posts: 93
Joined: 04 Jul 2008, 20:50
Auto:
Location: TG-JIU

Post by onutza »

si eu vreau sa iau cee'd prin Rabla si m-am interesat
poti sa iei masina de la orice dealer daca ai rabdare cu ei.... ca sunt plopisti rau .habar n-au cum se procedeaza si te "incurajeaza" sa iei mai bine fara acest program
KIA CEED- 1.4 BEST- SO RED
Comanda:24.07.08
Achitata integral:13.08.08
Serie:15.08.08
Intrare in posesie:17.09.08
http://picasaweb.google.com/onutza82

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

@onutza

Da, se vede ca au vanzari si nu-i prea intereseaza sa-si complice viata. Dar valul o sa treaca si atunci....doar serviciile postvanzare o sa-i salveaze iar daca nu vor avea la ce sa faca service ..... se vor intoarce de unde au plecat. Adica acolo unde erau inainte de aparitia Ceed-ului sau mai rau.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

sik81
sleepy beast
Posts: 190
Joined: 21 Feb 2008, 12:16
Auto:

Post by sik81 »

kia romauto este importatorul; banii de la dealeri tot la ei ajung oricum i-ar chema; la vanzarea unui ceed de 12000 dealerul castiga vreo 400
cam asa stau lucrurile cu importatori si dealeri

cysun_
Posts: 37
Joined: 14 Jul 2008, 16:53
Auto:

Post by cysun_ »

Salut

Se pare ca s-a rezolvat. Au renuntat la regula "cine vrea cu rabla cu comanda", cel putin in cazul meu. Am dat avansul, sper sa fie totul in regula cu creditul auto in zilele urmatoare.
Deci mult succes si celorlalti.

Milo_Bogdan
Posts: 18
Joined: 08 May 2008, 09:22
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Milo_Bogdan »

Eu mi am comandat o tot prin programul rabla si tot cu credit auto... si acum ca mi au venit seriile am fost la banca si mi au cerut copii legalizate dupa toata treaba asta cu rematul... care acte sunt acum la dealer.... deci sa va faceti copii legalizate sa aveti sa nu patiti ca mine (nu stiu dak e valabil la toate bancile... eu fac la Raiffeisen).
Kia Pro Cee'd 2.0 DSL style + opt So RED. ODO 10000 KM
Poze: http://picasaweb.google.com/Milo.bogdan/MyCeed

Thea
Posts: 11
Joined: 20 May 2008, 15:56
Auto:

Post by Thea »

Ciudat ca ti-ai facut comanda masinii prin programul rabla pe 22 mai, cand lista producatorilor/importatorilor a fost afisata de AFM pe 30 mai. Probabil ca ti-ai facut comanda la o masina si apoi ai intrat in programul rabla. Eu ma interesez de anul trecut de programul asta. Stiam ca distribuitorul KIA si-a depus dosarul la AFM dar nici ei nu stiau daca vor fi acceptati si nu patesc ca anul trecut. Oricum nu conteaza important este ca vei avea masina pe care ti-o doresti.

Milo_Bogdan
Posts: 18
Joined: 08 May 2008, 09:22
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Milo_Bogdan »

Pai nici eu nu stiam daca o sa intre sigur in program, dar am vorbit cu dealerul si a spus ca daca o sa fie acceptata Kia pentru rabla atunci o sa intru si eu impreuna cu ei in program. Teoretic eu nu mi-am cumparat masina pana sa inceapa programul, doar am facut o rezervare (comanda) pentru una.
Kia Pro Cee'd 2.0 DSL style + opt So RED. ODO 10000 KM
Poze: http://picasaweb.google.com/Milo.bogdan/MyCeed

Post Reply

Return to “Generalităţi”