[Sfat achizitie] ProCee'd sau altceva ?

Forum cu de toate despre Kia cee'd
User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: ProCee'd sau altceva ?

Post by Razvan_G »

salut, si eu eram in aceeasi situatie.. dar pt. o masina in 3 usi, ProCeed este excelenta..! lasand brand-ul la o parte (te va afecta la valoarea de revanzare mult, fiindca se "devalorizeaza" brand-ul KIA) este o masina cu un raport calitate pret excelent.. lumea e multumita pe aici, evindent :) uite, eu am facut un test drive cu un Seat Leon si cu o Kia Cee'd, insa daca buzunarele ma tineau as fi optat pt. Leon beauty.. dar dupa cum tu spui esti innebunit dupa ProCeed, so go for it, sau daca mai astepti, apare si varianta coupe..! oricum, la banii de un ProCeed 1.4 baza sincer nu ai alte alternative cu brand-uri de renume precum VW, Toyota.. ProCeed-ul se bate la pret cu Chevrolet Aveo, Corsa, Polo si Ibiza.. si este net superior fata de cele enumerate!
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: ProCee'd sau altceva ?

Post by quelloo »

calitate pret nimic nu bate kia. Doar o problema vei avea. Nu conteaza ca ai cash tot o sa astepti ceva, doar daca ai noroc sa fie masina prin curtea dealerului. Nu mai vorbesc daca vrei si optionale ca atunci e clar...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Re: ProCee'd sau altceva ?

Post by mr_wizard »

Exista versiunea City (care are cam tot ce vrei pe o masina) si poate ai noroc s-o gasesti pe stoc pe undeva. Despre marca ... in caz ca nu stii, acest model (cee`d) este fabricat in Europa, NUMAI pentru Europa. Deci, ar trebui sa spuna ceva aceste lucruri, tinand cont de pretentiile cumparatorului european. In plus, sa-ti iei o compacta destul de dotata la pret de Corsa e ceva, nu? Oricum, iti sugerez sa faci un drive-test cu pro_cee`d-ul. Multa bafta!
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

malybe
alle
Posts: 290
Joined: 02 Dec 2007, 19:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: ProCee'd sau altceva ?

Post by malybe »

13 570 cu tot cu tva
http://www.kia.ro/ aici ai toate detaliile, iar ceed-ul city e chiar pe main
kia cee'd best black

dreaded
Posts: 14
Joined: 13 Oct 2008, 04:58
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ProCee'd sau altceva ?

Post by dreaded »

bamb0ocha wrote: Si ca sa revenim la topic: Nu incearca nimeni sa ma convinga cu fapte concrete? Stiu ca are 7 ani garantie. Stiu ca arata bine. Dar ca si calitate este macar la acelasi nivel sau aproape de alte marci consacrate?
Cel mai bine faci un test drive cu ocazi asta o sa vezi si tu ce finisaje reusite are ... interiorul este extrem de bine "compartimentat" si sa fiu sincer nus ce masina macar apropiata de nivelul ceed-ului ...
Cee'd City GSL 1.6 Piston Grey.... comanda 01.10.2008, SERII 06.11.2008 ETA 25.11.2008 Livrata 24.11.2008 ODO 24km

malybe
alle
Posts: 290
Joined: 02 Dec 2007, 19:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: ProCee'd sau altceva ?

Post by malybe »

@bamb0ocha

Sincer raportul calitate pret bate orice in momentul acesta. cei care au avut probleme cu masina ii numeri pe degetele de la o mana ....
Cel mai bine fa un drive test.
Eu am fost la drive test si cum m-am asezat in masina si am mers 5 metri am zis "asta e!" in dec pe 27 fac un an de cand o am
kia cee'd best black

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: ProCee'd sau altceva ?

Post by patton »

Dotari, pret, etc le poti vedea si pe site. Pe mine m-au convins definitiv cateva chestii pe care nu le vezi decat atunci cand te urci la volan: cum arata interiorul si cat de spatioasa este. Am mers cu multe masini din clase superioare si nici nu se compara: vectra C, focus sedan, octavia sport (cateva exemple).
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: ProCee'd sau altceva ?

Post by frantic »

In aceeasi situatie am fost si eu. Pana la urma am comandat un Pro_cee'd si nu-mi pare rau absolut deloc.
Asadar, sa incep cu ... inceputul, mai exact cu momentul in care am luat decizia de a achizitiona un autoturism. Deci, in momentul acela, Kia nu exista in lista preferintelor mele pt. simplul fapt ca, datorita prejudecatilor, nici nu vroiam sa aud de aceasta marca. Totul s-a schimbat insa in momentul in care am vazut-o pe viu; dupa ce am facut si un drive test pot spune ca am fost 100% convins. Imi placea aceasta masina, imi placea cum mergea, etc. Si... asa m-am hotarat sa dau comanda. Nu am asteptat foarte mult (1 luna) pana mi-a venit bijuteria si acum iata-ma in postura de fericit posesor al unui superb Pro_cee'd.
- Aceste sunt o parte din concluziile la care am ajuns dupa ce am vazut masina.
Pt. mai multe detalii poti sa urmaresti jurnalul meu de bord sau al oricarui alt posesor.
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: ProCee'd sau altceva ?

Post by singlecrys »

optiunea e doar a ta! daca ai 12000 de euro atunci iti iei un pro cee`d si iti raman bani si pentru taxele ce urmeaza!cum ziceau si ceilalti mergi si fa un drive test, sau mergi macar la un showroom si urcate-n ea...prima "atingere" te duce cu gandul la marcile consacrate de care ziceai :) !Pro cee`d arata bine cu orice culoare, dar...Dakar Yelow arata superb!
Daca mai citesti si cealalta jumatate de forum in urmatoarele 24 de ore :D sigur obtezi pentru KIA! Sa ne zici ce decizie ai luat ! Numai bine
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

User avatar
alexandruu
Posts: 210
Joined: 18 Oct 2008, 17:34
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: ProCee'd sau altceva ?

Post by alexandruu »

Daca tot ai banii 12 mii cash, poti sa te gandesti si la ceva sh , de ex un BMW 320 :D . Intre masinile noi Kia pro ceeed e ceva mai buna alegere
POZE Pro`CEED 2.0 GLS 143 HP + Dayline : http://img153.imageshack.us/gal.php?g=p1050384.jpg

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: ProCee'd sau altceva ?

Post by Bonzai2 »

bamb0ocha wrote:Daca as analiza dupa renumele marcilor as avea de ales dintr-o gama destul de larga de branduri (Toyota, Volkswagen, Seat, etc).
Pai da Toyota Aigo,Yaris, VW Polo chel,Seat Ibiza cheala ce mai o gama larga de branduri.Pana in 17 mii de euro in opinia mea Ceed nu are concurent,mai incolo intra si alte modele.
Masina perfecta pentru mine ar fi cam asa:interior de la ceed,exterior de la BMW seria 1, si motor de la VW TSI =P~ 1.4 de 160 CP :evil: .Sunt curios cat ar costa modelul asta :lol:

Dar la 12000 e clar cea mai buna alegere.Acum mai trebuie sa te simti si tu confortabil in ea.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

gti
Posts: 147
Joined: 23 Aug 2008, 22:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ProCee'd sau altceva ?

Post by gti »

Dupa ce vei face un drive test cu pro_ceed-ul, cred ca vei face si comanda :)
Te asteptam printre noi :D
KIA Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic + optionale, Pewter Beige
De cand ne-am intalnit, mi-a aparut un mare zambet pe fata :)
***Berea fara alcool e primul pas spre femeia gonflabila.
http://picasaweb.google.com/gtiv77

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: ProCee'd sau altceva ?

Post by radu84 »

Haha, you have been hypnotized. :)
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Re: ProCee'd sau altceva ?

Post by mr_wizard »

Du-te la drive-test si apoi asteptam impresiile. Daca era disponibila varianta City cand am luat-o eu, sigur o alegeam. Succes!
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

ddirectorul
Posts: 226
Joined: 22 Oct 2008, 08:09
Auto:
Location: Husi --> Vaslui
Contact:

Re: ProCee'd sau altceva ?

Post by ddirectorul »

Dupa cum tiam zis si in PM merita 200%. Eu am wagonu meu de aproape 2 sapt si in fiecare dimineata abia astept sa ma urc la volan. La mine in oras e un singur proceed si ala e alb (super fain). Bafta la reprezentanta.....
cee'd sw 1.4 GSL BEST-black pearl + opt + stiker + cheie briceag
ODO 151000 +
VS-04-ASF
http://picasaweb.google.com/ddirectorul ... birx4e6sQE#

Post Reply

Return to “Generalităţi”