Revopsire... aproape integrala

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Danicko
Posts: 213
Joined: 15 Nov 2007, 19:37
Auto:
Location: Bucuresti

Revopsire... aproape integrala

Post by Danicko »

Azi in urma spalarii au ramas o gramada de pete. Mi-a aruncat cineva cu ceva acid de la etaj si a corodat toata vopseaua, inclusiv plasticul de pe la plafoin a fost topit. A reusit sa arunce pe toate partile masinii plafon, capota lateral usi tot, iei vopseaua cu degetul.
Nu am observat nimic decat dupa spalare.
Am casco si cred ca intra la asigurare probabil vandalism.
Aveti idee cat de complicata e operatia de revopsire? si cam cat costa?
Iar celui care mi-a aruncat mizeria pe masina ii doresc sa-i i se topeasca in acid toata familia si pe urma si el.
Ceed HB 1.4 Best MS, Bucuresti

bodyaron
Posts: 507
Joined: 09 Aug 2007, 19:47
Auto:
Location: BUCURESTI

Post by bodyaron »

Nu pot decat sa ti spun ca imi pare nespus de rau de tine si stiu c inseamna. Sfatul meu este sa citesti bine clauzele politei casco si totusi sa arunci o intrebare la societatea de asigurari.
Multa bafta si moate celor care fac astfel de gesturi :twisted: :evil:
KIA CEED 2.0 GSL-143CP- ESP,Clima,Jante17'',Senzori parcare,etc
http://www.youtube.com/watch?v=SlBAVJjTwVk

+++ASTRA GTC 1.6T-180CP-ROSU

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

Foarte urata situatie, imi pare rau pt. tine.
Eu unul nu pot intelege cum poate cineva sa faca asa ceva... De ce sunt atat de prost crescuti romanii ?
Ar trebui sa apara o lege destul de severa si pt. vandalism, sa simta si ei ca au gresit si sa suporte consecintele.

shustrik
Posts: 159
Joined: 28 Feb 2008, 11:50
Auto:
Location: Bucuresti

Post by shustrik »

Din pacate o sa te descurajez :cry:
A avut aceeasi problema parintii unei prietene, acid pe masina, insa doar pe partea stanga, oricum solutia a fost revopsirea intregii masini, asa ca nu mai conteaza ce zone au fost afectate. Aveau si ei casco pe masina, insa surpriza, casco nu acopera astfel de daune si cica ar fi si stipulat chestia asta in contract.
Acuma vezi si tu, poate au ei casco la altii si ai tu norocul sa fie clauzele diferite si sa ti-o faca pe casco!
Imi pare rau ca am venit cu vesti proaste, insa ti-am zis asta ca sa stii, poate citesti mai bine contractul si iti gasesti vre-o cale de aparare impotriva astora de la asigurari.
Multa bafta!
KIA CEE'D 1.4 GSL BEST BLACK PEARL
ODO: 134.500KM

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Eu cand mi-am facut CASCO am intrebat expres de asa ceva. Se pare ca(din ce am intrebat eu) la ASTRA, Omiasig, Asirom(nu sunt sigur), Titiac(iar nu mai stiu exact), BT Asigurari nu iti acopera vandalismul.

Drept urmare am ales BCR. Ai grija ca fiacare are o definitie la vandalism, adica ei pot spune ca acopera vandalismul insa ei fac definitia si te poti trezi ca acopera vandalismul insa nu ceea ce vrei tu. Citeste cu atentie contractul.

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

tzaphoo
Posts: 49
Joined: 14 Apr 2008, 19:51
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by tzaphoo »

wow...imi pare nespus de rau

nu pot sa cred cati oameni retardati pot sa existe pe lumea asta,...duamne cred ca innebuneam si il omoram pe ala ..

sper sa rezolvi cu casco.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Da ... din pacate, unele companii de asigurari nu acopera si vandalismul. Asa ca pentru a te edifica, verifica contractul sau vorbeste cu cei de la compania respectiva.
Generali stiu ca sigur acopereau si vandalismul
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

cristian
Posts: 190
Joined: 21 Aug 2007, 09:51
Auto:
Location: Iasi

Post by cristian »

Eu la Omniasig am adaugat si vandalismul, am platit in plus pentru asta dar cred ca merita.

Bafta.

PS: mi se pare ciudat ca ai observat abia la spalat.
Kia Ceed 1.4 Best, Pewter Beige

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

poate faci si niste poze..
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Actiunile de vandalism trebuie in primul rand sa fie reclamate ca atare.
Asiguratorul trebuie intai sa dovedeasca actul de vandalism altminteri situatia ta se incadreaza la caderi de corpuri/substante pe masina.
Poate a batut vantul prea tare si a rasturnat bidonul cu acid de baterie al unui locatar de la unul din etajele superioare si continutul recipientului a fost pulverizat, in parte, fix pe masina ta.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

aktymel
susuletz'
Posts: 553
Joined: 02 Feb 2008, 11:09
Auto:
Location: Pitesti
Contact:

Post by aktymel »

nasoala treaba .. poate exista totusi ... cineva ...care iti vrea raul .. vreo fosta` X, prietena /amanta... vezi ce dusmani ai ... si poate cu putin noroc... intra pe filiera si politia ... este un fapt destul de grav ... ceea ce spui tu ... Intra la vandalism si distrugere de bunuri si se pedepseste conform legii in vigoare ;)
Multa bafta in rezolvarea problemei !
Kia Cee`d 1.4 16 V , 109 Hp, piston gray Best + optionale after market--> ODO 32.000+

Image

ImageImageImageImageImageImageImageImage

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Da, intra el la vandalism dar tocmai asta incercam sa-i explic omului ca daca chemi politia, faci tam-tam, dosar penal etc. asiguratorul te pune sa citesti ce scrie mic-mic de tot in polita CASCO unde spune ca nu te despagubeste in acest caz.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by costelo »

Caderi de corpuri/substante pe masina--- Daca cadea un pom sau era o ploaie acida sau grindina, etc, etc, :(
Asta este vandalism curat . Futule mama-n cur de romani jegosi ca numai la noi se pot intampla astfel de lucruri :smt021
Precis este unul cu o giorsa de Dacie la care bibileste la ia toata ziua si acum este ofticat ca de , ti-ai luat masina noua :smt068
Foarte , foarte nasoala treba , sper sa nu afecteze si tabla, cai foarte periculos acidu lasta.
De curiozitete, in ce zona stai!!!?
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

catalin1984

Post by catalin1984 »

E relativ simplu sa iti dai seama cine iti vrea raul.

1. Cum s-a spus si mai sus o fosta, sau un vecin cu care esti certat.
2. Nu te mira daca iti gas masina asa dupa ce ai injurat pe cineva prin trafic, un amic de al meu si-a gasito mai grav ca tine dupa ce i-a luat toata familia unuia cu un jeep tuareg.
3. Posibil sa fi parcat pe locul cuiva de parcare, eu unul daca gas pe cineva dupa 10 pe locul meu inchiriat de la primarie ii dezumflu toate rotile, dar sa ii distrugi masina mi se pare prea mult....

Bafta la reparatii si vezi ca e o clauza in mai toate politele de asigurare CASCO: masina se poate declara dauna totala daca necesita mai mult de 75% vopsire.

cristi_m
Posts: 33
Joined: 29 Mar 2008, 19:08
Auto:
Location: Bucuresti

Post by cristi_m »

Catalin, dar nu crezi ca o hartie in parbriz spunandu-i omului ca e loc platit, cu copie dupa hartia de la ADP ar fi destul? Ca poate nu stie ca e al tau sau ca l-ai platit pe anul in curs. Daca face dupa aia, poti lua masuri, dar in nici un caz asa ceva! :x

Ca poate ala e razbunator si data viitoare iti toarna acid pe masina ca si tu i-ai desumflat rotile :evil:

Post Reply

Return to “Generalităţi”