[Sfaturi achizitie] Cee'd sau Procee'd?

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
wisher2good
Posts: 8
Joined: 06 May 2019, 13:16
Auto: 2010 1.6 Pro'Ceed
Location: Bucharest

[Sfaturi achizitie] Cee'd sau Procee'd?

Post by wisher2good »

Salutari,

Am auzit numai lucruri bune despre Cee'd/Procee'd MK1 si sunt dornic sa-mi iau si eu una.
Din ce am vazut, nu exista multe comparatii intre cele doua, asa ca m-ar ajuta niste pareri.
Mentionez din start ca Procee'd imi place mai mult, dar am citit ca nu e foarte practica. Mai sunt si alte aspecte la care una poate e mai buna decat cealalta ?

Multumiri :)

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: [Sfaturi achizitie] Cee'd sau Procee'd?

Post by Misu »

Salut,

Te referi la comparatia dintre Ceed si Proceed 2019? cred ca cel mai bine este sa faci un drivetest si sa vezi ce ofera fiecare dintre ele.
Asa, toata lumea are pareri pro si contra despre ele insa pana la urma, tu o vei conduce si vezi daca este ceea ce iti doresti/iti trebuie.
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

wisher2good
Posts: 8
Joined: 06 May 2019, 13:16
Auto: 2010 1.6 Pro'Ceed
Location: Bucharest

Re: [Sfaturi achizitie] Cee'd sau Procee'd?

Post by wisher2good »

Ce-i drept e drept (ca fiecare are alta parere), dar daca 3 indivizi aduc in discutie acelasi argument contra, o sa tind sa fiu atent la el.

Sugestia cu drive test-ul e foarte buna, doar ca nu stiu cum sa procedez, vorbind de masini SH si care nu se mai gasesc in reprezentante (cel putin din cate am vazut eu).

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: [Sfaturi achizitie] Cee'd sau Procee'd?

Post by Misu »

Scuze, nu vazusem ca te referi la Mk1.
sincer, diferenta este doar de cum arata si cele 2 usi (in plus sau minus cum vrei sa le calculezi :))
personal, imi pare ca nu mi-am luat proceed tinind cont ca 90% din timp suntem doar 2 in masina.
pot sa-ti zic insa ca pasagerii din proceed pot suferi de claustrofobie la drumuri mai lungi insa alta diferenta eu nu am simtit.
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: [Sfaturi achizitie] Cee'd sau Procee'd?

Post by quelloo »

proceedul e putin mai lung decat ceedul normal si are un portbagaj f putin mai mare decat cel de la ceedul normal.
doar lipsa usilor e diferenta in rest.
proceedul compenseaza cu niste usi mult mai mari asa ca accesul este destul de facil.
am mers si in spate si nu mi s-a parut ca nu am loc. stai mai lejer decat intr-un golf V cu 5 usi. spatiul este mai mare.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Generalităţi”