Comanda CEE'D varianta Best

Forum cu de toate despre Kia cee'd
gameover
Posts: 16
Joined: 30 Apr 2008, 19:40
Auto:
Location: Bucuresti

Comanda CEE'D varianta Best

Post by gameover »

Salutare tuturor !
In curand dau comanda de CEE'D varianta Best si chiar daca urmaresc de mult timp acest forum nu am pus inca intrebari pentru ca nu era cazul.
Acum a venit timpul sa am nevoie de ajutorul vostru, si va intreb pe cei care ati achizitionat acest autoturism prin credit auto daca dealerul v-a cerut avans pentru a putea face comanda ?
Astazi am vorbit telefonic cu un domn George, dealer si imi cere 2000 RON avans pentru a da comanda. Este normal sa ceara acesti bani ?
Chiar daca acesti bani se vor scade din pretul DDP mie nu prea imi convine, cu acesti bani plateam o parte din casco de exemplu....
Astept pareri
Kia pro_cee'd 1.4 16 V , 109 CP, Best, Pewter Beige

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ady85btz »

este foarte normal sa platesti acel avans! avansul reprezinta o garantie ca, comanda ta este ferma
orice dealer iti va cere avansul
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

O super inseamna ca ei muncesc azi ...il sun chiar acum sa vedem daca a venit macar seria...
-fara avans nema comanda

shustrik
Posts: 159
Joined: 28 Feb 2008, 11:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Comanda CEE'D varianta Best

Post by shustrik »

gameover wrote: Astazi am vorbit telefonic cu un domn George, dealer si imi cere 2000 RON avans pentru a da comanda.
E normal sa-ti ceara avansul, asta nu-i cea mai grava problema crede'ma!
Ai vorbit cu un anume domn George, nu cumva e George Dinu? Daca da, te'as sfatui sa apelezi la altcineva, e cam zapacit omu si destul de neserios. Eu la el am facut comanda si din cauza neseriozitatii lui, in loc sa-mi iau masina in perioada 15-20 aprilie, o sa o iau abia astazi 02.05...
In rest, vezi, trebuie sa tragi de ei daca vrei sa vezi si tu masina mai repede, ca sunt foarte nepasatori, atata timp cat se incadreaza in termenul ala astronomic de 3 luni, nu-i mai intereseaza nimic, poti macar sa crapi de nerabdare. Masina mea e in tara de 3 saptamani, daca n-o fi si mai bine de atat.
Inarmeaza-te cu multa rabdare!
Bafta!
KIA CEE'D 1.4 GSL BEST BLACK PEARL
ODO: 134.500KM

gameover
Posts: 16
Joined: 30 Apr 2008, 19:40
Auto:
Location: Bucuresti

Post by gameover »

Am discutat si cu dealer Adrian Marin si se pare ca dansul nu imi cere nici un avans....masina o pot rezerva oricand fara nici o obligatie de plata.
Da shustrik, asa este, Dinu se numeste tipu`, si mie mi s-a parut cam adormit....
Kia pro_cee'd 1.4 16 V , 109 CP, Best, Pewter Beige

shustrik
Posts: 159
Joined: 28 Feb 2008, 11:50
Auto:
Location: Bucuresti

Post by shustrik »

Ha ha ha, foarte bun termenul folosit de tine!
Mai bine te duci la altul, desi sa-ti spun sincer, am mai vorbit cu vre'o doi de'acolo ca George asta si-a luat un concediu destul de prelungit de paste si ailalti cam tot adormiti si zapaciti pareau, dar ma rog. poate ai tu noroc si dai peste unul mai serios :P
KIA CEE'D 1.4 GSL BEST BLACK PEARL
ODO: 134.500KM

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ady85btz »

La Adrian Marin am dat si eu comanda.
Ce zici tu, ca nu-ti cere nici un avans este doar rezervarea masinii timp de 1 saptamana! Daca in cele 7 zile nu platesti avansul rezervarea se anuleaza automat si masina poate fi pierduta.Asa ca ai grija
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

gameover
Posts: 16
Joined: 30 Apr 2008, 19:40
Auto:
Location: Bucuresti

Post by gameover »

da, ai dreptate, maxim 6 zile, acum am citit cu atentie mail-ul.
Kia pro_cee'd 1.4 16 V , 109 CP, Best, Pewter Beige

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Post by mr_wizard »

@gameover
Poate ai noroc si gasesti pe undeva prin tara un BEST pe stoc si-l iei intr-o saptamana. Multa bafta!
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

gameover
Posts: 16
Joined: 30 Apr 2008, 19:40
Auto:
Location: Bucuresti

Post by gameover »

off.....nici somn nu prea mai am de la un timp de cand ma gandesc sa cumpar masina asta, am o gramada de dubii in ceea ce priveste finantarea, ma uit pe tot felul de site-uri financiare care au calculator de rate si sincer toate bancile mi se par "jepcare".
Am un salariu de 2500 RON si cand ma gandesc ca trebuie sa platesc o rata de cel putin 250 euro pe luna pe o perioada de 5 ani ma apuca durerea de cap...
Ma bate gandul sa fac in felul urmator si chiar nu am cu cine ma sfatui, nevasta-mea s-a saturat de cand tot vorbesc de masina asta asa ca va cer voua, celor care ati trecut prin aceeasi situatie in care a trebuit sa luati decizia sfatul;
Vreau sa fac un credit de nevoi personale pe 5 ani in valoare de 6000 euro iar pentru restul sumei vreau sa fac leasing pe o perioada de 2 ani....din calculele mele reiese ca as plati mult mai putin la banca pe toata perioada de creditare daca as proceda asa, idee este ca as scapa in cel mai scurt timp de leasing si as continua ratele catre banca la un credit de nevoi....voi ce ziceti ?
Kia pro_cee'd 1.4 16 V , 109 CP, Best, Pewter Beige

tzaphoo
Posts: 49
Joined: 14 Apr 2008, 19:51
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by tzaphoo »

dobanda la leasing 7% (dae) (la at leasing)

Dobanda la credit de nevoi personale ~20% (dae) la orice banca.

Tu ce zici?

eu am optat pentru leasing si daca ai si un avans (fie el si de 10%) nici numai are rost sa te intrebi ce alegi.

multa bafta.

gameover
Posts: 16
Joined: 30 Apr 2008, 19:40
Auto:
Location: Bucuresti

Post by gameover »

Ce societate de leasing accepta doar 10% avans ?
Tu de exemplu cat ai dat avans si ce rata ai ?
Kia pro_cee'd 1.4 16 V , 109 CP, Best, Pewter Beige

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Se accepta pina la 50%.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

antonskky
Posts: 56
Joined: 02 May 2008, 10:03
Auto:
Location: Bucuresti

Post by antonskky »

Salut! Eu am avut aceias problema, adik leasing sau credit? Am rupt internetul timp de 1 saptamana nu faceam altceva decat sa calculez.Si dak ai rabdare sa citesti iti voi explica cum cred eu ca este cel mai bine si de ce.
Am vrut sa fac leasing la Unicredit(Mare tzeapa sunt astia frate)dak vrei iti spun si de ce, dar in particular(la telefon sau pe messenger).
Asadar, dupa nopti nedormite am ajuns la urmatoarea variata:CREDIT AUTO la Raiffeisen Bank unde am dobanda DAE 10,5% FIXA si este in LEI . Adik am dat avasul 4.000 E(asta ca atat am vrut eu), minim fiind 15% si am ramas cu 8.000 E de creditat.Pe 5 ani am o rata de 600 ron FIXA si nu Variabila ca la alte Leasing-uri sau Credite Auto.Rata poate fi 70% din salariu.Mai au 1 singur comision de 1,9% din suma, care este inclus in aceasta rata.In final platesc cu doar 7.000 ron mai mult, dupa 5 ani.Toate taxele masinii, Casco, RCA etc... le platesti singur si le poti face cu ce firma de asigurari vrei tu.Lor tre' sa le duci doar Cartea Masinii !

gameover
Posts: 16
Joined: 30 Apr 2008, 19:40
Auto:
Location: Bucuresti

Post by gameover »

am trimis pm, astept id-ul de mess
multam !
Kia pro_cee'd 1.4 16 V , 109 CP, Best, Pewter Beige

Post Reply

Return to “Generalităţi”