ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Forum cu de toate despre Kia cee'd
danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Post by danycxxx »

Lasat liber intentionat. (Aici vor aparea toate sugestiile)

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Post by danycxxx »

Am avut placerea de a conduce recent un Lupo TDI 3L, cu cutie automata, si la cum am condus (am trecut si Cheile Bicazului), am fost surprins ca am scos 3.5 consumul. Am facut acest topic, in special pentru 1.4 benzina, dar nu numai. As vrea sa fac o lista cu toate sugestiile pentru un consum mic, chiar daca acesta presupune un condus "mosnegesc".

Prima mea intrebare: ce e optim? folosirea franei de motor sau scoaterea din viteza (chiar daca la scosul din viteza, este afisat un consum mai mare decat la frana de motor).

Ar fi binevenite si parerile celor care au Shift Indicator cu privire la cat si cum trebuie schimbate vitezele.

Orice tactica e aplicata, ar fi bine de luat in considerare si protejarea motorului(ex. schimbatul vitezelor la 1200 (ptr benzina) nu cred ca face bine motorului)

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Post by alex79 »

Despre cele mai bune consumuri s-a tot discutat la sectiunile benzina si diesel.
Daca nu vrei sa consumi nu mergi cu masina. Glumeam! Teroretic pentru un consum bun trebuie sa fii tot timpul in diagrama de cuplu. Daca nu pleci de pe loc foarte tare si nu depasesti 110-120km in treapta 5 repectiv 6 ai un consum bunicel. Evident sunt situatii cand nu ai ce face. Asta iarna cand era frigul cel groaznic aveam si consum de 14%. Oricat de econom as fi vrut sa fiu nu conta prea mult.
La cate solutii ne propun unii pentru a reduce consumul, daca le-ai pune pe toate ai merge cu 0.5l/100km.
In teorie se pot face multe in schimb cand e vorba de practica te adaptezi la situatiile de fapt. Daca stai doar cu ochii la turatie si consum mediu sau instant pierzi toata distractia.
Masina mai trebuie si forjata si binenteles in momentele alea consumi mai mult, samd.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Post by danycxxx »

De acord. De unde fac rost de diagrama de cuplu?

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Post by danycxxx »

Vad ca nu pot da edit la primul topic. Pacat, ar fi fost mai interesant asa, decat sa repostez toate....

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Post by danycxxx »

  1. Sa fii tot timpul in diagrama de cuplu
  2. Nu pleca de pe loc foarte tare
  3. Nu depasi 110-120km in treapta 5 repectiv 6

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Post by Vincze Szilard »

la benzinar sa o tii turatia pe la 3000, acolo consumu e cel mai mic,
in tr. 3 pe la 3000 ture ai undeva 55-60km/h
in tr. 4 pe la 3000 ture ai undeva 70-80 km/h
in tr, 5 pe la 3000 ture ai undeva 100-1100km/h
(sper sa nu gresesc cu mult km, dar la mine cam peacolo e)
asa ca cum e scris in topicurile de mai sus daca ai depasit 110-120 de km/h o sa scoti si 7-8-9 l/100km in afara localitatii.

la mine daca ma chinui un pic pot sa scot intre 5-6 in afara si intre 8-9 in localitate ca si consum.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Post by danycxxx »

Eu credeam ca pe undeva pe la 2300 - 2500 (benzinar) consumul e cel mai mic. Nu spun ca asa este, doar ca asa cred eu. Poate gasim acea diagrama si din ea poate reusim sa scoatem si un consum si poate care ar fi turatiile optime de schimbare pentru fiecare viteza.

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Post by kTL »

in a5a la 3000 ai fix 100km/h.. totusi, consumul cel mai mic in a5a (inafara localitatii) il scoti la 95.. si oscileaza in functie de drum intre 5.2-5.8.. in rest, pe DN in localitati cu a5a la 80 scot 5.1-5.6 iar daca as merge perfect legal, adica 70, sta undeva la 3,9-4,4.
Referitor la treptele mai mici, e nu imposibil, dar enervant sa mergi cu fiecare in 3000.. :)
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Post by danycxxx »

danycxxx wrote:
  1. Sa fii tot timpul in diagrama de cuplu
  2. Nu pleca de pe loc foarte tare
  3. Nu depasi 110-120km in treapta 5 repectiv 6
  4. In localitati, in treapta 5, cu 70 km/h
  5. In afara localitatilor, in treapta 5, cu 95 km/h
Facem abstractie de tipul de drum, nr, de pasageri, temperatura de afara, presiunea in pneuri. Ne axam doar pe consum, fara a produce stricaciuni motorului.

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Post by Dennis »

Cum a scris si @alex79 mai sus, s-a tot discutat despre acest subiect.Eu, ca navetist pe banii si masina mea, prefer sa nu-mi bat joc de motor mergand subturat (a-V-a la 70km/h spre exemplu).Cum exemplifica si @ktl un consum bun il scoti la 95/h in a-V-a...eu extraurban ma invart in jurul vitezei de 100/h.
By the way...asteptati sa descopere @bubumisu acest topic...atunci sa vedeti postari! #-o
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Post by danycxxx »

Cred ca nimeni nu vrea sa-si bata joc de masina. Revin cu o alta intrebare: Peste cate turatii trebuie tinut motorul? Sau la cate turatii e subturat. Banuiesc ca aici cine are Shift Indicator ne poate lamuri.

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Post by Dennis »

@danycxxx, acel shift indicator e cea mai mare porcarie ever!Am condus o Toyota Auris 1.6 benzina la care shift indicator-ul iti cerea sa dai a-V-a pe undeva pe la 65/h...asa ca...
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Post by danycxxx »

De asta intreb si eu. Acelasi fenomem e si la Lupo care l-am condus si poate asta e metoda de a scoate un consum mic. Banuiesc ca daca asa vine din fabrica, acel shift indicator, nu dauneaza motorului daca vitezele sunt schimbate cum spune el, nu?

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: ECO Drive - cum sa scoti consumul cel mai mic

Post by Vincze Szilard »

garantat daca schimbi mai repede ai mari sanse sa mergi subturat cu masina, si daca mergi subturat atunci mai mult ca sigur o sa ai probleme la motor, catalizator ..etc mai repde. eu zic de 3000 de ture ca peacolo se simnte masina cel mai bine, deacolo am cuplu daca tre sa depasesc, am si frana de motor (nu trebuie neaparat sa retrogradez daca vreau doar sa reduc putin din viteza) si fiind benzinar acea turatie e numai buna pt el, si eu am observat ca acolo scot cel mai mic consum in jurul a 3000 de ture, indiferent de treapta, (ma rog treapta e asociata cu viteza si cu locul unde conduci oras sau afara, ca acuma nimeni nu merge in afara in tr.3-a la 3000 de ture.)
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Post Reply

Return to “Generalităţi”