La ce curs se achita facturile (avans, rest plata, etc.) ?

Forum cu de toate despre Kia cee'd
hoyad
Posts: 11
Joined: 07 Feb 2008, 12:12
Auto:
Location: Craiova

La ce curs se achita facturile (avans, rest plata, etc.) ?

Post by hoyad »

La ce curs euro/leu ati platit facturile de avans si restul de facturi, inclusiv cea finala ?
va intreb ca la dealerul din orasul meu, se solicita cursul de casierie al bancii UniCredit, deci pretul de vanzare cu care se anunta masina ca se vinde nu mai este real, el fiind in lei mai mare cu circa 2%...
De fapt cred ca tot eu gresesc, pretul in euro este acelasi, diferenta cred ca este doar la ce curs se face conversia (in alte situatii atunci cand se anunta ca un produs costa xxxx euro, vei plati acei euro la cursul BNR) !
Deci va rog spuneti-mi si mie la ce curs vi s-au calculat platile in euro.
Multumesc.

webdevst
_webstar_
Posts: 332
Joined: 06 Feb 2008, 10:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by webdevst »

La Klado Motors Iasi este cursul de vinzare EUR Unicredit + 1%.
Image
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey ***

hoyad
Posts: 11
Joined: 07 Feb 2008, 12:12
Auto:
Location: Craiova

Post by hoyad »

Revin la topic si clarific cu faptul ca la mine dealer este Oz Maraton si cursul la care calculeaza este cursul de vanzare la casieria UniCredit (pe site-ul bancii sunt afisate 2 cursuri: cel spot si cel de vanzare la caserie).
Nu mi-au mai adaugat nici un procent in plus, dar sunt decat la prima factura de avans.
Apropos am inteles ca la final storneaza tote platile intermediare si atunci cand esti la final iti fac factura de final. Dar imi continui ideea si intreb la ce curs (din ce zi) imi calculeaza valoarea masinii ? Nu apar diferente intre platile anterioare cu cea de final ?

kiru
Posts: 9
Joined: 08 Mar 2008, 11:31
Auto:
Location: Sibiu

Post by kiru »

Eu am platit la cursul BNR +2% din ziua cand am facut plata.
Ca si avans am platit 15% si la factura finala am mai avut de platit 85% .
Masina am luat-o (inca nu ,doar ieri am platit facura finala...mai sunt 21 de zile ) de la dealerul din Sibiu.

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ady85btz »

Eu am platit avansul 5000 ron la cursul de vanzare de la Banca Romaneasca
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

Riky
Posts: 304
Joined: 04 Nov 2007, 05:00
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by Riky »

eu tot de la martalogii de la Oz Maraton am luat masinutza...am platit un avans(taxa de rezervare...ceva de genul asta)de 1500 RON si apoi cand mi-a venit seria am platit masina complet...


euro s-a calculat la cursul euro din acea zi...UniCredit....+2%....toata suma in euro,cat valora masina,a fost schimbata in lei...aoi au scazut din aceasta suma cei 1500 RON platiti ca avans...si ce-a rezultat a fost pretul care tr sa-l mai achit...


in perioada cand mi-am comandat masina...a inceput sa vreasca euro extrem de mult..cand am dat comanda prin noiembrie era destul de acceptabil cursul...apoi peste o luna aproape...(cand am achitat masina) a crescut si +2% pe care ni-i cer cei de la unicredit...am pierdut putin peste 30 de mil...
asta este...
KIa Cee'd,1.4, 109CP--Cine n-are Cee'd sa-si cumpere!:)

http://picasaweb.google.com/rikyriky8/MasinutzaMea

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

Fiecare dealer are propia politica ... . Eu am dat comanda si luat masina de la Deva la cursul euro de la BNR+1%.Avansul,plata interimara si plata finala le-am facut la cursul care era in data respectiva+1% comisionul.
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Post by mr_wizard »

Am platit la cursul euro de la Banca Romaneasca. Dealer - Planet Motors Rm. Valcea
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

christian82
Posts: 62
Joined: 24 Feb 2008, 12:58
Auto:
Location: Bucuresti

Post by christian82 »

Eu am platit un avans de 192 de milioane, la un curs de 36 840, cusul BCR leasing. Cam 5200 eur, cu o rata de 129 eur si o valoare reziduala de 2370 eur. Casco nu l-am introdus in rata, cu scopul de a nu plati TVA la el. Am o prima anuala de 576 eur, pe care o pot plati in 4 rate, deci 144 eur la 3 luni. Acestea ar fi "micile" sacrificii financiare pentru mult asteptata ceed. Am avut seria pe 6 martie si pe 21 o astept cu multa rabdare!!!
1.4 GSL LX MT BEST piston grey
comanda: 22.02
serie: 06.03
livrare: 28.03
http://picasaweb.google.com/cristianvoi ... istianSKIA

Sany
Posts: 67
Joined: 30 Jan 2008, 00:06
Auto:

Post by Sany »

UniCredit....+2%
BNR+1%

De ce se platesc aceste comisioane?

expeditor
Posts: 160
Joined: 30 Dec 2007, 15:47
Auto:
Location: iasi
Contact:

Post by expeditor »

Toate bancile finantatoare practica cursul SPOT.Adica curs BNR +1-2%.Nu are treaba dealerul...chichitze bancare!Stiti bine ca banca INTOTDEAUNA cistiga! In contractul de fiantare e prevazut foarte clar ca se plateste la cursul spot!
kia ceed sw 1.6 crdi hp + optionale,Pewter Beige.Merge!
http://picasaweb.google.com/ghe2ghe2000/Dolly
B-80-ABW

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Misu »

eu am platit la cursul bancii romanesti-masina a fost comandata si platita la mit motors bucuresti baneasa. cursul bnr este curs orientativ asa ca fiecare dealer isi alege cursul la care sa faci plata iar noi nu putem comenta.in contract,factura si proforma apare la ce curs se face plata iar in momentul in care semnezi esti de acord cu acest lucru. :cry:
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

IC3
Suspect
Posts: 183
Joined: 26 Jan 2008, 15:17
Auto:
Location: Craiova

Post by IC3 »

Deci pana la urma diferenta de plata care ramane dupa ce ai achitat avansul se plateste la cursul din ziua platii? Mai exact daca eu am achitat avansul la cursul din ianuarie, diferenta de plata (care sa zicem ca va fi facuta in martie) o voi achita la cursul din martie....corect?
Cee'd 1.6 CRDI HP, So RED.
Comanda data pe 25.01.2008; achitata integral 19.03.2008 si ridicata pe 10.04.2008.
Album foto IC3's Cee'd

par
Posts: 62
Joined: 25 Feb 2008, 18:33
Auto:
Location: Cluj

Post by par »

Da, plata se face la cursul din ziua platii.
Mi se pare normal sa fie asa.
Dealer-ul trebe sa plateasca masina la producator si o plateste in EURO. Nu cred ca se asteapta nimeni sa suporte dealerul diferenta de curs.
Toata chestia ii ca dealer-ul vrea sa poata cumpara de banii nostri euroii necesari sa poata plati masina.
Pe de alta parte daca scade euroiul suntem noi avantajati.
Radu
Cee'd SW 1.4 BEST (2008), 220.000 km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

Stiu ca nu se fac tranzactii in alte valute si totusi vin si eu cu urmatoarea intrebare.
La dealerul MIT Baneasa unde urmeaza sa sun dupa ora 10 sa punem la punct trimiterea facturii proforme prin mail cursul valutar al euro este luat de la Banca Romaneasca.
Eu i-au banii de la CEC. Pot lua banii in euro de la CEC si sa ii transfer/depun in acel cont dat de cei de la dealer? asta ca sa nu pierd foarte mult.
Sau sa platesc avansul si sa astept pana saptamana viitoare sa ma scada euro si sa platesc atunci diferenta.
Mentionez ca vreau sa o achit in totalitate pentru a nu iesi ulterior intr-o eventuala pierdere prea mare.
Sa nu imi spuneti ca sa astept seria etc , ca din cate am citit pe aici acea serie vine inainte de a veni masina deci e cam acelasi lucru..oricum sunt dispus sa astept pentru ea termenul maxim stipulat in contract ....
PS:pentru prietena mea cu care am aprox 8 ani de cand suntem impreuna si tot mai asteptam urmatorul pas...dar pt ceed-ul nostru un amarat de 90 zile (ne/lucratoare) :)

Post Reply

Return to “Generalităţi”