Kia Pro Ceed - prima masina / alegerea potrivita

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
IonutZz
Posts: 81
Joined: 19 Sep 2013, 15:17
Auto: Kia Pro Ceed 1.4

Re: Kia Pro Ceed - prima masina / alegerea potrivita

Post by IonutZz »

DDI wrote:Uita-te impreuna cu un mecanic la masina, e cel mai important lucru intrucat pretul e bun, cine stie de unde sare iepurele ?
Masina e fabricatie 2008 sau 2009? Acolo scrie 2009 dar eu stiam ca din 2009 au iesit face-lift... :?:

11.11.2008 - an fabricatie

Am gasit in cele din urma lista completa si modul in care trebuie sa se faca o VANZARE-CUMPARARE de masina SH:

1) fostul propietar scoate certificat fiscal
2)se face act de vanzare cumparare
3)cu fisa de radiere care se face odata cu contractul de vanzare cumparare se merge la fisc la propietar si se stampileaza - trebuie sa mearga propietarul
4) se merge la fisc la cumparator si se declara masina si eventual se plateste impozitul
5) se plateste tot la fisc taxa de inmatriculare 52 ron
6) se merge la rar pt autentificare -96.5 ron
7) se merge la politie pt inmatriculare - 37ron taxa de inmatriculare + 85 ron taxa numere preferentiale
8)se de petrecere ca am scapat...

acte necesare la vanzare cumparare
de adus:
Buletinul ambilor participanti - cumparator si vanzator
cartea masinii
talon
de luat de la aia care fac actele:
contract de vc in original
certificat de radiere
talon pe care se scrie in clar pe spate cui s-a instrainat la ce data si semneaza fostul propietar

acte pt fisc
de adus:
certificat fiscal vanzator
certificat de radiere
buletin

de luat:
decizie de impunere
certificat de radiere stampilat


la rar:
PROGRAMAREA SE FACE TELEFONIC SAU LA SEDIUL RAR INAINTE DE A VENI!!!
de adus:
cartea masinii in original
talon in original
buletin

de luat:
carte
talon
buletin


Nu stiu daca sa imi bat capul cu anuntul asta pentru ca masina are prea multi proprietari si nu mai are garantie!
Cu toate astea daca iese bine la test pentru electronice / rampa - sa o mai duc si la un service auto sa se uite si aia la ea sau e deajuns?

Preferam una cu garantie inca 2 ani la motor si cutie de viteze.
Nu stiu ce sa fac..
[color=#FF0000] [i][b]KIA PROCEED' 1.4 GSL MT BEST & Loving IT[/b][/i][/color]

ionutz
Posts: 446
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Kia Pro Ceed - prima masina / alegerea potrivita

Post by ionutz »

IonutZz wrote:
bogdan.citescu wrote:Eu nu l-am vazut niciodata la intalniri.

M-a luat durerea de cap cand am sunat.

Primul proprietar - pers fizica care a luat masina in leasing
Al2-lea proprietar - firma de leasing, pus sechestru pe masina
Al3-lea proprietar-un tip
Al4-lea iubita tipului

Masina are in talon trecut doar 2 proprietari , iubita in prezent are contractul de vanzare cumparare pentru masina insa nu e trecuta in talon ( este trecut fostul iubit, cu alte cuvinte ea de 1.5 ani conduce masina al carui talon nu e pe numele ei ), masina nu are carte service, nu a fost la revizii in ultimul an jumatate si recunoaste ca in urma unui partaj ea a ramas cu masina, iar la masina in 1,5 ani a schimbat placute frana si discuri.
Iubitul ei a luat masina de la firma de leasing - a tinut masina 1 an apoi iubita lui a tinut masina 1.5 ani .


Pret masina 5100 euro
Stare:

Garantie NU
Carte service NU - tipul cand a luat masina erau usile deschise in parcul de autorulate si nu a gasit cartea service in masina.
ITP - valabil pana in 2014
Zgariata superficial
2 seturi chei


Mai multe detalii :arrow: http://www.autovit.ro/kia-pro-cee-d-C30810051.html

Pareri?

Toate cele bune,

Ionutzz
Eu cunosc masina si primul proprietar.Nu o recomand!Primul proprietar este un baiat care avea la data cumpararii 19-20ani...si facea liniute cu ea ori de cate ori avea ocazia...dar cel mai important lucru este ca a fost lovita de 2ori: prima data bara fata si a2-a oara cand astepta la semaforul din fata la Euromall Pitesti o dacie berlina i-a impachetat tot spatele pana la bancheta din spate...masina fiind revopsita total.
La scurt timp dupa reparatie masina a fost sechestrata de firma de leasing pt neplata ultimelor 3rate...(in acel moment masina avea in jur de 50.000km...nu mai retin exact anul cand a fost sechestrata, dar parca la inceputul lui 2010)

Stikerul cu clubkia.ro eu i l-am lipit...
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

IonutZz
Posts: 81
Joined: 19 Sep 2013, 15:17
Auto: Kia Pro Ceed 1.4

Re: Kia Pro Ceed - prima masina / alegerea potrivita

Post by IonutZz »

Multumesc foarte mult, am anulat deja programarea la KIA pt maine.

Oricum asta nu era tot , se pare ca actualul proprietar o FEMEIE circula cu o masina care nu a fost inmatriculata de 1.5 ani .
Nu numai ca nu poate sa imi vanda masina pentru ca nu a inmatriculato dar in talon inca e trecut fostul proprietar un BARBAT!!! insa in contract de vanzare cumparare este trecuta FEMEIA ca proprietar!
Cand i-am spus ca risca puscaria daca merge cu masina NEIMATRICULATA de 1.5 ani , a zis ca oricand poate sa ii scrie pe spatele talonului fostul proprietar ca poate sa o conduca :))))

Sunt curios ce o sa faca cand se duce sa o inmatriculeze dupa 1.5 ani , oare se va duce cu aceasta masina sa se autodenunte?:)))


Prin urmare Ionut =D> =D> iti multumesc foarte mult!
Deja ador comunitatea , pacar ca nu o pot onora cu o KIA !

Toata stima dle Ionut =D>
[color=#FF0000] [i][b]KIA PROCEED' 1.4 GSL MT BEST & Loving IT[/b][/i][/color]

ionutz
Posts: 446
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Kia Pro Ceed - prima masina / alegerea potrivita

Post by ionutz »

Cu placere!

Nu trebuie sa te grabesti..si poate iti vei gasi o kia pana la urma...spre exemplu eu gasisem una care mi s-a parut interesanta(pt fratele meu), dar nu am vrut sa bat 100km (distanta Pitesti - Bucuresti), prefer una din zona.
pretul e putin c_am suspect de mic...nu cunosc proprietarul si nici nu am vazut masina la fata locului(poza este de pe Autovit)
Merita sa incerci!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

IonutZz
Posts: 81
Joined: 19 Sep 2013, 15:17
Auto: Kia Pro Ceed 1.4

Re: Kia Pro Ceed - prima masina / alegerea potrivita

Post by IonutZz »

ionutz wrote:Cu placere!

Nu trebuie sa te grabesti..si poate iti vei gasi o kia pana la urma...spre exemplu eu gasisem una care mi s-a parut interesanta(pt fratele meu), dar nu am vrut sa bat 100km (distanta Pitesti - Bucuresti), prefer una din zona.
pretul e putin c_am suspect de mic...nu cunosc proprietarul si nici nu am vazut masina la fata locului(poza este de pe Autovit)
Merita sa incerci!

Vanzatorul se numeste Robert,
A vandut o samabta trecuta la ora 12:00 unui om din Cluj.

Stiu ca si eu vroiam sa o cumpar.

Toate cele bune!
[color=#FF0000] [i][b]KIA PROCEED' 1.4 GSL MT BEST & Loving IT[/b][/i][/color]

ionutz
Posts: 446
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Kia Pro Ceed - prima masina / alegerea potrivita

Post by ionutz »

Iti pot spune doar sa ai rabdare...graba strica treaba...ocazii mai exista, doar ca trebuie sa ai rabdare :wink:

Succes!
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Kia Pro Ceed - prima masina / alegerea potrivita

Post by GabiA »

Eu iti recomand una care mai are garantie totala macar un an. In felul asta poti sa mai repari din eventualele probleme. Fiind o masina sh, este un avantaj important. Asta ar insemna an fabricatie >= 2009.
Altfel verifica sa nu fie zgomote coloana volan la trecerea peste liniile de tramvai sau cand invarti de volan stanga-dreapta si pana la maxim, verifica sa nu fie pedala de ambreiaj tare sau sa scoata zgomote suspecte la apasare.

Este bine sa fie un singur proprietar si sa aiba reviziile la zi.

La reprezentanta au interesul sa te aiba de client ulterior. Doar daca esti din alt oras sa fie alta situatie. Un tinichigiu iti poate spune si el destul de multe.

In legatura cu procesul de vanzare cumparare, actul de vanzare cumparare are valoare 0 daca nu este trecut pe certificat instrainat catre de la data x. De la data respectiva ai timp o luna sa o inmatriculezi pe numele tau. Daca nu se face asta si circuli un an jumatate, nu stiu care sunt procedurile legale, posibil sa se mai fi si schimbat intre timp
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Kia Pro Ceed - prima masina / alegerea potrivita

Post by stenso »

Daca depasesti luna se plateste o amenda cand se va inmatricula prima data (la fisc)

IonutZz
Posts: 81
Joined: 19 Sep 2013, 15:17
Auto: Kia Pro Ceed 1.4

Re: Kia Pro Ceed - prima masina / alegerea potrivita

Post by IonutZz »

Va multumesc pentru indicatii, momentan nu am gasit nimic.

Ar fii o doamna cu : http://www.autovit.ro/kia-pro-cee-d-C30011257.html
Situatia e urmatoarea:
- Proprietarul masinii este o fata care a plecat 3 luni din tara (conform spuselor mamei sale)
- Vanzatorul este mama , care printr-o procura la notar are imputernicire sa vanda masina
- Avand in vedere ca am sunat sa intreb mai multe detalii am rugat sa mi dea un sms cu Seria de la sasiu, insa pana acum nu am primit nimic.


Nu stiu cum sa fac sa merg pana in CTA pentru ca dureaza vreo 2 zile sa scoata toate actele necesare vanzarii-cumpararii automobilului in cauza.
Chiar nu stiu cat de sigura este procura dumneai si cat de credibila este .

Din 2009 nu gasesc nicio Kia Pro Ceed decat la preturi 7000+ euro .


Toate cele bune !

Ionutzz
[color=#FF0000] [i][b]KIA PROCEED' 1.4 GSL MT BEST & Loving IT[/b][/i][/color]

IonutZz
Posts: 81
Joined: 19 Sep 2013, 15:17
Auto: Kia Pro Ceed 1.4

Re: Kia Pro Ceed - prima masina / alegerea potrivita

Post by IonutZz »

Va salut,

Stie cineva masina din anuntul asta? :arrow: http://mercador.ro/oferta/kia-pro-ceed- ... 84fd1a510f

Ideea este ca fiind "tunata"ma gandesc ca orice om care are o anumita experienta in ceea ce inseamna tuning si anume tot ce inseamna tuning = mult mai ieftin decat tot ce inseamna piese/vopsea/componente originale , nu?

Si tunata si motor de 1.4 ..6000 euro... kilometrii sunt dubiosi...


revin cu noutati
[color=#FF0000] [i][b]KIA PROCEED' 1.4 GSL MT BEST & Loving IT[/b][/i][/color]

User avatar
DDI
Posts: 148
Joined: 30 Jun 2013, 14:17
Auto: Cee'd 1.4 / 2007 / Mars Red

Re: Kia Pro Ceed - prima masina / alegerea potrivita

Post by DDI »

IonutZz wrote: kilometrii sunt dubiosi...
Salut

Eu gasisem o Kia Cee'd din 11.2008 cu 38000 km rulati...masina era super ok.....dar n-a fost sa fie aia a mea...
Asa ca se poate...
Dar treaba cu "custom paint job" poate ascunde vreo "ciocaneala" :D

IonutZz
Posts: 81
Joined: 19 Sep 2013, 15:17
Auto: Kia Pro Ceed 1.4

Re: Kia Pro Ceed - prima masina / alegerea potrivita

Post by IonutZz »

DDI wrote:
IonutZz wrote: kilometrii sunt dubiosi...
Salut

Eu gasisem o Kia Cee'd din 11.2008 cu 38000 km rulati...masina era super ok.....dar n-a fost sa fie aia a mea...
Asa ca se poate...
Dar treaba cu "custom paint job" poate ascunde vreo "ciocaneala" :D

Sincer, am incredere mai mare in vanzator pentru ca nu e roman!


:arrow: roy .......g
1:27 PM (16 minutes ago)

to me
Hey Lucian

After 16:30 is ok ,let me know if you booked a time.
All the extra options are listed on autovit but here are some :
ac,electric mirrors ,airbags front and back (+ lateral frame,and more) ,the body kit , towing hook, alarm ,
central locking, reverse sensors, xenon lights+car eyelid, 2 sets of tires winter and summer ,and more ....
overall its very nice car .... we love it,
and you can negotiate in what currency you feel comfortable with. :!:



Vrea 6000 euro negociabil, are toate reviziile facute, a mers cu ea doar prin oras si o singra data la mare, a fost cumparata de la un tip care lucreaza la KIA baneasa , a luat-o cand avea 6000km iar din 2011 pana in prezent a facut 29 000km cu ea.
Masina a fost lovita aripa spate stanga dar nimic serios, a fost reparata la kia la reprezentanta, omul o vinde pentru ca se intoarce acasa , a terminat studiile in romania.
Revin cu noutati dupa ce o bagam la teste, cine stie....

Cu entuziasm,
IonutzZ
[color=#FF0000] [i][b]KIA PROCEED' 1.4 GSL MT BEST & Loving IT[/b][/i][/color]

User avatar
Caralumba
Posts: 726
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Kia Pro Ceed - prima masina / alegerea potrivita

Post by Caralumba »

=D> Bafta maxima ! =D>
Fair day, be well !
Image

IonutZz
Posts: 81
Joined: 19 Sep 2013, 15:17
Auto: Kia Pro Ceed 1.4

Re: Kia Pro Ceed - prima masina / alegerea potrivita

Post by IonutZz »

Revin cu noutati:

mai jos cateva poze cu masina .

Ca mentiune, masina are 35 000 km reali , apar reviziile si fostii owneri in cartea de garantie.
Tot ce tine de aripa stanga udne a fost implicata masina in accidente se face pe casco
Masina arata foarte bine in interior, e ca noua.
La test drive nu mergea geamul de pe partea pasagerului
Frana de mana nu prezinta semne de uzura nici schimbatorul
Vitezele se schimba foarte ok
Masina are urme de zgarieturi a fost condusa 90% din timp doar in Bucuresti

Nelamuriri:

are kit Sport insa bara spate si bara fata nu par a fi originale
are xenon si pleoape insa nu stiu daca sunt originale farurile
are pragurile din kitul sport lipite cu un adeziv/silicon de geamuri .
cetateanul este proaspat doctor absolvent ce va pleca in Iran, prin urmare vinde masina, fisa fiscala o poate obtine ?
Am stabilit programare sa mergem la test insa nu stiu la ce anume ar trebuii sa ma uit sau sa intreb la Kia.
Ce acte trebuie sa imi dea pentru masina si pentru EL ca sa poate sa imi vanda masina?
Mentionez ca test drive ul a fost scurt , printre cateva stradute, vroiam mai mult sa vad daca bate/troncane ceva la gropi , motorul abia il auzi iar masina se comporta perfect.

Astept indrumarile voastre!

Ionut
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
[color=#FF0000] [i][b]KIA PROCEED' 1.4 GSL MT BEST & Loving IT[/b][/i][/color]

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Pro Ceed - prima masina / alegerea potrivita

Post by quelloo »

da e putin capsata vad...

bara fata parca are ceva dubios pe la grila... nu-mi dau seama exact ce... dar asa mi se pare...
in spate la una din poze se vede o diferenta clara intre vopeseaua de pe bara spate si cea de pe aripa spate... iar ar fi un semn de intrebare...

de ce nu ai facut un test mai lung? asa doar cateva ture pe langa bloc nu cred ca iti dau o idee prea buna de masina?

hmm nu mergea geamul si are senzori... daca nu i-a pus la astia la Kia atunci nu are garatie pe partea electrica si iti pot lua bani in service sa rezolve geamul...

daca o sa dai jos kitul ala de tuninig sa nu ai vreo surpriza sau ceva... ar trebui verificata bine la service daca te decizi sa o iei pe asta... (mi se pare prea ciocanita pentru atati de putini km oricat de jungla ar fi Bucurestiul asta...

Bafta...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Generalităţi”