Instalatie GPL !?!

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
Sany
Posts: 67
Joined: 30 Jan 2008, 00:06
Auto:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Sany »

Cat v-a costat afacerea (instalatie + montaj) cu GPL-ul si ce produs recomandati?

SONIC3
Posts: 126
Joined: 07 Jan 2008, 21:37
Auto:
Location: BUZAU

Re: Instalatie GPL !?!

Post by SONIC3 »

in aprilie 2700 lei BRC cu montaj cu tot,plus 150lei omologare la RAR la politie nu am fost sa o trec si in certificat, daca sunt colegi care au trecut instalatia in certificat cat au dat.Asta am pus eu tu cerceteaza, studiaza si alege ce vrei dar sa tii cont sa ai o reprezentanta pe langa tine in caz de ceva sa mergi cateva sute de km, eu sunt super multumit.
1.4 BEST, Pewter Beige

Sany
Posts: 67
Joined: 30 Jan 2008, 00:06
Auto:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Sany »

Urmeaza sa fac revizia de 60k + Casco + montare GPL si nu stiu in ce ordine sa le fac. Revizia dupa montarea GPL difera fata de o revizie normala? Si daca da, in ce consta diferenta? Multumesc !

User avatar
octav_ceo
Posts: 374
Joined: 14 Apr 2009, 22:26
Auto: Ceed 2009
Location: Brasov
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by octav_ceo »

octav_ceo wrote:salutare
intre timp problema a evoluat...nu mai tine aproape deloc pe GPL. sare si la 1500 rpm. recomandarea unui service autorizat brc a fost sa fac plinul iar la gaz. si se pare ca si-a revenit. dar pentru cat timp? daca va reveni, si cred ca va reveni, urmeaza sa le fac o vizita si sa o puna pe tester.
bine macar ca acum avem reprezentanta brc si in brasov. pentru cei interesati, Kampur, dealer Honda in Brasov.
drumuri bune.
salutare
se pare ca toata problema a fost de la lipsa presiunii gazului din instalatie. de atunci am mai facut de 2 ori plinul si nu a mai sarit deloc.
drumuri bune.
1.4 GSL City Machine Silver
achizitionata in 13 aprilie 2009

din 1 octombrie 2011 BV-80-CEO
din 17 februarie 2011 si pe GPL
ODO GPL: ~ 120K km
ODO: ~ 140K km

User avatar
octav_ceo
Posts: 374
Joined: 14 Apr 2009, 22:26
Auto: Ceed 2009
Location: Brasov
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by octav_ceo »

Sany wrote:Urmeaza sa fac revizia de 60k + Casco + montare GPL si nu stiu in ce ordine sa le fac. Revizia dupa montarea GPL difera fata de o revizie normala? Si daca da, in ce consta diferenta? Multumesc !
salutare
teoretic nu ar trebui sa difere deloc. iti recomand sa iti faci intai revizia. astfel eviti comentariile daca ceva nu e ok la masina, ca abia asteapta sa se eschiveze ca e din cauza gpl-ului. iar daca pui gpl-ul dupa, ai toate reglajele facute si masina merge cel mai bine.
drumuri bune.
1.4 GSL City Machine Silver
achizitionata in 13 aprilie 2009

din 1 octombrie 2011 BV-80-CEO
din 17 februarie 2011 si pe GPL
ODO GPL: ~ 120K km
ODO: ~ 140K km

Sany
Posts: 67
Joined: 30 Jan 2008, 00:06
Auto:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Sany »

Am cerut informatii de la o firma care se ocupa cu montarea instalatiilor GPL si mi-au spus un pret care mi se pare cam mare 3200 lei pentru Tomasseto Stag 300 sau Stag 4 + 100 lei reviziile la instalatie la 6 luni. De ce la 6 luni si de ce 100 de lei? Ce schimba?
De Stag 300 tot am citit si pare ok, dar mi-a spus ca e cam vechi acest tip de instalatie si ca imi recomanda Stag 4, (mai noua/buna) despre care nu prea am gasit informatii. Vrea sa scape de Stag 4 ca nu se vinde sau sa o fi?

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Dennis »

@sany, de ce nu optezi pentru BRC? Pretul e mai mic iar reviziile se fac la 30.000 km.
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

scump rau la 3200 ron, iar revizia consta in schimbarea filtrului gpl si verificare soft prin laptop.
scumpa si revizia, in mod normal nu sare de 70 ron.

banii tai, alegerea ta, dar instalatia e scumpa acolo unde ai intrebat tu
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Instalatie GPL !?!

Post by dulaul »

Salutare tuturor. Se pare ca a venit si la mine timpul sa-mi pun GPL in special pt faptul ca nu am de gand sa imi schimb masima prea curand.

Am cateva intrebari la care as fi bucuros daca voi gasi raspuns aici.

Din Iasi numai Boby si-a pus instalatie GPL pe Ceed?

In Iasi preturile sunt cam mari: un Tomasetto Stag 4 e la 2800 lei iar un BRC tip 2900 la 2900 lei indiferent de rezervor toroidal. Am intrebat de diferente si mi sa spus ca BRC-ul e mai scump la revizie atata tot. Are cineva idee ce-s cu baietii astia de AICI?

Aveti idee de vreo oferta mai buna in Iasi sau imprejurimi?

Cei care v-ati montat GPL ati pus priza de alimentare de GPL langa busonul rezervorului (vezi foto) sau ati decupat in alta parte pe aripa? Daca ati pus langa busonul de benzina cum va descurcati cu "palnia" (nu stiu cum sa-i spun) pe care trebuie sa o infiletati/montati/demontati de fiecare data cand alimentati cu GPL?

Toate cele bune.

dulaul
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Dennis »

@dulaul, la intrebarea despre instalatori GPL in imprejurimile Iasiului nu pot sa-ti raspund.In schimb legat de montarea prizei de alimentare GPL langa busonul rezervorului de benzina pot sa-ti spun ca la mine asa este (si cred ca la majoritatea celor cu GPL pe Cee'd) iar adaptorul se infileteaza foarte simplu.Eu am cateodata probleme in scoaterea busonului rezervorului de benzina - in sensul ca trebuie sa fortez putin priza de alimentare GPL pentru a-l scoate (lucru pe care l-am facut cel mai recent acum vreo 15 minute cand am alimentat ceva benzina :lol: ).
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

Sany
Posts: 67
Joined: 30 Jan 2008, 00:06
Auto:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Sany »

sender78 wrote:scump rau la 3200 ron, iar revizia consta in schimbarea filtrului gpl si verificare soft prin laptop.
scumpa si revizia, in mod normal nu sare de 70 ron.

banii tai, alegerea ta, dar instalatia e scumpa acolo unde ai intrebat tu
Sunt contient de faptul ca e scump, de aia inca nu mi-am pus instalatie. Sunt in cautari insa informatiile si ofertele sunt cam greu de gasit.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by eugenflorinmanea »

Cred ca cel mai intelept ar fi sa tragi o fuga pana la Buzau.
Baietii au mai pus pe Ceed deci nu esti cobai, pretul e rezonabil fata de ce ai gasit tu.
Eventual sa gasesti undeva unde sa faci reviziile mai aproape.
SAAB 9-5

User avatar
octav_ceo
Posts: 374
Joined: 14 Apr 2009, 22:26
Auto: Ceed 2009
Location: Brasov
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by octav_ceo »

salutare @dulaul
in afara de unele mici probleme datorate de calitatea gazului, instalatia BRC din dotare merge foarte bine. nu cunosc montatorii de prin moldova, asa ca aici nu te pot ajuta, dar sa mergi la cineva din apropiere. iti va fi mai usor la revizii si atunci cand vei avea probleme.
la busonul de alimentare poti vedea in poza.
drumuri bune si nu o sa regreti decizia de a pune gpl.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
1.4 GSL City Machine Silver
achizitionata in 13 aprilie 2009

din 1 octombrie 2011 BV-80-CEO
din 17 februarie 2011 si pe GPL
ODO GPL: ~ 120K km
ODO: ~ 140K km

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by eugenflorinmanea »

@Octav cati km mai ai pe GPL?
Am vazut ca a aparut o noua instalatie de la BRC- care pe langa gaz introduce si putina benzina pentru protectia scaunelor de la supape.
http://www.instalatii-gpl-auto.ro/insta ... 24.11.html
SAAB 9-5

Sany
Posts: 67
Joined: 30 Jan 2008, 00:06
Auto:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Sany »

Am gasit o oferta Pentru Stag 300 premium la 3500 lei + o revizie gratuita. E can mult, dar e premium :D , se merita ori ba?

Post Reply

Return to “Generalităţi”