De ce kia ceed si nu un logan nou

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by iulianezs »

primul nivel de echipare (cel mai slab) stiu ca are cheie normala doar cu cip,fara telecomanda pentru inchidere centralizata. Care ar fi costurile pentru o cheie cu telecomanda pentru inchidere centralizata? Se poate face doar in service la kia sau nu neaparat?
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by iulianezs »

legat de levierul schimbatorului de viteze aveam o nelamurire..nu am vazut unul pe viu sa spun asa,in poze pare cam mare,lung,asa este? :-?
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

User avatar
andrey23
Posts: 53
Joined: 21 Sep 2010, 15:05
Auto:
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by andrey23 »

este mare ca sa nu stai sa il cauti pe jos + ca daca tii cotul pe cotiera mana iti vine perfect la schimbator, foarte comfortabil.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by bubumisu »

@iulianezs

Pana la urma ce alegi, te-ai hotarat?
Hai sa-ti mai raspund odata la intrebarea din titlul topicului.
Pentru ca daca vrei sa te bucuri de"placerea de a conduce", tinuta de drum, siguranta activa si pasiva, dotarile interioare si nu mai enumar ce am mai enumerat deja, trebuie sa alegi kia ceed.
Daca te deranjeaza suspensile tari, bancheta din spate pe care intepenesti la drum lung, garda la sol un pic mai joasa atunci ia-ti Dacia Logan.
Enumerarile pe care tocmai le-am facut parerea mea ca ar caracteriza cel mai bine cele 2 masini (punctele slabe la Ceed sunt puncte tari la Logan si invers), restul sunt maruntisuri :wink: .

PS: Au urcat la un drum intins la mine in masina 3 doamne, iar din discutii (femeia se concentra la altele cand a urcat, nu a realizat ce marca de masina este) s-a ajuns si la ce masina conduc. Surpriza mea a fost mare, cand a declarat doamna respectiva ca a crezut ca e Logan (deoarece i s-a parut spatioasa bancheta din spate, citez "asa ca la Logan").
Femeia respectiva conduce o Fabia break,soferita de zi cu zi si la intoarcere (deh, drum peticit, denivelari) a declarat ca n-a crezut in viata ei ce rau e sa calatoresti pe bancheta din spate, in comparatie cu scaunul soferului.
Acuma, nu facem comparatie intre scaunul soferului si bancheta din spate la orice masina, dar bancheta din spate la Ceed e teapana si la drum intins cam afecteaza coloana. In comparatie cu bancheta din spate la Logan, una destul de OK.
Iar referitor la suspensii, am facut un drum pe scaunul din dreapta fata cu un Loganist, a mai dat-o prin hartoape, a luat la un moment dat un crater cu roata din dreapta de am crezut ca se rupe filmul. Nici nu s-a simtit, ma refer ca soc si ca si zgomot.Daca intram cu ceed-ul meu.......
Dar chiar si asa, per ansamblu, daca ar fi sa mai aleg odata, as alege tot Ceed (dar un DSL sau una pe instalatie de gaz din fabrica, benzina ne cam usuca la buzunar :mrgreen:)
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by iulianezs »

Ai zis bine.. "benzina ne usuca la buzunar"

De hotarat nu sunt inca hotarat. La inceputul lui septembrie cand am sa merg sa caut ceva si sa si cumpar atunci pot sa spun ca m-am hotarat.

Loganul a iesit de mult din planurile mele. Au mai ramas Ceed-ul si Opel Corsa 1.3 cdti :D

Corsa clar pentru consum .. ceedul pentru confort,siguranta si sportivitate.

Eu sunt student,in Bucuresti,as vrea sa ma folosesc de ea si pentru un drum facultate-casa si de asta trebuie sa ma gandesc foarte bine.
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by bubumisu »

@iulianezs

Uite aici 2 articole, asa, ca sa te hotarasti :wink:

http://www.123auto.ro/Drive-Test/Test-d ... DI-115-CP/
si rivala:

http://www.123auto.ro/Drive-Test/Test-d ... P-ecoFLEX/

Dar sa stii ca o sa termini facultatea, si pentru cateva drumuri facultate - casa, ca sa alegi Corsa, nu stiu daca renteaza.
Poate o sa vrei sa devii familist :D

Ia o Kia, ca e mai ieftina, inclusiv la SH 8)
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by eugenflorinmanea »

Nu stiu bubumisu ce vezi tu la bancheta aia de logan....dar eu am fost cu un 16v in Grecia si m-a rupt! Am ajuns acolo zombie! Nu tu izolare fonica, bancheta aia super naspa.. Am zis ca nu imi mai trebuie in viata mea sa merg cu logan la drum lung.
Ceed ul este 5 clase peste logan...nici nu ai ce sa compari. Loganul e bun pentru oamenii trecuti de 50 de ani (de ex tata are unul si e f multumit de el) - o masina care e relativ ieftina la intretinere (nu mai ieftina decat Ceedul daca tinem cont ca la 60,000 trebuie sa ii faci distributia si aia costa 1,300 RON), fiabila, cu garda inalta si ...cam atat.
Restul e can can. Pe bune chiar jignesti Ceedul daca incepi sa faci comparatie la banchete si alte alea. Mergi tu in scaun de logan 1,000 de km si apoi o sa iti iubesti ceedul la nebunie, parol!
Cat despre benzinar.. ceedul are un consum foarte ok! Daca nu te dai la ea nu sare de 6% afara hai 6.2% daca mergi cu aerul.Asta inseamna sa nu depasesti 110 km/h.
Opel Corsa consuma afara tot cam ca Ceedul daca mergi cu 110, sau poate sensibil mai putin.
In oras da consuma mai putin..dar la ce trafic e in Bucuresti..mai bine folosesti metroul.
SAAB 9-5

Xtremeboy
Posts: 179
Joined: 12 Jan 2009, 00:47
Auto: Kia cee`d & pro cee`d
Location: TG-Jiu
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by Xtremeboy »

eugenflorinmanea wrote: Cat despre benzinar.. ceedul are un consum foarte ok!
Amin !

1.4 ... 100 km ... extraurban ... 5.9 % (A/C non-stop) .... Deeeci? Despre ce vorbim? De ce exista CVVT-ul? ... Daca aveti impresia ca cee`d-ul consuma mult atunci ... luati-va motoreta (aveti si a/c si consum mic) ... gata, nu mai zic nimic ! . (punct)
cee`d 1.4 GSL Best kompass blue
pro_cee`d 1.4 GSL Best mars red

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by bubumisu »

@eugenflorinmanea

Daca vroiam sa jignesc ceed-ul, imi luam logan MCV.
La faza cu bancheta din spate, m-ai dat pe spate. Nu te contrazic, dar pe distante scurte (zeci de km) te contrazice sotia mea. Asa ca ma gandesc la diferenta pe distante lungi. Pe drumurille din Romania, nu din afara. In concediu a mers in spate (1300 km, am mai postat parca undeva) si s-a plans de dureri de spate (si ma refer la ceed-ul meu). Ideea nu era sa ne referim la conformatia scaunelor (am mers cu loganul si pe scaunul soferului, si pe scaunul din dreapta, si sunt mult sub ceed ca si confort, din pacate n-am mers pe bancheta din spate cu ceed-ul decat cativa km in oras si niciodata cu logan-ul, asa ca nu imi pot formula o parere personala.Si sa nu imi spui mie ca nu s-au plans multi de bancheta din spate la ceed care e cam tare. Sau poate e senzatia mai nasoala cand mergi in spate la ceed din cauza suspensiilor, pe drumuri cu denivelari, plombe in asfalt, etc.Ma abtin.
De curiozitate, m-am urcat in parcare pe bancheta din spate la a mea si sincer e un amestec de senzatii, spatiu si confort combinat cu o senzatie de corp dur (atat spatarul cat si sezutul). Nu ca Loganul nu ar avea si el spatiu suficient in spate.Dar hai sa nu mai facem comparatii intre Ceed si Logan.

@Xtremeboy

Sub 6 % cu AC non-stop eu personal nu voi obtine niciodata, nici daca merg singur treapta a 5-a pe drum drept cu 80 km/ora.Nu mai mentionez de ce, am facut referire in atatea postari.
Hai sa nu mai facem comparatii la consum, care este influentat de atatia factori.
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by eugenflorinmanea »

Bubumisu tu ai SW- consuma o idee mai mult. Asta e- ai portbagaj imens dar iti si consuma o idee mai mult!
Cat despre bancheta.. in fine gusturile nu se discuta...mie nu imi place deloc bancheta de la Logan (comparativ cu a mea). Conform gusturilor mele e prea sus si nu stai bine in ea (aici sunt de vina si tetierele).
SAAB 9-5

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by bubumisu »

@eugenflorinmanea

Acuma nu am idee de ce sotia mea a avut o senzatie de "mai confortabil" pe bancheta din spate la Logan, probabil nu a simtit socurile pe drumul cu denivelari de 80 km aproximativ pe care am mers (plombe de "meseriasi").Oricum, nu ma poti
contrazice la asta, suspensiile sunt foarte moi la Logan in comparatie cu ceed-ul, dar si senzatia de "dat cu barca" in cazul Loganului e evidenta, pe cand la ceed nu exista asa ceva 8)
Si am mai aflat ca amortizoarele la ceed SW au alt cod decat la HB, vestitele H001 si H002.Poate or fi mai tari un pic, apropo de break-uri, unde trebuie sa sustina teoretic o greutate mai mare a portbagajului.

Referitor la consum, cred ca influenteaza enorm de mult dimensiunea anvelopelor, mai mult decat cele cateva zeci de kg in plus datorita portbagajului mai mare si dotarile de City, ma cam oftic cand vad ce consumuri declara altii pe echiparea cu 185/65/R15, n-am mers pe distante lungi cu variante gen Best sa vad daca sunt diferente mari fata de City in curbe si ca tinuta de drum la viteze mari.

PS: De curiozitate, azi m-am mai asezat odata pe bancheta din spate, sa stii ca banchetele (spatarul si sezutul) au un strat mai moale, insa prea "subtire" (parerea mea). Pozitia este insa extrem de confortabila. Normal coloana ar fi mai afectata daca stai pe ceva foarte moale, dar nici prea tare nu face bine, combinate cu niste suspensii cam tari :wink:
Am intrebat-o de curiozitate si pe o doamna care merge cu noi des pe bancheta din spate, si spre deosebire de sotia mea, mi-a zis ca se simte bine.Dar ma repet, la denivelari, pasagerii din spate cam incep sa scoata exclamari de genul "aoleooo".(cred ca partial e si vina mea, sub suta nu o las nici pe asfalt cu plombe de "meseriasi" :mrgreen: )

Si ca sa incheiem subiectul "bancheta din spate", am mai aflat una :shock: Pasagerii din spate mai mici de statura se plang ca ii gatuie centura cand ii fortez sa o puna(inclusiv sotia, care m-a "admonestat" ca "ce o sa facem cand o sa avem copii...... :? ). Asa o fi la toate marcile?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by zaboss »

bubumisu wrote:
Si ca sa incheiem subiectul "bancheta din spate", am mai aflat una :shock: Pasagerii din spate mai mici de statura se plang ca ii gatuie centura cand ii fortez sa o puna(inclusiv sotia, care m-a "admonestat" ca "ce o sa facem cand o sa avem copii...... :? ). Asa o fi la toate marcile?
Juniorul meu (7 ani acum) nu are probleme. El stă de obicei pe mijlocul banchetei. Ţinând cont că el se mişcă destul de mult, pare destul de flexibilă.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by iulianezs »

:) ati putea sa imi dati si mie link-uri catre galerii foto cu cee'd? poze cat mai detaliate daca se poate
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by quelloo »

vezi ca tre sa fie in albumele oamenilor de la semnatura..
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by bubumisu »

@iulianezs

Uita-te la mine in semnatura de exemplu :D

@zaboss

Ia pune-l sa mearga pe locurile laterale de pe bancheta din spate.Am luat un copil cu deficiente de la Iasi si l-am adus acasa la Vaslui (cam de 1.20 m inaltime) pe locul din stanga bancheta spate si imi aduc aminte ca nu s-a descurcat cu centura, ii venea peste gat spre fata (n-am dat importanta, ma grabeam,am pus-o pe seama emotiilor copilului si agitatiei din jurul lui), a trecut-o (centura) intr-un fel pe sub brat(la insistentele mele si ale maicasii).
PS: Sotia are 1.64 m si ii vine centura cand sta pe bancheta din spate(pe laterale de obicei) exact peste gat (din declaratiile ei, uneori si pe aia din fata -locul din dreapta- o tine cu mana, din motive asemanatoare, ii cam vine aproape de gat)
Eu personal n-am avut niciodata probleme, uneori uit ca am centura pusa. :mrgreen:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Post Reply

Return to “Generalităţi”