Lista asteptare masina -2007-

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

Dealer ramnicu valcea. acum o ora am aflat.mi-a spus ca nu au idee cand o sa plece masinile din fabrica. o saptamana, doua .. ,ani.. .super tare nu?
LX BEST 1.4 SO RED

Hansolo1
Posts: 120
Joined: 24 May 2007, 17:50
Auto:
Location: Timisoara

Post by Hansolo1 »

Acu o ora am vorbit cu reprezentanta timisoara Tiwa-Therm. Cica au fost instiintzatzi ca in 18 iulie mashinile spre Bucuresti...si cel tirziu miercuri sunt la Timisoara...acu numai shtiu ce sa cred.
Cee'd 1.4LX Base sau (Best mai nou) Silver - fara optionale...comanda 11.05.2007 a venit 25.07.2007

Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

Eu stiam ca ar fii un transport care ar fii trebuit sa ajunga azi. E cineva norocosul sau a fost doar un mare bluff. sunt foarte multi care au primit seria in jur de 13 iulie si de aceea intreb
LX BEST 1.4 SO RED

pancho
Posts: 29
Joined: 19 Jul 2007, 11:28
Auto:

Post by pancho »

La un dealer din Bucuresti ( nu spun care, ca sa nu se zica ca fac reclama), am platit avans la precontract 5% . Asta se intampla pe 4 iunie. Pe 22 iunie, am fost sunat ca masina a venit. Masina am luat-o pe 13 iulie, ca atat a durat dosarul la banca, pt o diferenta de bani ( de fapt a durat f. mult, pt ca anumite adeverinte de la serv, a durat mult ; pers care trebuiau sa semneze erau plecate ; la banca a durat cam 5 zile lucratoare.)

PS: un filmulet, despre cum se face masinuta asta
http://www.automarket.ro/stiri/video-cu ... -4835.html
Kia Cee'd 1.4 Base So Red

Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

ADICA din ce spun ei astazi ar trebui sa fie in bucuresti. ai cum sa verifici?
LX BEST 1.4 SO RED

Hansolo1
Posts: 120
Joined: 24 May 2007, 17:50
Auto:
Location: Timisoara

Post by Hansolo1 »

Nope...doar cineva de la Bucuresti ar putea sa verifice...cred ca ajung la parcul auto de la reprezentanta principala Kia Romania.
Cee'd 1.4LX Base sau (Best mai nou) Silver - fara optionale...comanda 11.05.2007 a venit 25.07.2007

Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

sa inteleg ca ti-au spus ca masina ar ajunge miercuri la tine.cand ai primit seria sasiului?
LX BEST 1.4 SO RED

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Post by buggyba »

fratilor, nu puneti si voi orasele la profil?
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

daca era o mare problema s-a rezolvat. are altcineva informatii cu transporturile din slovacia?
LX BEST 1.4 SO RED

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

sunt multe persoane care confunda seria de la motor cu seria de sasiu.

eu nu am asteptat nicio serie, am intrat in posesia seriei de sasiu cand s-a facut factura proforma.

cum s-a procedat: am ales masina varianta classic fara alte inbunatatiri, s-a uitat omul in calculator sa vada daca are pe stoc, o avea si implicit avea si seria de sasiu. Nu am avut nevoie niciodata de seria de motor...
s-a facut proforma pt masina kia cee'd Classic cu seria ei de sasiu, am platit avansul la leasing, leasingul a platit la dealer masina, masina mi-a venit in 2 saptamani. Asta pentru ca era pe stoc si pt ca nu m-am trezit ca altii in ultimul moment sa-mi comand masina tocmai atunci cand e bataia mai mare pe ele...:) Daca stateam si eu sa ma gandesc, sa compar cu alte masini, sa aud alte pareri...(eu am stat dar doar vreo 2 ore) timp de 1-2 luni probabil ca abia prin septembrie imi venea si mie masina. Am avut un super bulan caci in ziua in care mi-am vandut masina veche mi-a sosit in curte la dealer si masina cea noua. :) In final, eu platesc la leasing ratele.. :cry:

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Post by buggyba »

koko, e diferenta dintre leasing si credit; la leasing a mers mai usor pt ca masina e a firmei de leasing si tu esti...chirias :), plus ca masina era in stoc; la credit au nevoie de proforma cu seria de motor SI seria de motor, asa e regula (romanul e inventiv si e probabil ca asta e una din cele n asigurari ale bancii ca banii se duc pe masina si nu in alta parte); la banca functioneaza principiul ca daca dai banul, faci regulile :wink: .
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

are dreptate nea Burcea...nici eu nu am auzit la bancile pe la care am fost sa ceara serie la motor, poate doar alfa sau banca albinutza :). Ati incercat la Piraeus? BRD?

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Re: iarasi langa voi

Post by buggyba »

kokolino, banca nu vrea sa stie cate fire din cap are cel care a vopsit masina sau cum il cheama pe primul nascut al sudorului scaunului din dreapta...vrea seria de sasiu si cea de motor (cu toate ca un dealer adevarat ar afla si primele 2 informatii :lol: )

deci, sorinwave, du-te la banca si spune-le ca dom' Burcea are dreptate, sunt niste imbecili...iti vor acorda creditul in maxim 24h ore, impreuna cu scuzele lor si vei avea 48 de rate gratuite :lol:
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Inseamna ca nu te'ai dus pe la prea multe banci. Si Volksbank solicita serie motor pentru acordarea imprumutului.
Si, cum s'a zis si mai sus, nu confunda leasing cu credit auto. In primul rand, la leasing, nu esti tu proprietarul in acte decat dupa ce termini ratele

Masina este trimisa in tara fara a fi platita integral, insa la dealer ajunge abia dupa plata integrala. Asta e chestia de fapt ;)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Post by buggyba »

adica nu ajunge la clientul final inainte de plata finala, zace la dealer pana faci rost de bani
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

Post Reply

Return to “Generalităţi”