Kia Cee'd facelift

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
white_spirit
Posts: 62
Joined: 17 Aug 2009, 09:03
Auto:

Re: Kia Cee'd facelift

Post by white_spirit »

@misuspita dealerul mie mi-a zis ca 1.4 va avea doar 90 cp

judecand dupa dimensiunile variantei curente si cea din lista pe care am atasat-o mai sus la HB este o diferenta de 25mm (lungime) cea aparuta prin presa, la SW o diferenta de 20mm (lungime), iar la pro dimensiunele sunt identice... desigur asta nu inseamna mare lucru... ramane de vazut.
totusi poze cu pro FL inca nu exista pe net deci as tinde sa cred ca modificarile vor fi doar la interior... ceea ce nu ar fi rau deloc :D
Kia Pro_cee'd 1,6 GSL Style, cassa white
Comanda 1 iunie - livrata 25 septembrie
Poze

zombie_ro
Posts: 61
Joined: 24 Aug 2009, 10:02
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Cee'd facelift

Post by zombie_ro »

Salutare tututror! Sunt unul dintre cei care si-au comandat recent un KIa Cee'd 5 usi si il voi primi pe cel cu FL. Din cate am inteles de la dealer, dintre optionalele "retrase" la cest model FL se numara si "scaun pasager dreapta reglabil", iar "cheia pliabila cu 3 butoane" trece in categoria dotariilor standard.
Din presa am inteles ca in momentul de fata facelift va primi doar Cee'd hatchback (5 usi) si SW..... proCee'd momentan nu va beneficia de nici un facelift .....cel putin nu la exterior.
Desigur s-a schimbat si gama de culori pt. Cee'd ....doar jumatate din culoriile din paleta de culori veche mai este valabila.

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Cee'd facelift

Post by asdfgh »

Am vazut si eu lista cu preturi/echipari pt facelift care era pe forum.
E ceva ciudat...cred ca e un fel de perioada intermediara acum. Nu pot sa cred ca nu au schimbat nici un motor. Poate se asteapta lansarea de la salon si dupa aia o sa se faca un pic de lumina. Eu nu mi-as comanda masina acum; evident nici un dealer nu o sa recomande asta :)
Acum cativa ani un amic si-a luat un 307 exact inainte de facelift si avea interiorul cu climatizare dual-zone si alte chestii (astea urmand sa apara la facelift)

Cand am fost la revizie la IMG am vb cu cineva si mi-a zis de motorul de 1.4 ca va avea si versiune de 90cp, dar nu a zis ca doar asta o sa ramana. Este ilogic ca sa ai un motor si sa ii reduci puterea(eventual faci 2 variante gen LP si HP)...doar daca nu s-au dovedit defecte de fiabilitate. Pana acum la noi insa nu am auzit pe nimeni sa se planga de ceva anume la motor.
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Kia Cee'd facelift

Post by bumblebee »

IN fisierul cu preturi se spunea ca incepand cu sept 2009 motorul 1.4 va avea 90 cai, nu ca va exista si 109 si 90.
Kia Cee'd 1.4 best

bossake
Posts: 33
Joined: 25 Jun 2008, 00:05
Auto:

Re: Kia Cee'd facelift

Post by bossake »

o varianta e sa fi schimbat graficul de cuplu/putere al motorului. Adica sa aiba mai putina putere, insa sa o dezvolte la o turatie mai "normala". E o varianta si asta. Chiar daca nu au avut probleme de fiabilitate la cel de 1.4 cu siguranta au avut reclamatii de la posesorii care se asteptau de la altceva avand in vedere cei 109cai. Ma refer in sensul ca lumea se astepta la un motor mult mai potent cand au vazut numarul de cai care e relativ maricel.

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Kia Cee'd facelift

Post by misuspita »

Pai da, dar ala se face cu o remapare ECU, deci in mod normal ar trebui sa existe in paralel cele doua variante, de 90 CP si de 109CP. Vom vedea la lansare
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Cee'd facelift

Post by asdfgh »

Nu cred va fi doar o reprogramare din ECU. Noile motoare de care se aud doar zvonuri momentan (in afara de varianta de 90 care e certa) ar urma sa fie cu injectie directa (GDI) si euro5.
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

javachris
Posts: 67
Joined: 14 Jul 2008, 10:16
Auto:
Location: Craiova

Re: Kia Cee'd facelift

Post by javachris »

Fratilor, sincer sa fiu, pe dinafara nu m-a impresionat noul Cee'd, asta vechi mi se pare mai aratos, cu mai multa personalitate. Nu sunt un adept al stilizarii de gama, adica toate modelele unui constructor sa aiba aceeasi "mecla", cum sunt la Ford, si mai nou trage si Kia intr-acolo.
La interior insa mi-a placut ce am vazut, si mai ales cotiera glisanta, care nu cred ca va fi totusi pe Best.
Cee'd 1.4 Best 109 BHP Machine Silver AKA. Sparky

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Kia Cee'd facelift

Post by edddie_m »

Da unde ai avut ocazia sa il vezi live?
De ce nu ai facut niste poze normale intr-un decor normal ca sa zic asa ca abia din alea iti dai seama cum arata o masina in realitate.

User avatar
RLK
Red.. SO RED
Posts: 1055
Joined: 18 Mar 2008, 23:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Cee'd facelift

Post by RLK »

Navigand pe net in cautare de poze cu facelift-ul am gasit asta : http://www.odhalma.sk/ :D

Si asta... http://www.sotto.ro/articol/Modele-noi/ ... kfurt.html
Poate va ajuta pozele :D
Mamica unui Cee'd 1.4 BEST 109 cai, SO RED = B 41 RLM POZE AICI
DACA RASPUNSUL NU E CLUBKIA, INSEAMNA CA NU AI PUS INTREBAREA CARE TREBUIE...
Image

timx
Posts: 61
Joined: 04 Jul 2008, 08:40
Auto:
Location: Galati
Contact:

Noul Cee'd

Post by timx »

Ce parere aveti...? :roll:

Image
Image
Image
Image
Kia Cee'd SW - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best - GL.79.ROX

PENTRU UNII BUNUL SIMT DAUNEAZA GRAV SANATATII, MOTIV PENTRU CARE REFUZA SA AIBA ASA CEVA...

Image

User avatar
dbajan123
Posts: 320
Joined: 12 Aug 2008, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Noul Cee'd

Post by dbajan123 »

da tu ce zici de asta ...viewtopic.php?f=3&t=6284
PROceed [Piston Grey] B - 41 - W U M

WUM de la vuuuuum:)
Image

timx
Posts: 61
Joined: 04 Jul 2008, 08:40
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Noul Cee'd

Post by timx »

Image
Image
ImageImage
Kia Cee'd SW - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best - GL.79.ROX

PENTRU UNII BUNUL SIMT DAUNEAZA GRAV SANATATII, MOTIV PENTRU CARE REFUZA SA AIBA ASA CEVA...

Image

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Noul Cee'd

Post by bumblebee »

Clar la exterior prefer oricand varianta veche.
Kia Cee'd 1.4 best

timx
Posts: 61
Joined: 04 Jul 2008, 08:40
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Kia Cee'd facelift

Post by timx »

si eu, parca e prea din topor.. :?
Kia Cee'd SW - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best - GL.79.ROX

PENTRU UNII BUNUL SIMT DAUNEAZA GRAV SANATATII, MOTIV PENTRU CARE REFUZA SA AIBA ASA CEVA...

Image

Post Reply

Return to “Generalităţi”