Achizitie pro/Cee'd

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
sympa
Posts: 7
Joined: 22 Feb 2008, 17:32
Auto:

Re: achizitionare KIA Cee'd

Post by sympa »

bd1312001 wrote:Multumesc pentru sfaturi. De cateva zile ma tenteaza cee'd vagon...casco as vrea pentru a sta mai linistit (se pot ivi alte impedimente si nu neaparat din vina mea)...sotia ma cam bate la cap cu varianta leasing pt a nu da toti banii la cumparare, iar de suportat rata, m-as descurca.
As mai avea intrebari, iar daca se poate sa-mi raspundeti, mi-ar prinde tare bine pt. a-mi largi orizontul.
1. Pe langa ceea ce vad pe unele adrese de net (avans, rata, valoare reziduala), mai implica si alte costuri? eventual TVA sau alte taxe?
2. cam cat ar costa preluarea de leasing?
3. cam cat m-ar ajunge casco pe luna pt cee'd 2008?
4. nu e posibil ca o masina recuperata sa fie cu mari probleme?
5. ce demersuri ar trebui facute pt preluarea de leasing si cat ar dura?
6. este mai tentat o preluare de leasing decat o masina noua la valoarea ei de showroom prin programul rabla?
7. ce kilometrii ar trebui sa urmaresc?
8. sunt care nu trec in descriere ca ar avea sau nu aerbaguri...e posibil sa fie sarite?
9. ce tepe imi pot lua?
10. la ce trebuie sa fiu atent cand preiau leasing?
Multumesc anticipat!

ionut udubasa
Posts: 7
Joined: 06 May 2011, 16:24
Auto:

Re: achizitionare KIA Cee'd

Post by ionut udubasa »

vand kia ceed an 2008,pentru mai multe detalii telefon 0722543245.multumesc

User avatar
sobo13ro
Posts: 81
Joined: 06 Aug 2008, 10:57
Auto:

Re: achizitionare KIA Cee'd

Post by sobo13ro »

masini wrote:Iti dau un sfat. Nu o lua in leasing. O sa iti blestemi zilele. Este un contract greoi care nu stiu daca merita. Ai sa o platesti dublu, iar pe persoana fizica nu merita. Este o masina foarte buna dar fa un efort si ia una cu banii jos.


________________________________________
uleiuri auto ieftine si miere poliflora
Nu platesti atat de mult la leasing fata de credit - la 15.000 dobanda e vre-o 2500 euro

Stagiaru
Posts: 99
Joined: 27 Mar 2008, 23:14
Auto:
Location: Bacau

Re: achizitionare KIA Cee'd

Post by Stagiaru »

bd1312001 wrote:Salut!

Doresc sa achizitionez o KIA Cee'd in leasing dar nu omit nici varianta cash...drept an de fabricatie - 2008, 2009, depinde de tarif pt 2010. Ca locatie, sunt din Bacau, dar distanta nu poate reprezenta un impediment pt ca ma pot deplasa in eventualitatea unei variante optime.
Ciprian
Te-ai uitat la Mazda3 CD116TE?
E diesel, poate ceva mai putin dotata (de verificat...), dar arata foarte bine si are un pret de sub 17.5K, nou nouta. E foarte posibil sa mai si "ciupesti" ceva de la dealer....
Fratele meu are o Mazda3 sedan, noua (din 2010, luata din Bacau), cu o motorizare modesta, pe benzina (1,6litri). Calitatea interiorului si tinuta de drum sunt peste KIA. Asa modesta motorizare, cum o are el, masina are un consum absolut decent, dar ii lipseste (cu desavarsire, zice frate-miu....) demarajul. Iar noua Mazda3 hatch arata, pentru mine cel putin, excelent, iar motorizarea diesel o face foarte economica pentru vremurile ce vin, cand cred ca benzina se va tot scumpi!.
In opinia mea, merita un drum la reprezentanta Mazda de pe Milcov!
Cee'd 1.4 Best, Mars Red, numita Angelina. Si cam asta e, pe urmatorii "n" ani!

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: achizitionare KIA Cee'd

Post by quelloo »

tot mai bine arata proceedul :D
daca ar fi sa ma iau doar dupa look ar fi: Giulietta, Scirocco, Delta, proceed....restul...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Kia cee'd

Post by iulianezs »

Buna seara si bine v-am gasit !

Iulian este numele meu si in primul rand mi-as cere scuze anticipat daca nu am postat unde trebuie!

Ideea este ca m-am decis sa-mi iau o masina,inca nu am trecut la fapte,dar cat de curand o sa trec. Ma intereseaza foarte tare o kia cee'd,care mi se pare o masina geniala la ce stie sa faca,dotari si pret.

Inainte de a trece la fapte caut tot felul de pareri cu privire la masina,oricum nu o sa ma influenteze prea tare,dar doresc mai multe detalii si recomandari de la posesori.

Am gasit de curand pe internet un cee'd la 7700 euro pret negociabil si cu 8000 km,am scris bine,da,8000 km.
Sunt reali oare? Nu este pretul cam mic? Este in versiunea de baza...

Astept cateva sfaturi,un numar maxim de km pe care sa-l aiba masina si preturi. O sa merg strict pe verisunea pe benzina,1.4,109 cp.

Oricum o sa ii fac un test la achizitionare + mers cu ea la kia la reprezentanta pentru verificare si obiligatoriu sa fie luata din romania si cu carnet de service.
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia cee'd

Post by iulianezs »

imi cer scuze pentru dubla postare,dar poate nu m.am facut bine inteles.. As dori si eu cateva recomandari in vederea achizitionarii unui kia ceed,modelul 2007-09 pana la facelift. Recomandari in sensul ca am gasit diverse oferte,mai toate in versiunea de baza ca si dotari,iar motorul cel de 1.4,cu km de la 17.000 pana la 60.000. As dori o recomandare cam pe la ce nr de km sa o iau in sensul ca n.as vrea sa o iau si apoi sa.i fac si revizia si sa fie si una ceva mai costisitoare cand trebuie schimbate mai multe la ea. Sunt student si deci cu banii nu stau extrem de roz sa ii bag in masina mai apoi. Desigur niste preturi,pentru ca am gasit la 7700euro kia din 09 cu 8000km,1.4 dotarile de baza,oare nu e prea ieftina?

Sper ca m.am facut inteles.
Multumesc anticipat!
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia cee'd

Post by quelloo »

nu cred, pentru ca erau si aici pe forum care vindeau la preturi si mai mici (cu mai multi km) dar daca e din 2009 poate or fi reali.
sunt oameni care nu merg asa mult cu masina, sau au mai multe...
oricum ar fi bine sa mergi sa o testeze astia la MIT sau IMG.
cat despre revizii, oricum daca nu o faci la nr de km o faci la un an.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia cee'd

Post by iulianezs »

daca nu te superi,cum este cu testele astea? bine,mai stiu si eu cate ceva de masini,nu sunt expert,dar in ce consta aceste teste? unde le pot face in bucuresti? am inteles ca faci testele astea,dar km se pot da inapoi fara sa iti dai seama,sau sa se descopere la teste.
Ce iti arata testele astea mai concret si in ce procentaj sunt adevarate rezultatele? :?: :?:

oricum..am sa mai astept pana in august cand vreau sa imi iau masina,mai caut,ma mai documentez si mai am nevoie de ceva bani pana pe la 7500 - 8000 euro unde vreau sa se invarta pretul masinii si cam ceed-ul cu garantia de 7 ani mi se pare cel mai rentabil si la dotari si mai tot.
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia cee'd

Post by quelloo »

sincer nici eu nu stiu exact ca nu facut niciunul pana acum, dar probabil leaga masina la echipamentul de diagnoza si vede daca s-a umblat la computerul de bord (pentru KM dati inapoi banuiesc ca s-ar vedea). si alte chestii, ma gandesc ca daca a fost lovita si reparata aiurea baietii de acolo isi vor da seama, sau daca au sarit cumva airbagurile (ca mai erau cazuri p-aici)..
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: Kia cee'd

Post by bogdan.citescu »

Exact asta e problema, daca masina a avut accident si i-au sarit aibagurile frontale, iar apoi a fost reparata in garaj cu piese din dezmembrari te arzi rau de tot. Mai era un caz aici pe forum, cand cineva a cumparat un ceed fara airbag-urile frontale, si cand a fost in service i sa cerut 200mil lei vechi pentru remedierea problemei (airbag+ calculator). Asa ca ai mare grija, nu cred ca ai vrea sa le ai lipsa daca doamne fereste faci un accident.
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia cee'd

Post by iulianezs »

Si ce sa fac in cazul asta? Sa nu mai iau masina sh? Ca daca o luam asa toate sh-urile ar putea avea probleme...

Daca are carte de service si ii istoricul in regula,verificabil la kia service nu stiu mai mult de atat ce as putea sa ii fac ..sau sa faca sa ma convinga..pe langa un test..

Voi ce parere aveti ? :( :cry:
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia cee'd

Post by quelloo »

pai tocmai, fa-i testul... si ar trebui sa dormi linistit
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia cee'd

Post by iulianezs »

Deci ar fi testul acesta,cartea de service si istoricul la kia,mai mult nu vad. Oricum la test cred ca apar airbagurile sarite s.a.m.d.
Tot pun intrebari,probabil tampite pt unii,dar..ne stiind vreau sa aflu cat mai multe pareri..


Acum..asa ca o curiozitate.. Presupun ca cee'd ul de 1.4 se duce mai bn la demaraj decat loganul de 105cai..
Si de insonorizare mai aveam o nelamurire..cum este la 130de ex..ca loganu te da afara din el la viteza asta la zgomot.. Tot zic de logan pentru ca am logan si tot compar.. Ma tot documentez..cand o iau sa stiu maai totul..

Multumesc anticipat celor ce imi vor mai raspunde cat si celor ce mi.au dat un raspuns/parere pana in acest moment.
Stima!
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Kia cee'd

Post by MeGeNe »

Daca accepta vanzatorul (si daca nu are nimic de ascuns o sa accepte), du-te in service si fa o testare la masina. Ei o sa-ti spuna inclusiv daca airbagurile sunt functionale.
Era o firma prin Vitan unde puteau sa verifice inclusiv eficienta amortizoarelor si daca exista chit pe elementele exterioare ale masinii. Daca nu ma insel, era pe langa Autovit.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

Post Reply

Return to “Generalităţi”