Ceed hb

Forum cu de toate despre Kia cee'd
quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Ceed hb

Post by quelloo »

si io tot de golf 5 vorbeam... dieselul era mai scump si atunci.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

Re: Ceed hb

Post by ICEMAN »

eugenflorinmanea wrote:Copii eu vorbeam de anul de gratie 2008- in 2008 iti luai Golf 5 1.6 benzina cu xenon pilot scaune etc in 18k; nu de acum in 2014- de aia zic ca s au scumpit masinile intr un mod infiorator.
Uitati va si la Ceed- ce costa in 2008 cam 14,000 EUR acum costa 18-19,000.

Eu in 2008 m-am mai uitat la Opel Astra GTC si Mazda 3- ambele erau cam cu 1,500 EUR mai scumpe decat Proceed ul si cu optiuni usor mai jos- dar nu semnificativ.
La GTC nu mi-a placut de reprezentantul de vanzari la care am fost- un sictir total plus ca nu eram f convins ca imi place designul. La Mazda 3 mi s-a parut ca e cam aceeasi masina ca si calitate materiale cu un motor mai mic (105 cai vs 126 cai). Asa ca am optat pentru ce mi-a dictat inima :)
si atunci cand golful era 18e ceed'ul era 12 13 m deci undeva raportula s pastreaza ca diferenta de pret si sa nu mai zic ca atunci adica 2008 nici nu aveai atatea optiunale pe care le puteai pune pe masina + ca daca stam putin sa ne gandim cat costa un logan full adica cu 4 geamuri Ac proiectoare jenti si cam atat in 12e ....parca isi cam face ceed'ul 18e...iar in astia 18 amaproximativ cam tot ce este necesar poate chiar mai mult....

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ceed hb

Post by Ogy »

Mie 18k e mi se pare o suma mare pt un cee'd!
Doar daca era macar cel de prezentare....

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Ceed hb

Post by quelloo »

dap... GT-ul ala macar de-ar fi fost la banii astia
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ceed hb

Post by eugenflorinmanea »

Pai eu asta zic- ca s-au scumpit masinile in general nu numai Ceed. Si Logan si Ceed si Golf s-au scumpit aprox.30% nejustificat as zice eu la ce au in plus fata de 2008.
SAAB 9-5

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Ceed hb

Post by quelloo »

tocmai ce-am configurat un Golf 7 si ce optionale ca s-o aduc aproximativ la ce am eu pe kia si mi-a dat 24500 euro :O cu tot cu TVA. (nu ma lasa configuratorul sa bifez 2 usi ca ar mai scadea pretul cu 900 de euro :P )
Golf V la vremea respectiva pe 2.0 TDI incepea de la 22400 EUR fara nimic in plus. puneam ce am pe kia si era peste 25000 deci VW le-a cam redus
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

Re: Ceed hb

Post by ICEMAN »

eugenflorinmanea wrote:Pai eu asta zic- ca s-au scumpit masinile in general nu numai Ceed. Si Logan si Ceed si Golf s-au scumpit aprox.30% nejustificat as zice eu la ce au in plus fata de 2008.
nu contest ca s-au scumpit, dar pana la urma ce nu sa scumpit in ziua de azi ?
iar referitor la pret , pai la 18e masina este aproape full, mie imi pare un pret ok raportat la nivelul de echipare, pai ce sa mai zicem atunci de logan ca este 12e....si echipare praf...daca era un ceed 15e cu echiparea asta credeti ca se mai vindea loganul de ex sau alte masini mai mici gen polo fiesta etc? un polo 1.2 kel este 13 14e...pana la urma un ceed benzina 1.6 echipare medie este 14 15 e si are ceva dotari deci eu zic ca este 0k...

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Ceed hb

Post by Nesta3 »

Da frate,dar e VW....Nu compari tu "chinezariile" noastre :mrgreen:
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ceed hb

Post by panzer »

Fata de 2008, Bestul de azi pe benzina 1.4 este cu 2000 de euro mai scump dar are in plus:
- posibilitatea sa il configurezi
- cutie in 6 viteze
- Euro 5
- Pachet Premium: Volan imbracat in piele, Maner frana de mana imbracat in piele, Schimbator de viteze imbracat in piele
- HAC (Hill Assist Control)
- Sistem aprindere faruri pe timp de zi (LEL)
- Proiectoare ceata
- ESC (Electric Stability Control)
- Alternator Management System
- Cheie deschidere usi de la distanta + sistem de avertizare Burglar
- Lampa lectura cu suport ochelari
- VSM (Vehicle Stability Management)
- Climatronic
- Garantie 7 ani din bara in bara.

Mai luati in calcul inflatia medie pe euro si dolar (aprox 2% pe an => 14-16 % cumulat in 6 ani) si o sa vedeti ca masina s-a ieftinit chiar! S-a mai schimbat si raportul Euro Dolar un pic si iata diferentele.

Si in ziua de azi o vad la fel ca in 2008: ai nevoie de masina, nu te dau banii afara din casa, nu vrei sa iti incerci norocul cu samsarii ce domina piata seccond la noi, nu vrei sa iti faci relatii foarte stranse cu service-urile Renault si mai nou Skoda, nu vrei totusi un Logan ca mai tzii cat de cat la confortul tau. Optiunile sunt tot Ceed sau i30 la fel ca in 2008. Hai sa nu sara Blogger iar cu gura si Mazda. :mrgreen:

Apoi acum se vand 80.000 masini noi pe an fata de 300.000 in 2008. Marjele pe masini au crescut pt ca au aceleasi credite de dat inapoi la banci pt ca altfel sunt mult mai putini reprezentanti de vanzari prin showroom-uri si am auzit ca nici nu mai au cine stie ce salarii fata de 2008 cand erau "king of the castle".

Istoric vorbind WV a avut cele mai mici preturi in Romania in 2010 cand sperau sa reinvie piata cu promotii. Ulterior au inteles ca nu se poate si au revenit la preturile foarte mari. In 2011 un dealer Skoda mi-a spus: "Daca nu va place pretul luati-va Renault!" (ii spusesem ca mi-am luat aceeasi masina de la ei cu 2500 euro mai ieftina cu un an inainte).

Mari diferente de pret sunt intre 2010 si 2013 si la Exeo (18000 vs 23000 in configuratia urmarita de mine) si Honda Accord (cam 3000 euro in plus acum).

Luati totul in considerare va rog cand judecati o masina: noile Golf 7 si Octavia 3 sunt pe platforma MBQ a constructorului. Ambele sunt cu 150 kg mai usoare: credeti ca au folosit mai mult carbon si aluminiu, sau au mai diminuat din volumul pieselor?

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Ceed hb

Post by quelloo »

mazda doar daca vrei benzina. ca la diesel mai au de lucrat :P
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

BAU
Moderator General
Posts: 3293
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ceed hb

Post by BAU »

@panzer : Bravo panzer , foarte bine combatut . Ceed-ul a ramas cea mai buna masina la ora actuala in ceea ce priveste calitate-pret. Garantia de 7 ani este de necombatut plus ca cei ce se pling de probleme cu service-urile au avut pur si simplu ghinion .Nu sint caderi mai multe raportate la alte marci , multe de prestigiu cu probleme mult mai mari.
Nici mie nu mi se pare ca au crescut preturile la Ceed.
Cind am cumparat eu masina si am configurat-o cum am vrut eu , m-a costat 15.800 euro .
Acum la aceeasi configurare costa 16.000 euro dar are mult mai multe dotari standard plus modificari de caroserie si estetica plus 2 ani in plus garantie .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 137.500 km

panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ceed hb

Post by panzer »

Merci de aprecieri. E bine sa te uiti la toate aspectele. Atat spuneam.

Vad insa ca putini mai cumpara acum motorul de 1.4 aspirat. Majoritatea se duc catre cel GDI. De mentionat ca daca aveti multi km de parcurs au scos si instalatie GPL pentru GDI: http://www.brc.it/getcontent.aspx?t=1&nid=190&lang=it Se pare ca foloseste direct injectoarele masinii. http://www.instalatii-gpl-auto.ro/insta ... recta.html Nu stiu cat costa

User avatar
clrandrei
Posts: 556
Joined: 10 Apr 2011, 19:33
Auto:

Re: Ceed hb

Post by clrandrei »

Salutare baieti,


Va dau dreptate in privinta la multe aspecte si sunt deacord ca marca KIA isi face treaba buna. Legat de service...daca esti de prin Bucuresti sau aproape...MIT si IMG isi fac treaba, depinde cum pui problema si daca faci reviziile cu piesele lor. Cel putin eu asa am facut si nu am avut niciodata probleme.

Legat de restul marcilor, nu am auzit pe nimeni sa zica de Toyota... si ei ofera 5 ani garantie si toata lumea stie ca sunt foarte fiabile.

ca masini de viitoar as alege cam asa:

SUV
Kia Sportage
Toyota Rav4

sau
Kia Optima
Toyota Avensis

Va salut.
Andrei
B-812-ANW - Virginia :)
Kia Cee'd 1.6 CVVT 126CP
An fabricatie: 2010 Iunie - 47.000km
[url=https://picasaweb.google.com/Andreicalarasanu/Virginia06012013]Virginia's Pics[/url]
Working: [url=http://premiotravel.com/ro/]www.premiotravel.ro[/url]

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ceed hb

Post by eugenflorinmanea »

Acum depinde si ce contine garantia de 5 ani- e bara-bara ca la Kia?
Asa am fost si la Renault cu un prieten care vroia sa isi cumpere. Intreb: cati ani are garantie masina?
Raspuns : 4 ani!
Si spun: OK daca dupa 3 ani si 11 luni mi se strica o bieleta mi-o schimbati?
A....nu! Ca aia intra pe garantia limitata 2 ani sau 50,000 km.
SAAB 9-5

panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ceed hb

Post by panzer »

Toyota ca masina este buna. Dar in Romania sunt veniti prin Grecia. :mrgreen: O revizie standard la Aygo/Yaris e cam 1000-1100 lei.
Pana mai ieri acceptau doar revizii la reprezentanta, acum mai sunt si altii mai ieftini acreditati.

Dar iar si omului postului iarasi un verso! :oops:

Post Reply

Return to “Generalităţi”