De ce kia ceed si nu un logan nou

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by quelloo »

nu se poate compara ceedul cu loganul la tinuta de drum deoarece sunt din clase diferite.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by quelloo »

la cutia de viteze sa nu te astepti sa fie ca alea de pe grupul VW (seat skoda VW) ca nu se apropie, dar e mai buna decat alea de pe renault opel si fiat. (nu bag aici peugeotul care are cele mai jalnice cutii de viteze facute vreodata)
deasemenea cutiile de pe focus, mazda 3 si honda civic sunt mai bune, dar si masinile mai scumpe
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by kTL »

hmm.. tin sa te contrazic.. 207'le are una dintre cele mai bune cutii pe care am condus vreodata.. daca as avea asa ceva pe sidulica as scoate vreo 9 secunde 0 100 cu 1.4 meu.. :)
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

Xtremeboy
Posts: 179
Joined: 12 Jan 2009, 00:47
Auto: Kia cee`d & pro cee`d
Location: TG-Jiu
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by Xtremeboy »

bubumisu wrote:
Xtremeboy wrote:
bubumisu wrote: Sper ca m-am facut lamurit.
Te-ai facut lamurit, dar ...

PS: Este posibil ca kia ta sa fie facuta mai prost? (din punct de vedere al antifonarii) ???
Mai mult ca sigur, comparatia cu Logan-ul si megan-ul cedane am facut-o pentru masini relativ noi si cu putini km la bord, si sincer, nu stiu ce zgomote auzi tu mai ales la megane cedane, in fine.
Idea e ca in ceea ce ma priveste, zgomotul produs de anvelope, suspensii si frecarea cu curentii de aer e deranjant, si nu stiu daca e chiar 100 % din vina anvelopelor pe 205/55/R16 sau suspensiilor mai tari (pneurile de obicei le tin in 2,2 gol, 2,4 incarcat cu pasageri si bagaje)
Am mai explicat ... megane sedan si logan fiecare fiecare groapa se aude ca si cand ai fi intr-o cutie (se aude a gol, nu a plin) pe cand la cee`d se aude infundat (ca sa intru in detalii audio...se aude din punct de vedere audio la o frecventa joasa a sunetului 25-30 hz... asemanare a unei batai de bass a difuzorului...la logan recunoscand frecventa sunetului ca fiind undeva peste 200 hz ...daca vrei sa testezi ce zic... downloadeaza o melodie numai cu batai de bass si in winamp aplica frecventele care le-am zis 25-30 hz si apoi 200-300 hz ca sa intelegi cam ce zic...nu am eu nu stiu ce ureche muzicala dar asa imi pare ca se aude ...) Si ca sa mai zic, pietricelele sarite in caroserie la logan si renault in general (nu numai megane...chiar si la fluence am observat) se aud ca intr-o masina de raliu care nu are scaune ... asa a gol...a tabla simpla...ca la batrana dacie .
cee`d 1.4 GSL Best kompass blue
pro_cee`d 1.4 GSL Best mars red

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by quelloo »

kTL wrote:hmm.. tin sa te contrazic.. 207'le are una dintre cele mai bune cutii pe care am condus vreodata.. daca as avea asa ceva pe sidulica as scoate vreo 9 secunde 0 100 cu 1.4 meu.. :)
inseamna ca a ta avea alta cutie decat dracovenia aia de 5+1 manuala care era pe 207 1.4 hdi care l-am condus io.
nush dc am impresia ca astia folosesc cutia asta de la inceputurile companiei.
mereu agata a 2-a si a 3-a si a 4-a zici ca nu sunt sincronizate...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Xtremeboy
Posts: 179
Joined: 12 Jan 2009, 00:47
Auto: Kia cee`d & pro cee`d
Location: TG-Jiu
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by Xtremeboy »

mariusant wrote:Pe Egnatia Odos intre Tesalonic si Igoumenitsa am dus-o pana la 200 km/h pe kilometraj. Avea 6200 rpm. Cu siguranta nu era viteza reala insa nu era departe.
Din surse, viteza maxima pe care o da fabrica (187 km/h) ar da-o la 6000 rpm deoarece in general trece mai greu de turatia asta in ultima treapta datorita mai multor factori ... viteza maxima absoluta este 202 km/h pe ceas si 192 km/h pe GPS (testat - 6200 rpm) dar asta numai in conditii speciale ( vant ajutator, vale...) in mod normal prinzi 190 km/h pe gps (- echivalentul a 199-200 km/h pe ceas)(am prins viteza asta in repetate randuri)
Last edited by Xtremeboy on 01 Jul 2011, 00:18, edited 1 time in total.
cee`d 1.4 GSL Best kompass blue
pro_cee`d 1.4 GSL Best mars red

Xtremeboy
Posts: 179
Joined: 12 Jan 2009, 00:47
Auto: Kia cee`d & pro cee`d
Location: TG-Jiu
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by Xtremeboy »

iulianezs wrote:cutia de viteze cum este?
In general cam lenta ... intradevar o parte din actiunea lenta a cutiei se datoreaza ambreiajului (care nu este ca la dacie, masini sport, motociclete...)
cee`d 1.4 GSL Best kompass blue
pro_cee`d 1.4 GSL Best mars red

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by kTL »

@quelloo: eu am condus un 207 1.6hdi cam 2 3 mii km... mi-a placut foarte mult masina.. avantajul pe 207 este ca are o cutie foarte scurta.. fara sa exagerez insa in stilul in care schimb eu sport imi lua mai putin de o secunda sa trec de la o treapta la alta.. avantajul este ca masina fusese invatata asa inca dupa ce a iesit din rodaj.. niciodata nu mi sa intamplat sa agate cutia la 207..

acum.. suntem pe forum Kia.. si cat despre cutia ceedului.. e bestiala daca esti un om cu toti neuronii intregi.. eu insa nu pot sa conduc tot timpul calm.. si la aproape 20 d ani ai mei e clar ca liniutele sunt pasiunea mea.. la inceput jur.. dar jur.. ca ma gandeam sa vand ceedul pentru un 207.. masina fusese condusa intr-un stil batranesc.. din ce citisem pe aici cutia are un rodaj de 30k km si daca nu o inveti cv in aia 30k.. asa o conduci cat te-o mai tine.. a2a si a3a imi agatau extrem de urat.. si tot timpul ma simteam jenat ca atunci cand vroiam sa ma dau si eu la ea ramaneam in urma pentru ca imi caraia a2a de nu se vedea.. ba chiar m-am chinuit sa il fac pe tipul asta cu 207.. pentru ca la schimbarea vitezelor.. imi dadea in termeni mai tinerei "mucul".. nu exagerez cand spun ca si la matiz puteam schimba mai sport decat schimbam la inceput la ceed.... din fericire cutia s-a mai lasat.. si abia mai agata cate putin in a2a daca nu sunt atent.. insa nu mai caraie :) acum cred ca autorul nu isi ia logan sau ceed ca sa mearga la curse.. :) si per total.. cutia de la ceed e oricum una lejera.. eu o iubesc atunci cand sunt Catalin cel care merge la consum... nu exagerez cand spun ca trag de maneta si cu degetul mic cand i-o dau pe a4a :)
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by GabiA »

Legat de cutie mie imi agata mai mereu 1 -> 2. Dar in fine, nici nu fac liniutze. Alt cee;d nu am mai condus sa imi dau seama daca doar a mea face asa. In rest e ok: 2->3, 3->4, 4->5.
Ocazional am fost pasager intr-o corolla HB model 2004 1.6 benzina 110 cp. Ce sa zic, intr-a 3-a te baga in scaun de la 70 si muuult mai silentioasa. Nu stiu in cat timp face suta pentru ca nu am gasit inca date pe net dar dupa parerea mea e mai rapid ca cee'd. Ce-i drept are si vreo 1100 kg, fata de cee'd 1300 :roll:
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by kTL »

chestiile cu 0-100 nu stiu cum sunt calculate de producator.. la ceed 1.4 ei zic 11.6.. pe naiba. am scos eu 10.41 cu gume de iarna.. cat despre viteze pentru liniute.. a1a jur ca nu m-am uitat niciodata pana unde duce :)).. 50 probabil.. insa a2a stiu sigur ca 80.. a3a 120 a4a 160.. se fini.. eu imi permit sa ii mai dau pe a2a la 60 asa cand ma enerveaza vreun ursulet.. iar dupa 80 ma joc cu a3a intotdeauna.. senzatia e clara de infigere in scaun.. ce-i drept atat 190 pe ac cat si astia 10.41 i-am facut cu petrom.. asa au fost circumstantele.. deh.. student :).. insa sunt tare curios cum se misca dupa un plin de Alto.. diferenta se simte chiar si dupa 100 de lei de benzina de genul ala ..
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

Xtremeboy
Posts: 179
Joined: 12 Jan 2009, 00:47
Auto: Kia cee`d & pro cee`d
Location: TG-Jiu
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by Xtremeboy »

kTL wrote:chestiile cu 0-100 nu stiu cum sunt calculate de producator.. la ceed 1.4 ei zic 11.6.. pe naiba. am scos eu 10.41 cu gume de iarna.. cat despre viteze pentru liniute.. a1a jur ca nu m-am uitat niciodata pana unde duce :)).. 50 probabil.. insa a2a stiu sigur ca 80.. a3a 120 a4a 160.. se fini.. eu imi permit sa ii mai dau pe a2a la 60 asa cand ma enerveaza vreun ursulet.. iar dupa 80 ma joc cu a3a intotdeauna.. senzatia e clara de infigere in scaun.. ce-i drept atat 190 pe ac cat si astia 10.41 i-am facut cu petrom.. asa au fost circumstantele.. deh.. student :).. insa sunt tare curios cum se misca dupa un plin de Alto.. diferenta se simte chiar si dupa 100 de lei de benzina de genul ala ..
Cu alto 101 e mai silentioasa, consuma mai putin ... si diferenta nu este mare (la demaraj) din ce am observat --- nu este perceptibila insa este vizibila la ac...culmea ... ( se tureaza mai rau parca ... cu toate ca nu-mi vine sa cred) ...ciudata benzina...
cee`d 1.4 GSL Best kompass blue
pro_cee`d 1.4 GSL Best mars red

User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by iulianezs »

sunt curios daca are ceedul(posesorii sa-mi spuna) sisteme gen..se inchide geamul si prinde ceva dupa care revine automat(ca la opel) sau sistem gen follow me home..:-?
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by mortymer »

city are siguranta la toate geamurile(sa nu isi prinda copiii capul, mana) si are si foloumihaum... bestul nu stiu...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by aeon »

si bestu are la geamuri acel senzor dar nu are f.m.h
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by bubumisu »

mortymer wrote:city are siguranta la toate geamurile(sa nu isi prinda copiii capul, mana) si are si foloumihaum... bestul nu stiu...
confirm :mrgreen:
un singur lucru imi lipseste, dar asta este, nu se inchid geamurile daca le-ai lasat deschise cand parasesti masina si o inchizi din telecomanda :(
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Post Reply

Return to “Generalităţi”