Comanda septembrie

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
cmg_george

Post by cmg_george »

Go ildlogan :D

User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Post by Sorcee'd »

cmg_george,ai sunat la dealer sa afli cum sta treaba?
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

victor
Jidanul
Posts: 169
Joined: 28 Oct 2007, 20:26
Auto:
Location: Bucuresti

Post by victor »

Deci e bine din cate vad. Livrarea in termen ba chiar mai repede (73 de zile).
Rabdare si tutuuuun (fin) :)
Kia CEE'D 1.6 DSL LX BASE 90 CP + ceva optionale. PISTON GREY

poze in curand...

cmg_george

Post by cmg_george »

Ce sa le mai zic? ieri am intrebat si a zis ca saptamana asta spera sa vina.... sa-l sun iara??!

User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Post by Sorcee'd »

ti-am spus ce mi-a zis agentu' meu.Daca esti la distribuitor si nu direct la mit,007 mi-a zis ca s-ar putea sa fie intirzieri in livrari,din cauza prioritatii mit-ului.Acuma,ce sa zic,Doamne ajuta,nu as vrea sa dau eu berea(nu sunt deloc zgarcit),dar dupa cum am inteles eu....Sper sa ma insel si eu si agentu' si sa dai tu berea...... :lol:
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

Johnny
Posts: 114
Joined: 09 Oct 2007, 17:07
Auto: kia ceed sw 1.4 cvvt
Location: Bucuresti

Post by Johnny »

Astazi l-am sunat pe dealer care mi-a spus ca masina este in Constanta are toate verificarile facute, este gata de livrare dar o sa ma sune maine sa-mi spuna exact ziua cand mi-o da in functie de programarile facute, oricum nu mai mult de 2-3 zile. Asa ca pana vineri cel tarziu voi avea masina!!!
Simt ca nu mai am rabdare!
1.4 MPI SW BEST, MARO

User avatar
moguai
Posts: 401
Joined: 04 Sep 2007, 21:40
Auto: Subaru WRX STI
Location: Bucuresti
Contact:

Post by moguai »

vrreaaauuuu siiiiiiiiiiiiiiddulllllllllll :( :( :( :(
Ex: Ceed 1.4 Best, Kompass Blue
Ex: Subaru Impreza 2.0S, Pearl White
Now: Subaru Impreza WRX STI 2.5T, Rally Blue & Ceed 1.4 City

Cristi_G
Posts: 130
Joined: 29 Sep 2007, 23:29
Auto:
Location: Navodari
Contact:

Post by Cristi_G »

Si eu am trecut in seara asta pe la dealer si asa cum au promis, masina e in Cta si in max 2 zile o voi ridica. Nota 10 ptr dealerii din Cta care nu m-au dus deloc cu "zaharelul" asa cum am inteles ca fac altii.
Johnny si tu ai black pearl...super..poate o ridicam amandoi in acelasi timp sa facem o poza :lol:
Kia Cee'd 1.4 GSL LX, Black Pearl + GPL

User avatar
moguai
Posts: 401
Joined: 04 Sep 2007, 21:40
Auto: Subaru WRX STI
Location: Bucuresti
Contact:

Post by moguai »

la dealerul din aviatorilor nu au inceput sa faca livrari inca
cica e plina toata parcarea din baneasa :))
Ex: Ceed 1.4 Best, Kompass Blue
Ex: Subaru Impreza 2.0S, Pearl White
Now: Subaru Impreza WRX STI 2.5T, Rally Blue & Ceed 1.4 City

Cristi_G
Posts: 130
Joined: 29 Sep 2007, 23:29
Auto:
Location: Navodari
Contact:

Post by Cristi_G »

Johnny daca tot iei si tu masina zilele astea, spune te rog unde te-ai hotarat sa faci Casco. Sau cei de prin Cta care au luat masina mai recent va rog detalii despre Casco. Merci anticipat
Kia Cee'd 1.4 GSL LX, Black Pearl + GPL

cmg_george

Post by cmg_george »

Eu nu mai inteleg mentalitatea astora de la kia... pana acum veneau masinile greu... se intarzia in fabrica.. nu aveam cu ce sa le transporte.... etc etc.... acum au masinile si nu le livreaza.... what the fuck?!?!?!

Inca ceva ati primit si voi gluma aia: Ce ma tu ti-ai comandat Maybach de stai 3 luni?

Johnny27

Post by Johnny27 »

Faza cu gluma am facut singur cand am vazut la ProMotor cum Zsolt Cergo a facut comanda pentru SLR si a luat masina dupa 4 luni :lol: :P ...Si noi scapam usor, daca acum 5 luni te duceai sa faci comanda la Opel Corsa nou iti spuneau ca vine in 5-6 luni...Din acest motiv, o cunostinta a renuntat si a comandat Clio. Asa ca mai bine strangeam banii si luam Bugatti :P :lol: Dar nu productia dureaza mult. Birocratia (centralizarea comenzilor, comanda unica catre fabrica, centralizarea comenzilor la fabrica, transport, distributie, etc). Dar timpul a trecut si suntem aproape. Asa ca nu mai are rost sa ne mai lamentam :P Eu per ansamblu sunt multumit.

cmg_george

Post by cmg_george »

Johnny27 nu este NORMALA situatie asta ma deranjeaza...
De opel am auzit si eu ... motiv pentru care nu am mai trecut pe la ei (+ preturile :) ).

Johnny27

Post by Johnny27 »

Si ce ai vrea sa faci George? Dealerul nu are ce sa faca decat sa iti preia comanda si sa o dea mai departe. Nu cred ca are alta putere. Degeaba face comanda pe data de 5 ale lunii si importatorul nu o proceseaza ce poti face? Chiar daca proceseaza importatorul, dar fabrica are un timing anume, in acest caz ce mai faci? Asa ca daca stam sa le gandim logic, nu cred ca aici este vina romanilor. Se spune clar: masina intra in productie la o luna si jumatate de la comanda. Noi am comandat in septembrie si masinile s-au fabricat in noiembrie? Aici a cui mai este vina? Acesta este sistemul. Asa ca nu are rost sa ne facem nervi. Degeaba te duci si il strangi pe dealer de gat, ca de multe ori saracul este la fel de nestiutor ca si tine.

cmg_george

Post by cmg_george »

Da nu am nervi doar pe dealer... pe el am nervi doar ca ma duce cu zaharelul... cand a fost vb de bani ne grabeam acum cand intreb cand vine masina nu stie si nu tine de el (Un telefon nu poate sa dea sa intrebe?)
Am trimis mail la kia ro sa intreb de ce dureaza asa mult sa ajung o masina din Bucuresti in Brasov... ce crezi ca au raspuns? Ai mare dreptate nu dealerii sunt marea problema si sistemul in care se fac comenzile si cum sunt procesate....

Am inteles de exemplu ca acum au masinile gramada undeva in Bucuresti si nu sunt in stare sa le livreze mai departe...

Post Reply

Return to “Generalităţi”