Achizitie pro/Cee'd

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
User avatar
mash
Posts: 45
Joined: 25 Feb 2015, 01:36
Auto: Kia Ceed 1.4 GSL 2008, 109CP
Location: Iasi

Re: Achizitionare KIA CeeD

Post by mash »

ktalinn wrote: Puteti sa mi spuneti daca pot sa gasesc vreun kia ceed bun la banii astia ?
la banii astia gasesti doar cu kilometri peste 100-120.000. mai jos de atat iti garantez ca nu ai cum sa gasesti ceva bun (decat tzeapa)...la banii astia.

acuma...sa zica si altii (ca eu nu ma pricep) daca masina merge bine si la peste 120.000km inainte..cei cu mai multi km sa zica :D (btw: am citit de la un coleg aici care avea un ceed cu peste 240km km si ii mergea superb masina :D ..deci nu te lasa pagubas)
https://plus.google.com/photos/11035633 ... 5Hu9YqswwE
Kia Ceed 2008 1.4 GSL benzina - Iasi
Image

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitionare KIA CeeD

Post by eugenflorinmanea »

Eu am 123,000 km cu GPL de la 65,500. Masina merge foarte bine la motor nu s-a schimbat un arc pana acum, de vreo 500 km mi-a aparut un troncanit dreapta spate, probabil ca e bieleta care nu a fost niciodata schimbata in 124,000!!! (apropo de bielete, in 124,000 am schimbat o bieleta pe stg spate si una pe dreapta fata..atat! ).

4,000 EUR sunt cam putini...decat sa iei un Ceed moale (in 4,000 cel mai probabil are ''çeva ascuns' gen o lovitura reparata cu ciocanul...in niciun caz nu mi-as lua asa ceva; probleme cu distributia; multi km; probleme pe la directie etc)...mai bine te orientezi catre un Logan care sa fie OK ca sa nu ai supriza sa dai 4,000 EUR pe o rabla!

Alternativa ar fi sa mai strangi niste bani si sa mai astepti putin- macar 5,000 sa ai.
SAAB 9-5

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare KIA CeeD

Post by mdr_mirel »

Conforma site-ului http://www.vezicatface.ro/masina-second ... 912-100000 .valoare unui Ceed din 2007 ,1.4 benzina cu aproximativ 100 000 de km ar fi de 4222 de euro. Cu 4000 de euro esti cam la limita.
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Achizitionare KIA CeeD

Post by quelloo »

cam irelevant cat timp nu ia in considerare si dotarile.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare KIA CeeD

Post by panzer »

Cei care mai aveti casco la cat vi s-a asigurat? A mea e undeva la 4300 din 2008 si cam 100000k aveam cand am facut casco.

Cauta atent, casca ochii. Una curata la 100.000 mai merge inca 100.000 cu interventii minime. Fi atent doar la directie, sa nu troncane directia, sa nu click-aie la capat de cursa. E cam scumpa o coloana de directie.

A dat un prieten un proceed impecabil din 2008 cu 4300e saptamanile trecute. 80.000 km curati.

Evident la cea mai mica impresie ca este samsar domnul fugi cat te tin opincile.

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Achizitionare KIA CeeD

Post by Vincze Szilard »

la noua polita casco suma asigurata era undeva pe la 22000 roni (undeva pe la 4500-5000 de ieuro) fara nici o dauna in toti cei 7 ani de cand am casco si trebuia sa platesc vreo 1200 de lei (mai mult ca si anul trecut) si nu l-am mai prelungit.
am zis ca gata, nu mi se mai merita sa fac, ca oricum la o masina de 7 ani asiguratorii deja nu mai deconteaza piese originale ci din dezmembrari.

masina are 100 000km cu +/- catvia km, sub 500.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
mash
Posts: 45
Joined: 25 Feb 2015, 01:36
Auto: Kia Ceed 1.4 GSL 2008, 109CP
Location: Iasi

Re: Achizitionare KIA CeeD

Post by mash »

panzer wrote:A dat un prieten un proceed impecabil din 2008 cu 4300e saptamanile trecute. 80.000 km curati.
Evident la cea mai mica impresie ca este samsar domnul fugi cat te tin opincile.
nu te supara ca zic dar prietenul tau s-a cam grabit, ori nu a stiu valoarea masinii. O putea da lejer cu peste 5000E (si sunt convins ca gasea oameni interesati rapid)
https://plus.google.com/photos/11035633 ... 5Hu9YqswwE
Kia Ceed 2008 1.4 GSL benzina - Iasi
Image

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitionare KIA CeeD

Post by eugenflorinmanea »

5,940 EUR in Nov 2014 (valabila 1 an), prima de asigurare 327 EUR fara fansiza decat la furt 10%
Masina e din Nov 2008 varianta City
SAAB 9-5

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare KIA CeeD

Post by mdr_mirel »

De obicei suma la care este evaluata masina de casco e mai mare decat pretul pietei.Niciodata nu poti sa iei pe masina daca o vinzi suma pe care o ai asigurata de casco.
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitionare KIA CeeD

Post by eugenflorinmanea »

Da..dar pe de alta parte cred ca 80% din posesori au Best 1.4 deci pretul de referinta se leaga de Best.
Ori alte echipari sunt mult mai bogate, eu in locul initiatorului m-as uita totusi la un City minim.
SAAB 9-5

panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare KIA CeeD

Post by panzer »

Asa este Eugen - dar tu ai 1.6 city, majoritatea insa au 1.4 best. Se explica diferenta de evaluare.

Valoarea de asigurare e luata aproape exclusiv din Eurotax. Prima e cea care difera de la companie la companie.

Valoarea de re-vanzare depinde de f multi factori altii decat masina in sine:
- cat timp are proprietarul sa astepte. Daca vine masina noua, e graba! :mrgreen:
- taxa platia, recuperata sau nu.
- desi pretul initial a fost cam la fel, Pro-Ceed-ul are pret mai mic decat HB din cauze evidente. (nu va suparati, dar asa este)

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Achizitionare KIA CeeD

Post by quelloo »

mdr_mirel wrote:De obicei suma la care este evaluata masina de casco e mai mare decat pretul pietei.Niciodata nu poti sa iei pe masina daca o vinzi suma pe care o ai asigurata de casco.
cand am cautat casco la inceputul anului am primit sume asigurate pentru masina mea de la 4000 USD (city insurance) pana la 9200 euro (generali)
tine de asigurator.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare KIA CeeD

Post by mdr_mirel »

quelloo wrote:
mdr_mirel wrote:De obicei suma la care este evaluata masina de casco e mai mare decat pretul pietei.Niciodata nu poti sa iei pe masina daca o vinzi suma pe care o ai asigurata de casco.
cand am cautat casco la inceputul anului am primit sume asigurate pentru masina mea de la 4000 USD (city insurance) pana la 9200 euro (generali)
tine de asigurator.
Daca ai masina de noua si detii factura de achizitie,valoarea asigurata trebuie sa se faca plecand de la valoarea de noua impartind la coeficientul de uzura pt fiecare an.Treaba cu nu stiu ce catalog nu e valabila daca ai masina cumparata de noua si detii factura de achizitie,e valabila doar la masinile sh la care valoarea de noua nu este cunoscuta.
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Achizitionare KIA CeeD

Post by quelloo »

masina de noua, cu factura, dar tot de asigurator tine. m-au intrebat, au cautat in baza de data (18900 de noua) si au zis asa: avem varianta cu 4000 USD val asigurata si pret mai mic sau 6000 euro cu pret mai mare - again, city insurance :) => nu te poti increde in valorile asigurate pentru a determina pretul SH al masinii - e doar de referinta asa.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare KIA CeeD

Post by panzer »

mdr_mirel wrote: Daca ai masina de noua si detii factura de achizitie,valoarea asigurata trebuie sa se faca plecand de la valoarea de noua impartind la coeficientul de uzura pt fiecare an.Treaba cu nu stiu ce catalog nu e valabila daca ai masina cumparata de noua si detii factura de achizitie,e valabila doar la masinile sh la care valoarea de noua nu este cunoscuta.
Wrong again.

Am cumparat masina noua. I-am facut CASCO. Ghici ce? Valoare asigurata 14600 euro. Valoare factura 12600 (la oferta). Ai dracu Elvetieni! :mrgreen:
Catalogul spune: Kia Ceed LX 1.4 GSL = 14600 euro. Faci pariu?

Daca tot va invat cum se face, o bere rece pe 35 de grade sa obtin si eu macar. Eurotax se numeste catalogul si este standard in lumea asigurarilor. Nu in republica noastra, ci in lume.

PS: City Insurance? Really quelloo? Tu te simti asa un pic asigurat de baietii astia? Noroc ca a picat Astra. Urmeaza Carpatica, Euroins. Asa tb sa fim noi tot timpul tepuiti. AXA, care este no 1 in Europa a plecat din Romania. Macar in ceasul al 12-lea, pun si eu o singura intrebare: poti sa iti cumperi casa/apartament cu asigurare pe imobil la ASTRA, CARPATICA, EUROINS? Daca nu, cum poti crezi ca ai masina asigurata?
Noroc ca niste oameni seriosi au pus mana pe ASF si acum fac curatenie in mafia asigurarilor. Mafiotii pica. Vor mai pica si altii nu numai Astra. Aveti credite? Sunt garantate cu asigurari? Unde?

Post Reply

Return to “Generalităţi”