[INFO] KAR - Kia Asistenta Rutiera

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
cojanuc
Posts: 140
Joined: 09 Jul 2008, 17:46
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Am primit cardul de asistenta rutiera

Post by cojanuc »

Am primit si eu cardul. Dar mai bine sa nu avem nevoie de el
pro_cee'd cu style cu 2.0 GSL cu aproape toate optionalele + custom visual + suspensii sport KW
TM 12 XKI cu poze http://picasaweb.google.com/cojanu.corn ... ToProCeed#

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Am primit cardul de asistenta rutiera

Post by scubli »

Eu nu am primit niciun card :|
Chiar daca am masina din decembrie 2007... nimic :|
Nu stiu ce sa zic, oricum si daca-l voi avea in viitor, se cam duce "termenul de valabilitate", asta este, eu se pare ca am ratat ocazia de a avea un card KAR.

timx
Posts: 61
Joined: 04 Jul 2008, 08:40
Auto:
Location: Galati
Contact:

Asistenta rutiera - ...

Post by timx »

Ca si posesor al unui autoturism kia am primit cardul pentru asistenta rutiera, in baza caruia pot beneficia de o serie de servicii de asistenta din partea Kia Asistenta Rutiera (KAR)....
Ieri am fost implicat intr-un accident, deoarece dimineata la prima ora un individ conducand o rabla de dacie, inca nu se trezise bine si a uitat sa-mi dea prioritate la o intersectie.
Ca urmare a celor intamplate cee'd-ul meu are partea dreapta varza, respectiv portiere si aripa spate...
Cu aceste avarii am reusit sa ajung la service fara tractare.
La service mi s-a spus ca vor face comanda pentru componentele ce trebuiesc inlocuite, urmand a le primi intr-o saptamana daca le gasesc la bucuresti, in caz contrar in termen de 3 saptamani pentru a le primi direct de la fabrica.
Deci trebuie sa mai astept, dar am noroc ca pana atunci ma pot folosi de masina.
Insa va veni momentul in care va trebui sa intre masina in service, iar atunci voi fi pieton.
Cu gandul la aceasta idee, ma-m gandit sa ma folosesc de dreptul la asistenta, respectiv de a solicita o masina la schimb, serviciu disponibil la "europ assistance"(ES) in colaborare cu kia motors.
In acest sens am luat legatura initial cu dealerul local, unde am fost indrumat sa ma adresez firmei de asistenta, care de fapt face acest serviciu. Dealerul mi-a precizat faptul ca imi poate da o masina de acelasi tip doar la solicitarea ES.
Astfel am contactat ES unde mi s-a spus ca trebuia sa-i solicit din momentul in care masina sera la locul accidentului, pentru a o tracta, si astfel se declansa procedura de asistenta. Le-am explicat ca nu a fost necesara tractarea masinii si atunci acestia au fost reticenti a se arata dispusi sa ma ajute in continuare.
Insistand si punand in discutie problema unei masini la schimb atunci cand a mea urma a fi bagata in service, cei de la ES mi-au spus ca ar fi posibila (dar nu sigura) varianta ca ei sa contacteze o firma locala de "rent a car", de la care sa primesc o masina inchiriata, urmand ca ES sa achite chiria, cu conditia ca eu sa achit o garantie de aproximativ 300 Euro.
Si asta in conditiile in care cei de la dealerul local s-a aratat dispus sa-mi dea o masina la schimb la solicitarea ES.

As mai avea si altele de spus, insa deja m-am intins prea mult.

Voi ce parere aveti, gandindu-va ca ati putea fi in situatia mea si ati vrea sa beneficiati de un serviciu asemenator?
Kia Cee'd SW - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best - GL.79.ROX

PENTRU UNII BUNUL SIMT DAUNEAZA GRAV SANATATII, MOTIV PENTRU CARE REFUZA SA AIBA ASA CEVA...

Image

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Asistenta rutiera - ...

Post by LeCCa »

daca citesti atent conditiile, o sa vezi ca masina se inlocuieste doar in anumite conditii, neposibilitatea de a pleca de la locul accidentului fiind una primara. ar fii bine daca ti-ar da masina , evident ca apeleaza la rent a car, ES au o flota foarte limitata si e mult mai eficient sa inchirieze. garantia e o chestie absolut normala, ma mir ca doar atat ti-au cerut. e responsabilitatea ta totusi ce faci cu masina inchiriata, daca o faci praf nu o plateste ES ci tu. (limitat desigur la aia 300, practic aceea garantie fiind franciza).
din cate stiu, ai dreptul la 500 de euro ca suma limita de rent. asta inseamna cel putin 10 zile de inchiriat o masina gen ford focus. depinde de unde inchiriaza ei .
succes si sper sa rezolvi problema cu bine :D
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

User avatar
ananeagu
Posts: 37
Joined: 11 Mar 2008, 14:17
Auto:

Re: Am primit cardul de asistenta rutiera

Post by ananeagu »

Salut unde anume ma pot adresa pentru cardul acesta de asistenta rutiera? Se emit automat de dealeri?
precizez ca am Kia ceed din 29 aprilie 2008 ma poate ajuta cineva?

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Am primit cardul de asistenta rutiera

Post by Ogy »

Trebuia sa-l primesti pana acum. Intereseaza-te la dealerul de unde ai luat masina.

Aimar
Posts: 341
Joined: 22 Feb 2008, 23:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Am primit cardul de asistenta rutiera

Post by Aimar »

Cardul de asistenta rutiera l-am primit la cateva luni dupa ce am cumparat masinadirect prin POSTA :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Am primit cardul de asistenta rutiera

Post by ady85btz »

help : cei care v-ati ridicat masina in martie 2008 v-ati primit cardurile???
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

Aimar
Posts: 341
Joined: 22 Feb 2008, 23:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Am primit cardul de asistenta rutiera

Post by Aimar »

ady85btz tu nu ai primit cardul de asistenta rutiera ?
Masina mea a fost ridicata pe 1 MAI 2008 iar cardul l-am primit prin posta dupa vreo 4-5 luni .

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Am primit cardul de asistenta rutiera

Post by ady85btz »

eu l-am primit,dar intrebam pentru cineva care a ridicat masina in martie 2008 :D
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

User avatar
chubby
Moderator General
Posts: 751
Joined: 08 Dec 2008, 17:26
Auto: KIA Ceed GT
Location: Bucuresti

Re: Am primit cardul de asistenta rutiera

Post by chubby »

bai adytza sa ma bata mama =)) cum vrei tu sa le stii pe toate... mai mai ca un om mare, acel cineva nu stie sa intrebe singur? iar esti avocat? :))
B-702-CBY
Nu e panica...
KIA Ceed GT FL
(ExKia Pro_Cee'd 1.4 GSL Best)
Pentru STICKERE, PM
________________________________________________________________

Image
________________________________________________________________

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Am primit cardul de asistenta rutiera

Post by ady85btz »

nu stie unde sunt exact toate sectiunile si nu intra nici foarte des pe forum... daca pot i-am intins eu o mana de ajutor...of of...invidiosilor :lol:
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

danny86

Re: Am primit cardul de asistenta rutiera

Post by danny86 »

ady......ce tarif ai...... :lol: :lol: :lol: :lol: .....ca si la topicul OARE TREBUIE SCHIMBAT......mi-ai dat un raspuns care numai de ajutat nu mi-a fost de folos...in rest........vad ca tu raspunzi la toti

andreea
Posts: 284
Joined: 07 Feb 2008, 13:02
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Am primit cardul de asistenta rutiera

Post by andreea »

"cineva" sunt eu, si vreau card :(( dar e masina mai batrana cu o luna ca a lui Ady so.... am sunat la dealer si mi-a zis ca nu crede ca are cardul meu.. voiam sa vad daca l-au primit colegi care au masina "de-o seama" cu a mea :P... sa dau argumente omului... sa primesc si eu card...
http://picasaweb.google.co.uk/bandreea/Kiutza
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

andreiblue
Posts: 52
Joined: 22 Apr 2009, 15:32
Auto:
Contact:

Re: Am primit cardul de asistenta rutiera

Post by andreiblue »

am primit azi dim cardul , sper ca nu o sa am nevoie de el . la mine s-au miskat repede . am masina din 15 aprilie :P
http://picasaweb.google.com/andreiblu3/MicaBestie#

B_04_PZO 2.0 DSL 140 ponei CITY

Post Reply

Return to “Generalităţi”