Tara Hotilor

Forum cu de toate despre Kia cee'd
User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: Tara Hotilor

Post by blajanm »

@bubumisu Eu radeam crezand ca afirmatia ta a fost o gluma in nici un caz nu m-am gandit ca nu stii.
Ma bucur ca macar grija capacelor nu mai trebuie sa o port, foarte practica solutia de prindere a capacelor cu prezoanele.
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Tara Hotilor

Post by bubumisu »

blajanm

Daca imi luam alta versiune poate m-ar fi interesat daca sunt usor de scos, ca nu sunt chiar asa indiferent, dar vad atatea marci la care se prind cu coliere de plastic :wink:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: Tara Hotilor

Post by blajanm »

@bubumisu
Am inteles de prima data ca ai versiunea City si ai jenti de aliaj. Intradevar sunt foarte rare capacele cu prindere direct in prezoane si cum am zis in primul meu post in care ti-am explicat ca am interpretat replica ta ca fiind o gluma ironica.
Rog toti colegii de forum care au fost pagubiti sa ne spuna unde si ce anume le-a fost furat de la masina ,pentru a descoperii cea mai nesigura zona din minunata noastra tara.
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

Marinaru68
Posts: 47
Joined: 05 Jun 2009, 07:45
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Tara Hotilor

Post by Marinaru68 »

Referitor la stergatoarele de parbriz ( e cam off-topic, dar vad ca s-a discutat, de aceea va spun si eu cum procedez): le montez numai cand e cazul (cand ploua). Motivele sunt doua:

1. previn furtul (totusi, m-am uitat la alte masini prin parcari si am vazut ca toate le au la locul lor - se pare ca fie nu sunt tentante, fie pe proprietari nu-i intereseaza)

2. - acesta este de fapt motivul principal: previn deteriorarea lamelelor datorita caldurii. Vara, parbrizul se incinge puternic (ma refer la baza sa, partea neagra pe care calca lamela stergatorului in repaus). Aceste temperaturi de peste 70-80 grade au un efect nefast asupra cauciului din care este fabricata lamela stergatorului (practic, se coace) si in scurt timp determina pierderea calitatilor elastice. Eu nu folosesc stergatoarele decat atunci cand ploua, asa ca nu ma deranjeaza sa le montez rapid cand vad ca apar primii stropi. In restul timpului, pentru a preveni zgarierea parbrizului prin actionarea accidentala a stergatorului cand nu am lamelele montate, in locul lor am pus o bucatica de tub de cauciuc negru, moale, de la izolatiile tevilor de caldura. Astea n-au decat sa se coaca, nu ma intereseaza.
1.4 GSL Best / Sunt interesat sa cumpar un garaj in Constanta. Preferabil la parter (subsol) de bloc! e-mail: marinaru68@yahoo.com

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Tara Hotilor

Post by Ogy »

Daca ai sa folosesti o solutie cu actiune hidrofoba, ai sa vezi ca o sa ai nevoie doar de.....acceleratie. :)

scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: Tara Hotilor

Post by scdvv »

1) Apropo de capace, am patit-o eu in Berceni, in parcare supermarket, ziua pe la 14:00-16:00 toate 4, originale Ford.
Culmea e ca aveam masina intre alte 2 Ford-uri identice, dar numai pe ale mele le-a preferat toate 4 a dat ocol masinii.

Locul: Bucuresti-Berceni
Furt: 4 capace originale
Valoare: habar n-am, ma gandesc ca peste 100-200 de eur, acum am pus unele ieftine din Carrefour

Si... ghiciti ce am facut prima zi dupa ce mi-am luat Ceed nou anul trecut?.... Am legat capacele cu arici :lol: :lol:
Abia dupa vro luna, cand a venit toamna si am schimbat cauciucurile pe iarna am vazut ca de fapt sunt prinse in prezone direct! chestia nasoala e ca nu-s prea fixe si daca vrea unul sa ti le scoata si nu stie, poate sa traga de ele pana le rupe.

2) Alta, mai acum vro 2-3 ani: mi-au spart vechea Dacie si mi-au luat din portbagaj... lanturile si o punga de spalat parbrizul (acum se odihnesc dupa gratii) i-am prins repede cu Politia comunitara. Locatia: Brasov ziua, dupa amiaza zona Astra.

3) Acum vro 4 ani, tot in Brasov mi-au spart parbrizul (tot la Dacie) si i-a prins Politia dimineata pe la 3:00 legand la firele de la contact (acum leaga sireturi in puscarie 5 ani ca au fost mai multe masini in seara aia vandalizate de ei, eu am fost cap de linie)

4) Acum 5-6 ani in Bucuresti pe Blv Expozitiei (in spate la Romexpo) mi-au luat casetofonul, ziua pe la pranz, au lucrat asa de curat ca nu au lasat nici o urma desi pe masina era un praf fin.... probabil urmareau pe cei care intrau la Expozitie si apoi operau linistiti, dar tupeu bre, ziua in amiaza mare, bulevard circulat... in plus casetofonul fiind pe sina, l-am scos si pus jos in fata banchetei spate, sub pres + geamuri fumurii 70%... Partea funny este ca aveam in el o caseta pe care a scos-o si aruncat-o prin masina, nu i-a placut muzica mea :)

Deci se poate intampla oriunde si oricui si cu orice, eu macar am satisfactia ca din 4 cazuri, 2 au fost solutionate cu puscarie si recuperarea integrala a pagubei (Politia din Brasov bei, nu dormeste!! face ancheta bei la infractori)
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Tara Hotilor

Post by bubumisu »

scdvv

Tu ori te gandesti numai la asta (esti negativist rau) ori chiar esti un mare ghinionist! Zau
Atatea incidente nefericite nu am intalnit in viata mea

Si apropo de stergatoare, chiar se scot asa de usor? :x
Pai la cat sta masina in parcare la locul ei, ar fi o treaba vara sa le scot, ca eu sunt mai mult (vorba vecinului de deasupra) "sofer de week-end". 8)
Rog sa repede cineva procedura de scoatere a lor, ca am in masina manualul utilizatorului si nu mai ma deplasez astazi sa caut in el :D
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: Tara Hotilor

Post by blajanm »

@bubumisu
Nu cred ca ai nevoie de manual ca sa scoti 2 stergatoare, doar suntem barbati si se presupune ca suntem descurcareti. Probabil nu te-ai uitat la ele exact ca si mine, cand am cumparat stergatoarele noi o fi zis vanzatoarea ca sunt prost ca nu stiu ce vreau. Pe bratul stergatorului in locul unde se prinde stergatorul este un orificiu patrat ; in acest orificiu se blocheaza un piciorus de pe stergator ; apesi pe acest piciorus si tragi stergatorul spre capatul bratului.
Stergatoarele nu se scot foarte usor dar se scot prea usor pentru Romania
@scdvv
Ce multumit as fi sa stiu ca hotul si-a luat o vacanta la inchisoare ca si in cazul tau. Eu m-as duce si la vizita sa vad ce mai face. :))
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Tara Hotilor

Post by bubumisu »

blajanm

Uite promit ca o sa icerc, fara sa consult manualu, asa cum ai explicat, cu grija si atentie.
Intrebare: Daca le scot prima data, dupa aia se scot mai usor? ca n-as vrea sa "usurez munca" hotilor? Bine, problema nu se pune in parcare la noi, e zona linistita (dar e loc "de mai bine" intotdeauna) ci cand plec din localitate, la drum lung.
Ca as prefera sa nu le uzez prin scoateri repetate (sau e exclus fenomenu, stau la fel de bine chiar daca le scoti zilnic, sa zicem?)
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: Tara Hotilor

Post by scdvv »

bubumisu wrote:scdvv

Tu ori te gandesti numai la asta (esti negativist rau) ori chiar esti un mare ghinionist! Zau
Atatea incidente nefericite nu am intalnit in viata mea
Asa-i, aproape in fiecare an mi se intampla ceva. De 4 ori in ultimii ~6 ani. Nu doresc nimanui asa "noroc"

Si mi-am mai adus aminte de o alta faza, din timpul facultatii (acum mai bine de 10 ani) cand am ramas fara stergator tocmai pe partea soferului si intr-o zi ploioasa! Se intampla in Bucuresti - Agronomie, probabil vrun coleg mai amarat ca mine, l-am iertat ptr ca mi l-a lasat pe cel de la pasager si la Dacie sunt egale dar apoi le-am inlocuit si legat cu sarma - nu era silicon pe atunci :)

Cea mai buna solutie ptr protectia stergatoarelor le are VW Passat sau Mondeo, adica in repaos stergatoarele se retrag sub marginea capotei si nu poti replia bratul. Pana apare si ceed sitemul ramane cel mai sanatos sa le iei cu tine in casa desi cam toate alarmele au senzorul de zgomot (microfonui) sub parbriz si ar trebui sa urle imediat ce umbla careva la ele.
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: Tara Hotilor

Post by blajanm »

bubumisu wrote:blajanm

Uite promit ca o sa icerc, fara sa consult manualu, asa cum ai explicat, cu grija si atentie.
Intrebare: Daca le scot prima data, dupa aia se scot mai usor? ca n-as vrea sa "usurez munca" hotilor? Bine, problema nu se pune in parcare la noi, e zona linistita (dar e loc "de mai bine" intotdeauna) ci cand plec din localitate, la drum lung.
Ca as prefera sa nu le uzez prin scoateri repetate (sau e exclus fenomenu, stau la fel de bine chiar daca le scoti zilnic, sa zicem?)
Grija mare ca nu cumva sa rupi acel piciorus ( cum am facut eu :( ). Saa tii bine apasat piciorusul prin acel orificiu in timp ce tragi
De uzat nu stiu ce sa zic, intradevar prima data mi-a intrat mai greu si a doua oara cand le-am scos le-am si lipit.

In 2007 mi-a intrat un hot in casa , a reusit sa fure doar 4 lei (bani de 2 kg mere) ce regret eu este ca nu am intarziat 2 minute ca sa reuseasca sa imi intre in sufragerie si apoi sa ies din dormitor. Am alergat descult pe scari dar un alt coechipier de-al lui ii tinea usa de la intrarea in bloc sa poata fugi. Dupa 3 etaje coborate descult m-am ales cu un calcai fisurat ,o luna la pat, si doar 4 lei paguba.
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

emanuel
Posts: 166
Joined: 29 Aug 2007, 21:46
Auto: Kia Cee'd 1.4 Best So Red
Location: Bucuresti (originar din Fetesti)
Contact:

Re: Tara Hotilor

Post by emanuel »

Pe 11 mai am patit-o si eu cu stergatoarele de pe fata ziua in amiaza mare chiar in locul meu de parcare aflat langa usa de intrare in scara. Ca o ironie chiar cu o saptamana in urma citeam acest topic dar se pare ca nu mi-a fost invatatura ce au patit altii... te gandesti ca daca nu ti s-a intamplat luni sau ani de zile nu o sa fii tu cel patit. Zona este Vitan (intersectie cu Mihai Bravu). La vreo 30 m de masina mea e un Hyundai i30 iar la alti vreo 50 2 Cee'd... deocamdata ei le au. I-am spus administratorului si am descoperit ca nu sunt singurul pagubit... e cineva care da iama in zona.

S-a nimerit si in perioada asta cu ploi din abundenta. Salvarea mea imediata a venit de la vecinu' alpinad... sa-i dea Dumenzeu sanatate ;-) Isi schimbase stergatorile cu unele noi Valeo de la Augsburg; le-a pastrat pe cele vechi si mi le-a imprumutat pe pana imi iau altele. Cred ca de acum in colo o sa le dau jos de fiecare data cand nu folosesc masina sau o folosesc si nu ploua.

Tot la sfatul lui alpinad antena am strans-o cat am putut de tare cu un patent. Sper ca asa sa moara pana la sfarsitul masinii.

Cat mai curand cred ca o sa-mi inscriptionez si oglinzile ca sa stau si din punctul asta de vedere mai linistit.

Luni am programare la infoliat masina la MaxAlarm... inca o piedica in plus pt cei rau-intentionati care cred ca or sa fie din ce in ce mai multi odata cu inasprirea vietii de pe la noi!

Atentie cat mai mare la masinute! Traim in Romania!
Numai bine!
Kia Cee'd 1.4 GSL BEST So Red din aprilie 2008 (~200 000 km); instalație GPL STAG montată la Progaz Vernești; nr 6 in coloana de la BV 21.02.2009, nr 44 in Marea Coloana de la BV 10.10.2009

Canal Telegram Kia Cee'd România
Probleme Kia Cee'd
https://t.me/Kia_Ceed_Romania

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: Tara Hotilor

Post by blajanm »

emanuel wrote:cei rau-intentionati care cred ca or sa fie din ce in ce mai multi odata cu inasprirea vietii de pe la noi!
Mare dreptate ai, o data cu scaderea calitatii vietii o sa se inmulteasca intamplarile de genul. Imi pare rau ca ti s-a intamplat si tie dar sunt curios daca sunt singurul care si-a dat seama ca i-au fost furate stergatoarele doar in momentul cand am incercat sa le folosesc #-o #-o #-o , deci cum ai aflat?
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

emanuel
Posts: 166
Joined: 29 Aug 2007, 21:46
Auto: Kia Cee'd 1.4 Best So Red
Location: Bucuresti (originar din Fetesti)
Contact:

Re: Tara Hotilor

Post by emanuel »

Din fericire pt parbrizul meu am vazut ca mi-au disparut inainte de a le folosi. Faza e ca trebuie sa fiu atent cand nu le instalez si folosesc masina. Inca nu am facut rost de o membrana de cauciuc pt capetele bratelor care sa protejeze geamul la atingerea accidentala a manetutei.
Kia Cee'd 1.4 GSL BEST So Red din aprilie 2008 (~200 000 km); instalație GPL STAG montată la Progaz Vernești; nr 6 in coloana de la BV 21.02.2009, nr 44 in Marea Coloana de la BV 10.10.2009

Canal Telegram Kia Cee'd România
Probleme Kia Cee'd
https://t.me/Kia_Ceed_Romania

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Tara Hotilor

Post by bubumisu »

Maine o sa plec din localitate si o sa fiu nevoit sa o parchez intr-un campus universitar in Iasi
Ce ma sfatuiti, sa-mi "fac de treaba" si sa scot antena si stergatoarele?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Post Reply

Return to “Generalităţi”