Revolutia portocalie de pe bord...

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

La cee'd-ul Best nu exista decat reglaj pentru faruri, in functie de cat de incarcata este masina, pentru intensitatea luminii de la bord, din pacate nu.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

Ioana
Posts: 150
Joined: 02 Oct 2007, 22:50
Auto:
Location: BucureÅŸti

Revolutia portocalie de pe bord...

Post by Ioana »

am ?i eu o ?ntrebare.... a ?nceput s? m? enerveze culoarea luminii bordului! portocaliul ?la este odios.. obositor ?i foarte nasol! crede?i c? se pot schimba becurile alea? s? fie bleu sau ?ntr-un fel? oare pierd garan?ia la ma?in?? (nu cred c? la kia se poate schimba). ave?i idee cam c?t ar costa ?i unde s-ar putea face?
1.6 CRDi TX Comfort Black Pearl

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

ia-ti gandul, iese din garantie daca umbli. singura varianta care o vad eu..o folie, insa nu m-am uitat inca daca e posibil
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

cornel300
Posts: 48
Joined: 29 Sep 2007, 11:20
Auto:
Location: Braila

Post by cornel300 »

Buna,Ioana!Nu stiu unde ai putea sa-ti schimbi culoarea luminilor de bord sau intensitatea lor ori cit ar costa asta,dar daca faci asta intr-un alt service decit Kia,pierzi cu siguranta garantia.Treci pe la ei si intereseaza-te.Trebuie sa fie o solutie!
kia cee'd 1,4 Best,culoare Piston Gray-in asteptare -noiembrie

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

tare ma mai indoiesc eu ca intr-un service kia gasesti pe lista de preturi schimbarea culorii luminilor bordului...
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

dupa mine nu ar fi complicat. Pai lumina aia e data de niste becuri / leduri / lampi / neoane ce-o fi ele. Deci daca se desface tot bordul masini si unde sunt luminitele (vezi ca ai si la volan si o sa fie urat bordu albastru si ep volan 3 puncte portocalii :P) cred ca se pot pur si simplu inlocui cu unele cumparate de tine, similare, de pe la magazinele de profil electric / electronic. Numai ca la fel, ma cam indoiesc eu ca sta cineva 2 zile sa demonteze toate surubelele si bordul si tot pt a schimba niste beculetze de moft. Ca de pret, faci ei pretul pe loc ma gandesc.

Deci daca stii pe cineva la un service de asta autorizat care sa stea sa isi bage nasul ... poate reusesti.

Succes (si mie mi-ar place ledurile albastre :P)
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

mihaizzz
Posts: 85
Joined: 23 May 2007, 18:48
Auto:

Post by mihaizzz »

Stiu ca era cineva pe forumul softepedia care schimba aceste leduri pt clio. pretul era parca pe undeva pe la 1 mil manopera, plus ledurile. Cauta pe acolo, poate il gasesti si poate stie despre ce e vorba. Topicul respectiv e vechi dar userul e activ.
KIA Cee'd, 1.4 BASE + optionale, Piston Grey
PH-09-SKU
KM: ~40000

Andrey
Posts: 93
Joined: 02 Nov 2007, 18:54
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Andrey »

Ar fi foarte bine sa se poata face o schimbare de culoare sau macar un potentiometru de reglare a intensitatii luminii...am facut drive test si intr-adevar e enervant portocaliul ala.
Kia Ceed 1.4 LX + optionale, Kompass Blue, cumparata ianuarie 2008

ionut2007
Posts: 58
Joined: 13 Jul 2007, 22:26
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ionut2007 »

Sanchi o deranjeaza culoarea bordului, e cea mai mare vrajeala pe care am auzit-o. Toate cunostintele mele care au vazut bordul masinii mele noaptea au ramas cu gura cascata si pe Ioana o deranjeazza lumina.
Aiurea, am mai citit pe aici cum, ca lumina de bord este suparatoare, ei bine mie nu m-i se pare deloc asa. Este cat se poate de odihnitoare, iar intensitatea este buna.
Kia Cee'd Lx Best 1.4, Pewter Beige

Riky
Posts: 304
Joined: 04 Nov 2007, 05:00
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by Riky »

si mie,sincer sa fiu,mi-ar placea sa am lumina la bord albastra...asa cum este pe golf 5....dar stiti cum se spune:"nemultumitului i se ia daru" asa este in cazu meu...nu prea pot pune prea multe pretnetii in ceea ce priveste optiunile de pe ea...fonduru lipsa;)) tr sa mai fac o delapidare;)) k am vazut la TV k s-a adoptata o lege prin care numai cei care delapideaza peste un mil de euro sau $ fac puscarie...restu...treaba lor..asa k hai la treaba!:P glumeam..oricum..masina este uitimitoare....kiar si cu portocaliu eu tot sunt indragostiit de ea!!!

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

@ionut2007 ... chiar crezi ca esti etalon si toti trebuie sa fie ca tine? Dupa cum si tu ai vazut, Ioana nu e singura care gaseste deranjanta culoarea/intensitatea luminii din bord si nu vad ce ai impotriva. Mai usor cu replicile alea ... mai ales ca nu aduc nimic constructiv

Si acum la obiect: pentru a schimba luminile din bord (si eu as prefera ceva cum este pe i30 :D), trebuie desfacut tot bordul si scoasa placa cu ceasurile de bord. Led'urile de schimbat banuiesc ca nu ar fi o provocare grea pentru orice electronist. Chiar si un pusti pasionat de lipituri cu letconul cred ca s'ar descurca onorabil. Problema e insa sa gasesti leduri (ce se gasesc in comert s'ar putea sa nu fie ptr 12V - ca alta tensiuni nu cred sa fie) si, evident, modul de demontare a bordului si o solutie sa pui toate la loc fara a te trezi cu o gramada de greiesari ulterior.

Si, asa cum a remarcat si Florin, pentru o reusita a operatiei, ar trebui schimbate si ledurile de pe consola centrala si cele din volan, ceea ce ar fi foarte migalos de facut. Iar pretul unei asemenea operatii intr'un service autorizat (desi nu cerd ca se baga cineva totusi) sigur te va descuraja, pentru ca, trebuie sa recunoastem, e destul de munca la montat/demontat
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

acu eu nu am masina , dar credca cel mai deranjat la ochi, si care este un posibil factor care distrage atentia este displayul de pe mijloc cu ora, castofon si ce mai arata el, comp bord etc. Eu cred (doar cred, cine se pricepe poate confirma sau infirma) ca s-ar putea aplica o folie (genul cum e la geamuri) cu o opacitate sa zic 40-50 % sau na ... Si sa i se reduca din intensitate, pt ca doar in prima saptamana stai cu ochii pe display, apoi il lasi acolo ca nu te intereseaza de 100 ori la un drum pe noapte cate grade sunt afara sau cat mai ai pana la peco sau chestii de astea (presupun)

Deci ideea e : aplicarea unei folii putin fumurii (sau colorate, ca banuiesc ca exista) care sa ii schimbe putin si culoarea, si intensitatea.

La geamul de la cadrane credca e mai dificil de aplicat, si nici nu cred ca alea sunt asa deranjante la mers noaptea (acu ma puteti contrazice, pt ca eu nu am condus ceed noaptea :D)
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by arka »

O.T.
in familia mea exista si un golf 4 (masina sotiei) , si cand mai conduc golful seara chiar imi pare aiurea bordul cu albastru dupa atat portocaliu, si invers cand trec de pe golf pe ceed imi pare aiurea lumina portocalie.
Cat despre faptul cum ar arata bordul albastru si comenzile portocaliu, nu cred ca ar fi urat. La golf comenzile pt. geamuri, oglinizi, lumini, etc sunt rosii, si da bine.
Chiar este o idee buna, si o sa ma interesez de o folie care sa se lipeasca pe cadrane pt a mai lua din stralucire.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Post by apachioara »

@florin: vezi ca lcd-ului ala de pe consola centrala i se poate opri lumina .. e un buton sub el care face asta... si raman luminate doar ceasurile de bord.. il dibui tu cand iti vine masina :wink:
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Sunt curios insa cum ar putea fi aplicata acea folie pe cadrane, acela fiind un plastic, nu sticla. Si, mai mult, nu ar incomoda prea mult vederea pe timpul zilei? Merita studiata solutia asta, deoarece e cea mai simpla si ieftina deocamdata
Cat despre display'ul central, pentru cine'l deranjeaza, iluminarea acestuia se poate opri, cum a zis si apachioara ;)

Eu unul am condus Cee'd'ul de pe la ora 5 dimineatza pana s'a luminat si nu m'a deranjat deloc intensitatea sau culoarea luminii si prefer portocaliul unui verde, insa nu unul albastru cu tente de alb/rosu. Insa repet, fiecare are sensibilitatea lui la diferite culori si intensitati ...
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Post Reply

Return to “Generalităţi”