Sa-mi mai cumpar CEE'D???

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

Am deja un logan. Nu mai vreau altul!

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Cap_PDT_01_19 Upss :roll:
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Cap_PDT_01_18 Eu zic ca seamana cu toate cu rezerva ca fiecare model are micile rotunjimi sau curbe speciale care le diferentiaza. CEED-ul mi-a placut tocmai de asta -nu aduce ceva nou dar pastreaza din formele unor masini consacrate care au avut mare succes la public.
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

Poate vrei un LOGAN cu GPL ...super oferta :))))))))
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Pentru ca pur si simplu TREBUIA sa fac pasul asta, adica sa schimb masina. Buburuza de Matiz ce inca o am a implinit deja 7 anisori si vreo 120000 km. drept pt. care am considerat ca trebuie sa trecem la nivelul urmator si ne-am orientat catre clasa mica dar intre timp a aparut Cee'd si ne-am sucit.
Pt. aceeasi suma primim o masina dintr-o clasa superioara, dotari suplimentare, sa nu mai zic de spatiu.
Masina arata bine. Aduce oarecum cu Toyota Corolla dar parca mult mai bine conturtata. Liniile sunt mai fluide, cu evident caracter sportiv.
Motorizarea de 1.4 benzina a fost un compromis intre performante, consum si pret. Bugetul este si asa impins la limita.
Cam asta e, masina imi place, semnalele privind fiabilitatea sunt incurajatoare, am o cunostinta care detine un Kia Pride de vreo 13 ani fara nici un fel de probleme.
Nu am facut drive test pur si simplu pt. ca nu cred ca este relevant. In cativa km. nu poti sa dai un verdict asupra unei masini noi.
In Marea Britanie se ofera Cee'd pt test trei zile. Te dai cu ea si daca-ti place o iei. Si pretul e ca pt. englezi.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

acolada
Posts: 9
Joined: 30 May 2007, 16:03
Auto:

Post by acolada »

Vietnam wrote:Cap_PDT_01_18 Eu zic ca seamana cu toate cu rezerva ca fiecare model are micile rotunjimi sau curbe speciale care le diferentiaza. CEED-ul mi-a placut tocmai de asta -nu aduce ceva nou dar pastreaza din formele unor masini consacrate care au avut mare succes la public.
Exact. Cand vii din urma si cu renume prost(nu se aplica si la modelele mai noi am vazut) mai bine "furi" ideile originale ale altora care au dat rezultate bune la compromisul intre aerodinamica si stil. La siguranta asemenea. Insa macar la interior ceva note originale exista. Oricine cred ca ramane incantat de consola centrala de comenzi. Ceva mai simplu si mai bine organizat si mai bine gandit tactil, nu prea am vazut la nivelul asta.
Important e ca lumea cam alege masina asta ca alternativa la supermini, nu la compacte. Si asta spune mult. Sunt convins ca dupa ce ies modelele mai noi la unele compacte: focus, 308, preturile vor fi peste cee'd cu ceva.
Ce m-a imnpresionat pe mine a fost ca au dat multa atentie la stabilitate, siguranta si au renuntat putintel la performante si design revolutionar, adica mulat perfect pe ce cautam eu la o masina. Asta chiar e curajos, avand in vedere ca tot snobul se da in vant dupa comportament de pista de curse si design exterior. Una peste alta design-ul nu are nimic urat, chiar daca nu are original, si interiorul te vrajeste imediat. Confortul bate multe din concurenta, iar tehnic, are tot ce trebuie sa aiba o masina moderna, in punctele esentiale.
Or fi unele compacte peste, dar sa nu uitam ca comparam cu supermini, din cauza banilor. Dar tot raman la parerea ca si acolo e un rival pe masura.
Cine vrea mai mult la pretul si garantia asta?

Pasha
Posts: 181
Joined: 18 May 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Pasha »

eu i-am zis "anosta shi lipsita de personalitate" tocmai pentru ca seamana cu toate celelalte - corolla, golf, peugeot 307. asha, in valoare absoluta (ca la matematica in tineretze) arata bine, e dragutzica. iar daca vrei s-o lauzi... cred ca cel mai bine seamana cu mazda 3 hatchback.

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Sau cu Nissan Almera
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

E mai inalte decat Almera. Si lasa comparatiile cu masini care nu's frumoase :P

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

:cry: greseala mea
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

reactia unui prieten, desi nu stia despre ce masina e vb, cum arata, dotari, pret..."de ce nu iti iei una germana ca e mai buna"

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

SI nu i-ai spus ca o sa-ti iei un Trabant sau un Wartburg ca de sunt masini germane ...? :D
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

La varianta asta nu m-am gandit. Dar, nici cand invatam pentru un examen sau pt licenta nu am citit atat despe ceva, in cazul asta masina. Am ajuns sa o cunosc, in amanunt. Chiar am si cosmaruri: intr-o noapte mi-am gasit-o in parcare cu partea dreapta zgariata si indoita portiera de la lovituri de picior, si nu mai stiam daca in casco am cuprins si vandalism sau nu. In cele dinurma m-am trezit, dar tot nu stiu ce casco si unde sa imi fac

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Care din alea germane?

Mercedes, BMW, Audi ... nici gand
Vw - poate Polo
Opel - poate Corsa

Evident, ma refer la masini noi, iar Polo si Corsa sunt din clasa inferioara, insa cam la aceleasi preturi

Acum si'a schimbat parerea? Stie despre ce e vb cand ii zici de Cee'd?

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

I-am explicat in linii mari, ca la mana a doua imi luam ceva mai bun decat golful lui4, dar nou, evental logan. In fine, sincer parerea altora imi este nula. Afost alegerea mea, banii mei, fiecare face cum il taie capul si cum crede mai bine

Post Reply

Return to “Generalităţi”