Instalatie GPL !?!

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by mrs »

@Minu, vezi pagina 68 pe acest topic.
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by panzer »

Si eu am folosit tot extrudat. Depinde de ce carati in portbagaj: expandat-ul se taseaza si se duce greutatea pe butelie. Expandatul poti sa si calci pe el.

Despre roata de rezerva: in topic (daca il rasfoiti de la inceput) sunt si poze. Si eu am taiat din placa si acum imi pare rau. Roata sta bine ca la daciile vechi, dar mai bine o lasam acasa de tot. Daca mai este cineva din Bucuresti care vrea sa taie placa (de best) ii fac cinste si schimbam placile intre noi!

Ar fi de dorit niste poze de la Eugen care a reusit sa puna roata in picioare fara sa taie placa! :mrgreen:

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by eugenflorinmanea »

S-a facut!
De mentionat ca eu am varianta City (nu stiu dc e diferenta).
Placa e formata din 3 parti- la imbinari putandu se indoi.
Eu am indoit partea din dreapta si am ridicat o pe lg roata de rezerva care sta in picioare.
In weekend fac si poze.
SAAB 9-5

Gargoyle
Posts: 64
Joined: 27 Mar 2014, 16:08
Auto: CEE`D, 1.4 + GPL, Black Pearl
Location: Baia Mare

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Gargoyle »

eugenflorinmanea wrote:S-a facut!
De mentionat ca eu am varianta City (nu stiu dc e diferenta).
Placa e formata din 3 parti- la imbinari putandu se indoi.
Eu am indoit partea din dreapta si am ridicat o pe lg roata de rezerva care sta in picioare.
In weekend fac si poze.
Am incercat si eu aceasta varianta doar ca roata nu intra in inaltime , tine acea tava de sus mai ridicata cu vreo 3 cm . si incercarea am facut-o fara tava deci am pus direct pe tabla portbagajului ...
Ati dezumflat roata sa va intre ?

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by eugenflorinmanea »

Nu are nimic ca sta un pic mai ridicata placa ce acopera portbagajul- te deranjeaza cu ceva? :)
SAAB 9-5

User avatar
_devilson_
Posts: 469
Joined: 26 Mar 2012, 19:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by _devilson_ »

si la mine sta ridicata placa aia si nu ma deranjeaza in retrovizoare.

la modelele ceed CITY, cartonul/plasticul ala mochetat care vine peste roata de rezerva e format din 3 parti: o parte mare centrala si doua aripioare laterale care se indoaie. si eu am indoit aripioara din dreapta si am pus roata in picioare. iar cartonul/plasticul ala l-am pus direct peste butelie, fara a mai pune polistiren de jur imprejur.

placa aia de la CITY e mai tare decat cea de la best, am impresia ca e din pastic totusi.
Kia Ceed 1.4 - CITY
J.B. http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=3240
Hyundai Elantra 1.6 - highway +

Gargoyle
Posts: 64
Joined: 27 Mar 2014, 16:08
Auto: CEE`D, 1.4 + GPL, Black Pearl
Location: Baia Mare

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Gargoyle »

eugenflorinmanea wrote:Nu are nimic ca sta un pic mai ridicata placa ce acopera portbagajul- te deranjeaza cu ceva? :)
Chiar nu-mi place cum arata din spate asa ... prefer sa o las pe podea in portbagaj , si ancorata cu 2 corzi ... In plus poti sa pui ce vrei peste ea , nu are ce sa se intample e destul de plata .

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Minu »

Gata,am pus si eu instalatie GPL la Vernesti.Totul ok,sunt foarte multumit de montaj,nimic la vedere baietii lucreaza foarte profesional.Sincer nu simt nicio diferenta intre benzina/GPL,masina trage la fel ca inainte,motorul merge rotund,putin mai zgomotoasa la ralanti din cauza injectoarelor GPL,dar asa fac toate.Mi-am pus BRC cu rezervor turoidal de 58 de litri (ca si inaltime era la fel ca si cel de 53,doar ca latime diferea,insa tot spatiul ala mi-l ocupa,d-aia am optat pt acest rezervor.)Am alimentat de 149 de lei,adica aprox 49 de litri,acum sa vedem si ce consum am.Ce nu-mi place e ca dupa aprox 60km deja mi s-a dus un led la indicator dar multi se vaita de asta si patronul mi-a spus ca asa fac toate.Acum sa vad cum fac sa aduc la nivel cu polistiren,oricum incerc sa vad si partea pozitiva,am un range de peste 500km cu rezervorul ala :)
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Ogy »

http://www.youtube.com/watch?feature=yo ... IxKU&t=30s

Rar dar se intampla. Masina alba din stanga sec 34-35
Alta:

https://www.youtube.com/watch?v=CLyrz5tRkKU

Si una de rasu plansu la benzina:
https://www.youtube.com/watch?v=DmRPiOypAj4
de la minutu 3:15 :)))

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

Masina alba, primul clip, avea instalatie montata de proprietar si din cate inteleg era putin "artizanala". Deh, Rusia :lol:

Al doilea clip, avem o explozie datorata benzinei, nu GPL-ului, explozia pleaca de la motor. Ce e foarte bine pentru individul in cauza este faptul ca rezervorul GPL nu a explodat. Daca exploda, cred ca era mult mai grav avand in vedere ca tocmai ce terminase de alimentat.

La ultima, macar stim ca a stins angajatul orice urma de foc :lol:

Un test interesant, legat de rezistenta rezervorului GPL la foc, mai precis nu vrea sa arda sau sa explodeze, vedeti finalul =D>

https://www.youtube.com/watch?v=4M5SDFJercc
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

blu_ov
Posts: 15
Joined: 03 Nov 2011, 18:19
Auto: Pro Ceed 1.6
Location: Giurgiu

Re: Instalatie GPL !?!

Post by blu_ov »

salut baieti, am cateva intrebari cu care sper ca ma puteti ajuta/lamuri.
1. Cei care v-ati montat instalatie GPL, vi se aprinde martorul Check Engine in bord? Eu mai am un Matiz pe GPL si ramane in bord acest martor aprins( sonda lambda, ceva legat de amestecul incorect de benzina/aer - daca am inteles eu bine). Daca merg mai mult timp de benzina dispare.
2. In afara de Vernesti unde ati mai montat prin Bucuresti instalatii GPL , ma intereseaza unde as putea plati cu cardul de cumparaturi in rate pentru ca nu am toti banii? Eu sunt din Giurgiu si mi se pare destul de departe Vernestiul.
3. Calculatorul de bord mai face diferenta la afisarea consumului instant inte GPL si benzina?
Vă multumesc anticipat!
[b]Pro Ceed 1.6 GLS Black Pearl[/b]

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by eugenflorinmanea »

Salut
Nu- in 34,000 km nu mi s-a aprins niciodata.
Din pacate nu stiu alt loc sa ti l recomand.
Calcul de bord cel putin la mine arata un consum mai mare decat ar fi pe benzina
SAAB 9-5

Cristi_G
Posts: 130
Joined: 29 Sep 2007, 23:29
Auto:
Location: Navodari
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Cristi_G »

blu_ov...In Constanta eu mi-am montat Zenyt PRo la firma Supergaz si am inteles ca firma "mama" este in Bucuresti. Eu unul am fost f multumit de ei, au si card de cumparaturi (l-am folosit si eu, in 6 rate). Intra pe site la ei, au si AGC Compact, Dox de pe forum are aceasta instalatie si este multumit din ce am inteles de la el. Oricum singurul meu regret este ca nu mi-am montat gpl mai devreme :)
Kia Cee'd 1.4 GSL LX, Black Pearl + GPL

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by eugenflorinmanea »

Minu wrote:,putin mai zgomotoasa la ralanti din cauza injectoarelor GPL,dar asa fac toate.
In sfarsit cineva care recunoaste si o parte negativa a GPL ului- nu doar 'lapte si miere'
Deci oameni buni- cei care va montati instalatii GPL- prin montarea GPL ului nu e totul chiar roz si perfect.
1. La ralanti o sa capeti un zgomot de diesel (diesel de ala bun...nu TDI :) ) datorita injectoarelor pe gpl
2. Mergeti cu a 1 a pe drum prost pe GPL si eventual usor in panta si sa vad daca nu vedeti nicio diferenta intre GPL si benzina.
Exista si dezavantaje- dar sa mergi cu 25 lei pe suta de km depaseste toate neajunsurile.
SAAB 9-5

Gargoyle
Posts: 64
Joined: 27 Mar 2014, 16:08
Auto: CEE`D, 1.4 + GPL, Black Pearl
Location: Baia Mare

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Gargoyle »

eugenflorinmanea wrote:
Minu wrote:,putin mai zgomotoasa la ralanti din cauza injectoarelor GPL,dar asa fac toate.
In sfarsit cineva care recunoaste si o parte negativa a GPL ului- nu doar 'lapte si miere'
Deci oameni buni- cei care va montati instalatii GPL- prin montarea GPL ului nu e totul chiar roz si perfect.
1. La ralanti o sa capeti un zgomot de diesel (diesel de ala bun...nu TDI :) ) datorita injectoarelor pe gpl
2. Mergeti cu a 1 a pe drum prost pe GPL si eventual usor in panta si sa vad daca nu vedeti nicio diferenta intre GPL si benzina.
Exista si dezavantaje- dar sa mergi cu 25 lei pe suta de km depaseste toate neajunsurile.
Eugen sunt de acord cu punctul 1 , partial deoarece eu nu am BRC si injectoarele sunt ceva mai silentioase .
Cu punctul 2 nu sunt de acord deoarece cel putin in cazul meu se comporta exact la fel .
Iti recomand sa ii faci un reglaj ... (probabil vrei sa zici ca da in nas ... si asta pt ca pe zona respectiva cel mai probabil ai amestec cam prea bogat si se inneaca)
In plus nu doar ca mergi cu ~ 25 lei/100 este avantaj , in cazul meu la temperaturi ale lichidului de racire pana in 75°C , pe gaz masina se comporta mult mai bine la accelerare ...

Post Reply

Return to “Generalităţi”