Instalatie GPL !?!

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
Gargoyle
Posts: 64
Joined: 27 Mar 2014, 16:08
Auto: CEE`D, 1.4 + GPL, Black Pearl
Location: Baia Mare

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Gargoyle »

webdevst wrote:Salutare! M-am hotarit si eu sa-mi pun instalatie GPL. Multumesc tuturor celor care au contribuit la acest subiect, experienta voastra a contat in luarea deciziei.

Am fost la o firma din Iasi care monteaza [ inca nu-i dau numele ], si mi-au facut urmatoare oferta:
- instalatie Tomasetto Stag4 Q-Box
- rezervor toroidal 47L
- o revizie gratuita
- pret 3200RON

Pretul m-a cam dezumflat nitel... dar pina la urma am acceptat. M-a dezamagit si faptul ca rezervorul toroidal imi ridica plansa portbagajului cu niscaiva centimetri, asa incit va trebui sa ma inspir de la voi in ce priveste indesarea plistirenului :) Joi, 17.04 sint programat la instalare.

De unde cumpar in Iasi cel mai bun GPL ( eu stau in ACB )? Am citit aici ca MOL ar vinde un gaz f. bun... Ceed-ul meu este client traditional LukOil.
Tomasetto Stag4 Q-Box era singura optiune ? Mi se pare cam scumpa , si nu cred ca are rost ... vad ca majoritatea au BRC , la un pret mai mic , si care zic ei ca e perfect . Eu am Landi Renzo pus cu 2300 ron si e super pana acum .
Nu sunt foarte multi cu Tomasetto dar care au zic ca e ok , dar totusi ai studiat de ce e asa scump ? ce ofera in plus ?

Spor.

narcis1974
Posts: 14
Joined: 17 Aug 2013, 19:01
Auto: kia ceed 1.4 Best

Re: Instalatie GPL !?!

Post by narcis1974 »

Care sunt la voi preturile la Gpl dupa scumpirea benzinei de la 1 aprilie ?
La mine in oras(provincie, jud Alba) am GPL doar la un partener Rompetrol.
Benzina era 5.98 acum e 6.31,
GPL era 3.4 si l-au facut 3.46.
De ce ? Chiar nu inteleg...Dobitoci, asta e sigur...Am norocul sa mai alimentez cand ajung intr-un oras cu Gpl mai ieftin.

Sent from my SM-N9005 using Xparent Cyan Tapatalk 2
[b]Kia ceed,1.4 GSL,Best,Metalic silver,61000 km,GPL de la 54500 km[/b]

User avatar
_devilson_
Posts: 469
Joined: 26 Mar 2012, 19:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by _devilson_ »

webdevst wrote:Salutare! M-am hotarit si eu sa-mi pun instalatie GPL. Multumesc tuturor celor care au contribuit la acest subiect, experienta voastra a contat in luarea deciziei.

Am fost la o firma din Iasi care monteaza [ inca nu-i dau numele ], si mi-au facut urmatoare oferta:
- instalatie Tomasetto Stag4 Q-Box
- rezervor toroidal 47L
- o revizie gratuita
- pret 3200RON

Pretul m-a cam dezumflat nitel... dar pina la urma am acceptat. M-a dezamagit si faptul ca rezervorul toroidal imi ridica plansa portbagajului cu niscaiva centimetri, asa incit va trebui sa ma inspir de la voi in ce priveste indesarea plistirenului :) Joi, 17.04 sint programat la instalare.
e mare pretul. pt o instalatie BRC platesti la Vernesti 2850 ron parca. nu cred ca te costa 350 ron benzina pana la Buzau si inapoi. plus ca la intoarcere mergi pe gaz, deci clar iesi mai ieftin. alegerea e a ta.


@narcis1974, in Bucuresti au cam ramas la fel. sunt multe pompe gpl si e concurenta mare.(2.95 - 3.01)
Kia Ceed 1.4 - CITY
J.B. http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=3240
Hyundai Elantra 1.6 - highway +

webdevst
_webstar_
Posts: 332
Joined: 06 Feb 2008, 10:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by webdevst »

_devilson_ wrote:e mare pretul. pt o instalatie BRC platesti la Vernesti 2850 ron parca. nu cred ca te costa 350 ron benzina pana la Buzau si inapoi. plus ca la intoarcere mergi pe gaz, deci clar iesi mai ieftin. alegerea e a ta.
De acord, in anumite conditii poate as fi mers la Vernesti sa pun BRC insa prefer sa am un atelier local pentru orice problema/reglaje ar aparea la instalatia GPL. Daca as pune la Vernesti si as merge la atelierul din Iasi pentru reglaje... s-ar uita mecanicii din Iasi cu jumatate de ochi la mine. Pretul instalatiei BRC era acelasi, adica 3200RON, insa disponibilitatea acesteia era problematica, atelierul lucrind foarte mult cu instalatii si componente Tomasetto pe care le au mereu pe stoc.

Alta varianta de unitate electronica de control ar fi fost STAG-300 insa ]QBox este mai avansata tehnologic decit STAG-300.
Image
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey ***

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by eugenflorinmanea »

Dc esti din Iasi vezi ca e pe forumul logan la sectiunea GPL un utilizator Moog din Iasi care stie cam tot ce misca in materie de GPL pe piata din Iasi- si e focusat pe Tomasetto.
Ia legatura cu el si te va sfatui ce si cum- si unde gasesti mai ieftin. Mi se pare cam mult 3,200 RON.
Teoretic nu ar trebui sa se uite urat la tine mecanicii din Iasi- pentru ca dc se poarta OK after sales ul il vei face la ei. Plus ca dl Laurentiu de la Progaz pentru probleme serioase sigur va veni el la tine. Poti chiar sa ii expui temerea ta si sa il intrebi ce e de facut- fie sa iti recomande pe cineva in apropiere de Iasi, fie sa vina el dc sunt probleme grave...dar nu prea ar trebui sa apara (cred ca eu sunt singurul ghinionist din toti cei care au montat la Vernesti in sensul ca a trebuit sa mi se schimbe calculatorul GPL- dar asta nu e vina celor de la Vernesti).
SAAB 9-5

dox
Posts: 286
Joined: 23 Jul 2008, 10:37
Auto: Kia Cee'd 1.4 gsl
Location: Bucuresti

Re: Re: Instalatie GPL !?!

Post by dox »

eugenflorinmanea wrote:Dc esti din Iasi vezi ca e pe forumul logan la sectiunea GPL un utilizator Moog din Iasi care stie cam tot ce misca in materie de GPL pe piata din Iasi- si e focusat pe Tomasetto.
Ia legatura cu el si te va sfatui ce si cum- si unde gasesti mai ieftin. Mi se pare cam mult 3,200 RON.
Teoretic nu ar trebui sa se uite urat la tine mecanicii din Iasi- pentru ca dc se poarta OK after sales ul il vei face la ei. Plus ca dl Laurentiu de la Progaz pentru probleme serioase sigur va veni el la tine. Poti chiar sa ii expui temerea ta si sa il intrebi ce e de facut- fie sa iti recomande pe cineva in apropiere de Iasi, fie sa vina el dc sunt probleme grave...dar nu prea ar trebui sa apara (cred ca eu sunt singurul ghinionist din toti cei care au montat la Vernesti in sensul ca a trebuit sa mi se schimbe calculatorul GPL- dar asta nu e vina celor de la Vernesti).
+1 pentru moog. Am luat legatura cu el pentru niste lamuriri, a fost foarte ok. Unde mai pui ca stie foarte bine sa regleze tomasetto..si nu numai.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
ODO: 100000km din 06.2008

Gargoyle
Posts: 64
Joined: 27 Mar 2014, 16:08
Auto: CEE`D, 1.4 + GPL, Black Pearl
Location: Baia Mare

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Gargoyle »

webdevst wrote:Alta varianta de unitate electronica de control ar fi fost STAG-300 insa ]QBox este mai avansata tehnologic decit STAG-300.
Dar totusi pt. ce ai nevoie de acel "avans tehnologic" la CEE'D din 2008 ? Nu ai turbo si nu ai euro 5 (astea ar fi principalele diferente ...) nu stiu care ar fi diferenta de pret dar eu zic ca aceasta alegere este buna doar daca pe viitor (stiu eu peste 3 ani) vrei sa iti iei o masina cu turbo + injectie directa .
Strict parerea mea sa nu fie cu suparate ...

Da-i gaz !

webdevst
_webstar_
Posts: 332
Joined: 06 Feb 2008, 10:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by webdevst »

Am obtinut pina la urma un pret mai bun, la aceeasi firma, in urmatoarea configuratie:
- instalatie Tomasetto
- controller QBOX Basic
- rezervor toroidal de 47L
- rampa injectoare tip C (?) - despre asta nu stiu, stiu doar despre rampa HANA, VALTEK
- pret final 2900RON fara revizia gratuita, evident

Miine dimineata merg sa o monteze mecanicii :) Cit este gazul in benzinariile MOL? Vreau sa-mi fac de cap!!! :))
Image
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey ***

Gargoyle
Posts: 64
Joined: 27 Mar 2014, 16:08
Auto: CEE`D, 1.4 + GPL, Black Pearl
Location: Baia Mare

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Gargoyle »

Pretul difera in functie de regiune ... prin Bucuresti e in jur de 3 lei (e cam cel mai ieftin in zona asta ) in cluj vreo 3.28 la baia mare 3.26 etc ... un lucru ramane sigur ! Oricat ar fi pretul gazului in intervalul 3 - 3.3 lei tu sigur o sa iti faci de cap 8) , si e normal sa fie asa deoarece sa alimentezi ca si cum ai consuma 4-5 l/100 de benzina (mixt) e ceva in zilele noastre ...

Spor =D>

narcis1974
Posts: 14
Joined: 17 Aug 2013, 19:01
Auto: kia ceed 1.4 Best

Re: Instalatie GPL !?!

Post by narcis1974 »

Am si eu o intrebare,nelamurire in care cei cu instalatii Gpl montate mai demult si cu mai multi kilometri facuti pe gaz sigur ma pot ajuta.
Am instalatie BRC montata in noiembrie 2013,cu care am facut aproximativ 7000 km.Toate bune si frumoase,instalatia fuctioneaza super,masina la fel,eu super multumit.
Dar...
Locuind intr-un orasel de provincie,circuland majoritatea timpului naveta ,20 km dus/20 km intors si destul de rar in orase super aglomerate consumul aratat de computerul de bord era MAXIM 7.1/100 km.La fiecare plin (34 L) resetam "contoarele". Astfel incat si CB de bord imi indica "pe nou" la average .
Eu la doua plinuri de gaz (~34 L) puneam de 50 ron benzina.Cu fiecare plin de gaz faceam 475-495 km.Adica doua plinuri de gaz plus 50 ron = 950-990 km.Fiind iarna atunci cand am montat instalatia si fiind frig diminetile,cupla mai tarziu pe gaz (imi e reglata sa cupleze la 30 grade).
Acum,de doua saptamani,incalzindu-se simtitor,cupleaza mai repede pe gaz,deci consum mai putina benzina.
Dar...Al doilea "dar" :) ,de doua zile,facand plinul,dand la 0 (zero) CB ,si avand deja 150 km(acelasi traseu,acelasi stil de condus,doar singur in masina),CB in loc sa se stabilizeze la 6.9-7.1 L/100 km,tinde sa se stabilizeze la 7,4-7,5 L/100 km.
Ce credeti ca poate creste consumul ??? Nu e rau nici 7,4-7.5 dar... care e cauza acestei diferente ???
Tot de 2 saptamani am schimbat si anvelopele ,am pus noi,de vara (GoodYear Performance Grip) pana acum cu consumul mic,avand cele de iarna.
Ce ziceti ? Cauciucurile sa fie raspunzatoare pentru cresterea consumului ?

Multumesc.
[b]Kia ceed,1.4 GSL,Best,Metalic silver,61000 km,GPL de la 54500 km[/b]

panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by panzer »

Am si eu aceeasi problema: pe iarna consumam mai putin decat pe vara cu cauciurile noi (Energy Saver+ in cazul meu). Inainte megeam in medie 420km cu un plin de 34-37L iar acum abia mai trec de 400.

Am analizat si reanalizat, si am ajuns la concluzia ca din cauza cauciucurilor mai noi (si mai moi, mai confortabile) unde mergeam inainte cu 90 acum merg cu 110.

Asteapta km plin la plin ca sa tragi o concluzie. Fara sa ne dam noi neaparat seama, astia au trecut pe gaz de vara (de aceea si preturile cu 5-10 bani mai mici acum la pompa), in plus gazul este mult mai sensibil ca volum la temperatura exterioara. Deci si la pompa si prin injectoare se modifica volumul vara din cauza dilatarii diferite a gazului in functie de temperatura.

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Instalatie GPL !?!

Post by quelloo »

asta vroiam sa zic si eu, acum ca e mai cald nu are si gazul asta densitate mai mica si intra mai putin in rezervor?

mai e si computerul asta care nu poate sa arate perfect consumul (mai ales cand trebuie sa-si dea seama si de benzina si de gaz :) )
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

Ceea ce indica CB ca fiind consum mediu, nu este relevant atunci cand mergi pe gaz.
Cel mai sigur este sa vedeti cat intra in rezervorul GPL, la aceeasi pompa.

Eu cu 36 l fac cam 430- 440 km, adica un consum de 8,2%, mixt, pe GPL.
CB indica in timpul asta cam 7,3-7,5%, insa daca merg doar pe benzina CB indica pentru acelasi traseu zilnic aprox. 7%
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by eugenflorinmanea »

Si eu ma gandesc ca asta ar putea fi explicatia: iarna masina trece mai greu pe gaz => merge mai mult pe benzina => CB ul arata un consum mai mic.
Acum ca masina trece f repede pe gaz => consum mai mare => CB ul arata consum mai mare.
La mine de cand am trecut pe gume de vara si a venit caldura, consumul a scazut simtitor- cu aprox. 1 litru.
(tot Goodyear- mi se par f bune cauciucurile comparativ cu Michelin E3 A urile avute din fabrica- in sensul ca sunt mult mai silentioase)
SAAB 9-5

webdevst
_webstar_
Posts: 332
Joined: 06 Feb 2008, 10:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by webdevst »

Astazi am instalat si eu instalatia GPL in aceasta configuratie:
- Tomasetto
- controller QBOX Basic
- rezervor toroidal de 47L
- rampa injectoare AC W01

Cu plinul inca nu m-am lamurit... Instalatorul a zis ca a bagat de 30RON la 3.1RON/L, ies 9.6L iar eu am completat cu inca 22.9L, asadar un plin de doar 32.5L -- ceea ce mi se pare cam putin pentru un rezervor de 47L, in care, la 80% capacitate, ar trebui sa intre 37.6L. Dar, o sa vad eu la urmatorul plin, pe care am sa-l fac eu dintr-o bucata.

Dupa ce-mi fac o parere despre functionarea instalatiei, o sa revin cu o impresie. Deocamdata, in cei 15km e de bine, insa irelevanta deocamdata.
Image
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey ***

Post Reply

Return to “Generalităţi”