Instalatie GPL !?!

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by eugenflorinmanea »

Nu cred ca difera cu ceva. De obicei se ofera discount dc vin 2 masini, pune si tu anunt poate mai e interesat cineva.Felicitari si dupa ce montezi cauta pe la primele pagini cum poti rezolva cu roata de rezerva ca sa nu ocupe spatiu prea mult.
Ma uitai aseara pe hartii si observ ca in curand trebuie sa fac a doua revizie la gaz:).(eu o fac la 20,000 nu vreau sa las filtrele 30,000).
SAAB 9-5

Gargoyle
Posts: 64
Joined: 27 Mar 2014, 16:08
Auto: CEE`D, 1.4 + GPL, Black Pearl
Location: Baia Mare

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Gargoyle »

panzer wrote:Sau BRC nu sunt prezenti pe piata din Polonia unde a avut loc evenimentul descris in articol.
Da ai dreptate nu am fost atent la acest detaliu , credeam ca este o intalnire pe intreaga europa .
:idea: Daca mai stiti careva astfel de noutati de pe piata GPL (probabil din Italia Germania sau alte tari cu traditie in productia de inst. GPL ) cred ca ar fi bine sa le postati , sa vedem ce noutati aduce anul 2014 .

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Minu »

Am sunat astazi,in mare parte sunt programat pe 25.04 dar trebuie sa mai revin cu un telefon pe 24 sa vedem ce si cum,chestia e ca sunt foarte multe programari.Ca si pret 2850 cu butelie de 41....43 litri (nici doamna nu a stiut sa-mi zica exact,zicea ca la ultimele loturi au fost cu 43 de litri) sau 2950 cu butelie de ~52 de litri(parca) la care zicea ca e mai inalta cu 2 cm.Acum nu stiu de care sa pun,parca nici butelie mare nu as pune ca o sa trebuiasca sa pun prea mult polistiren si imi ia si din portbagaj.Voi de care aveti,sau de care v-ati pune in locul meu?
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
house-max
Posts: 342
Joined: 27 Jan 2014, 10:00
Auto: kia ceed 1.4
Location: ilfov, popesti leordeni
Contact:

Post by house-max »

Pt 2cm castigi inca 25% capacitate de gaz... Oricum ocupi spatiu... Eu as merge pe cea mare... Procentu e mare pt cei 2cm.

Sent from my HTC One using Tapatalk
I love my IF 23 HaPpY old PYG :D

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by eugenflorinmanea »

Sincer si eu as alege acum pe cea mai mare. Mai ales daca faci drumuri pe afara- gen Grecia unde gazul e app 1 EUR- e bine sa ai autonomie mai mare ca sa nu te mai doara capul.Faci plinul benzina- gaz la iesirea din Bulgaria si ai autonomie peste 1,200 km.
Si prin tara- trebuie sa fii mereu cu ochii pe GePeLarii pentru ca autonomia nu e asa mare- in jur de de 370 km cu cea de 43
SAAB 9-5

Cristi_G
Posts: 130
Joined: 29 Sep 2007, 23:29
Auto:
Location: Navodari
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Cristi_G »

dupa ce luni de zile am tatonat terenul cu instalatiile, m-am hotarat si am intrat si eu in randul gpl-istilor :)
Am montat Zenit Pro, injectoare Hanna 2000, pret 3000 ron. Am instalat in Constanta, la Supergaz. Foarte ok baietii, reglajul s-a facut in mers, cu laptopul in dreapta mea. Momentan am 200 km, sincer nu vad aproape nici o diferenta cand trece pe gaz. Sper sa fie ok...
Kia Cee'd 1.4 GSL LX, Black Pearl + GPL

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Minu »

S-o stapanesti sanatos.Ce rezervor ai pus?
Cred ca am sa pun de 52 pana la urma,chiar daca imi ia foarte putin din portbagaj :)
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by mrs »

Eu am rezervor de 52, foarte multumit. Si o intrebare pt cei cu rezervor de 52,cati litri au intrat la voi? La mine la ultimul plin au intrat 50 L, altadata intrau 47,48L. Ms.
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by apachioara »

41-43 litri, in cel de 52litri
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by eugenflorinmanea »

In cartea tehnica spune ca butelia se poate incarca maxim 80la suta conform legislatiei.Inmulteste 52 x 80 la suta si aia e.Ce trece peste e inselaciune.
SAAB 9-5

Cristi_G
Posts: 130
Joined: 29 Sep 2007, 23:29
Auto:
Location: Navodari
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Cristi_G »

am luat rezervor de 41 litri...m-am gandit ca nici nu este electrica sa nu am statii de incarcare...:)
Kia Cee'd 1.4 GSL LX, Black Pearl + GPL

panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by panzer »

eu am fost la munte pe un drum forestier weekend-ul acesta. Din motive independente de vointa mea rezervorul era plin, la fel si butelia de gaz (43L in cazul meu). Plina cu bagaje si cu oameni: era foarte lasata - auzeam chiar din cand in cand cum roata se atinge de contra-aripa in spate.

Asa ca: lasati roata de rezerva acasa, benzina la minimum, daca mergeti in strainatate: plinul de la bulgari inclusiv benzina si aveti independenta nu gluma.

Preturi de germania: 0,81 Euro L/GPL, 1.34L/benzina in zona metropolitana Frankfurt - mai scump pe langa birouri si autostrazi. Sa plangi nu alta fata de ce este la noi.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by eugenflorinmanea »

GPL u nu cantareste asa mult- am citit undeva ca 1 l GPL cantareste cam 480 grame- deci un plin de 33 l= 16 kg.
Am fost si eu in Grecia- 4 persoane bagaje full full , am facut plin benzina plin GPL la bulgari- dar nu am avut probleme cu atinsul.
SAAB 9-5

Cristi_G
Posts: 130
Joined: 29 Sep 2007, 23:29
Auto:
Location: Navodari
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Cristi_G »

aveti idee pe unde gasesc si eu o husa ptr. roata rezerva si cam ce dimensiuni standard ar tb sa aiba (ptr. cei care au deja) ? ms...
Kia Cee'd 1.4 GSL LX, Black Pearl + GPL

webdevst
_webstar_
Posts: 332
Joined: 06 Feb 2008, 10:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by webdevst »

Salutare! M-am hotarit si eu sa-mi pun instalatie GPL. Multumesc tuturor celor care au contribuit la acest subiect, experienta voastra a contat in luarea deciziei.

Am fost la o firma din Iasi care monteaza [ inca nu-i dau numele ], si mi-au facut urmatoare oferta:
- instalatie Tomasetto Stag4 Q-Box
- rezervor toroidal 47L
- o revizie gratuita
- pret 3200RON

Pretul m-a cam dezumflat nitel... dar pina la urma am acceptat. M-a dezamagit si faptul ca rezervorul toroidal imi ridica plansa portbagajului cu niscaiva centimetri, asa incit va trebui sa ma inspir de la voi in ce priveste indesarea plistirenului :) Joi, 17.04 sint programat la instalare.

De unde cumpar in Iasi cel mai bun GPL ( eu stau in ACB )? Am citit aici ca MOL ar vinde un gaz f. bun... Ceed-ul meu este client traditional LukOil.
Image
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey ***

Post Reply

Return to “Generalităţi”