Este normal sa fie asa.....

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by bogdan241 »

e normal :D
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

-A L E X-
Moderator
Posts: 448
Joined: 23 Nov 2007, 16:26
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by -A L E X- »

E condens man e normal :wink:
VW Golf 4 Variant 2003 Tdi Highline
VW Golf 3 Hatchback 1995 1.6i GL
ex:Hyundai i30 1.4 Dohc 16v Classic 2009
KIA CAPITAL 1.5 GLX
VW GOLF 4 Tdi 1999
Rover 600 1997 2.0i 131HP
Dacia 1410

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

Daca te vei uita si la alte masini, mai ales dimineata cand temperaturile sunt mai pe la 0 grade, vei observa cum se scurge apa din teava de esapament.
Indiferent de marca sau de cat de mult sau putin costa o masina, acest lucru se intampla. Asa cum spuneau si ceilalti, se formeaza condens si de aici apa.

Legat de introdus in treapta I, (in fond si pro-cee'd-ul este dotat cu aceleasi motoare si cutii de viteza ca cee'd-ul) exista un topic pe forum cu postari din partea membrilor care au intampinat dificultati chiar si cu introducerea in marsarier. Printre ei ma numar si eu. Acum sunt obisnuit cu masina si nu prea mai am astfel de probleme.
Daca mai ai ceva probleme si crezi ca iti este de folos, in bara de sus exista un buton pe care scrie cautare. Vei gasi lucruri interesante si de folos.
Daca nu gasesti, noi, membrii forumului suntem prezenti pentru a ne sfatui.
Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by mykep »

absolut normala treaba, dar foarte interesanta explicatia dealerului, cat de pe nicaieri sunt saracii...
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Apa pe teava de esapament

Post by ida01ro »

noir wrote:Dealerul a spus ca a ramas apa de la spalatorie
:D :D :D
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

bobilu
Posts: 90
Joined: 28 Jan 2008, 11:39
Auto:

Post by bobilu »

bine ca nu a zis ca a plouat in slovacia... :D

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ady85btz »

ce explicatie ai primit :))
acum ar trebui sa revii si sa-i zici ca apa de la spalatoria lor e speciala ca nici acum nu s-a evaporat :P
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

eventual ar trebui sa te duci inapoi sa-ti mai puna niste apa, ca sa tina contrapresiune la motor... nu cat tine un cartof infipt in teava, dar sa fie un pic.
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

needmorespeed
Posts: 17
Joined: 25 Sep 2007, 19:11
Auto:

Zgomot spate cu frana apasata si rotire volan

Post by needmorespeed »

Salutare.
Am si eu o nelamurire, nu stiu daca e normal sau nu.. dar in momentul in care tin frana apasata si invart de volan se aude un zgomot ciudat in spate.. nu stiu sa-l descriu..poate seamana cu cel de la vapoare inainte sa se scufunde (parca se rupe ceva metalic). :D
Am de ceva timp sunetul dar nu l-am observat de fiecare data...ce-i drept de rare ori tin apasat pe frana si invart de volan.
Nu am citit chiar toate posturile cu zgomote punte spate, din ce am citit am vazut ca e vb de zgomote la treceri pronuntate, care si la mine se aude un sunet infundat, cred datorita suspensiilor dure.
Stie careva ceva de acest sunet dubios? :roll:
Masina merge impecabil si sunt foarte multumit de ea dar mai sunt unele chestii care nu mi le explic... :?:
________________________________________________________________________________________

Propunere:
Poate ar trebui sa facem un tabel ceva care sa fie la capitolul subiecte importante in care sa trecem scurt defectiuni/zgomote si la fiecare numarul celor care au avut aceste defectiuni cate un link catre subiectul dezbatut pe forum. E mai greu sa stai sa cauti ceva anume tinand cont ca sunt mai multe topicuri cu aceleasi probleme. E o idee..daca stie cineva sa o puna in aplicare si mai si vrea... ar fi mult de ajutor.
________________________________________________________________________________________

Toate cele bune si multi km fara incidente!
Kia Cee'd 1.6 HP EX + Opt.
KM : 7000
Consum Bucuresti : 7.5
Viteza Max. Atinsa : 200 kph

bobbo1981
Posts: 350
Joined: 16 Jun 2007, 08:19
Auto:
Location: Galati

Post by bobbo1981 »

S-a mai discutat problema asta undeva intr-un topic dar nu gasesc acum.
Problema asta ai sa o intalnesti numai pe asfalt din cauza fortei mari de frecare dintre roti si asfalt. In acest caz este normal zgomotul deoarece apar niste forte intre puntile fata si spate.
Nu stiu daca am explicat eu cel mai bine. Daca reuseste altcine sa fie mai explicit....
Oricum, incearca pe alta suprafata decat asfalt si ai sa vezi ca nu se mai aude zgomotul.

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

da, e normal ! asa face toate ! :P don't bother, pls! explicatii pe PM, daca doresti...
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

ticalos
Posts: 123
Joined: 26 May 2007, 06:49
Auto:
Location: Focsani

Post by ticalos »

Nu stiu cat e de normal,dar daca toti zic,inseamna ca asa e....In plus,in aceasta seara am observat zgomote la suspensia spate in momentul in care s-a urcat altcineva in spate,iar eu eram stationat si cu fran calcata.

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

ca sa fie f simplu: imaginati-va ca atunci cand aveti piciorul pe frana, rotile sunt blocate si puteti asimila masina cu o masa cu 4 picioare. Acum, sa va imaginati in continuare ca incercati sa miscati masa prin tragere, fara a o ridica de pe podea (adica rasucind volanul!!) ! credeti ca se aude vreun zgomot? ha ?
Last edited by ida01ro on 11 Apr 2008, 20:43, edited 2 times in total.
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

ticalos
Posts: 123
Joined: 26 May 2007, 06:49
Auto:
Location: Focsani

Post by ticalos »

@ida01ro-este logic ceea ce spui si de aceea nici nu te contrazic.Totusi as fi curios daca si la alte masini cu aceeasi solutie constructiva a suspensiilor spate,apar aceste zgomote.

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Post by Malte »

La Golf V nu face asa,oare pt ca nu are suspensie independenta pe spate? :lol:
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

Post Reply

Return to “Generalităţi”