Lista asteptare masina -2007-

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
adianghel
Posts: 107
Joined: 20 Jun 2007, 16:07
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by adianghel »

Eu, comandat pe 29 mai, platit suma integrala (leasing) acum 3 saptamani si de atunci....oricum acum am trecut in cealalta extrema - astept sa ma sune ei si nu-i mai sun deloc (mai ales ca-i bombardeaza cei de la leasing zilnic, ca doar si ei au acolo blocati 10k iepuroi). Insa vor avea o surpriza la receptie !!!:) pentru ca ma astept la compensatii pentru toate neplacerile create de aceasta intarziere. Nu de alta, dar cei 2500 de iepuroi care-mi stau blocati de o gramada de timp, plus banii de casco ar fi facut pana acum pui la mine si nu la ei!!! Asa ca vreau sa vad cu ce sar in schema baietii daca nu vor sa le fac probleme la receptie (si sa nu-mi vina cu de alea ca "va dam noi mai tarziu certificatul de garantie cu 7 ani" sau alte de astea, ca ramane mashina la ei in curte pana cand toate aspectele preluarii ei vor fi 101% asigurate. Altfel vor explica ei la leasing de ce nu am ridicat-o!!!
Kia Cee'd B-01-PWS, Abyss Blue 1.4 Base+ceva dotari[/b][/color]

cave
Posts: 24
Joined: 20 Aug 2007, 16:34
Auto:
Location: Bucuresti

Post by cave »

Va rog mult, sa imi spuneti, daca se poate, exista cineva cu seria primita, dintre cei ce au facut comanda in luna iunie?
Multumesc mult!

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

@shtirlitz ... Mi'e greu sa cred ca aia de la fabrica stau sa trimita mail'uri d'astea. Pur si smplu nu au nici un rost. Atata timp cat nu ai seria alocata ... nu ai nici o siguranta ca masina respectiva chiar ajunge la tine. Nu vreau sa te dezarmez, insa eu asa gandesc.

@malata ... sunt deja destui posesori de Cee'd cu Pewter Beige. Cauta la jurnalele de bord ;)
Ce configuratie ai les? (motor si dotari)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

radu84 ... in aceeasi situatie. Avans pe 18 mai, achitat integral pe 18 iulie parca ... platit deja prima rata la creditul auto vinerea trecuta. Masina ... la Pitesti cica :evil:
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Pe mine ma intereseaza Cee'd'ul, nu tir'ul :P

Poate saptamana asta inmultim totusi jurnalele de bord ...
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Post by apachioara »

pai problema cea mai nmare e nu ca ajung cand ajung la Pitesti.. ci ca de la Pitesti pleaca.. la dracu-n praznic, peste 3 sapt catre dealer.. de zici ca le aduce cu vaporul din Australia... :evil:
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

Malata
Posts: 81
Joined: 20 Aug 2007, 15:05
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Malata »

E un 14.4 GSL un fel de Base cu jante aliaj, tetiere active, cotiera, proiectoare, cheie pliabila si cu telecomanda, volan si alte chestii imbracate in piele.
Din cate am inteles, cei de IMG facusera deja comenzile in aceste configurari si asa ne-am nimerit sa fie "pe stoc" si sa nu mai facem nazuri la culoare. Din ce-am vazut insa pare draguta iar diferenta de la Matiz Satin Beige nu va fi mare.

Madalina
Posts: 78
Joined: 23 Jul 2007, 17:51
Auto:
Location: constanta

Post by Madalina »

ma inscriu si eu comanda 25 mai serie 13 iulie achitat integral 17 iulie
dealerul autoconstanta
masina saptamana "aviatoare"din anul "200X"
1.4 gsl LX MT cee'd pewter beige.........mandru proprietar

jarbo
Posts: 99
Joined: 19 Aug 2007, 10:59
Auto:
Location: Bucuresti

Post by jarbo »

Am comandat si eu masina astazi 20 august: 1.4 LX Oil Blue + optionale. Termenul de livrare a fost trecut in contract NOIEMBRIE. Mi s-a spus ca toate comenzile primite pana pe 25 august au termenul de livrare in noiembrie. Dupa 25, in decembrie. Probabil pe 25 se centralizeaza toate comenzile pe o luna si se trimit la slovaci.

Am intrebat de ce sunt asa probleme cu livrarea. Raspunsul a fost ca fiind masina noua si nestiindu-se foarte clar volumul initial de comenzi, termenul de livrare nu a putut fi stiut cu exactitate. Ei spera ca de acum inainte sa nu mai aiba probleme. E adevarat ca si-au si recalibrat termenele de livrare la 3 luni practic. Mi s-a spus ca ei spera ca masina sa vina pana pe 15 noiembrie, incheind in acest sens si un contract cu un nou transportator.

Oricum, citind tot ce s-a scris pe forum, eu cred ca e mai cinstit din partea lor sa recunoasca un termen de livrare initial de 3 luni, fara abureli si alte alea.

Legat de alarma, intr-adevar nu se poate monta decat acel model Piranha. Cand am amintit ca cei de la IMG monteaza si alte tipuri de alarma, dealerul nu a stiut ce sa imi zica.

bMe
Posts: 24
Joined: 22 May 2007, 18:43
Auto:
Location: TM/AR

Post by bMe »

comanda 25 mai, platit 19 iulie (ei zic ca nu au primit bani decit in 23, probleme cu "Ordin de plata"). de trei ori anutat=mintit ca in 2 zile masina vine, acum fara un termen ferm de livrare. dealer Tiwa Therm in Timisoara.
Kia Cee'd base LX 1.4 GSL - piston grey - in asteptare

twiny
Posts: 160
Joined: 01 Jun 2007, 13:20
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by twiny »

suntem deja 8...dupa o discutie ff aprinsa cu consultantul de vanzari se pare ca saptamana asta "probabil" voi primi masina...maine dimineata OPC direct...apropo KIA ROM AUTO si presedintele acesteia Dan Chitaru mari nesimtiti pt ca nu au invatat sa raspunda la un mail de la un client, macar 2 cuvinte ca au luat la cunostinta si ca vor incerca sa rezolve....
Cine preia contract de lesing la KIA CEED???
KIA Ceed 1,4 black pearl B-68-WXP

twiny
Posts: 160
Joined: 01 Jun 2007, 13:20
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by twiny »

andrei0241 si a mea a plecat tot atuni si a ajuns joi sau vineri la Pitesti...ne duc rau cu presul...
KIA Ceed 1,4 black pearl B-68-WXP

calin sb
Posts: 55
Joined: 18 Aug 2007, 17:41
Auto:
Location: sibiu

Post by calin sb »

Comandat masina cu optionale si platit avansul de 15% in 25 mai, cind mi s-a completat un "precontract de leasing" (ce are dealerul cu leasingu...)
Asta dupa ce mi-au zis ca daca dau comanda pina in 25 mai, masina se produce in iunie, si o voi primi pe la jumatea lunii iulie.
Prin 25-27 iunie m-au anuntat ca nu se pot pune geamuri electrice spate impreuna cu difuzoare de inalta frecventa (care erau in standard la varianta de 9961 Eur).
Prin 27 iulie m-a sunat dealeru sa-mi spuna seria de sasiu, si sa urgentez plata integrala.
In 01 august m-a sunat si mi-a zis ca masina mea e incarcata pe trailer. In 15 au dat-o cotita ca se asteapta "confirmarea pentru incarcare". De unde? De la Zilina! Dupa citeva minute in care m-am ratoit la el, zice ca a inteles gresit, si ca masina ar fi la Pitesti!?!
Cert e ca pina azi 20, nu se stie nimic concret.
Macar voi va puteti duce la OPC, dar eu, doar cu acel "precontract de leasing" m-as face de ris. In el nu e scris nimic altceva decit optionalele cerute. Nimic despre termene de livrare!
Credeti ca am vreo sansa sa-i reclam pe undeva, si sa obtin ceva??
E vorba de dealerul din Sibiu.

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Malata wrote:Din ce-am vazut insa pare draguta iar diferenta de la Matiz Satin Beige nu va fi mare.
Cind zici diferenta fata de Matiz nu va fi mare sper ca te referi la pret ca la restul e ca de la cer la pamint :P
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

ionut2007
Posts: 58
Joined: 13 Jul 2007, 22:26
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ionut2007 »

Comanda pe 8 august si maine tre sa-ti vina?????
Eu am dat comanda pe 10 iunie tot un beige tot in Cantemir, si mi-au spus ca tre sa apara 2 masini la fel, cred ca a ta si a mea, dar termenul maxim este pe 15 septembrie.
Inca nu m-a sunat nimeni :shock:

Post Reply

Return to “Generalităţi”