Durata comanda piese

Forum cu de toate despre Kia cee'd
MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Durata comanda piese

Post by MihaiM »

Sa stiti ca asta cu masina la schimb pe perioada reparatiei ar fi o chestie. O luna fara masina inseamna bani pe fereasta. Daca impartim casco+rca la 12 luni constatam ca pe fiecare luna inseamna milioane bune. Nu mai zic daca ai si vreo treaba de rezolvat.

Stagiaru
Posts: 99
Joined: 27 Mar 2008, 23:14
Auto:
Location: Bacau

Re: Durata comanda piese

Post by Stagiaru »

bogdan4ice wrote: Masina o fac pe RCA-ul vinovatului care prin coincidenta este la aceeas firma ca si casco. Puteam sa o repar si pe casco si pe RCA dar e tot una din ce mi au zis cei de la Omniasig.
Nu e deloc totuna pe CASCO sau pe RCA-ul vinovatului.
Daca mergi pe CASCO, cand vei dori sa-l refaci/prelungesti, tot la Omniasig, vei apare in baza lor de date ca ai avut un incident unde au platit ei pentru tine. Drept urmare, te vor taxa, prin marirea taxei de asigurare.
Ceea ce ti-au spus baietii de la Omniasig este incorect si ei o stiu f. bine....
Cee'd 1.4 Best, Mars Red, numita Angelina. Si cam asta e, pe urmatorii "n" ani!

bogdan4ice
Posts: 98
Joined: 20 Apr 2008, 21:32
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Durata comanda piese

Post by bogdan4ice »

Stagiaru wrote:Nu e deloc totuna pe CASCO sau pe RCA-ul vinovatului.
Daca mergi pe CASCO, cand vei dori sa-l refaci/prelungesti, tot la Omniasig, vei apare in baza lor de date ca ai avut un incident unde au platit ei pentru tine. Drept urmare, te vor taxa, prin marirea taxei de asigurare.
Ceea ce ti-au spus baietii de la Omniasig este incorect si ei o stiu f. bine....
Problema cu reinnoitul la Omniasig nu este deoarece am contract cu ei pe 7 ani in care este stipulata prima in fiecare an.
Cei de la Omniasig m-au sfatuit sa fac pe RCA ca sa nu creasca prima dar mie imi era indiferent asa ca am intrbat pe cel care s-a ocupat de constatare daca exista o problema daca o repar pe rca sau pe casco si mi-au spus banuiesc din punctu lde vedere al procesarii dosarului este la fel.
Cererea pentru acceptul de plata se trimite tot acolo.
Cu siguranta firmele de asigurari care se respecta trebuie sa isi dea acordul rapid si pe rca si pe casco, daca cel care isi repara masina pe RCA-ul celui vinovat si nu intampina probleme va avea o parere buna despre firma si poate va face casco la ei sau alte servicii.
Daca o sa am probleme o sa vi le impartasesc.
KIA Cee'd 1.6 115CP BASE, ESP, Scaune incalzite, Proiectoare, Cheie 3 butoane, Scaun reglabil pe inaltime cu tetiere active Pachet piele si crom culoare Pewter Beige.
http://picasaweb.google.ro/bogdan.ionas/4iceCeeD#

bogdan4ice
Posts: 98
Joined: 20 Apr 2008, 21:32
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Durata comanda piese

Post by bogdan4ice »

Mi-au venit si ultimele piese si se va incepe reparatia la masina sper sa fie gata cat mai repede si sa nu fie probleme cu asigurarea.
KIA Cee'd 1.6 115CP BASE, ESP, Scaune incalzite, Proiectoare, Cheie 3 butoane, Scaun reglabil pe inaltime cu tetiere active Pachet piele si crom culoare Pewter Beige.
http://picasaweb.google.ro/bogdan.ionas/4iceCeeD#

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Durata comanda piese

Post by MihaiM »

Asa iti dorim si noi. Sa ne tii la curent.

k0rg
Posts: 5
Joined: 25 Nov 2008, 20:49
Auto:
Location: Iasi

Re: Durata comanda piese

Post by k0rg »

Poate o solutie ar fi, in cazul in care va puteti totusi deplasa cu masina, sa sunati la service-urile din judetele apropiate si sa intrebati daca au pe stoc cele necesare. Ideea este ca eu, de exemplu, prefer sa ma deplasez 200 km intr-un alt judet sa o las in service autorizat, daca stiu ca-i gata in cateva zile, decat sa stau o luna fara ea.
Kia Cee'd 1.4 GSL City, Machine Silver

Marius78
Posts: 29
Joined: 24 Apr 2008, 20:18
Auto:
Location: BUCURESTI

Re: Durata comanda piese

Post by Marius78 »

Eu am masina in service MIT Motors Baneasa de pe 2 decembrie anul trecut si nici pana acum nu au ajuns toate piesele.
Se apropie de 3 luni. Si mai trebuie sa ajunga doar un tragger nenorocit care se schimba la orice impact frontal.
Concluziile le trageti voi, ca eu nu mai pot zice nimic la cat am injurat.
Trebuia sa-mi iau logan. Nu mai aveam problema asta.
KIA cee'd 1.4 GSL - SO RED, Scaune incalzite, oglinzi electrice, ESP, proiectoare si altele

User avatar
dbajan123
Posts: 320
Joined: 12 Aug 2008, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Durata comanda piese

Post by dbajan123 »

@Marius78


Din cate stiu eu un produs - fie el si masina - nu are cum sa stea o perioada mai mare de X zile la reparat [acuma X nushtiu cat poate insemna dar sigur e mai mic de 2 luni] asa ca eu iti recomanda sa apelezi cu mare incredere la OPC vei fi suprins ce vei obtine
PROceed [Piston Grey] B - 41 - W U M

WUM de la vuuuuum:)
Image

bogdan4ice
Posts: 98
Joined: 20 Apr 2008, 21:32
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Durata comanda piese

Post by bogdan4ice »

@Marius78
Sincer auzind de cand ai tu masina in service ma pot declara multumit. Banuiesc ca nu te mai puteai deplasa cu masina daca ai lasat-o de pe 2 decembrie.
Eu sper sa mai dureze maixim 2 saptamani pana sa o ridic din service.
KIA Cee'd 1.6 115CP BASE, ESP, Scaune incalzite, Proiectoare, Cheie 3 butoane, Scaun reglabil pe inaltime cu tetiere active Pachet piele si crom culoare Pewter Beige.
http://picasaweb.google.ro/bogdan.ionas/4iceCeeD#

Marius78
Posts: 29
Joined: 24 Apr 2008, 20:18
Auto:
Location: BUCURESTI

Re: Durata comanda piese

Post by Marius78 »

Am sunat azi si spun ca a venit si ultima piesa. Sper sa fie ultima acu si sa nu fie nevoie si de altceva cand se vor apuca de ea.
Mi-au promis ca luni se apuca de ea. Sunt tare curios daca asa va fi. Nu prea mai am incredere.
KIA cee'd 1.4 GSL - SO RED, Scaune incalzite, oglinzi electrice, ESP, proiectoare si altele

hambros2001
Posts: 123
Joined: 02 Nov 2007, 08:57
Auto:
Location: Galati

Re: Durata comanda piese

Post by hambros2001 »

Am patit si eu cu ceva timp in urma un incident in parcare, mi-au cazut pe un vant puternic, bucati mari de tencuiala pe plafonul masinii rezultand indoirea acestuia in cateva locuri, plus ciupirea/zgarierea ultimului geam mic triunghiular din lateral de la SW.
Acum am inceput sa prind curaj sa o duc in service, caci am fost sa ma informez si mi s-a spus ca va dura ceva reparatia, trebuie demontat parbrizul, sinele de sus, izolata deci minim 3 zile in service. Problema este ca geamul cu pricina nu il au pe stoc si mi s-a spus ca trebuie comandat. A mai comandat cineva geam lateral de acela mic triunghiular? Cam in cat timp vine? Si inainte de a vorbi sa dea comanda trebuie sa fac dosarul la asiguratorul CASCO?
KIA CEE'D SW, 1,4 Best Abbys Blue

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: Durata comanda piese

Post by bodo »

ca tot vine vorba de piese, stiti capacelele de plastic de pe plafon? eu am reusit si am pierdut unul si ca sa nu raman cu masina "descompletata" am si sa ma duc sa-mi cumpar si..... stupoare la raver(cta) 38ron :shock: ,am zis ca astia au inebunit si m-am dus la al doilea sevice kia din cta(bosh) ca m-am gandit ca astia n-or fi la fal de nesimtiti precum primii dar.... niciodata sa nu spui niciodata la bosh costa 47ron ; ale dracu zici ca sunt facute de NASA din titan asa ca am declarat ,in nume personal,razboi celor doua sevice-uri din oras si m-am dus la hyundai unde omu' de acolo a zis ca nu are piesa pe stoc dar mi-o poate aduce in 2 sapt la un pret de pana in 10 ron; eeehhe parca mai merge :D acum sa veden cat de serios e tipu si dc se potriveste,vizual sunt identice dar sa vad dc merge cand or veni
intrebare: a mai pus cineva capacele de i30 HB(ca sw-ul nu are) la cee'd?
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

lazar2007
ProCeeder
Posts: 152
Joined: 25 Apr 2008, 20:26
Auto:
Location: Bucuresti/Tunari
Contact:

Re: Durata comanda piese

Post by lazar2007 »

Astazi am dat comanda la o bara fata, un far stanga si spoiler inferior fata. Mi s-a spus ca daca au pe stoc, dureaza cam o saptamana, iar daca e nevoie sa comande piesele de la producator, vor sosi in cel mult 3 saptamani. Apoi o las in service pt vopsirea barei noi + montare. Asta inca nu stiu ma va mai tine.
:(

Ogy: Te tine un maxim 5 zile daca ai decontare directa. (asta era acum aproape 1 an acum poate s-a mai redus termenul).

Post Reply

Return to “Generalităţi”