Alarma la Ceed

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
Bogdan23
Posts: 6
Joined: 05 Oct 2008, 19:52
Auto:
Contact:

Re: Alarma la Ceed

Post by Bogdan23 »

Mi-am montat eu alarma MAAT 7500 la Seleniu, service autorizat rar,
pret total 650 ron ( alarma+monaj) , am vorbit inainte la kia aviatorilor si dealerul mi-a zis ca daca montez alarma la orice service care ofera garantie la alarma si montaj este totul ok nu se pierde nici o garantie... deci o mare abureala cu garantia pierduta
black pearl pro ceed

User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Re: Alarma la Ceed

Post by alexxed »

Bogdan23 wrote:Mi-am montat eu alarma MAAT 7500 la Seleniu, service autorizat rar,
pret total 650 ron ( alarma+monaj) , am vorbit inainte la kia aviatorilor si dealerul mi-a zis ca daca montez alarma la orice service care ofera garantie la alarma si montaj este totul ok nu se pierde nici o garantie... deci o mare abureala cu garantia pierduta
Asta a zis dealer-ul, dar tu la service te duci cu garanția ...
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

Neoman
Posts: 13
Joined: 25 May 2008, 20:03
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Alarma la Ceed

Post by Neoman »

Cei care au montata alarma MAAT 7500 pot sa imi spuna cum se comporta alarma in general si in particular senzorul de soc? Se declanseaza daca cineva incearca sa sparga gemul sau forteaza deschiderea usilor? Considerati utila instalarea unor senzori de perimetru, care ar fi avantajele si dezavantajele acestor senzori?

Multumesc,
Kia Cee`d 1.4 Start

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Alarma la Ceed

Post by Bonzai2 »

alexxed wrote:
Bogdan23 wrote:Mi-am montat eu alarma MAAT 7500 la Seleniu, service autorizat rar,
pret total 650 ron ( alarma+monaj) , am vorbit inainte la kia aviatorilor si dealerul mi-a zis ca daca montez alarma la orice service care ofera garantie la alarma si montaj este totul ok nu se pierde nici o garantie... deci o mare abureala cu garantia pierduta
Asta a zis dealer-ul, dar tu la service te duci cu garanția ...
Si eu am vrut sa montez o alarma pe masina si am sunat la 4 service-uri Kia si mi-au zis ca daca mi se ofera garanite de la service-ul respectiv(altul decat Kia) totul este ok
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

michel
Posts: 18
Joined: 25 Sep 2008, 10:00
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Alarma la Ceed

Post by michel »

Bogdan23 wrote:Mi-am montat eu alarma MAAT 7500 la Seleniu, service autorizat rar,
pret total 650 ron ( alarma+monaj) , am vorbit inainte la kia aviatorilor si dealerul mi-a zis ca daca montez alarma la orice service care ofera garantie la alarma si montaj este totul ok nu se pierde nici o garantie... deci o mare abureala cu garantia pierduta
Ti-ai montat alarma standard sau ai optat si pentru vreun modul suplimentar gen senzor perimetru, senzor geam spart, indicator electroluminescent ?? Cum ti s-a parut electricianul de la Seleniu, stia ce face sau era prima data cand monta pe Kia (am citit pareri impartite, unii sustin ca ar fi slabuti oamenii de la service) ??
Si nu in ultimul rand cum ti se pare alarma, pagerul functioneaza cum trebuie, cam ce distanta suporta ??
Kia Ceed 1,4 GSL - BEST culoare: Abyss Blue

Boby

Re: Alarma la Ceed

Post by Boby »

Neoman wrote: Considerati utila instalarea unor senzori de perimetru, care ar fi avantajele si dezavantajele acestor senzori?
Multumesc,
Senzorii de perimetru sunt din ce in ce mai putin folositi datorita dezavantajelor evidente. Spre exemplu, o pisica se urca noaptea pe masina si iti declanseaza alarma fara rost. Toti vecinii te vor injura pana vei reusi sa o opresti.
Mai utili sunt senzorii de miscare care se pot monta in interior si care sunt suficienti si pentru prevenirea spargerii geamurilor. Acestia detecteaza orice miscare a aerului in interior, chiar atunci cand uiti geamurile deschise. Spre exemplu, simpla introducere a mainii pe un geam uitat deschis provoaca declansarea alarmei. Costul unei perechi de asemenea senzori nu depaseste 150 lei, si consider ca merita.

zgoby
Posts: 44
Joined: 07 Nov 2008, 17:07
Auto:

Re: Alarma la Ceed

Post by zgoby »

Bonzai2 wrote:Poti sa mai incerci si la Falcon in Bucuresti.Sunt autorizati de Kia sa monteze si nu pierzi garantia.
http://www.falcon.ro/
http://www.falcon-shop.ro/
Au si astia preturi maricele dar poate e o alternativa la cei de la IMG si MIT.
Am montat Viper 350 HV + modul opţional pt geam spart la Falcon, pe Magheru. Totul cumpărat de la ei. Deh, comoditatea asta...
Scorurile sunt următoarele:
- Alarmă Viper 350 HV: 493,54 RON
- Senzor geam spart: 69,98 RON
- Manopera: 184,16 RON
TOTAL: 747,68 (TVA inclus)

viobastea
Posts: 17
Joined: 29 Jul 2008, 08:39
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Alarma la Ceed

Post by viobastea »

Cum spunea cineva inaintea mea in acest topic.. cu cat cauti mai mult cu atat vei fi mai in ceata. Cam asa sunt eu acum.

Poate sa imi spuna si mie daca acel MAAT7500 este bun de ceva, fara alarme false.... sau sa caut ceva de la Viper?
Kia Cee`d 1.4 BEST, ODO 7700Km +

michel
Posts: 18
Joined: 25 Sep 2008, 10:00
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Alarma la Ceed

Post by michel »

Mda pana la urma am rezolvat-o cu alarma. Cumparat + montat la Seleniu.
Maat 7500 - 490
Senzor geam spart - 120
Indicator electroluminiscent - 60
Manopera - 150
Mi s-au parut profesionisti, cel putin baiatul care s-a ocupat de masina mea.
Foarte interesant ca poti astepta undeva la etaj de unde poti vedea printr-un mare geam panoramic absolut tot ce-ti face la masina.
Pana acum se comporta ok, mi-a dat vreo 3-4 alarme false, mai ales cand trec masini de tonaj greu pe langa.
In caz ca o sa ma streseze rau ma duc cu ea sa-mi faca o ajustare, ca e setata cam sensibil in momentul de fata.
Pentru alte lamuriri nu ezitati sa ma intrebati.
Kia Ceed 1,4 GSL - BEST culoare: Abyss Blue

florin-adrian
Posts: 305
Joined: 16 Jul 2008, 16:04
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Alarma la Ceed

Post by florin-adrian »

Ai cumparat toate astea din magazin? Daca le cumparai dupa magazinul lor online, cred ca scadeai pretul cu 100 lei mai ieftin. Cel putin eu pe martor daca imi aduc aminte am dat 45 lei.
Kia Ceed varianta BEST, 1.4 109cp, Black Pearl -

michel
Posts: 18
Joined: 25 Sep 2008, 10:00
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Alarma la Ceed

Post by michel »

florin-adrian wrote:Ai cumparat toate astea din magazin? Daca le cumparai dupa magazinul lor online, cred ca scadeai pretul cu 100 lei mai ieftin. Cel putin eu pe martor daca imi aduc aminte am dat 45 lei.
Dap, le-am luat la pretul de pe site. Singurul pret out of date a fost la senzorul de geam spart de la 90 la 120.
Kia Ceed 1,4 GSL - BEST culoare: Abyss Blue

bischit2004
Posts: 34
Joined: 07 Nov 2008, 21:05
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Alarma la Ceed

Post by bischit2004 »

sal , dar cu garantia cum a ramas , k din cate stiu cei de la mit au colaborare doar cu cei de la falcon

michel
Posts: 18
Joined: 25 Sep 2008, 10:00
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Alarma la Ceed

Post by michel »

bischit2004 wrote:sal , dar cu garantia cum a ramas , k din cate stiu cei de la mit au colaborare doar cu cei de la falcon
Ofera garantie de 5 ani pentru sistemul de securitate. Garantia masinii nu este afectata in nici un fel.
Plus ca Seleniu este service agreat de Kia, m-am interesat inainte sa ma duc la ei.
Kia Ceed 1,4 GSL - BEST culoare: Abyss Blue

cconiac
Posts: 135
Joined: 13 Jun 2008, 21:51
Auto:
Location: BRU
Contact:

A montat cineva alarma la Falcon IASI ?

Post by cconiac »

Am vazut ca Falcon are reprezentanta in Iasi (pe Bucium).

Din cate se spunea, Falcon este agreat KIA pentru montare alarme.

A fost cineva sa monteze o alarma la Falcon Iasi ?

Sunt curios cat de instruit este personalul si cat de curat lucreaza.
Cee'd 1.4 Best - Black Pearl - 2008 - membru al ANTI-fan clubului Siemens-VDO

Boby

Re: A montat cineva alarma la Falcon IASI ?

Post by Boby »

Mi-am montat alarma la YV langa fostul RAR din Pacurari, dupa ce am intrebat pe cei de la Klado si ei mi-au recomandat firma. Am fost multumit de felul cum au lucrat, curat si nu au ramas greierasi prin bord sau alte chestii din astea care se pot intampla la montare. Recomand! In plus au experienta de multi ani de cand monteaza alarme, kituri si alte dracovenii electronice.

Post Reply

Return to “Generalităţi”