Lista aşteptare maşina -2008-

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Locked
Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce poti face daca dealer-ul nu respecta termenul de livrare?

Post by Arnold12 »

Te duci la OPC unde complectezi o reclamatie (sa ai facute copii dupa toate actele doveditoare incalcari dreptului tau de consumator) care are o rubrica in care treci doleantele tale pt rezolvarea problemei.

P.S. - daca OPC-ul considera ca daunele cerute sunt rezonabile le poti obtine fara sa ajungi la judecata

Succes
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce poti face daca dealer-ul nu respecta termenul de livrare?

Post by Ogy »

adica sa-ti aduca masina si inca un kia forte pentru deranjul tau :)

devilson
Posts: 73
Joined: 29 Sep 2008, 21:57
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce poti face daca dealer-ul nu respecta termenul de livrare?

Post by devilson »

Shpid3r, referitor la acea recomandare, un coleg de servici a luat de la dealerul asta si mi-a zis ca e baiat de treaba, si ca se misca rapid. Dealer-ului i-am zis ca sunt coleg cu "cutarescu" si a zis ca e bun sa-i faca o cinste colegului meu ca i-a adus un client nou. Si credeam ca va fi sincer si la obiect cu mine, avand in vedere recomandarile de "baiat de treaba". Acum, o sa astept pana pe 14 noi. maxim si pe urma o sa vad ce voi face. Ce ma oftica, e ca de cate ori il sun imi zice ca "lasa ca ma interesez eu acum, vad ce se intampla si te sun eu maine"!! Si suna o lae. Tot eu revin cu telefoanele...si aceeasi placa.
In fine, astept sa vad poate e vreun user pe aici care s-a lovit direct cu problema asta si cum a negociat cu dealer-ul si ce a obtinut.
Logan 1.4 MPI rosu "ferrari"
Cee'd city 1,4 Mars Red.

User avatar
dbajan123
Posts: 320
Joined: 12 Aug 2008, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce poti face daca dealer-ul nu respecta termenul de livrare?

Post by dbajan123 »

Parerea mea e ca atata timp cat exista un contract - ce TREBUIE NEAPARAT respectat - ai o baza de nemultumire si de negociere. Domne ai zis ca masina vine pe data de X si nu vine te rog sa te revansezi fata de client.

Toti zicem ca e normal asa dar nimeni nu mai zice nimik in momentul in care ii vine masina. Te bucuri de ea si nu cred ca iti mai sta capul la cearta cu delaerul.

Eu unu nu am avut probleme cu primirea masini desi la un moment dat intrasem in banuiala ca as putea avea, dar dc as fi avut as fi cerut niste mici avantaje pentru timpul extra de asteptare tinand cont ca am achitat cash si integral masina de la prima intrevedere cu dealerul si nu am primit nici macar presurile gratis.
PROceed [Piston Grey] B - 41 - W U M

WUM de la vuuuuum:)
Image

MARS
Posts: 35
Joined: 13 Sep 2008, 13:40
Auto:
Location: OLTENITA - CALARASI

Re: Ce poti face daca dealer-ul nu respecta termenul de livrare?

Post by MARS »

@devilson, sunt cam in aceeasi situatie cu tine.Am facut comanda pe 08.08.2008, cu speranta data de domnul dealer ca seriile voi veni la inceputul lunii oct., iar masina o voi avea la sfarsitul lunii octombrie.Abia pe 5.11.2008 am primit seriile, dar de masina nu se stie nimic, dealerul tot zice(la fel ca la tine) ca in 2-3 zile, ca ma suna el, sa stau linistit etc(numai vrajeala).nu mi se pare corect avand in vedere ca eu am achitat integral masina pe 24.09.2008 si ei s-au folosit de bani mei.
P.S la mine in contract scrie ca termenul e livrare e de 60-70 de zile si apoi apare o steluta *, si la sfarsitul acestui contract scrie in subsol la acea * ca termenul de livrare decurge de la data platii integrale a autoturismului. DECI ..... ei sunt pusi la adapost.
SUNT FOARTE DEZAMAGIT, pentru ca daca stiam ca se va intampla asa, imi luam alta masina, si gaseam pe stoc fara sa astept.
Daca saptamana viitoare nu o sa vina masina sunt hotarat sa fac o reclamatie, dar si o mica antireclama pentru ca am un prieten care lucreaza la antena 1.
viitor posesor de kia ceed HB. 1,6 base + optionale!!!
asteptarea e grea!!!

devilson
Posts: 73
Joined: 29 Sep 2008, 21:57
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce poti face daca dealer-ul nu respecta termenul de livrare?

Post by devilson »

Mars, te inteleg. E naspa situatia. Noi achitam ca prostii integral masinile si ei nu au macar bunul simt sa ne spuna verde in fata care e situatia..prefera sa ne prosteasca. La mine cand a trecut la termenul de livrare: "21 de zile calendaristice incepand cu 22 oct." kiar l-am intrebat daca asa repede o sa vina, si mi-a zis ca da...ca deja este in productie. Deci cum naiba sa fie in productie daca ei nu au makar seria la data asta?????!!!!
Ideea ta cu antena 1 nu e rea deloc. Daca s-ar face un reportaj despre prosteala astora si ar fi difuzat in prime time poate ca multa lume s-ar duce la OPC, si asa "baietii destepti" nu vor mai putea intepa pe nimeni.

campbelfree
Posts: 77
Joined: 22 Jul 2008, 12:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Comanda Septembrie

Post by campbelfree »

eu am de la dealer promisiunea de livrare pana in 15.11 mai asteapta pe aici careva city 1.6, ceva semnale de la dealeri?
Cee'd_sw 1.6 GSL MT CITY MACHINE SILVER
COMANDA 19.09.2008
LIVRATA 20.11.2008
ODO 107500

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Comanda Septembrie

Post by Razvan_G »

Da, eu am comandat-o pe 23 septembrie, am achitat-o integral pe 10 octombrie. Azi l-am sunat pe dealer. Tot ce a putut sa-mi spuna e ca masina e "in procesul de productie" si ca NU au sosit nici macar seriile de sasiu. Asa ca il astept pe Mos Craciun. :evil:
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

campbelfree
Posts: 77
Joined: 22 Jul 2008, 12:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Comanda Septembrie

Post by campbelfree »

Razvan_G nu vreau sa te amarasc si mai tare dar din cate am discutat cu dealerul meu de la kia romauto baneasa inca de luna trecuta au venit cateva city-uri de 1.4 din motive de criza au scazut comenzile si masinile au putut venii mai repede, sper ca e valabil si in cazul meu si in al tau
Cee'd_sw 1.6 GSL MT CITY MACHINE SILVER
COMANDA 19.09.2008
LIVRATA 20.11.2008
ODO 107500

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Comanda Septembrie

Post by virusvex »

fratilor ma speriati. Am Comandat Pro ceed 1.6 GSL City Machine SIlver pe 4 . 09 . 2008 si mi-au dat termen 30 NOI - 5 DEC . Eu ma duc maine la ei sa vad daca nu a ajuns masina ca disper :)) . A si referitor la achitarea sumei, eu am luato cu banu` jos : Am dat 10 % cand am semnat si voi da 90 % cand imi vine . Oare pot sa platesc oricand cei 90 % adik si maine si poimaine , sau cand imi dau ei okey-ul ? Ast rasp


PS: mafi_ella_enta pe mess. :P zby

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Comanda Septembrie

Post by virusvex »

AStept mesaje....
Kia Pro Ceed 1.6 GSL CITY- Machine Gray , GL 28 REF , odo 65.500 km . Chestii adaugate/modificate : filtru panel K&n,inlocuit traseu gaze carter>admisie cu 2 mini filtre conice aftermarket de un capat si de altul , magnet MFS, bujii ngk iridium ix ,becuri H7, H1 ( NightGuide= s-au ars dupa juma de an urmeaza kit bixenon cu angeleye si leduri ) si W5W ( blue vision= s-a ars unul chiar inainte sa ma duc la ITP :)) ) , sticker "clubkia.ro" pe luneta si "coastra de est" pe usa sofer ( mai am ink vre-o 3 stikere pe usa la sofer) . Urmeaza METABOND in ulei si benzina, apoi CHIPTUNING la TCM TURBO ,aprox 200euro .
http://picasaweb.google.com/virusvex
sau http://picasaweb.google.com/virusvex6 ->>INTALNIRI CLUBKIA
Filmulet cu masina http://www.youtube.com/watch?v=oRyiiwNmEic

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Comanda Septembrie

Post by Razvan_G »

Salut, bineinteles ca poti sa o platesti cand vrei. Mai mult, se bucura. Doar banii aia is "blocati" la ei in cont. Eu am achitat-o integral la doua saptamani dupa ce am dat avansul. Sper sa-mi vad masina anul asta. :evil:
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

devilson
Posts: 73
Joined: 29 Sep 2008, 21:57
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Comanda Septembrie

Post by devilson »

@virusvex
Dute si plateste cand e cursul la euro cat mai mic. Eu asa am facut. Am urmarit cateva zile cursul si cand a atins un prag convenabil am dat fuga si am platit. Cei de la Baneasa lucreaza cu Unicredit Tiriac si eu am platit la cursul de 36.300. Deci asa te sfatuiesc si pe tine, kiar daca nu ai VIN-ul, plateste-o cand prinzi un curs bun. Ei castiga f mult din diferenta asta de curs.
Logan 1.4 MPI rosu "ferrari"
Cee'd city 1,4 Mars Red.

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Comanda Septembrie

Post by virusvex »

pai si cum isi dau aia seama ca am platit toti banii ca platesc. Eu initial m-am dus la BRD sa le depun banii intr-un cont ca asa mi-au zis, acum ma duc la ei sa imi faca calcul cat mai am de platit si le dau lor nu?
Kia Pro Ceed 1.6 GSL CITY- Machine Gray , GL 28 REF , odo 65.500 km . Chestii adaugate/modificate : filtru panel K&n,inlocuit traseu gaze carter>admisie cu 2 mini filtre conice aftermarket de un capat si de altul , magnet MFS, bujii ngk iridium ix ,becuri H7, H1 ( NightGuide= s-au ars dupa juma de an urmeaza kit bixenon cu angeleye si leduri ) si W5W ( blue vision= s-a ars unul chiar inainte sa ma duc la ITP :)) ) , sticker "clubkia.ro" pe luneta si "coastra de est" pe usa sofer ( mai am ink vre-o 3 stikere pe usa la sofer) . Urmeaza METABOND in ulei si benzina, apoi CHIPTUNING la TCM TURBO ,aprox 200euro .
http://picasaweb.google.com/virusvex
sau http://picasaweb.google.com/virusvex6 ->>INTALNIRI CLUBKIA
Filmulet cu masina http://www.youtube.com/watch?v=oRyiiwNmEic

campbelfree
Posts: 77
Joined: 22 Jul 2008, 12:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Comanda Septembrie

Post by campbelfree »

@virusvex

poti plati la un curs preferat de dealer la diferenta ramasa in euro, plateste si tu intr-o perioada in care cursul te avantajaza nu cred sosirea masinii are legatura cu momentul platii
bafta
Cee'd_sw 1.6 GSL MT CITY MACHINE SILVER
COMANDA 19.09.2008
LIVRATA 20.11.2008
ODO 107500

Locked

Return to “Generalităţi”