ABS

Forum cu de toate despre Kia cee'd
bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by bogdan241 »

am simtit si eu abs-ul intrand in functiune.
fenomen (poate mi s-a parut mie): eram cu picioru pe frana, abs-ul functiona, vroiam sa bag intr-a 1 a...in timp ce caraia abs-ul se simtea ceva si in schimbator. mi s-a parut mie sau exista asa ceva?
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

boglaw
Moderator
Posts: 197
Joined: 11 Jun 2007, 10:35
Auto:
Location: Bucuresti

Post by boglaw »

probabil ca se transmit vibratiile prin caroserie sau ce parti mai comuninca. la mine face ca toti dracii absu' : vibromasaj la picior
Kia Cee'd GSL 1.4, b-67-VVI, 2008, ~110.000 km

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

@bogdan241 - este normal
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

aless
Posts: 61
Joined: 16 Oct 2007, 11:28
Auto:
Location: Ploiesti

Post by aless »

Franarea de alunecare este mai mica decat suma frecarilor de alunecare si rostogolire.
ABS-ul nu face decat sa asigure o miscare suficienta de rostogolire atunci cand rotile aluneca (derapeaza).
Da drumul intermitent rotilor sa se rostogoleasca. De aici apare bataia caracteristica intrarii ABS-ului.
Si eu sunt de parere ca distanta de franare este mai mica in cazul masinilor cu ABS, contrar celor spuse in manual.
Atata timp cat frecarea este mai mare nu vad cum ar putea fi distanta de franare mai mare.
Este doar impresia ca masina scapa din frana atunci cand ABS-ul da drumul rotilor.
KIA Cee'd 1,4 GSL LX BEST - PISTON GREY

Nelu1948
Posts: 21
Joined: 17 Dec 2007, 13:40
Auto:
Location: Cluj-Napoca
Contact:

"E.B.D. controlul electric a frinararii (include A.B.S.

Post by Nelu1948 »

In subiect am citat una din caracteristicile tehnice a modelului Best specificate la cap. Siguranta. Spre surprinderea mea, in cartea tehnica a masinii nu se sufla nici un cuvint despre E.B.D. ci numai despre A.B.S. Stie cineva care e povestea cu E.B.D.???

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

Electronic Brake Distribution e inclus in versiunea de ABS instalata pe cee'd.
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

nes
Posts: 57
Joined: 18 Feb 2008, 09:48
Auto:
Location: Botosani

Post by nes »

Si eu am facut cunostinta cu ABS-ul aseara... Aveam cca. 100km/h cand dintr-o data vad cu coada ochiului un animal alergand dinspre partea stanga si apoi imi taie calea. Am franat brusc si apoi a urmat "vibromasajul" bine cunoscut evitand la mm animalutzul care sa dovedit a fi o pisica :lol: .
Este intr-adevar ceva mai zgomotos decat la alte marci dar in combinatie cu suspensia tare si pozitia la volan mi-a creat senzatia de sigurantza si promptitudine.... Pacat ca nu am si ESP..Atunci m-as fi simtit si mai bine la volan...
Kia Cee'd 1.4 Best, Oil Blue.

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: ABS

Post by Vincze Szilard »

eu in prima zi cand a trebuit sa ocolesc un crater de vre-o 20-30 cm adancime
a fost ok, si am simtit si in pedala vibromasajul
mai mult femeia sa speriat ca ce-i cu frana aia
dupa carea vazut si ea marele canion
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

p3tr351
Posts: 52
Joined: 23 Aug 2008, 14:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ABS

Post by p3tr351 »

am avut si eu nevoie de abs de curand. Eu acceleram ca sa depasesc o masina cand soferul acelei masini a pus o frana brusca. Am calcat frana la podea. Se simt mici trepidatii, dar nu la fel de puternic ca la masini mai vechi.
1.6 crdi hp
pro_cee'd kompass blue classic
nr 19 in coloana

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ABS

Post by Ogy »

am cunoscut si eu abs-ul, doar pentru ca am vrut sa vad ce stie (de obicei altii se opresc in masina mea) de 3-4 ori l-am testat -zici ca se rupe ceva in doua (sau mai multe) dar in pedala nu am simtit mare lucru (dau vina pe nesimtire sau intuire avand in vedere ca stiam ce urmeaza)
-e bine sa-l testati inainte ca sa nu va speriati ...cunosc pe cineva care a luat piciorul de pe frana ca s-a speriat de pedala care ii respingea piciorul :) urmarile probabil le intuiti.

Orlando_LR
Pro_ceed-ar
Posts: 203
Joined: 14 Jul 2008, 01:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ABS

Post by Orlando_LR »

Are cineva idee ce tip de ABS este?
Este facut de bosch?
Ce varianta este?:D
Pro_ceed Classic+optionale.Comandata pe 10 iulie.Primita pe 29 septembrie.Mars red. 1.4 poze: http://gonzo.fotohost.ro/gonzo_pro_ceed_mars_red
R.I.P. Micutzu :cry:

vladp
Posts: 46
Joined: 11 Mar 2008, 19:40
Auto:

Re: ABS

Post by vladp »

ABS-ul impinge pistonasele de frana inapoi prin mici lovituri repetate atunci cand simte ca rotile incetinesc prea repede. Apoi lasa din nou pistoanele sa apese saboti si placutele si procesul se repeta continuu. De aici se simte acel vibromasaj.
Prin faptul ca impinge inapoi frana, aceasta trebuie calcata mai puternic pentru a avea efectul scontat.
Sistemele mai noi au "asistenta la franare de urgenta" care apasa pe frana impreuna cu soferul atunci cand acesta apasa brusc frana. Eu am patit sa apas brusc frana dar nu foarte tare si am eliberat-o brusc, dar pedala sa dus singura pana aproape la podea. In mod normal nu trebuia sa intre ABS-ul, dar a intrat asistenta si masina a franat cu ABS o fractiune de secunda si dupa ce am ridicat piciorul de pe frana.
Franarea cu ABS fara "asistenta la franarea de urgenta" este mai lunga si da impresia ca frana nu are efect daca nu se apasa mai puternic pe frana. Intr-un manual de la Skoda spune clar sa nu ne speriem vibratii si sa apasam frana mai puternic.

Acum daca frana este apasata mai puternic sau cu "asistenta la franare de urgenta" cu ABS distanta de franare scade cam cu 17% fata de blocarea rotilor fara ABS. Un alt avantaj este pastrarea aderentei si posibilitatea virarii si pastrarii traiectoriei in timpul unei franari puternice. In curbe se va simti totusi un mic derapaj cateodata, dar care poate fi controlat.
Dar cu orice ABS distanta de franare pe zapada si criblura creste prin simplul fapt ca aici blocarea rotilor este mai eficienta. Dar aici se merge pe considerentul ca este mai importanta posibilitatea de a evita obstacolul sau pastrarea traiectoriei pe drum, fiindca oricum distanta de franare este mare in acest caz si sigur v-om lovi pietonul sau o sa iesin in "decor" fara ABS, chiar daca ne oprim mai repede.
Sorento EX CRDI 170CP

judoka
Posts: 72
Joined: 23 Aug 2008, 20:40
Auto:
Location: SIBIU

Re: ABS

Post by judoka »

Si eu am simtit de cateva ori abs-ul...pot spune ca de vreo 2 ori m-a salvat!! Odata ma intorceam de la cluj si un microbus m-a depasit si s-a bagat in fata mea cand era in drept cu oglinda..am tras dreapta si am franat brusc iesind cu roata dreapta de pe carosabil. daca nu aveam abs sigur pierdeam controlul pe nisipul de pe margine. Si in legatura cu abs+viraj puternic = siguranta maxima...Intr-o curba in care in mod normal si destul de grabit intrii cu max 50km/h eu am intrat cu 80-90 dorind cuiva sa-i demonstrez cat de stabila e masina...si am reusit....am si franat la un momentdat si a intrat abs-ul dar am putut sa iei curba cu o mana pe volan (nush unde mi-a fost mintea...noroc cu masina) Conduceti cu grija !!
KIA CEE'D 1.4 BEST-SO RED- SB-19-DEI- Super incantat-multumit-fericit :D

ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Re: ABS

Post by ciprianeagu »

Aveti grija iarna...eu anul trecut cu Aveo era s-o patesc la fenomenala viteza de vreo 3-4 km/h...in parcare :) ...am franat dar am luat si de volan brusc pe zapada batatorita...ABS-ul si-a facut treaba, dar masina mergea tot in fata...
La Cee'd l-am simtit si eu de vreo 3 ori...e ok dupa ce te obisnuiesti...
Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

catalin1984

Re:

Post by catalin1984 »

asdfgh wrote:pt cei ce nu au vazut filmuletzul:

ABS este un sistem care este binevenit oricand si in nici un caz nu mareste distanta de franare...ca daca era asa se putea dezactiva ca esp.

Pai se poate desazctiva.........la fel ca esp.........scoti siguranta si pac.......se blocheaza rotile.

Post Reply

Return to “Generalităţi”