Care este cel mai mare defect al cee'd-ului?

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CEL MAI MARE DEFECT AL CEE'D-ului?

Post by shpid3r »

avanti wrote: Marea majoritate a celor care isi cumpara o masina ,cantaresc foarte bine avantajele si dezavantajele unei marci sau alteia pina la decizia finala.
Atunci cand spui cuiva ca mai bine alegea altceva,inseamna ca-i minimizei inteligenta in caz ca ai dreptate,sau o maximizezi pe a ta daca nu ai.
Despre restul, sa lasam revistele auto si oamenii de specialitate sa vorbeasca.
Luati aminte, un om care a pus punctul pe i.
Nici eu nu-i suport pe cei care cand imi iau masina imi spun ca la banii aia nush ce faceau (aici fiind domeniul cu cei mai multi cunoscatori, insa si in domenii mai mici se intampla la fel, cum ar fi electronice, electrocasnice, excursii, pachete turistice etc).
Din pacate in Romanica noastra majoritatea nu se simte bine daca nu ii infunda pe ceilalti. Lasati domne omu` sa fie fericit cu ce si-a ales. Inteleg, venim (posesori sau viitori posesori) sa postam aici, acceptam si outsiderii sa faca asta, insa civilizat si fara atentate la judecata si inteligenta membrilor.

Drive safe
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

bogdan4ice
Posts: 98
Joined: 20 Apr 2008, 21:32
Auto:
Location: Bucuresti

Re: CEL MAI MARE DEFECT AL CEE'D-ului?

Post by bogdan4ice »

Ioan29 wrote:cel mai mare def al ceed'-ului este viteza de aducere a pieselor cel putin pt mine :x si da tabla e chiar infecta a avut o zgarietura si intr-o sapt doua s-a umplut de rugina si dupa 20000 de km a aparut zgomotul la bord la viteze mai mari dar nu e permanet apare cand are chef
E primul post pe forum si apare dupa 20.000 de km cu o problema foarte grava cred ca face parte din cei ceare se inregistreaza pentru a arunca cu noroi.
KIA Cee'd 1.6 115CP BASE, ESP, Scaune incalzite, Proiectoare, Cheie 3 butoane, Scaun reglabil pe inaltime cu tetiere active Pachet piele si crom culoare Pewter Beige.
http://picasaweb.google.ro/bogdan.ionas/4iceCeeD#

CML13
Posts: 70
Joined: 31 Jan 2008, 21:34
Auto:
Location: ploiesti

Re: CEL MAI MARE DEFECT AL CEE'D-ului?

Post by CML13 »

:D mie mi se pare corect sa spunem parerea noastra in aceasta privinta.
A mea e urmatoarea: consuma benzina cand merg cu ea si trebuie sa-i fac reviziile la timp tot cu bani.
Nu stiu cum sa ies din dilema, tocmai am fost azi la reprezentanta din zona si le-am spus problema mea :twisted: , au zis ca nu au ce face, dar ca o sa ma consoleze(verbal) de cate ori trec pe la ei :P.
Kia Ceed SW, SoRed, 1.4 GSL Start+optionale(ESP, Proiectoare, etc)
PH-13CML

don_vaxx
Posts: 21
Joined: 28 Dec 2007, 19:01
Auto:
Location: galati
Contact:

Re: CEL MAI MARE DEFECT AL CEE'D-ului?

Post by don_vaxx »

romanul tot roman, daca nu isi cumpara adidas sau nike e prost imbracat, asa si cu masinele.. sufera de brand. eu am vazut pe afara(UE) lumea isi cumpara exact ce le trebuie cu toate ca stau bine la capitolul bani. in viziunea unora masina asta e proasta doar pt ca au facut-o cei pe la KIA, ca de....era mai buna VW Ceed.

pdteam
Posts: 25
Joined: 23 Aug 2008, 14:35
Auto:
Location: Bucuresti

Re:

Post by pdteam »

Aloo.( o sa fiu off-topic ) . VW = SKODA = SEAT .
Rio . 1.5 CRDI 110 CP ( vrem mai mult )
Waiting for the Borrego.
Sorento Charge ^^.

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Re:

Post by Joco »

pdteam wrote:Aloo.( o sa fiu off-topic ) . VW = SKODA = SEAT .
Această egalitate este valabilă NUMAI din anumite puncte de vedere.
Fiind o temă off nu dau detalii.
Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

mihaita1988
Posts: 384
Joined: 10 Jul 2008, 14:13
Auto:
Location: Valcea Bucuresti

Re: Re:

Post by mihaita1988 »

pdteam wrote:Aloo.( o sa fiu off-topic ) . VW = SKODA = SEAT .


Astea apartin de VAG...nimic mai mult...sa bagi seat in aceeasi oala cu vw sau skoda cu audi etc etc....e ca si cum ai zice ca dacia e cea mai sigura masina intr-un accident doar pt ca apartine de renault....:D
Kia Cee'd 1.4 GSL 109 CP Black Pearl
Daewoo Nubira II SX 1.6 105 CP - 2002

ID Messenger : mihaita_baloteanu

dan_DDL
Posts: 1
Joined: 10 Sep 2008, 12:19
Auto:
Location: Tulcea (Galati)

Re: CEL MAI MARE DEFECT AL CEE'D-ului?

Post by dan_DDL »

Salutare tuturor

Am citit toate comentariile de la acest topic.
Eu unul sunt un nefericit , pentru ca masina mea a fost lovita de un dobitoc care nu sa asigurat la schimbarea directiei de mers si acum am masina in service.
Referitor la acest lucru masina a fost lovita pe partea dreapta spate deasupra roti destul de bine , atingandu-mi si bara spate ; ce vreau sa mentionez : este faptul ca nu mi sa luat vopseaua nici un pic si sincer dupa ce m-a lovit si zgomotul care sa auzit, ma asteptam sa fie mult mai rau .
Imi va schimba bara spate ( care a venit in 2 zile de la comanda) si masina va sta in service 2 zile .
Referitor la tabla cat de buna e ( rezistenta ) cred ca este in limitele normale , iar vopsea mi se pare ok .
Kia C'eed ; 1,4 Best , Machine Silver, 04.08.2008

User avatar
mihaiolimpiu
Posts: 205
Joined: 12 May 2008, 12:46
Auto: Kia Cee'd SW 1.4 2008
Location: Suceava
Contact:

Re: CEL MAI MARE DEFECT AL CEE'D-ului?

Post by mihaiolimpiu »

Pot sa subscriu si eu la ideea cu tabla in limite normale (dupa standardele actuale), insa este mult mai subtire fata de cum as vrea eu! INSA, toate masinile din ultimul timp au facut rabat la acest lucru (si nu sariti pe mine ca mnu voi cauta exemple), si acest lucru il vad in fiecare zi in parcare cand cobor, unde Laguna 21 din 80 probabil e impecabila si vecinu cu albea sau matiz sunt pline de benghiuri (inlud aici si vecinu cu vw bora si passat modele noi!).

Asa ca dragii mei cel mai mare defect al ceed-ului dupa mine nu este asa un defect ci doar o alinire venita din nevoia de siguranta sporita si consum mic.
siguranta - vezi conul de la masinile de formula 1 care absorb socul si energia
consum - greutate mai mica
Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 GSL BEST Pewter Beige SV 81 MOC
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2114

abulurd
Posts: 96
Joined: 09 Sep 2008, 17:01
Auto:
Location: Bucuresti

Re: CEL MAI MARE DEFECT AL CEE'D-ului?

Post by abulurd »

Din punctul meu de vedere, a celui care vrea sa-si ia un cee'd, cel mai mare defect al cee'd-ului/pro_cee'd este termenul de livrare asa de mare. Cand am auzit prima oara 60-75 zile, am crezut ca nu aud bine. :shock:
Pro_Cee'd 1.6 GSL MT CITY - KOMPASS BLUE

B 19 HKO

http://picasaweb.google.com/bogdn.dinca

Orlando_LR
Pro_ceed-ar
Posts: 203
Joined: 14 Jul 2008, 01:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CEL MAI MARE DEFECT AL CEE'D-ului?

Post by Orlando_LR »

Este un punct negativ acest termen de livrare mare...
Dar uitandu-ne la cei de la VW,Ford,Seat si alte firme care au masini in aceeasi categorie...crede-ma te apuca plansul.
De exemplu termenul de livrare a celora de la Ford este de 90 de zile lucratoare!!!
Pro_ceed Classic+optionale.Comandata pe 10 iulie.Primita pe 29 septembrie.Mars red. 1.4 poze: http://gonzo.fotohost.ro/gonzo_pro_ceed_mars_red
R.I.P. Micutzu :cry:

ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Re: CEL MAI MARE DEFECT AL CEE'D-ului?

Post by ciprianeagu »

dan_DDL wrote:Salutare tuturor

Am citit toate comentariile de la acest topic.
Eu unul sunt un nefericit , pentru ca masina mea a fost lovita de un dobitoc care nu sa asigurat la schimbarea directiei de mers si acum am masina in service.
Referitor la acest lucru masina a fost lovita pe partea dreapta spate deasupra roti destul de bine , atingandu-mi si bara spate ; ce vreau sa mentionez : este faptul ca nu mi sa luat vopseaua nici un pic si sincer dupa ce m-a lovit si zgomotul care sa auzit, ma asteptam sa fie mult mai rau .
Imi va schimba bara spate ( care a venit in 2 zile de la comanda) si masina va sta in service 2 zile .
Referitor la tabla cat de buna e ( rezistenta ) cred ca este in limitele normale , iar vopsea mi se pare ok .
Si eu am avut masina in service 3 saptamani dupa un accident tot cu unul care nu mi-a acordat prioritate...eu am avut de schimbat bara fata (era putin indoita, si masina era noua) far (aici a fost punctul de impact) aripa stanga (era destul de indoita) si capota (putea fi reparata, dar de, masina noua!), plus alte maruntisuri...la interior nici macar contra-aripa nu era indoita !...celalalt cu Cielo a avut lonjeroanele fata strambate (se vedea clar botul strambat + nu mai putea sa deschida usa), bara gata aruncata la 5 m, baia de ulei sparta (imediat a inceput sa curga), radiator varza, etc...in ceea ce priveste rezistenta la impact, jos palaria pt C'eed ! =D>
Faptul ca am o miiica infundatura in usa de la o piatra...ce sa-i faci, doar mergi cu ea, nu o tin in curte de bibelou!
Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CEL MAI MARE DEFECT AL CEE'D-ului?

Post by Ogy »

Vezi cu infundatura, nu te mai gandi la ea...ca asa am facut si eu (aveam o zgarietura de 5 cm de la un ghidaj profesionist din partea unui portar) si am zis ca astept sa dea unul in mine sa o schimb cu totul....nu a durat mult ....astazi sper sa-mi ridic masina din service ca e gata (o vad si eu dupa 3 luni jumate cum arata in primele 3 zile ....neatinsa, sa vedem pentru cat timp, ca la cate carnete de arges sunt pe strada....)

Sany
Posts: 67
Joined: 30 Jan 2008, 00:06
Auto:

Re: CEL MAI MARE DEFECT AL CEE'D-ului?

Post by Sany »

florin-adrian wrote:Dar nu se poate suprainalta masina cu cativa cm? Nu se poate sa ne strangem mai multi si sa facem o propunere importatorului in legatura cu garda la sol, sa se vorbeasca in Slovacia pentru masinile noastre sa fie un pic mai ridicate ? Eu as fi interesat de aceasta garda la sol sa fie un pic mai mare.
As fi multumit si daca s-ar oferi suport prin reteaua dealerilor contra cost la preturi decente pentru aceasta problema, ca drumuri nu o sa avem in Romanica nici peste 50 de ani.

alaexus
Posts: 203
Joined: 17 Nov 2007, 18:56
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Care este cel mai mare defect al cee'd-ului?

Post by alaexus »

Nici pe departe de a fi un mare defect, dar mi se pare o greseala scolareasca de design: in modul MP3, nu se pot schimba folderele de pe butoanele de pe volan, cele cu care schimbi posturile de radio ramanand neutilizate....
1,4 GSL EX CLASSIC, OIL BLUE
B-73-POW
Album foto: http://picasaweb.google.ro/alaexus/

Post Reply

Return to “Generalităţi”