Care este cel mai mare defect al cee'd-ului?

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
poolshark
ancutz&ionutza
Posts: 103
Joined: 04 Jun 2008, 21:58
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by poolshark »

OT @stanvaleriu
Faptul ca masina se vinde in cantitati mari, are ca efect atat avantaje cat si dezavantaje. Un avantaj evident este ca piesele vor fi disponibile fara mari probleme si rapid (inainte am avut un Rover la care Doamne fereste sa te lase ceva, ca stateai o luna dupa piesa), iar dezavantajul major in opinia mea este ca pretul la revanzare va fi mic (cam cum e cu Loganul la revanzare, si cine a avut Logan inainte cred ca stie despre ce vorbesc).

On Topic
Marele defect, in opinia mea de posesor de 1,4 Best, e cheia asta care imi mananca toti nervii; e hidoasa (sincer e cam pe plan de egalitate cu cheia pe care o aveam la Dacia 1310). :x Si loganul meu obosit avea deschidere cu buton pe cheie.
Pe de alta parte imi doresc ca asta sa fie cea mai mare problema pe care o intampin la masina asta.:D
KIA CEE'D, 1.4 BEST, OIL BLUE
BV 11 GUI

ION GABRIEL IONUT
Posts: 66
Joined: 31 Jul 2008, 08:38
Auto:
Location: Targoviste

Post by ION GABRIEL IONUT »

Asa e! Cheia e oribila! Mai bine dadeam 12 mii (decat 11854) si primeam si cheia cu inchidere pe ea. Asta e! Poate ca am primit sistemul ala audio in schimbul cheii??? cine stie la ce s-au gandit coreeni?
IGI SAN cu Cee'd 1.4 GSL MT LX BEST, Pewter beige.....peste 1000km (Full casco)
http://iongabrielionut.blogspot.com/

mihaita1988
Posts: 384
Joined: 10 Jul 2008, 14:13
Auto:
Location: Valcea Bucuresti

Post by mihaita1988 »

Marketing...lipsa scutului...cheia hidoasa....sume relativ mici in economia corporatiei...dar daca punem cate 200-300 de euro la 100 de mii de modele rezulta o suma frumusica....oricum nu ma incanta sa am o super cheie standard si sa nu am comenzi pe volan de exemplu...plus ca din cate am observat pe mai multe forumuri de masini cheia se poate transforma intr-o cheie pliabila printr-o vizita in Vitan...ca pret 100-200 ron ..eu unul cum ajung in toamna in buc o sa ma interesez mai mult...
Kia Cee'd 1.4 GSL 109 CP Black Pearl
Daewoo Nubira II SX 1.6 105 CP - 2002

ID Messenger : mihaita_baloteanu

bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by bogdan241 »

nu mai gasesti masini cu tabla ca pe rvemea lu bunicu :)..fara suparare...sunt facute sa se mai indoaie si ele..sa se mai zgarie..sa mai sara vopseaua. nu tre sa traiasca si service-urile?
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

underdawg
Posts: 24
Joined: 01 Jun 2008, 13:36
Auto:

Post by underdawg »

rayman wrote:
Offtopic:

Alta data eram pe niste serpentine denivelate si fumam, afara ploua de rupea, gropi cat cuprinde. Alt viteaz cu un gipan de pe contrasens mergea cu > 80/h... mi-a aruncat o galeata de namol pe masina, IN masina, pe fata, in par, etc...
asa iti trebuie daca fumezi la volan... si mai zici de ala ca e necivilizat :P

aless
Posts: 61
Joined: 16 Oct 2007, 11:28
Auto:
Location: Ploiesti

Post by aless »

In primul rand cred ca titlul topicului ar trebui schimbat.
Cuvantul DEFECT suna aiurea. Ne duce cu gandul in special la ceva care s-a stricat intre timp.
Ar fi mult mai potrivit INCOVENIENT sau LIPSA, pentru acest topic.

Eu consider ca lipsa pachetului de drumuri grele (garda la sol mai ridicata+scut) ar fi cea mai de luat in seama.
KIA Cee'd 1,4 GSL LX BEST - PISTON GREY

rexpopuli
Rege al poporului
Posts: 216
Joined: 10 May 2008, 16:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by rexpopuli »

stanvaleriu wrote:- prea multa lume si-a cumparat aceasta masina.
ia-ti Bentley, fratioare, daca vrei exclusivism... credeai ca esti singurul destept de pe lumea asta care a gasit o masina ieftina si buna? vroiai sa o produca baietii in serie limitata? bucura-te ca sunt multe pe strada, asta inseamna o dezvoltare viitoare a retelelor de piese si service-uri... sau preferi sa iti iei o Lada, ca si aia e o masina rara pe soselele patriei?
tabla subtire e un defect? oameni buni, masina asta e proiectata sa absoarba socurile unor eventuale impacturi... daca avea tabla ca Volga, probabil obtinea doua stele la testele de siguranta...reducere de greutate...inseamna reducere de consum si calitati dinamice mai bune... a trecut de mult vremea masinilor acoperite cu tabla de 2 mm...
Cee'd SW 1.4 GSL Classic cu ESP,senzori parcare,jante 16 tip A,cheie pliabila, climatronic, pachet piele,Rainbow Blush,geamuri fumurii,hidrofobic, antiUV,plasa bagaje,oglinzi pliabile,geamuri electrice spate...Dar cel mai important: PEWTER BEIGE! B 95 KOP
http://picasaweb.google.com/rexpopuli2008

mihaita1988
Posts: 384
Joined: 10 Jul 2008, 14:13
Auto:
Location: Valcea Bucuresti

Post by mihaita1988 »

True...True...prietenii stiu de ce :P
Kia Cee'd 1.4 GSL 109 CP Black Pearl
Daewoo Nubira II SX 1.6 105 CP - 2002

ID Messenger : mihaita_baloteanu

poolshark
ancutz&ionutza
Posts: 103
Joined: 04 Jun 2008, 21:58
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by poolshark »

mihaita1988 wrote:plus ca din cate am observat pe mai multe forumuri de masini cheia se poate transforma intr-o cheie pliabila printr-o vizita in Vitan...ca pret 100-200 ron ..eu unul cum ajung in toamna in buc o sa ma interesez mai mult...
Nu ma referam la aspect, ci la functionalitate. Adica, ma enerveaza ca nu are butoane de deschidere pe cheie. Ma dispera treaba asta. :x
KIA CEE'D, 1.4 BEST, OIL BLUE
BV 11 GUI

mihaita1988
Posts: 384
Joined: 10 Jul 2008, 14:13
Auto:
Location: Valcea Bucuresti

Post by mihaita1988 »

Eu vb si de design si de functionalitate..pt cei care au alarma ca sa scape de cheie si alarma in 2 bucati pot opta pt optimizarea intr-o cheie pliabila care poate prelua comenzile de la alarma...oricum nu e sfarsitul lumii daca ai cheie si alarma in 2 bucati....se poate trai si cu asta..singurul inconvenient e ca ai zurgalai si ca e foarte incomoda in buzunar...
Kia Cee'd 1.4 GSL 109 CP Black Pearl
Daewoo Nubira II SX 1.6 105 CP - 2002

ID Messenger : mihaita_baloteanu

ION GABRIEL IONUT
Posts: 66
Joined: 31 Jul 2008, 08:38
Auto:
Location: Targoviste

Post by ION GABRIEL IONUT »

Mai povesteste-ne despre cheia aceea pliabila, ca eu unul sunt foarte interesat.De unde spuni ca poate fi cumparata? Si cum o adaptezi la masina? Sunt mai greu de cap... Daca ar fi asa, eu, maine m-as duce la Bucuresti sa-mi achizitionez una.
IGI SAN cu Cee'd 1.4 GSL MT LX BEST, Pewter beige.....peste 1000km (Full casco)
http://iongabrielionut.blogspot.com/

mihaita1988
Posts: 384
Joined: 10 Jul 2008, 14:13
Auto:
Location: Valcea Bucuresti

Post by mihaita1988 »

Ti-am raspuns pe privat :lol:
Kia Cee'd 1.4 GSL 109 CP Black Pearl
Daewoo Nubira II SX 1.6 105 CP - 2002

ID Messenger : mihaita_baloteanu

B83ZRI
Posts: 12
Joined: 11 Aug 2008, 12:50
Auto:

Post by B83ZRI »

Iscusinta mea ca sofer m-a condus la tinichigiu.
Am preferat sa ma duc la acest om si sa-l platesc din buzunar decat sa imi fac masina pe casco la service si sa nu mai arate niciodata ca noua, condamnand-o la rugina acolo unde service-ul pune mana.

Dezmembrand masina a constatat ca toata partea din fata a articulatiilor si angrenajelor este identica cu VW Bora.
M-a intrebat de sub masina... ce marca este.

Ajuns la tabla, mi-a spus ca are tabla foarte buna... si m-a intrebat din nou, "Ce masina ziceai ca e asta ...?!". Probabil dorea sa-si noteze.

Cei de la Kia mi-au spus ca daca 109 cp nu sunt de ajuns, imi pot face primul tunning ridicand puterea la aprox. 120 cp si un al II-lea tuning (care nu il recomanda) pentru a ridica motorul la aprox. 140 Cp. M-am mirat stiind ca nu este motor turbo si am fugit repede de acolo uitandu-ma urat la oamenii aia.



Problema acestei masini este ca:

1. Desi se infige, motorul este departe de performantele maxime.
2. Are tabla buna, dar nu e ca cea ruseasca si nici ca cea romaneasca.
3. Articulatiile si majoritatea celorlalte sunt copiate de la VW si Audi.
4. Finisaje si materiale de o calitate superioara fata de VW.
Foarte enervant ca nu intelegem de ce.
5. Daca nu ati inteles de ce, cauta "Peter Schreyer" pe Google.
6. Cand te duci la Kia, parca nu ti-au mai lasat nimic sa-ti alegi la optiuni.
7. Mai e si mare. Este prea mare, mult prea mare, ma simt ca la mine acasa si din cauza asta am probleme ca nu mai trec pe acasa.
8. Nu stii daca este masina de familie sau de tineret, dar parca merge in amandoua cazurile si din acest motiv nu stiu daca sunt batran sau tanar.
9. Revizia de maxim 5 milioane ii poate face pe unii sa uite de ea si in felul asta dau in alte probleme.
10. Una peste alta, mai e si ieftina. Mai ca ti-e rusine sa te urci in ea.

Bogdang
Posts: 258
Joined: 27 Oct 2007, 13:02
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Post by Bogdang »

tresalta inima-n mine de mandrie dupa reply-ul de mai sus :P
Cee'd best Pweter Beige - CJ-81-RAK

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Misu »

f tare B83ZRI!!! 8)
nu stiu ce replica mai poti primi dupa o asemenea listare a tuturor defectelor
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

Post Reply

Return to “Generalităţi”