cee'd

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

andrei0241 wrote:Jantele care sunt pe majoritatea Ceed'urilor din showroom'uri sunt Type A de 17". Cu asta sunteti toti de acord, da? Insa jantele TypeC de 16" sunt cele cu multe spite, ezac cum se vede si pe kia-ceed.ro
Te rog invata-ma cum deschid Kia-ceed.ro ca la mine nu mere, neam. Nu vad decat masina aia si Bau, inscrie-te la drive test. Pe ce trebuie sa apas? Trebuie instalat vreun flash player?
Apoi eu nu vorbesc de ce scrie pe site ci de ce scrie in manualul dealerului unde am vazut modelele de jante.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Ptr Gerula : inchizi flashul cu BAU ( click pe X din coltul dreapta sus si apoi alegi una din cele doua optiuni de sub poza cu CEED : Full version sau light version Apoi apesi pe butonul de dedesupt unde scrie Intra Si trebuie sa se deschida o noua pagina
de unde incepi sa configurezi. Verifica si optiunile setate la browser care poate iti restrictioneaza accesul.


Este lansarea oficiala in Bucuresti. Si am inteles ca se pregateste cu ocazia asta o noua promotie: pentru fiecare Ceed comandat pina in data lansarii clientul va primii pe linga lista completa de optionale si a listei de revizii si piese de schimb si o insotitoare de bord timp de o luna.Varsta insotitoarei poate fi aleasa doar in intervalul 18-25 ani. Culoarea parului insotitoarei este la alegere si intra in pretul masinii . In plus pentru cei insurati se ofera gratuit pastile pentru calmarea nervilor partenerelor de viata. Aminarea datei de lansare s-a datorat faptului ca nu s-a gasit material suficient pentru imbracamintea insotitoarei - material special semitransparent din matase naturala si s-a hotarat ca insotitoarele sa poarte doar o fusta scurta si un mic tricou.
Scopul declarat al acestei promotii este acela de a rasplati increderea clientilor in noua masina precum si rabdarea de care au dat dovada!!! :wink:
Last edited by Vietnam on 31 May 2007, 09:33, edited 2 times in total.
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

babu
driver manager
Posts: 194
Joined: 29 May 2007, 09:45
Auto:
Location: Bacau

Post by babu »

andrei0241 wrote:Ce legatura are garantia cu posibilitatea de a da cu baia de ulei in vreun pietroi? :?:
:D ...da' pe unde mergi nene?...te duci la carpat trophy?...
...trebuie reglementat cu dealerul si aspectul garantiei pt. ca degeaba iti ofera garantie 7 ani daca nu ai protectie la motor...ar fi praf in ochi,parerea mea
...oricum,mersi,mi-ai sesizat inca un aspect pe care o sa-l tratez serios...conditiile si criteriile de garantie!

Andrei Burcea
Posts: 79
Joined: 18 May 2007, 11:50
Auto:

Post by Andrei Burcea »

am sa incerc pe dupa amiaza sa intru si sa clarific cateva din cele ce nu sunt clarificate, insa am sa va spun de acuma ca unele dotari nu se vor putea pune. Problema aceasta a aparaut odata cu trimiterea comenziilor catre fabrica, iar cei de acolo au trimis o notificare cum ca unele dotari nu se pot pune decat daca se renunta la altele, sau nu se pot pune deloc.
Am sa incerc sa intru un pic mai tarziu si sa va lamuresc pe cat de mult voi putea.
Va multumesc!

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

babu wrote:serios...conditiile si criteriile de garantie!
Discutiile despre garantie, pe care le consider si eu foarte importante, ar fi bine sa le concentram intr-un singur loc. Am deschis un topic in acest sens
viewtopic.php?t=18

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Andrei Burcea wrote:am sa incerc pe dupa amiaza sa intru si sa clarific cateva din cele ce nu sunt clarificate, insa am sa va spun de acuma ca unele dotari nu se vor putea pune.
Ar fi bine ca aceste explicatiile sa le scrieti in actualul topic cu neclaritati: Neclaritati optionale KIA cee'd 1.4 BASE viewtopic.php?t=28
Eventual, daca se reface lista cu optiuni, sa o postati si pe aceasta.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

babu wrote: :D ...da' pe unde mergi nene?...te duci la carpat trophy?...
Pe drumurile tarii ... deci ai fost pe'aproape ;)
Evident ca nu o sa ma apuc sa caut pietroaie sa trec peste ele ... dar nici nu strica sa fie luate niste masuri de precautie, nu crezi?

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Post by Malte »

Vietnam,daca lucram la Kia Motors,erai deja angajat ! Asa se face promovarea unei masini noi.Bravo !

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

@Vietnam

Am inceract da' nu vrea. Oricum nu mai are nicio importanta dupa ce am citit raspunsul Dl. Burcea cum ca de la fabrica au fost anuntati ca nu se pot pune nu-s ce optionale decat daca renunti la altele, dar daca renunti la masina cu totul primesti vreun BMW dotat eventual cu vreo hostessa din alea de ai zis mai devreme?

Pai asa e frumos: Bine ca facem site, liste de optionale, lansam modelul, chemam presa la Mamaia, contractam cateva sute de masini dupa care ne trezim ca nimic nu e ceea ce pare. Uff, ce somn lung am dormit!!!
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

babu
driver manager
Posts: 194
Joined: 29 May 2007, 09:45
Auto:
Location: Bacau

Post by babu »

andrei0241 wrote: Pe drumurile tarii ... deci ai fost pe'aproape ;)
Evident ca nu o sa ma apuc sa caut pietroaie sa trec peste ele ... dar nici nu strica sa fie luate niste masuri de precautie, nu crezi?
..ai dreptate!..nu chiar baia de ulei e baiu,e cam fortat exemplu.
...am logan si un halogen s-a crapat din cauza unei ..pietricele...
...garantie extinsa,3 ani!mi s-a spus,platim manopera dar nu si piesa ce trebuie schimbata..ok!in magazin era 2.5 mil setu'...problema s-a rezolvat cu "bre nea nelu de la service" ...ma rog,treaba lui...am iesit la 1.5 mil...
...deci?...
...la "asiatica" nu e specificat clar pretul reviziei, bijbaim toti cu presupuneri...nu stim in ce condititii se integreaza garantia...dar "what a hell!"
...adevarul e ca ne-am indragostit toti de ea,ce s-o mai dam "cotita"!
:D ....e oarecum accesibila,arata trasnet,are dotari,iti induce siguranta :D
..."vivat "fertilizarea"!!!

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Drace simt cum incet incet o iau pe drumul ala bun ce duce direct spre cabinetul psihiatrului :x .

Avem limita la optionale????? Cred ca in loc sa ne dea saminta comandata o sa primim o punga intraga de seminte de alea de floarea soarelui ca sa rontaim pina cand se reglementeaza lista cu optionalele .... mie pina in august imi cam trebuie 1200 kg de seminte ... cat citareste si CEED -ul comandat. Dupa care o trec pe cele de bostan.

Vreau si eu o veste buna .... macar aia cu hostesele de care vorbii ceva posturi mai sus. :(
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Sa speram ca d'nul Burcea ne va putea da niste lamuriri astazi sau cat mai curand zilele urmatoare.

OT: Vietnam ... stii vreun psihiatru bun? :P

dotnet18
Posts: 3
Joined: 27 May 2007, 23:02
Auto:

organizare defectuoasa

Post by dotnet18 »

am urmarit in ultimile 5 zile acest forum, in weekend am fost si am vazut Kia Ceed..frumoasa masina..chiar eram hotarat sa fac un pas in aceasta directie, dar mi se pare "rusinos" din partea Kia, a dealerilor, proasta organizare..

e incredibil sa comanzi masina, sa PLATESTI un avans, si in speranta sosirii cat mai repede a masinii, optiuni pe care le-ai comandat sa afli ca nu vor fi in final..poate ca ele te-au determinat sa cumperi masina in configuratia de baza..nu stiu ce sa zic..voiam 80% sa iau Kia, dar cred ca mai bine ma indrept spre o alta marca, una cu istoric..

din punctul meu de vedere, Kia a dat-o in bara..de bun simt ar fi sa dea varianta Classic in loc de Base fara nici un cost, si pe viitor sa fie mai clar ceea ce vand...

imi pare rau pentru Kia..dar cred ca voi astepta sa vad evolutia in urmatorii ani, intre timp cumparand alta masina..

dealer-ii nu trebuiau sa accepte sa vanda ceva care este neclar..cred ca Protectia Consumatorului ar putea sa se sesizeze..

nu cred ca ar trebui sa ne lasam amagiti..la ce bun daca la Base nu pot sa pui optionalele care te-ar fi multumit sa iei masina pana-n 12mii, asa ajungi sa dai peste 14mii, ceea ce inseamna ca nu mai e un pret competitiv, la 14mii iti poti lua si un Opel Astra, Ford Focus, Renault Megane Bicorp full la 13.600...etc...

In final mi-a lasat o impresie proasta..sa vinzi in Romania o masina fara scut pe drumurile noastre?!

Apropo de garantie, trebuie sa fie clar specificat ce include, deoarece am auzit dealeri care dau garantie la nivel de piese..daca X piesa are garantie 2 ani atat ai in final.... :!:

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Succes in achizitia unei masini cu istorie in spate. In mare parte sunt de acord cu reprosurile referitoare la balbaielile dealerilor dar eu am incredere in masinuta asta si de aceea mi-am si comandat-o. Daca vrei sa discutam despre avantajele si/sau dezavantajele cumpararii unei marci recunoscute pe piata fata de achizitia unei Kia Ceed mai asteapta nitelus sa avem toate datele ca sa discutam cum trebuie.Cu datele de care dispun pina acum( dotari standard+optionale) pot sa spun doar atit: Merita!!!! Chiar daca anumite optionale dispar si apar ca hopa mitica.

Intre Renault Clio 3 - 1.2 -75 Cp, Volkwagen Polo 1.4 80 Cp, Seat ibiza 1.4 85 Cp si Kia Ceed 1.4 109 CP eu am ales detasat Kia.( pret achizitie+pret optionale+garantie). De service discutam separat. Toate cele bune.
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

@Gerula ... vei ca daca ai activat vreun pop'up blocker ... nu o sa poti intra pe site'ul respectiv. La fel vad ca nu merge din FireFox. Eu intru de pe IE

Post Reply

Return to “Generalităţi”