Comanda CEE'D varianta Best

Forum cu de toate despre Kia cee'd
User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Post by bondalicir »

casco nu e inclus. pot sa imi aleg cateva firme de casco la care sa-mi fac. eu am ales asiban unde ma costa in jur de 616 euro pe an. tu unde ai calculat rata aia de 220euro pe luna pe 4 ani? la ce banca? e bine sa faci un calcul final cu tot cu comisioane ca sa vezi cat dai in plus fata de cat costa masina. asa iti faci cel mai bine o idee. ca dupa cum spuneau unii pe la unele banci apar niste comisioane sau majorari pe acolo. Daca ai desfasuratorul tragi linie si vezi exact. la cei 220 euro care i-ai calculat e si casco inclus?
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

gameover
Posts: 16
Joined: 30 Apr 2008, 19:40
Auto:
Location: Bucuresti

Post by gameover »

Informatia am luat-o de pe finzoom.ro iar valoarea totala care trebuie rambursata cu toate comisioanele si dobanzile lor este de 9,844.70 EURO....ideea este ca oricum rata va fi mai mare de la an la an pentru ca este vorba de o dobanda variabila. Rata de 220 euro nu include casco.
Asa este, iti dau dreptate, si mie mi se pare avantajos leasingul fata de orice alta sursa de finantare dar sunt si anumite dezavantaje....masina nu este pe numele tau, nu poti iesi cu ea din tara fara acordul societatii de leasing si probabil mai sunt lucruri marunte pe care doar cei care au deja leasing de mai mult timp le stiu.
Eu as vrea totusi sa aflu parerea cuiva care are credit auto sau a avut cu dobanda variabila.
Am auzit ca ratele cresc si cu 50 de euro daca i se pune "pata" bancii.
Kia pro_cee'd 1.4 16 V , 109 CP, Best, Pewter Beige

antonskky
Posts: 56
Joined: 02 May 2008, 10:03
Auto:
Location: Bucuresti

Post by antonskky »

Eu am credit auto in lei si la 30.000 ron platesc la sfarsit( dupa 5 ani ), 37.000 ron.Am rata pe luna de 600 ron, fara Casco si RCA evident si dobanda este FIXA.
In ceea ce priveste dobanda Variabila, nu te arde banca asa cum vrea ea.Aici totul depinde de cursul EUROBOR, acestia stabilesc cursul euro pe plan mondial iar bancile trebuie sa se alinieze la acest curs, iar marja de variatie a dobanzii, este undeva la 4-5%, in functie de fiecare banca.
Acum fiecare este liber sa aleaga unde si cum sa faca creditul, insa dupa parerea mea, nu se compara o rata Fixa cu una Variabila !!!

Cu respect:Antonskky

catacelbun
Posts: 4
Joined: 06 May 2008, 07:56
Auto:

Post by catacelbun »

Are idee cineva ce optionale se pot pune pe BEST 1.4 ?
Cei de la reprezentanta mi-au zis k nici una.Numai la modelul de echipare CLASSIC se pot pune optionale.Asa este?

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by mykep »

optionale nu poti sa pui pe Best, numai pe Start si bineinteles de la Classic in sus.
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

catacelbun
Posts: 4
Joined: 06 May 2008, 07:56
Auto:

Post by catacelbun »

Eu de fapt vroiam sa pun ESP ..iar pe START SI BEST nu merge...iar CLASSIC e prea scump pt bugetul meu..poate atasa cineva o lista cu optionalele?
Mie mi s-a spus de exemplu ca telecomanda +alarma +pager costa 550ron.
LATER EDIT:
Altceva ce nu inteleg:de ce trebuie platita masina integral?
Si pe langa cursul BNR din ziua respectiva se mai adauga 1,xx %.Nu stiu exact cat.
Eu sunt din Tg-Jiu si la mine in oras e dealer Oz Maraton.

julic
Posts: 29
Joined: 10 Mar 2008, 11:50
Auto:
Location: Bucuresti

Post by julic »

Din ce spun ei masina trebuie platita integral fiindca si ei la randul lor trebuie sa trimita banii la fabrica mama ,altfel nu pleaca masina de acolo,asa mi-a spus dealer-ul asa ca....In privinta adaugarii a 1% peste cursul BNR,nu este asa,pur si simplu tu cumperi euro la cursul de vanzare al bancii(eu am platit la banca romaneasca,au curs mai bun decat HVB)si ii depui in contul Kia transmis pe proforma.
Kia cee'd SW 1,4 GSL Best Machine Silver ,comanda 18.02,ridicata 17.04,super http://picasaweb.google.com/Juuulic/JulicSAlbum

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

masina pleaca de la zilina si ajunge in curtea dealerului chiar daca nu e achitata integral. asta e vrajeala de la dealer sa se vada cu banii incasati.
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Confirm cele spuse de @manucu01, dealerul se joaca cu speranta clientului ca o sa vada masina mai repede.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

gameover
Posts: 16
Joined: 30 Apr 2008, 19:40
Auto:
Location: Bucuresti

Post by gameover »

Aveti idee ce societati de leasing lucreaza cu dealerii prin care se poate achizitiona CEE'D`ul ? ca eu tot nu m-am hotarat in ceea ce priveste finantarea ....
Romexterra Leasing sau AT Leasing ? acestea sunt cele doua societati de leasing la care m-a atras dobanda mica si avansul de doar 5%.
Kia pro_cee'd 1.4 16 V , 109 CP, Best, Pewter Beige

Dorel
Posts: 4
Joined: 10 May 2008, 11:03
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Dorel »

mr_wizard wrote:@gameover
Poate ai noroc si gasesti pe undeva prin tara un BEST pe stoc si-l iei intr-o saptamana. Multa bafta!
Va salut viitori "colegi de suferinta" !
Vreau sa comand un 1.4 Best si cred ca varianta cu o saptamana m-ar interesa !!!
Cum sa procedez pentru a avea ceva sanse, si as mai intreba daca nu merita sa astept o noua comanda, ptr o culoare preferentiala (ma gandeam la negru, da' poate-i prea pretentioasa), si altele eventual . Multumesc anticipat, cu scuze pentru ca-s asa "constipat", da' e prima aparitie in public !!

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

[quote="Dorel"]...Cum sa procedez pentru a avea ceva sanse, si as mai intreba daca nu merita sa astept o noua comanda, ptr o culoare preferentiala (ma gandeam la negru, da' poate-i prea pretentioasa), si altele eventual...[/quote]

:? :?
n-am inteles nimic...limba de lemn :?

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

cred ca zicea ca ar vrea sa-si comande un best si intreba cum sa faca sa il ia intr-o saptamana 2.
pai ideea ar fi sa te duci mai pe la toti dealerii si sa intrebi acolo pe acolo ce best au pe stoc sau daca nu au de unde pot sa-l aduca fara a face comanda la fabrica.

@SeKAh poate ca Dorel nu s-a exprimat perfect , dar recomand ca data viitoare in loc de a trece la comentarii drept limba de lemn, sa il rogi sa reformuleze propozitia sau sa explice ce anume ar dori sa stie.

Dorel
Posts: 4
Joined: 10 May 2008, 11:03
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Dorel »

SeKAh wrote:
Dorel wrote:...Cum sa procedez pentru a avea ceva sanse, si as mai intreba daca nu merita sa astept o noua comanda, ptr o culoare preferentiala (ma gandeam la negru, da' poate-i prea pretentioasa), si altele eventual...
:? :?
n-am inteles nimic...limba de lemn :?
Poate exprimarea lasa de dorit, desi erau ceva scuze pe-acolo. Revin: 1)La ce dealer m-ati sfatui sa-ncerc ? 2) Mi-ar place culoarea neagra (nu sunt foarte convins, avand in vedere ca am incercat o comanda pt sfarsitul lunii si dealerul, a doua zi mi-a spus ca n-a facut inca rezervarea promisa, si-ntre timp nu mai e disponibila aceasta culoare....Deci, mi-am pierdut increderea in acel dealer )

Dorel
Posts: 4
Joined: 10 May 2008, 11:03
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Dorel »

Multe multumiri ! Sper sa pot retine toate sfaturile ! Un club de monstrii sacrii ce nu se coboara sa vorbeasca cu neinitiatii. Rog moderatorul / admin-ul sa stearga acest utilizator ! N-am ce sa mai caut pe-aici (desi sunt aproape fericitul/nefericitul posesor de Ceed- adica in 2-3 saptamani). Succes voua, tuturor !

Post Reply

Return to “Generalităţi”