Este normal sa fie asa.....

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
inu
Posts: 16
Joined: 03 Feb 2008, 18:03
Auto:

Post by inu »

Golf 5 are suspensii independente pe spate .

sigur zgomotul era de la suspesie ..si nu de la frane ? adica placutele erau blocate pe discuri si au scartait ?

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Post by Malte »

Nu e scartait, e o cloncaneala,o haraiala...
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

JustMe
Posts: 9
Joined: 22 Oct 2007, 18:48
Auto:
Location: Bucuresti

Post by JustMe »

Mi s-a intamplat si mie sa aud ocazional acel zgomot, insa nu imi dau seama daca se aude din spate sau nu. O alta chestie pe care am sesizat-o este ca zgomotul apare doar cand invart volanul/rotile spre dreapta.
1.4 Best Mars Red
comanda 7.01.2008, livrata 22.02.2008

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Sigur din spate se aude. Eu l'am pus pe frati'miu sa apese frana si sa miste de volan st/dr si am localizat cat de cat zgomotul, insa nu mi se pare a fi o problema. Nu am auzit pe nimeni pana acum sa aiba neplaceri din cauza asta.
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

ticalos
Posts: 123
Joined: 26 May 2007, 06:49
Auto:
Location: Focsani

Post by ticalos »

Pai daca ai localizat,spune-ne si noua cam de la ce ar veni acel zgomot?

DaDiRo
Moderator General
Posts: 435
Joined: 13 Jun 2007, 17:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by DaDiRo »

Inca o problema din categoria: NU AM MAI AVUT MASINA, E NORMAL SA SE INVARTA ROTILE?

Fratilor, revin aceleasi lucruri stupide si intrebari care nu au nicio treaba cu PROBLEMELE. Toate masinile (chiar si fara suspensie independenta pe spate) scot sunete atunci cand tii frana apasata si invarti de volan sau urca/coboara cineva in/din masina. Puntea spate este tensionata in momentul in care este apasata frana si rotile nu se invart pentru a asigura o revenire/schimbare a pozitiei suspensiei. Ganditi-va ca este o mica diferenta intre rotile masinii atunci cand are greutate sau nu, fiindca sunt prinse in aceleasi puncte, daca schimbi unghiul se descrie o raza => fata de punctul initial mai apare o mica distanta pe orizontala. La orice modificare a greutatii se modifica si distanta, iar daca frana este apasata, atunci aceasta rotile ori freaca pe asfalt (foarte putin) ori tensiunea din articulatii scoate acele sunete.
ESTE NORMAL!!!

In speranta ca am fost suficient de clar pentru toata lumea, o sa inchid acest topic, desi as fi preferat sa il sterg, fiind absolut inutil!!! Daca tot nu sunteti lamuriti, un PM la mine si o sa incerc sa si desenez.

Bafta!
Cee'd 1.6 GSL EX Classic+, KB/ RB - B 73 SXM
Album
Carduri de membru

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Zgomot la franare - se aude si la voi?

Post by asdfgh »

Salut!
In primul rand - nu cred sa fie o problema ci mai degraba o chestie pe care nu am observat-o pana acum.

Masina mea are vreo 11700Km si de cand s-a facut mai cald pe afara am mers de cateva ori cu geamul deschis si am observat un zgomot atunci cand iau piciorul de pe pedala de frana la sfarsitul unei franari. E un zgomot scurt ca un "clank" - si pare ori metalic ori ca si cum s-ar elbera de presiune pompa.
Daca vreti sa-mi spuneti va rog daca la voi se aude asa ceva - la o franare de la 20-30Km/h -> 0km/h de ex.
Daca masina e oprita si actionez frana si ii dau drumul nu se aude.
In principiu frana tine, deci nu cred sa fie mare problema, dar sunt curios ca la frate-miu nu se aude.

Astept raspunsurile voastre.
Multumesc anticipat!
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by mykep »

calci cumva si ambreiajul si la oprire scoti pe liber (eliberezi pedala)? sau pe liber?
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

cmg_george

Post by cmg_george »

si eu am simtit ... si cred ca este normal .. 1.3 tone se elibereaza din impulsul de franare... este normal sa se auda ceva nu?

aktymel
susuletz'
Posts: 553
Joined: 02 Feb 2008, 11:09
Auto:
Location: Pitesti
Contact:

Post by aktymel »

mie imi place fiecare sunet care-l face .. masinutza asta ... si de fiecare data cand ma urc la volan ascult cu placere zgomotul suspensilor, frecarea placutelor pe discul de frana, turatia motorului la relanti la stop .... sau la vreo 5000 rpm in depasire ... de fiecare data e o senzatie unica... si imi da incredere ca cel putin 7 ani nu o sa ma lase cu fundu` in balta...
mergi cu incredere ..... ;)
P.s Pareri personale ... :P
Kia Cee`d 1.4 16 V , 109 Hp, piston gray Best + optionale after market--> ODO 32.000+

Image

ImageImageImageImageImageImageImageImage

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Post by asdfgh »

mykep wrote:calci cumva si ambreiajul si la oprire scoti pe liber (eliberezi pedala)? sau pe liber?
sunetul e asemanator cu cel pe care-l face ambreiajul cand e eliberat, dar se aude si pe liber si pun frana.

@aktymel - ai dreptate si nu-mi fac griji. E doar o curiozitate. Oricum vine revizia in curand.
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Post by danx »

si eu am o problema asemanatoare, dar nu deranjeaza deloc.
viewtopic.php?p=49998&highlight=#49998
O sa vad ce si cum la revizie.
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

nic
Posts: 44
Joined: 19 Nov 2007, 16:57
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by nic »

La mine se aude un troncanit in momentul in care apas frana, lasat pe liber si apasat pedala de frana. Ma gandeam sa fie cumva de la frana pusa la 110 la ora cand a intrat ABSul. Azi o sa incerc sa ies la plimbare sa vad daca mai apar troncanelile.
Kia ceed 1.4 LX Best Piston Grey

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Post by asdfgh »

Am fost in baneasa si am vb cu cineva de la service in legatura cu zgomotul. Se pare ca este ceva normal. Explicatia ar fi ca se aude un zgomot cand etrierul da drumul la roata.

So, topic close:D
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Post by xp »

iulitab wrote:Si la mine se aude acel pacait. Masina e noua, 150 de km facuti. Abia ating pedala de frana (nu s-ar simti ca franeaza inca) si se aude zgomotul ciudat.
Cum a-ti rezolvat problema zgomotului ? Eu am 270 km si am acelasi zgomot .

Post Reply

Return to “Generalităţi”