La ce curs se achita facturile (avans, rest plata, etc.) ?

Forum cu de toate despre Kia cee'd
catalin eftime
born on 13th
Posts: 96
Joined: 19 Nov 2007, 13:27
Auto:
Location: bucuresti, chitila

Post by catalin eftime »

din cate retin platile se fac in lei!, deci nu te-as sfatui sa iei banii in euro
cee'd best 1.4 dakar yellow
B 73 WXX
consum mediu 6,7 % - 12.000 km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

in primul rand scuze ca am postat aici postul anterior, ulterior am vazut in alta parte a acestui forum "rezolvarea" ..frunzarind cursurile valutare pe ziua de azi am constatat cu stupoare ca euro la cursul de azi este mai mic decat ieri si cred ca o sa o achit integral astazi in lei, euro, aur sau ce mai vor ei ...numai masina sa vina! :)
Multumesc de raspuns Catalin.

webdevst
_webstar_
Posts: 332
Joined: 06 Feb 2008, 10:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by webdevst »

Si daca tot va simtiti frustrati de pretul masinii platit la curs Unicredit + 1% sau 2%, mai pun nitica sare pe rana: Profitul Unicredit Tiriac Bank a avansat cu 50,3% in 2007, la 78,8 milioane euro :)
Image
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey ***

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ady85btz »

Am vorbit azi cu dealeru si m-a intrebat daca am platit integral masina,ca ,colegele de la vanzari i-au zis ca ar trebui s-o achit.Am vrut sa ma duc azi s-o achit,dar fiindca era trecut de ora 12!!! au bagat cursul de maine 3.8 ron !!!!!! Incredibil ce fac cei de la Banca Romaneasca :evil: ! Conform contractului masina trebuie sa ajunga la sfarsitul lunii,dar dealeru mi-a zis ca numaratoarea incepe din momentul achitarii integrale!!!!! Cum vine asta? A innebunit sau era doar la intimidarea pentru a inhata banii mai repede?
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

Eu am vorbit cu dealerul in legatura cu plata in lei la cursul euro de la Banca Romaneasca si mi s-a spus ca imi calculez cursul care apare in ziua respectiva (dupa ora 10) pe situl acestora (la Banca Romaneasca).
Ce astia dupa ora 12 pun alt curs?
Eu fac totul prin trasfer prin cont deci cursul il iau nu de la casa de schimb ci de la tranzactii pe cont, dupa cum m-a sfatuit dealerul.
Dealerul m-a anuntat ca intra in concediu, se ocupa altcineva de comanda mea in aceasta perioada? sau astept sa vina acesta din CO.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

hmm rog un moderator sa stearga acest post...

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ady85btz »

Unde ai comandat masina?Ieri am vrut sa platesc integral la Banca Romaneasca si cand am fost pe la ora 14:30 mi-au zis ca, cursul nu mai este 3.76 ci 3.805,si ca cel de 3.76 era valabil pana la ora 12 :shock: .
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

deci verifici acest link in ziua cand vrei sa achiti:
http://www.banca-romaneasca.ro/curs_valutar/
-cursul se schimba de obicei intre 9-10 dimineata.
-te sfatuiesc sa iti deschizi un cont si sa virezi banii prin cont este mai simplu, nu te deplasezi tu cu banii, comisioane mici, si euro la cota mai mica (vezi link-ul pt tranzactii fata de casa de schimb)
-am vrut sa ma duc astazi dar ...astept maine poate mai scade putin euro ca ma omoara cu zile ...de vineri pana ieri mai am de adaugat 700 lei si doar din neglijenta celor de la CEC
-pe factura proforma apar doua conturi unul la Banca Romaneasca si altul la HVB -alege-l pe primul -te uiti pe net si vezi diferenta...
-de asemeni poti verifica pe la ora 14 cursul BNR si ai sa iti dai seama daca analizezi cam ce urmeaza a 2 a zi...
http://www.bnr.ro/Ro/Info/

-o iau prin dealerul MIT Baneasa

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ady85btz »

Eu am cont la bcr.Sa ma duc sa deschid la banca romaneasca? Dieferenta la curs nu e mare,100 lei vechi... :?
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

Romburaku
Posts: 81
Joined: 26 Nov 2007, 15:38
Auto:

Post by Romburaku »

daca ajuta pe careva, cursul din ziua urmatoare il puteti gasi aici : http://www.vanguard.ro/site/piete/piete.aspx
(in stanga jos)
se actualizeaza imediat dupa ora 13
:wink:
Cee'd 1.4 Best, Pewter Beige

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ady85btz »

e doar cursul de luni....miercuri nu vad
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

ady85btz wrote:Eu am cont la bcr.Sa ma duc sa deschid la banca romaneasca? Dieferenta la curs nu e mare,100 lei vechi... :?
Nu. Te duci la BCR si transferi banii din contul tau BCR in contul lor(al celor de la kia) de la Banca Romaneasca, astfel vei avea de platit sau ti se retine un comision sa zicem de 10 lei si castigi, azi de exemplu 100 lei vechi la 1 euro.

Romburaku
Posts: 81
Joined: 26 Nov 2007, 15:38
Auto:

Post by Romburaku »

ady85btz wrote:e doar cursul de luni....miercuri nu vad
cursul afisat acolo e cel stabilit in ziua respectiva PENTRU ziua urmatoare, si nu cursul valabil in acea zi!
Cee'd 1.4 Best, Pewter Beige

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

Daca am platit masina integral dupa factura proforma trimisa prin mail ce se intampla in continuare?
Am facut dovada platii ...tot prin mail, l-am anuntat si telefonic de acest lucru.
Acum, nu trebuie sa semnez si eu un contract ceva? sau ce?

c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by c.ciprian »

Factura proforma foloseste pt finantare din cate stiu eu. Ar fi trebuit sa iti dea factura finala pe care sa o achiti.

Post Reply

Return to “Generalităţi”