Alarma la Ceed

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
catalin eftime
born on 13th
Posts: 96
Joined: 19 Nov 2007, 13:27
Auto:
Location: bucuresti, chitila

Post by catalin eftime »

eu sunt de parere ca daca cineva vrea sa-ti faca un rau, iti va face, si cu si fara alarma. Alarma e un detaliu minor pentru majoritatea "elementelor perturbatoare" si cred ca nici unu din noi, sper, nu o sa comande o oglinda de la hoti. Am aceasi alarma ca si tine si in primele zile saream ca ars sa vad de ce urla, dupa o vreme am dezactivat primu senzor de soc. "E buna alarma la masina?" foarte probabil ca da, dar doar la nivel psihologic, sperie potentialul hot/vandal, cred ca o protectie eficienta o reprezinta o camera web fixata pe masina in parcare (macar acasa).
cee'd best 1.4 dakar yellow
B 73 WXX
consum mediu 6,7 % - 12.000 km

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ady85btz »

La fosta masina am avut un Wintec L722 cu pager de care am fost super multumit si n-am avut nici cea mai mica porblema intr-un an jumate.
La Ceed as dori sa merg tot pe o alarma cu pager si parca as merge tot pe Wintec.Stiu ca Kia are doar Matt 7500 cu pager si am auzit numai lucruri rele despre ea .Aveti idee,cei care v-ati montat,imi pot cumpara eu alarma si s-o montez la Kia,fara a pierde ceva la garantie?
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

crys_bb
Posts: 193
Joined: 29 Feb 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by crys_bb »

pai am dat senzorul la maxim dar nu stiu sa o reglez din telecomanda si tot nu chiraie alarma decat daca pliez oglinda soferului mai violent....in rest nimic....o mai fii vre-un reglaj din telecomanda?
Fericitul detinator al unei KIA C'EED dakar yellow(alias motanul mustar)-1.4 - 109cp B-XX-YCR
aftermarket - statie + subwoofer

- pleoape + faruri negre....(originalele modificate)

bobilu
Posts: 90
Joined: 28 Jan 2008, 11:39
Auto:

Post by bobilu »

HA! apropo de camera web ... fix ideea asta o sa o pun in aplicare :)....
Am un router ASUS cu porturi usb ... pui webcamul...si poti vedea pe net de oriunde ce e la tine acasa :) sau in parcare :D.

Ideea mea are o singura partea proasta....desi stau la et1. toate locurile de parcare din fata apt meu sunt luate :(( si vecinii astia ai mei sunt ranchiunosi.

Ma gandesc sa iau un webcam wireless dome si sa il pun pe vreun stalp pe undeva :D ... desi cred ca s-ar duce rapid .

Eh...intai sa vina masina :D... si pe urma mai vb.

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

catalin eftime wrote:eu sunt de parere ca daca cineva vrea sa-ti faca un rau, iti va face, si cu si fara alarma. Alarma e un detaliu minor pentru majoritatea "elementelor perturbatoare" si cred ca nici unu din noi, sper, nu o sa comande o oglinda de la hoti.
eu sunt de parere ca orice sistem care le face viata macar un pic mai grea hotilor e bine-venit.
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

crys_bb
Posts: 193
Joined: 29 Feb 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by crys_bb »

babilu sa ma anunti pe ce stalp il pui sa fiu primul care o sa til ridice :))
Fericitul detinator al unei KIA C'EED dakar yellow(alias motanul mustar)-1.4 - 109cp B-XX-YCR
aftermarket - statie + subwoofer

- pleoape + faruri negre....(originalele modificate)

bobilu
Posts: 90
Joined: 28 Jan 2008, 11:39
Auto:

Post by bobilu »

pe ala din mijloc...message attached! :twisted:

covrescu_bogdan
Posts: 59
Joined: 03 Dec 2007, 10:54
Auto:

Post by covrescu_bogdan »

Am achizitionat Maat 7500. Sper k am facut o alegere buna calitate/pret(400 lei). Ce ma doare...pretul urias pe care l -au cerut cei de la service kia sa imi monteze alarma respectiv 300 lei, initial cerandu-mi doar 120 lei. Pot pierde garantia dak ma duc la un alt service autorizat ?

crys_bb
Posts: 193
Joined: 29 Feb 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by crys_bb »

da...ala din mijloc...stiu ca esti baiat bun si nu ma lasi sa ma agit sa il caut eu ci o sa mil expediezi prin posta:))....si acum hai sa lasam glumele k sunt OFF TOPIC......daca are cineva o idee cum pot face senzorul alarmei mai sensibil sau daca trebuie mutat.......va rog nu ezitati
Fericitul detinator al unei KIA C'EED dakar yellow(alias motanul mustar)-1.4 - 109cp B-XX-YCR
aftermarket - statie + subwoofer

- pleoape + faruri negre....(originalele modificate)

crys_bb
Posts: 193
Joined: 29 Feb 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by crys_bb »

bogdan eu iti recomand sa te duci la service kia.....ca daca o sa se intample ceva vreodata nu o sa aibe ce comenta in legatura cu partea electrica.....daca o sa te duci la un alt service....romanii nostrii abia asteapta sa se agate de asta......parerea mea....cum as face eu
Fericitul detinator al unei KIA C'EED dakar yellow(alias motanul mustar)-1.4 - 109cp B-XX-YCR
aftermarket - statie + subwoofer

- pleoape + faruri negre....(originalele modificate)

Romburaku
Posts: 81
Joined: 26 Nov 2007, 15:38
Auto:

Post by Romburaku »

Senzorul de soc se monteaza obligatoriu pe caroseria masinii (la interior bineinteles) sau macar pe un obiect care are contact cat mai rigid cu ea;
se poate lipi si cu banda dublu adeziva, abia apoi te apuci de reglat.
Din pacate eficacitatea acestui senzor e relativa, mai ales daca masina e parcata pe un drum circulat de masini grele.

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

..dupa parerea mea, senzorul de soc face un deserviciu ! la mine pe strada (cartier de blocuri) suna zilnic alarme aiurea din cauza senzorului de soc...asa ca a devenit ceva banal...nimeni nu se mai sinchiseste de alarmele care suna...ba chiar dimpotriva...risti un borcan de la etaj, bagat in masina fara ca sa-ti deschida vreo usa! :P

PS: poate ca o alarma din asta ar sensibiliza boboru' (eventual) :D :

cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

cu 3 posturi mai sus am pus si eu o intrebare
-ce imi recomandati? ce vine din fabrica sau sa-mi pun ulterior o alarma "silentioasa" avand in vedere ca nu o pot supraveghea 24/7 si daca incepe sa "urle" nu am cum sa o opresc si nici nu vreau sa schimb bateria masinii din an in an

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Post by mr_wizard »

Parerea mea e sa-ti pui alta alarma, eventual poate s-ar adauga functiilor celei deja existente. Mult succes si sa ne tii la curent!
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

crys_bb
Posts: 193
Joined: 29 Feb 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by crys_bb »

romburaku...ideea e ca la mine senzorul e prin peste plasticul ala ce sustine sigurantele masinii.....si nu are nici un fel de contact direct cu caroseria masinii!!!......eu cred ca o sa il mut(nu e o operatie prea grea fiind prins cu un zgarci anemic)
Fericitul detinator al unei KIA C'EED dakar yellow(alias motanul mustar)-1.4 - 109cp B-XX-YCR
aftermarket - statie + subwoofer

- pleoape + faruri negre....(originalele modificate)

Post Reply

Return to “Generalităţi”