cee'd

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Salve iubitori de Cee'd!. Eu pina ieri la ora 14,30 aveam oprit un Seat Ibiza Fever negru de 85 CP ( 12720 EUR DDP) pina am vazut o reclama la KIA Cee'd in intr-o revista AUTO**** (gratuita). Si am cam innebunit nitel ... Iar azi dimineata am fost la reprezentanta KIA si mi-am configurat un CEE'd 1.4 Base + optionale dar care mai poate suporta ceva modificari:

- jante aliaj Aliaj 205/55 R16............................................... 234 Eur
- Scaun reglabil pe inaltime, tetiere active+reglaj lombar..........78 Eur
- consola DLX ...................................................................... 26 Eur
- spatiu depozitare portbagaj (?)........................................... 33 Eur
- proiectoare ceata ............................................................. 65 Eur
- Cheie cu telecomanda ..................................................... 78 Eur
- geamuri electrice spate (?)................................................ 39 Eur
- Volan+schimbator viteze piele(?)........................................ 91 Eur

culoare : piston grey

Pret CIP 10.605 EUR
Pret DDP 12.620 EUR

Ce este cu (?) inseamna ca pot fi modificate.
As vrea parca si ESP ( parca era 324 EUR) si minere in culoarea caroseriei.

In showroom am vazut ( evident nu :evil: ) varianta diesel ( piston grey) cu climatronic si cu toate optiunile ( reglare intesitate lumini ), USB +priza, lampa lectura etc etc si care mi-a placut mult ca aspect.
Sambata voi incerca un test drive la Baneasa cu un 1.4 ( daca s-o putea) ca sa vad cum se comporta si la drum.
Miine am de gand sa ma duc din nou sa pun ceva intrebari suplimentare ( atit personale cat si din cele ridicate pe site). Sa vedem ce o iesi ... va tin la curent

gcristi
Posts: 140
Joined: 15 May 2007, 14:48
Auto:

Post by gcristi »

Cheia nu stiu daca ar merita 78E???, daca ii pui alarma rezolvi si partea de deschidere de la distanta inclusiv a portbagajului si eventual al geamurilor.

ciprian75

Post by ciprian75 »

Va rog sa ma lamuriti in legatura cu configuratorul de pe pagina oficiala.
La motorizari diesel ce inseamna D 1,6 (H) si D 1,6 (L) de fapt ce reprezinta cele doua litere H si L, pentru ca diferenta de pret intre ele la configurare este simtitoare.
Mercic

gcristi
Posts: 140
Joined: 15 May 2007, 14:48
Auto:

Post by gcristi »

H = 115 (140) CP high power
L = 90 CP low power
in cazul cee'd

ciprian75

Post by ciprian75 »

adica acelasi motor cosmetizat un pic?

gcristi
Posts: 140
Joined: 15 May 2007, 14:48
Auto:

Post by gcristi »

Inca nu sunt convins de treaba asta 100%, pina acum exista ipotezele ca diferenta intre cel de 90 si 115 sunt:
- de soft
- turbina cu geometrie fixa si variabila

Personal am citit un articol de pe net (in engleza) in care se spunea ca geometria este variabila la amindoua motoare dar nu poti avea incredere 100% in aceste articole.

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

Volan in piele nu se poate pune pe BASE. Am vrut eu si nema....Inca nu mi-a trecut supararea :evil:

ciprian75

Post by ciprian75 »

Configuratorul de pe pagina oficila nu seamana deloc cu dotarile si preturile pe care le-am aflat de la dealer.
Foarte curios....

sakoter
Posts: 49
Joined: 23 May 2007, 14:48
Auto:
Location: Constanta

Post by sakoter »

Amandoua motoarele diesel 1,6/90cp cat si 1,6/115cp(parca) au geometrie variabila.VGT

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Configuratorul de pe pagina kia-ceed.ro e preluat dupa cel de pe kia-ceed.com si nu corespunde ofertei disponibile pe piata romaneasca. Astfel ,acolo cea mai ieftina varianta este de 9252euro + TVA, in timp ce Base este 9961 + TVA. Insa dotarile care le are Base in plus sunt mult mai scumpe de 700 euro ... deci e spre castigul nostru ;)

@Vietnam ... USB + priza sunt standard si pe Base ;)

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

Teoretic maine ar trebui sa plece comenzile catre fabica Zilina.
Am putea sa-l rugam pe domnul Burcea sa ne spuna si noua (daca stie) cate comenzi au plecat din Romania.
Last edited by GOvidiu on 24 May 2007, 18:17, edited 1 time in total.

Hansolo1
Posts: 120
Joined: 24 May 2007, 17:50
Auto:
Location: Timisoara

Post by Hansolo1 »

Saluti la toti....sun nou membru si o sa fiu si eu posesor de un Kia Cee'd 1.4 LX Base fara nici o optionala.
ma intereseaza ca in acest caz perioada de ashteptare e acelashi ca si pentru cei cu optionale?
Am facut comanda pe de 11.05.2007 am platiti avansul de 10% dupa care am fost rechemat pentru a mai da inca 5% din pretul mashini (16.05.2007) cica e 15% avansul minim.
Mi-e dealerul mi-a zis sfirshtiul lunii iunie inceputul lunii iulie....:))
De aceea intreb ca daca cumperi mashina de serie fara nici o optionala livrarea e mai rapida sau nu.

Mersi mult....si Forumul asta o sa fie de un mare succes.

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Hansolo1, bine ai venit. Ai sanse sa fii primul care primeste masina ditre toti cei care au comandat in perioada asta. E posibil sa-ti livreze una din cele comandate deja pentru stoc. Te asteptam cu noi amanunte, impresii de la test drive si nu uita sa te inscrii pe Lista de asteptare.

Hansolo1
Posts: 120
Joined: 24 May 2007, 17:50
Auto:
Location: Timisoara

Post by Hansolo1 »

Deci Sfinxule tu zici ca s-ar putea sa primesc pe la inceputl lui iunie mashinutza?....hehe ar fi chiar super....si va dati seama ca v-ash tzine le curent cu totul....doar ca nefiind un mare cunoscator de mashini straine (un posesor de un supernova de 4 ani...82.000 la bord facuti de mine) nu cred ca o sa pot sa vad dau multe detalii. O sa ma straduiesc sa fiu activ...si in cazul in care o sa va interesez ceva anume.......atunci am sa incerc sa dau detalii cit mai complete.

Dar toate astea am scris in speranta ca mashinutza mea sa vin cit mai repede..:)

Daca ar mai putea confirma cineva ca pentru mashinile de serie gen 1.4 LX Base fara optionale nu se ashteapta atita cit la cele cu optionale ar fi super.

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Hansolo1 wrote:Deci Sfinxule tu zici ca s-ar putea sa primesc pe la inceputl lui iunie mashinutza?....hehe ar fi chiar super....
Daca ar mai putea confirma cineva ca pentru mashinile de serie gen 1.4 LX Base fara optionale nu se ashteapta atita cit la cele cu optionale ar fi super.
Nu am zis inceputul lui Iunie desi m-as bucura sa o primesti asa repede. Am avea si noi pe aici un prim posesor de Ceed 1,4 pe care sa-l "torturam" cu intrebari. Poate ca o sa-ti poata confirma Andrei Burcea care lucreaza la una din reprezentantele KIA si care mai raspunde la intrebarile noastre de pe forum cand are timp.

Post Reply

Return to “Generalităţi”