Benzina cu plumb

Forum cu de toate despre Kia cee'd
nic
Posts: 44
Joined: 19 Nov 2007, 16:57
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Benzina cu plumb

Post by nic »

Am avut parte sa mi se intample asa ceva; la rompetrol i-am zis la baiat sa-mi bage fara aditiv si ce-mi baga baiatu:premium(cu plumb).
Cat rau s-a facut deja din cauza asta? a mai patit cineva?
Kia ceed 1.4 LX Best Piston Grey

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by mykep »

de aia eu imi pun singur benzina...
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

pai fi si tu mai clar cand vorbesti cu baietii. fara aditiv e diferit de fara plumb. ca sa ne dam seama daca s-a facut un rau spne-ne cati litri s-au bagat si daca ai completat sau nu cu benzina fara plumb. in mod normal nu se intampla nimic de la cativa litri, ideea e sa nu fi mers mult cu benzina doar cu plumb, ca ai pus-o de un catalizator nou data viitoare cand faci ITP-ul. sau...in fine, de o mica spaga la ITP
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

BAU
Moderator General
Posts: 3293
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Benzina

Post by BAU »

Daca s-a facut un plin (cca 50 l) este suficient sa se dea peste cap functionarea catalizatorului. -Acest lucru se va vedea daca becul Check se stinge mai greu sau se aprinde in timpul functionarii motorului.
(Oxizii de Pb se depun pe catalizator -un fagure ceramic acoperit cu saruri de Platina,reducerea noxelor nu se mai face corespunzator)
Daca s-a intodus o cantitate mai mica de benzina cu Pb , s-ar putea ca influenta asupra catalizatorului sa nu fie asa de mare iar in timp, datorita presiunii gazelor si temperaturii, oxizii de Pb sa fie suflati in conductele de evacuare.
Urmareste aprinderea in timp a becului Check ,si fa o analiza a gazelor de evacuare pentru a vedea daca nu sint depasite normele impuse.

nic
Posts: 44
Joined: 19 Nov 2007, 16:57
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by nic »

in rezervor aveam cca 20 litri benzina fara pb diferenta de 30 litri fiind cu plumb. am mai consumat vreo 15 litri din rezervor dupa care am reumplut cu benzina fara pb. Cineva mi-a spus sa bag aditivi...este ok?

PS:Cat de mult ii costa pe benzinari sa scrie Cu/Fara Pb la pompa?
Traim in romania si asta ne ocupa toata ziulica
Kia ceed 1.4 LX Best Piston Grey

cristian
Posts: 190
Joined: 21 Aug 2007, 09:51
Auto:
Location: Iasi

Post by cristian »

Pai la unele benzinarii scrie.
Kia Ceed 1.4 Best, Pewter Beige

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

eu nu cred ca e nici o tragedie, mai ales ca nu ai specificat sa ti se fi aprins martorul de poluare in bord. oricum, continua sa completezi cu benzina fara plumb imediat ce ti se face ceva loc in rezervor. atentie mai mare pe viitor, ca a doua oara nu cred ca scapi asa usor.
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

eu din cate stiu din multitudinea de discutii despre benzine de pe multe forumuri in romania si in toata EU nu se mai vinde benzina cu plumb. asa zisa benzina 'premium' contine alti aditivi antidetonanti, nu plumb. ii zice asa doar pentru a stii oamenii cu masini vechi ale caror motoare au probleme cu benzina 'fara plumb' (se topesc ghidurile supapelor datorita temperaturilor diferite de ardere).
exista parca o directiva europeana interzicand punerea in vanzare de benzina cu plumb.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

mda, posibil la sonty sa aibe dreptate si atunci ai scapat...xcum, daca benzina pe care ai pus-o este aditivata cu tetraetil de pb, PA catalizator, mai devreme sau mai tarziu!

eu am patit asta acum 6-7 ani si culmea, eram cu masina imprumutata a unui prieten!! :oops: ...e drept, in rez nu mai era alta benzina, iar idiotii de la peco m-au alimentat... :oops: dupa vreo 50 km motorul a inceput ca scada din turatie, apoi nu mai mergea decat la relanti..apoi s-a oprit definitiv !!

remorcat, service, constatare: pur si simplu catalizatorul se sfaramase si tandarile lui infundasera evacuarea !! :shock:

baietii de la service erau relaxati, mai vazusera d'astea: sefu' ii bagam penseta? (adica ranga! :D ) asta ca sa desfunde evacuarea... :P

i-a oprit maistru, care m-a intrebat daca nu cumva am CASCO! ..nu stiam , a trebuit sa telefonez...si va dati seama faza... sa dai masina cu imprumut si peste ceva vreme sa primesti telefon : " prietene, multumesc pentru masina dar....spune-mi te rog, masina este asigurata CASCO ?" :D :D

xcum, concluzia este ca daca chiar a fost plumb sa te duci sa fac PV la politie :roll: si sa schimbi catalizatorul cu CASCO..altfel, la prima revizie masina ta va fi ...EURO 0 !! :P
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
rttt_gia
Posts: 89
Joined: 19 Oct 2007, 23:04
Auto:

Post by rttt_gia »

Nu mai exista pe piata benzina cu plumb. Exista doar benzina fara plumb aditivata (vezi KSS) etc... nu iti face probleme. Completeaza cu ceva mai puternic (Carrera 100 sau ceva de genu')
bafta
KIA Cee'd 1,6l EX

ozu
Posts: 211
Joined: 05 Dec 2007, 11:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ozu »

CEE'D 1.4 BEST MSilver
50-BAU


Image

nic
Posts: 44
Joined: 19 Nov 2007, 16:57
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by nic »

@ida01ro

Acum m'am mai linistit mai ales ca acum 6-7 ani directiva de excludere a benizenei cu Pb din Romania nu exista; parca din 3000-4000rpm nu am lasat-o si am mers 240km dupa alimentare. Cand se termina benzina ii fac un plin cu Carera 100...inca ceva; cineva dintr-un service KIA mi-a spus ca in tara nu avem decat c.o. 95, iar pt mai mult de atat se folosesc diversi adititvi.
Toate bune!
Kia ceed 1.4 LX Best Piston Grey

twiny
Posts: 160
Joined: 01 Jun 2007, 13:20
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by twiny »

si eu am patit la fel...pana la urma am dus-o la service kia in baneasa (tractata bineinteles) si am dat afara benzina
Cost total Tractare(50lei)+golire(72lei) 122de lei...si ai grija catalizatorul nu e in garantie...daca s-a dus ai consum mai mare....
daca ai nevoie de tractare i-ti dau eu nr de tel....
KIA Ceed 1,4 black pearl B-68-WXP

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

de ce se cheama atunci unleaded?
lead=[n.r] plumb
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

User avatar
rttt_gia
Posts: 89
Joined: 19 Oct 2007, 23:04
Auto:

Post by rttt_gia »

unde se numeste unleaded?

oricum e o denumire comerciala ca sa stie omu' ce sa bage in masina (cu masini mai vechi), vezi OMV cu ecopremium de ex.
bafta
KIA Cee'd 1,6l EX

Post Reply

Return to “Generalităţi”