Lista asteptare masina -2007-

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
gogu
Moderator General
Posts: 439
Joined: 02 Jun 2007, 01:47
Auto:
Location: New York

Post by gogu »

ziceam de societatea de leasing - circuitul e urmatorul:
- te duci la dealer si obtii proforma pentru masinuta.
- te duci la societatea de leasing, cu dosarul complet (fiecare are lista de documente necesare) care include proforma de la dealer.
- daca iti aproba dosarul, societatea de leasing iti redacteaza contractul.
- dupa semnarea contractului, se emite o factura proforma, care contine avansul, taxa de management pentru leasing, si cheltuielile de inmatriculare (cel putin asa a fost la mine)
- dupa ce platesti proforma, poti sa mergi cu dovada platii la dealer ca sa dea comanda mai departe (pentru siguranta), sau poti sa mergi la societatea de leasing sa discute ei cu dealerul (dureaza mai mult nitel) despre avans, etc.
- se emite factura, si incepe derularea contractului de leasing.
- in momentul in care soseste seria de la sasiu, societatea de leasing plateste integral masina si incepe sa te factureze lunar.

simplu nu? :D am alergat de mi-au iesit ochii sa imi fac tot dosarul

TORNADO_76
Posts: 47
Joined: 24 Jun 2007, 21:43
Auto:
Location: Bucuresti

Post by TORNADO_76 »

Ei bine eu nu am alergat decat dupa adeverinta de salariu :P Am primit de la dealer tipizatele, le-am completat. A doua zi i-am dus adeverinta de salariu pe care am obtinut-o in 10 minute. Dupa amiaza, dealerul, a trimis documente la societatea de leasing, in speta UNICREDIT Leasing.

A doua zi (adica azi) societatea de Leasing m-a sunat sa confirm datele de pe precontract si mi-au zis ca ma cheama in 2-3 zile sa semnam contractul.

Sper sa nu gasesc diferente intre simularea ratelor a celor de la MIT si ratele celor de la Leasing.
CEE`D 1.4 GSL LX MT/ LX BEST - MACHINE SILVER

gogu
Moderator General
Posts: 439
Joined: 02 Jun 2007, 01:47
Auto:
Location: New York

Post by gogu »

depinde de cum ti-au facut calculatie cei de la MIT si cum iti fac calculul cei de la leasing - cu rata reziduala inclusa in rate sau nu. in principiu nu ar trebui sa fi diferente mari.

cam asa mi-a iesit si mie de plata lunar la CASCO pe Allianz - 47 de euro, dar Allianz a introdus fransiza de 100 de euro, si am ales sa fac pe ASIBAN asigurarea. sa fii atent daca preturile pe care ti le dau ei sunt cu sa fara TVA :)

bMe
Posts: 24
Joined: 22 May 2007, 18:43
Auto:
Location: TM/AR

Post by bMe »


sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

- facut cerere credit auto VB
- aprobat cerere ieri seara
- facut proforma pe toata suma la dealer
- facut transfer de 1800 de euro la 3.23 lei/euro :x prin self-bank de la ING la BRD ( singura banca la care am vazut IBAN cu litere in el ).
- semnat precontract de rezervare la dealer cu chitanta de la self-bank.
- primit cu tristete vestea ca am ratat productia pe iulie si masina are sanse sa vina la inceputul lui septembrie. macar sa vina de ziua mea.
- dupa ce le intra banii in cont pleaca si comanda la bucuresti.
prost sunt, noroc sa am sa se gaseasca un LX BEST machine silver gata facut... [-o<

igor_tsr
Posts: 146
Joined: 11 Jun 2007, 21:37
Auto:
Location: Timisoara

Post by igor_tsr »

sonty wrote: - primit cu tristete vestea ca am ratat productia pe iulie si masina are sanse sa vina la inceputul lui septembrie. macar sa vina de ziua mea.
hehehe, eu de prin 10 iunie stiu ca s-a terminat cu comenzile pe iulie si ca voi avea de asteptat pana-n septembrie :cry:

delaler-ul zise asa: se i-au comenzi pentru luna viitoare pana in 5 luna curenta. adica, daca faci comanda pana in 5 iulie masina se v-a produce in august, altfel, in septembrie. eu am ratat cu 3 zile deadline-ul (am semnat precontractul pe 8 iunie), asa mai astept o luna :cry: sper si eu ca prostu' ca va renunta cineva si cumva comanda mea va avansa :(
KIA cee'd 1.6DSL TX Comfort, Kompass Blue
Image

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

andrei0241 wrote:Eh, asa era normal, sa fie xu LX, EX si TX. Insa eu am avut de la dealer foaia cu optionale care avea cap de coloana Base si Classic, insa netinand cont de dotarile cu care deja veneau acele modele.
Eh ... ca idee ... sa inteleg ca pe Base "Ltd Edition" sunt standard scrumiera si bricheta, corect? :D
mda, se pare la "Ltd Edition" nu mai exista!! ha...mai vreau confirmari/infirmari...etc...
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

EXISTA!! O accepti ca infirmare / confirmare?
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

andreialm
Just Me
Posts: 107
Joined: 15 Jun 2007, 14:34
Auto:
Location: Bucuresti - Brasoveni
Contact:

Post by andreialm »

Am facut si eu comanda la un 1,4 LX Best pe 13 iunie la cei de pe DN 1 si mi-au spus ca masina ar trebui sa ajunga pe la sfarsitul lunii august, termenul dat fiind de 60 de zile lucratoare in precontract. Dar vad pe forum ca sunt altii care au facut comanda inaintea mea si l-i s-a dat un termen de livrare in septembrie :?: . Acum nu stiu ce sa mai cred...
Cee'd 1,4 GSL LX MT Best, culoare Mars Red - B 06 AAN

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Se pare ca de la jumatea lunii iulie incep sa apara primele masini configurate la inceputul lui mai. Pe mine m-au anuntat deja sa platesc restul de bani , mi-au dat nr, identificare (serie sasiu) si intr-o saptamana dupa ce achit am masina.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

catalin2804
Posts: 241
Joined: 16 May 2007, 00:09
Auto:
Location: Suceava

Post by catalin2804 »

ce fain de tine. Tu pe cat ai facut comanda?

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Dennis »

Am platit pe 23.05 avansul pt. un 1.4 LX Best-achizitie in leasing. Alalteieri am fost anuntat ca au primit seria de sasiu, am platit ieri prima rata trimestriala CASCO si RCA-ul.Masinuta imi va fi livrata in jurul datei de 10.07.
Casco anual la BCR Asigurari este de 640 euro, franciza zero.
RCA-ul este de 278 Ron pe an.

andreialm
Just Me
Posts: 107
Joined: 15 Jun 2007, 14:34
Auto:
Location: Bucuresti - Brasoveni
Contact:

Post by andreialm »

Am platit pe 23.05 avansul pt. un 1.4 LX Best-achizitie in leasing. Alalteieri am fost anuntat ca au primit seria de sasiu, am platit ieri prima rata trimestriala CASCO si RCA-ul.Masinuta imi va fi livrata in jurul datei de 10.07.

La ce dealer ai facut comanda de vine asa repede?
Cee'd 1,4 GSL LX MT Best, culoare Mars Red - B 06 AAN

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

catalin2804 wrote:ce fain de tine. Tu pe cat ai facut comanda?
Cam pe 10 mai.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Dennis »

La Mit Motors Baneasa.
Dar e vorba de LX Best, fostul Base, fara nici o optionala; de aceea timpul de asteptare e mai scurt.

Post Reply

Return to “Generalităţi”