fratele i30

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by radu84 »

Ce mi'a placut la i30 sunt cadranele din bord, iluminate cu albastru. Se vad super, ca si cum ar fi cadrane digitale. 8)
Am inteles ca i30 are suspensiile orientate spre confort, ceea ce as aprecia. Stiu ca Cee'd este mai stabil, dar prefer sa imi menajez rinichii. :D
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

diacos
Posts: 219
Joined: 08 Sep 2007, 09:44
Auto:
Location: Piatra-Neamt

Post by diacos »

Ai dreptate, iluminatul bordului in albastru mi-a placut si mie. Referitor la suspensii eu merg pe drumuri destul de proaste si in plus pe strada mea de abia au terminat de sapat canalizarea, apa etc asa ca va puteti da seama cam ce e si cu toate astea nu pot sa zic ca-mi afecteaza rinichii. Comportarea in curbe este intradevar exemplara si eu unul o prefer.
1.4 GSL EX CLASSIC Oil Blue/Rainbow Blue+ multe altele; comanda 07/07, serie 26/09. plata 27/09, promisa 15-20/10, vazuta in 02/11, ridicata 07/11, asteptata 122 zile. punct .

bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by bogdan241 »

mi se pare mult mai tare ceedu. chiar si iluminarea bordului. albastru mi se pare obositor. sau cum e la golf: albastru cu acele rosii...sucks
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by radu84 »

diacos wrote:Ai dreptate, iluminatul bordului in albastru mi-a placut si mie. Referitor la suspensii eu merg pe drumuri destul de proaste si in plus pe strada mea de abia au terminat de sapat canalizarea, apa etc asa ca va puteti da seama cam ce e si cu toate astea nu pot sa zic ca-mi afecteaza rinichii. Comportarea in curbe este intradevar exemplara si eu unul o prefer.
Ce am zis eu de rinichi, a fost mai mult o figura de stil. :)
Dar mie mi se pare cam deranjant, mai ales in oras, unde la orice denivelare ma clatina stanga-dreapta. :cry:
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

diacos
Posts: 219
Joined: 08 Sep 2007, 09:44
Auto:
Location: Piatra-Neamt

Post by diacos »

Am inteles figura ! Daca majoritatea drumurilor ar fi bune nu cred ca ar deranja pe nimeni, eu oricum prefer stabilitatea si siguranta in dauna comfortului. Bafta!
1.4 GSL EX CLASSIC Oil Blue/Rainbow Blue+ multe altele; comanda 07/07, serie 26/09. plata 27/09, promisa 15-20/10, vazuta in 02/11, ridicata 07/11, asteptata 122 zile. punct .

Sany
Posts: 67
Joined: 30 Jan 2008, 00:06
Auto:

au scazut pretul !

Post by Sany »

MOTORIZARE ECHIPARE---------PRET FARA TVA-----PRET CU TVA
i30 1.4 DOHC GL MT CLASSIC -------10490-----------------12483

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Post by misuspita »

Si din ce am vazut pe site la ei, e cam identica cu 1,4 Best, asa-i? In cazul asta fiind o competitoare atragatoare...
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

Sany
Posts: 67
Joined: 30 Jan 2008, 00:06
Auto:

Post by Sany »

misuspita wrote:Si din ce am vazut pe site la ei, e cam identica cu 1,4 Best, asa-i? In cazul asta fiind o competitoare atragatoare...
Se pare ca dotarile sunt de partea ceed-ului, insa i30 este lucrat mai bine.
Ce varianta v-ar tenta mai mult la acest moment (cu noile preturi), luand in calcul toate aspectele.
Personal imi place mai mult i30-ul ca aspect interior/exterior plus ca diferenta de pret nu mai este asa mare in comparatie cu ceed, insa ii lipsesc cateva dotari importante ce se regasesc la ceed. Mai important, am auzit o informatie conform careia ceed-ul ar fi mult mai sigur decat i30.
Am o mare dilema ! Mai bine nu il ieftineau ca ma hotarasem pentru ceed. :roll:

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Post by misuspita »

Sany wrote:Se pare ca dotarile sunt de partea ceed-ului, insa i30 este lucrat mai bine.
Cum ai ajuns la concluzia asta? (cea cu dotarile) Am fost pe site la ei si mie mi s-a parut ca varianta lor e echivalentala ca optiuni cu Best

i30:

• ABS + amplificator de franare 10" (servofrana)
• Aer conditionat manual
• Airbag sofer + pasager + airbag-uri laterale si cortina (intrerupator airbag pasager)
• Avertizor sonor de cheie in contact
• Bancheta spate rabatabila 6:4
• Bara fata + spate in culoarea caroseriei
• Blocarea usilor spate pentru siguranta copiilor
• Centuri siguranta cu avertizor de necuplare
• Deflector spate cu lampa stop cu leduri
• Deschidere capac rezervor din interior
• Frane fata si spate cu discuri
• Parbriz cu protectie solara + geamuri spate/luneta cu tenta de culoare
• Port USB 2.0 + AUX
• Servodirectie asistata electric
• Sistem ISOFIX pentru fixare scaun copil
• Spalator si stergator fata cu stergere intermitenta si temporizare variabila
• Spalator si stergator spate
• Torpedo cu refrigerare si iluminare
• Transmisie manuala 5 trepte
• Ceas digital
• Faruri cu reglaj pe inaltime
• Geamuri electrice fata
• Inchidere centralizata + imobilizator motor
• Jante - 5.5J 15 otel / anvelope - 185/65R15
• Plafoniera centrala
• Scaun sofer cu reglaj pe inaltime
• Scaune fata cu tetiere active
• Sistem Audio (Radio+Cd+Mp3) + 4 boxe
• Volan cu reglaj manual pe inaltime

Pe site la ei nu am cum daca poti adauga optiuni pe varianta classic, ceea ce ma face sa cred ca nu poti...
Daca nu ma insel singurul lucru in plus pe care il are Cee'd este CB-ul. Sau ma insel?

Ai vazut vreun i30? Ai intrat in el? Ai intrat si intr-un Cee'd? Cum ti-ai dat seama ca lucratura e mai buna fata de Cee'd? Intreb pt ca si eu sunt setat pe Cee'd, dar daca pentru 500 de euro in plus avem inca o optiune, si inca una mai buna, e de bine. Presupun ca astia de la Hyundai au reteaua de service mult mai bine pusa la punct. Pana acum Cee'd-ul pentru mine a fost o optiune fara concurenta, dar:D...

A, sa nu uit
http://www.euroncap.com/tests/hyundai_i30_2007/302.aspx
http://www.euroncap.com/tests/Kia_Cee'd_2007/297.aspx

Una a optinut 34 de puncte, cealalta 33, dar deajuns ca Cee'd sa intre la categoria 5 stele iar i30 la 4. Nu stiu cat de mare ar fi diferenta intre ele, cred ca mai mult psihologica
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Post by misuspita »

Ok, dupa ce am postat am recitit tot threadul si mi-am raspuns singur la intrebari :oops:

Raman la Cee'd, desi al naibii de bun ar fi fost bordul de la hyundai :roll:

Insa cu ieftinirea asta s-au apropiat mult. Acum raman preferintele de design sa cantareasca mai mult in decizia de cumparare a fiecaruia
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

Gabrios
Posts: 8
Joined: 06 Feb 2008, 16:10
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Gabrios »

Am gasit si un link mai acatari despre i30:
http://carscoop.blogspot.com/2007/03/ge ... -pack.html

Si referitor la versiunea break un link:
http://www.promotor.ro/articol/903720/n ... over-wagon

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Post by misuspita »

Stiu ca e mai veche, dar acum am dat peste ea.... oare de ce nu au pastrat baietii de la hyundai imaginea ca in concept? Taare bine arata. Pacat, ar fi facut furori, parerea mea

http://img86.imageshack.us/img86/924/5452ny3.jpg
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

Gabrios
Posts: 8
Joined: 06 Feb 2008, 16:10
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Gabrios »

Probabil din acelasi motiv pentru care nici cei de la Kia nu au scos conceptul cee'd original. ;)

http://www.cars.com/go/features/autosho ... t_kia_ceed

scosmin
Killed In Action
Posts: 371
Joined: 20 Jul 2007, 22:04
Auto:
Location: Focsani/Iasi
Contact:

Post by scosmin »

misuspita wrote:Stiu ca e mai veche, dar acum am dat peste ea.... oare de ce nu au pastrat baietii de la hyundai imaginea ca in concept? Taare bine arata. Pacat, ar fi facut furori, parerea mea

http://img86.imageshack.us/img86/924/5452ny3.jpg
Lateralele conceptului seamana izbitor cu BMW Seria 1
Kia Cee'd 1.6 CRDi LX BEST PewterBeige(TM) C:19.07.07, S:03.10.07, L:20.10.07. T3h album
Kia Sportage 1.6 T-GDI GT-LINE MT CanyonSilver(TM) C: 30.06.2017 L:09.09.2017

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ady85btz »

Cee'd best are in plus fata de I30 classic
-computer de bord
-cotiera
-oglinzi electrice+2difuzoare pentru inalte
In plus are 7 ani garantie fata de 5,un pret mai mic,5 stele EuroNCAP fata de 4,e masina anului 2008 in Romania,iar vanzarile inregistrate in primele 2 luni ale anului spun totul despre Cee'd
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

Post Reply

Return to “Generalităţi”