Lista asteptare masina -2007-

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
Suzzy
Securistu
Posts: 259
Joined: 13 Oct 2007, 14:54
Auto:
Location: Oltenita, Bucuresti

Post by Suzzy »

Referitor la ultima mea intrebare, deja am aflat raspunsul. Pe certificatul de inmatriculare provizorie se pare ca se mentioneaza ca e valabil doar pe teritoriul Romaniei, deci a picat faza cu iesitul din tara cu numere rosii:(
Acum, revin cu o alta intrebare :D Aveti idee in cat timp se elibereaza cartea de identitate a masinii? Eu ma gd ca dureaza cam o saptamana, dar as vrea o confirmare, ca sa stiu ce calcule imi fac pentru concediu.
Mandru posesor de Kia Cee'd 1,4 Best Abyss Blue

B 999 PNA

ODO: >100.000 Km

User avatar
moguai
Posts: 401
Joined: 04 Sep 2007, 21:40
Auto: Subaru WRX STI
Location: Bucuresti
Contact:

Post by moguai »

mie mi a zis 4 zile - civ si factura finala
Ex: Ceed 1.4 Best, Kompass Blue
Ex: Subaru Impreza 2.0S, Pearl White
Now: Subaru Impreza WRX STI 2.5T, Rally Blue & Ceed 1.4 City

Suzzy
Securistu
Posts: 259
Joined: 13 Oct 2007, 14:54
Auto:
Location: Oltenita, Bucuresti

Post by Suzzy »

moguai wrote:mie mi a zis 4 zile - civ si factura finala

4 zile de la livrarea masinii sau de la plata integrala a masinii?
Mandru posesor de Kia Cee'd 1,4 Best Abyss Blue

B 999 PNA

ODO: >100.000 Km

Rapidel
Posts: 229
Joined: 28 Aug 2007, 12:22
Auto:
Location: Ploiesti

Post by Rapidel »

Mie mi-au dat CIV-ul odata cu masina , depinde de cum "se misca"dealerul.In mod normal asa ar fi , odata cu masina sa-ti inmaneze toate actele acesteia :factura si CIV ca altecva nu mai ai ce lua de la ei.

nashu77
Posts: 30
Joined: 06 Nov 2007, 13:54
Auto:

Post by nashu77 »

am luat-ooooooooooooooooo

ce pot sa zic, SUPERB!!!!

florin001
Posts: 76
Joined: 29 Aug 2007, 11:07
Auto:
Location: Bucuresti

Post by florin001 »

bodo wrote:cred ca am gasit laspunsul la intrebarea ce mi-o pun de o saptamana: de ce nu ma suna si pe mine dealerul?
Cred ca ai dreptate, dealerul te suna sa-ti dea factura proforma, si sa-ti zica sa platesti, dar daca tu ai platit integral, o sa te sune sa-ti dea masina direct :D
Kia cee'd 1,4 BEST Silver
15000 km

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Post by bwo »

bodo wrote:cred ca am gasit laspunsul la intrebarea ce mi-o pun de o saptamana: de ce nu ma suna si pe mine dealerul? cred ca noi astia care am achitat integral mai dinainte nu cred ca sa mai sinchiseste dealerul sa ne mai sune decat atunci cand va fi masina la ei.......sper,ca vad ca mai e unul care a achitat integral mai ininte si nu il vad pe tabel cu seria. mai e si alcineva in situatia mea? :?:
Nici eu nu am fost sunat de dealer ca sa imi zica seria , iar cand am trecut eu pe la el a zis ca ma suna cand are masina . Mi-a spus ca el spera sa o am pana de craciun , nu prea cred dar sper sa aiba dreptate .

belami
Posts: 194
Joined: 11 Oct 2007, 13:25
Auto:
Location: Buzau

Post by belami »

Stie careva din cei ce au fost anuntati pe 6-7 decembrie (pt serii) care este termenul limita pt plata integrala ? Am fost sunat de dealer sa achit restu' pana pe 14 decembrie (vineri). Ma intarzie banca cu aprobarea dosarului.
1.4 BEST, Machine Silver
Comanda 25.10.2007, seriile 06.12.2007, livrarea 12.01.2008

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

vezi ce scrie in precontract. in mod normal poti sa o platesti si dupa ce ajunge masina in curte la dealer, dar sa nu treci de o anumita perioada (la mine este 2 luni), pentru ca pierzi avansul.
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

am dat comanda pe 19 octombrie. Dealerul mi-a zis pe 30 oct ca a intrat in fabricatia pe luna octombrie (nu l-am crezut). Dar se pare ca a avut dreptate. M-a sunat mai inainte ca a venit seria (si cica masina a iesit din fabricatie ... oare ?). Si ca sa achit restul de 85% din bani. Masina nu e pe lasing / rata.
Deci a durat fix o luna si un pic sa o fabrice. Sunt bucuros intr-un fel ca a prins transa de fabricatie octombrie.

Acu ce sa fac? Oare e bine sa platesc acu cand vrea el ?! As astepta sarbatorile poate mai scade euro cu venirea celor de prin tarile calde ... Voi ce spuneti sa fac ?!

Oricum mi-a zis ca mai dureaza cam o luna pana la livrare ... pt ca deh, sarbatorile. Mi-a zis ca daca o achit repede, ar putea ajunge undeva imediat dupa revelion (si eu care initial ma asteptam sa vina pe la jumatea lu` februarie ... )

Amintesc ce-am comandat: Ceed 1.6 DSL 115 cp + multe optionale (ESP, jante tip c, scaune incalzite, volan piele + schimbator piele, proiectoare, tetiere active + scaunt regl pe inaltime, cheie pliabila, lama lectura, presuri tip mocheta, spatiu dep portbagaj, claxon dual - astea-s toate)
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

victor
Jidanul
Posts: 169
Joined: 28 Oct 2007, 20:26
Auto:
Location: Bucuresti

Post by victor »

mi-au sosit seriile iar masina a fost programata pt. transport in data de astazi. Cu alte cuvinte masina ar trebui sa fie pe drum. Se pare ca vor veni multe masini din Zilina in aceasta luna. Dealer-ul meu a ramas totusi rezervat in priviinta livrarii pe anul asta insa cu siguranta la inceputul lunii Ianuarie. Motivatia este si simpla: vama de la noi nu lucreaza de sarbatori (Craciun). Inclin sa-i dau dreptate. In fine... mult a fost putin a ramas.

@manucu te rog sa ma adaugi si pe mine in lista cu seriile primite. De platit te anunt sapt. viitoare. Merci
Kia CEE'D 1.6 DSL LX BASE 90 CP + ceva optionale. PISTON GREY

poze in curand...

r@du
Posts: 44
Joined: 09 Dec 2007, 13:41
Auto:
Location: BACAU

Post by r@du »

Am primit seria astazi si tot astazi am achitat integral.
manucu01 te rog completeaza tabelul si pentru mine.
OLTCIT CLUB
LOGAN 1,4 MPI
KIA CEED 1,4 GSL LX MT BEST PEWTER BEIGE

Andrey
Posts: 93
Joined: 02 Nov 2007, 18:54
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Andrey »

helici_florin wrote:
Acu ce sa fac? Oare e bine sa platesc acu cand vrea el ?! As astepta sarbatorile poate mai scade euro cu venirea celor de prin tarile calde ... Voi ce spuneti sa fac ?!
Si eu am aceiasi problema...de ce sa platesc acum, cand dupa 20 decembrie cursul va scadea probabil? Nu o fi o strategie a lor?
Mie mi-a zis ca o sa am masina luna asta sigur...dar vorba e vorba, pe precontract scrie 30 ianuarie si asta conteaza...daca n-o sa mi-o dea luna asta o sa inceapa sa zica "domnule vedeti ca termenul e 30 ian, noi v-am dat-o mai devreme, pe 10-15 ian?"
Oricum dupa lungi insistente, cand am vb cu el acum 2 zile, mi-a spus ca am la dispozitie cam 10 zile sa achit integral...nu stiu de unde a scos termenul asta.
Eu ma urmaresc cursul...
Kia Ceed 1.4 LX + optionale, Kompass Blue, cumparata ianuarie 2008

Andrey
Posts: 93
Joined: 02 Nov 2007, 18:54
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Andrey »

Multi din noi probabil am luat de bun termenul din precontract, de 30 ianuarie. Daca cineva nu are banii acum, si face rost in ianuarie?
Eu zic ca n-are cum sa riste sa piarda masina sau avansu, din moment ce in acte scrie: termen de livrare 30 ianuarie (asa scrie la mine).
Kia Ceed 1.4 LX + optionale, Kompass Blue, cumparata ianuarie 2008

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

e bine ca au inceput sa apara seriile la diesel. prima tot la klado :)))
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

Post Reply

Return to “Generalităţi”