Sfat achiziție - Kia Ceed I benzină - 170.000+ km

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
nonkiaownerfan
Posts: 3
Joined: 24 May 2020, 15:30
Auto: Ford Fiesta
Location: Timisoara

Sfat achiziție - Kia Ceed I benzină - 170.000+ km

Post by nonkiaownerfan »

Vă salut!

Sunt interesat să cumpăr un Kia Ceed cu motor pe benzină.

Am găsit Kia Ceed 2008, motor 1.4 benzină 109 CP cu 175800 km și revizii la termen in reprezentanta la un preț de 3.250e (https://lajumate.ro/kia-ceed-2008-unic- ... 29875.html)

Problema ar fi dacă ar merita cumparată o Kia pe benzină la 175.000 km (sau 150.000+ km). Am vizitat topicul +150.000 km dar nu m-am lămurit.

Fiind vorba de un motor pe benzină durata de viață e limitată și poate ar presupune investiții destul de mari.

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Sfat achiziție - Kia Ceed I benzină - 170.000+ km

Post by bwo »

In anunt zice ca are ESP, dar eu nu vad in poza butonul de ESP OFF, nici poza nu ajuta sa vezi exact daca este butonul la locul lui. Verifica si tu daca are ESP inainte sa o cumperi. Din ce stiu eu motorul aspirat pe benzina este cel putin la fel de fiabil ca orice alt motor si este mai ieftin la intretinere decat un diesel, nu stiu ce inseamna la tine ca durata de viata este limitata....
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

nonkiaownerfan
Posts: 3
Joined: 24 May 2020, 15:30
Auto: Ford Fiesta
Location: Timisoara

Re: Sfat achiziție - Kia Ceed I benzină - 170.000+ km

Post by nonkiaownerfan »

Mulțumesc de sfatul referitor la ESP, voi verifica. Sunt conștient că motorul pe benzina de la Kia e foarte fiabil din acest motiv și doresc să cumpăr pe benzină.

Citisem acest articol:
„Evident, motorul are și o anumită durată de viață utilă, măsurată de obicei în kilometri. În acest sens, cele care funcționează pe benzină, de obicei rezistă mai puțin decât cele pe motorină. De exemplu, un motor pe benzină are un timp înjumătățit cuprins între 250.000 și 300.000 de kilometri, în timp ce un motor diesel poate depăși 500.000 kilometri.”

Întrebarea mea e dacă merită să cumpăr o Kia Ceed cu 175.000 km. Dacă o întrețin în mod corespunzător există riscul să am probleme majore dupa 200k+ km ?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sfat achiziție - Kia Ceed I benzină - 170.000+ km

Post by Nesta3 »

Singura problema cu motorul asta a fost cu distributia, care se decala.Au fost cazuri ci distributie decalata si sub 100k km, dar majoritatea peste 100k au avut aceasta problema.
Daca distributia nu a fost schimbata, asta e primul lucru pe care trebuie sa il.faci.Au pus colegii preturi pe aici pentru piese originale si toata treaba nu ar trebui sa depaseasca 1500-2000 lei, in functie de service.Exista un tip pe.grupul de facebook care repara doar ceed si i30(masini identice ca motorizari) si te poate ajuta fara probleme.
Ca sa te poti bucura pe deplin de masina aia, pe la ga distributie ar trebui sa investesti si in frane, bujii, revizile completa ulei+filtre, antigel, lichid frana.Mai exact, undeva la 1000 euro maxim sau chiar mai putin.
Motorul e foarte fiabil, consumul e ok, performantele sunt ca pentru un motor aspirat.
Daca masina e achizitionata din tara de noua, e prim proprietar si cel mai important, are istoric complet la reprezentanta, o poti lua fara probleme.
Bineinteles, sa nu fi fost avariata foarte rau, gen stalpi sau praguri indoite, sau frontal.Restul( zgarieturi, indoituri) sunt inevitabile.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

nonkiaownerfan
Posts: 3
Joined: 24 May 2020, 15:30
Auto: Ford Fiesta
Location: Timisoara

Re: Sfat achiziție - Kia Ceed I benzină - 170.000+ km

Post by nonkiaownerfan »

Am înțeles, mulțumesc mult de răspuns!

Post Reply

Return to “Generalităţi”