Comanda septembrie

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
vori
Posts: 52
Joined: 26 Oct 2007, 22:11
Auto:
Contact:

Post by vori »

Rapidel a scris:
Daca mailul a fost trimis in Cheia,prima pe stanga,e vrajeala .Masina se fabrica la Zilina in Slovacia.
Nu-i vrajeala cu prima pe stanga deoarece innainte si la dreapta erau doua ceed-uri care blocau drumul( a mea si a ta).....greseala a fost a mea!!???.:oops: ..azi am primit si seria motor dar banca nu este incantata(nici eu dealtfel) sa plateasca pana nu vine masina...i'll see [/quote]
BEST - 1,4 GSL LX MT -SO RED

cmg_george

Post by cmg_george »

[quote="Adyson1974"]Mai e cineva cu masina comandata in Septembrie si sa nu fi primit seria de sasiu?[/quote]

Nici eu nu am primit-o ...numai ce am discutat cu dealerul si exista garanti ca vine in mod sigur luna asta si masina anul asta ...

bungee
Posts: 14
Joined: 21 Sep 2007, 19:43
Auto:

Post by bungee »

Haideti sa va povestesc cum sta treaba la mine.
Am comandat masina in 25.09.2007. La semnarea contractului mi-a zis dealerul ca in noiembrie o sa ma sune sa-mi spune seria de sasiu (cu ce ma ajuta habar n-am, poate a crezut ca o sa-mi tatuez numarul pe piept). Dupa ce voi sti seria va trebui sa achit restul, altfel nu se livreaza masina.
La inceputul saptamanii trecute m-am gandit ca ar fi trebuit sa ma sune dealerul. Am dat un telefon, la care zice nenea, ca m-a sunat dimineata dar n-am raspuns, iar eu am zis ca e foarte interesant ca nu am ninciun apel pierdut. Zice ca foarte bine ca am sunat ca avem seria masinii, si sa platesc restul. Zic bine-bine dar daca tot avem seria de sasiu, nu-mi zice si mie, sau mai mult de atat, sa-mi trimite pe fax, sa am si eu.
Dealerul mi-a promis ca o sa trimite numarul, dar eu sa platesc neaparat banii altfel nu trimit slovacii masina din fabrica.
Acum o saptamana dau din nou un telefon sa ma interesez de modalitatile de plata, dealerul iarasi incepe cu povestea ca tocmai atunci a vrut sa ma sune. Intreb si eu disperat ce s-a mai intamplat? Zice ca masina a fost incarcata si ajunge in 2-3 zile in tara. Va dati seama ce fericit am fost, mai ales ca la inceput mi-a promis ca vine direct in Timisoara, fiindca la Arad intra in tara.
Alaltaieri sun din nou sa-mi trimite factura pe mail, ca vreau sa fac un ordin de plata si am nevoie de suma exacta si intreb daca n-a ajuns intre timp masina la ei. Dealerul zice ca masina se afla la Pitesti. Whatthefuck??? Ce cauta masina mea la Pitesti? Zice ca au trimis cu trenul si tot lotul se descarca acolo. La intrebarea mea cat timp ia sa ajunga la mine raspunsul a fost ca in cateva zile SIGUR. Mai exact nu a putut sa spuna. Acum astept si sper ca pana la sfarsitul saptamanii viitoare voi reusi sa pun mainile pe volan.
Deci concluzii:
1. cei care nu ati primit seria sunati la dealer, ca mai uita si ei sa va sune (ei nu se agita atata ca noi, viitorii proprietari)
2. nu va grabiti sa dati banii (totusi cursul euro/lei ar fi un motiv)ca masina oricum se trimite din Zilina
3. daca careva din Pitesti incearca sa ia inaintea mea un Cee'd Best black pearl, ii rup mana :)

Johnny
Posts: 114
Joined: 09 Oct 2007, 17:07
Auto: kia ceed sw 1.4 cvvt
Location: Bucuresti

Post by Johnny »

Azi am achitat masina, cu o parte data avans dealerului, care mi-a comunicat ca TOTI constantenii care au facut comanda in septembrie au masinile la Bucuresti! 10 zile....counting!!!!
1.4 MPI SW BEST, MARO

victor
Jidanul
Posts: 169
Joined: 28 Oct 2007, 20:26
Auto:
Location: Bucuresti

Post by victor »

@vori: 1. la ce dealer ai comandat masina? 2. ce banca? Detaliaza un pic pls, gen de ce nu au fost incantati ?
Kia CEE'D 1.6 DSL LX BASE 90 CP + ceva optionale. PISTON GREY

poze in curand...

Cristi_G
Posts: 130
Joined: 29 Sep 2007, 23:29
Auto:
Location: Navodari
Contact:

Post by Cristi_G »

Ieri am achitat si eu masina integral, si asa cum spunea Johnny, in max 10 zile voi avea masina. Masinile momentan sunt la Bucuresti...ceva de genu'. Asteptam, altceva ce avem de facut?
Kia Cee'd 1.4 GSL LX, Black Pearl + GPL

User avatar
moguai
Posts: 401
Joined: 04 Sep 2007, 21:40
Auto: Subaru WRX STI
Location: Bucuresti
Contact:

Post by moguai »

eu am platit de luni - 19 nov ...si tot ce mi a zis ..tot luni..ca masina e gata..si se pregateste sa o trimita in romania..
am intrebat ce data de livrare paote sa mi dea....mi a zis ca nu poate sa mi spuna una...ci doar ca va veni inainte de data limita..adica 31 decembrie...
nu am luat nici o serie...pentru ca mi a spus ca seriile sunt niste numere intr un email...si cu numele proprietarului in dreptul lor..mi a zis ca daca paltesc cu banii jos nu am nevoie de ea ... doar daca platesc prin banca mi o trimite...cum nu am platit prin banci..nu am cerut nici o serie..

cred ca majoritatea celor din septembrie au primit acelasi raspuns...
ah..inca o chestie..i am trimis ordinul de plata prin fax..si a zis ca nu mi da nici o chitanta nimic..doar la livrare imi da toate actele...ca au nevoie doar de confirmarea de plata
din ce am vazut si la altii..de la data primirii seriei pana la livrare trec cam 3-4 sapt..deci eu unu as fi super fericit daca ar veni pana pe 15-20 dec...
Ex: Ceed 1.4 Best, Kompass Blue
Ex: Subaru Impreza 2.0S, Pearl White
Now: Subaru Impreza WRX STI 2.5T, Rally Blue & Ceed 1.4 City

vori
Posts: 52
Joined: 26 Oct 2007, 22:11
Auto:
Contact:

Post by vori »

@vori: 1. la ce dealer ai comandat masina? 2. ce banca? Detaliaza un pic pls, gen de ce nu au fost incantati ?
pai banca nu-i incantata, volksbank deoarece nu intelege( ca si mine) dece sa plateasca un lucru care nu exista mai ales ca in prealabil a discutat cu dealerul care ia spus ca cica masina vine dupa 3 saptamani de la achitare....s-o vad si pe asta ca ii mananc....am dat avans , am precontractul cu data de 15 august...ne apropiem de decembrie......in precontract scrie clar termenul de livrare : - 21 zile pt masinile din stoc cu serie sasiu
- 90 zile pentru masinile lansate in productie plus doi martori care au auzit cand dealeru a spus ca in 2,5 luni din momentul achitarii avansului primesc masina.
BEST - 1,4 GSL LX MT -SO RED

Dane
Posts: 19
Joined: 25 Aug 2007, 19:17
Auto:
Location: Sibiu

Post by Dane »

Astazi am fost sunat de dealer ca masina e pe drum si ca pot achita diferenta. Astept sa-mi comunice suma exacta (valabila astazi).
Cee'd LX Base 1,6 CRDI HP Piston Gray/rainbow blue, ESP, Jante tip A, scaun sofer reglabil+tetiere active, scaune incalzite, proiectoare ceata, volan, franade mana, schimbator imbracate in piele etc.
comanda-17 sept., sosita-13 dec.

cmg_george

mama lor...

Post by cmg_george »

Va amintiti ca de 2 saptamani nu se stie nimic de masinuta mea (serie chesti) ... bun azi ma suna dealerul si imi spune ca masina ar fi plecat de la Zilina!!!
merg la banca ... asigurarea nu se poate face decat daca este masina in tara (workflow-ul este: asigurare-> plateste banca catre dealer-> dealerul da avansul de 10% inapoi la mine) sun iara la dealer ii explic cum sta treaba cu asigurarea si imi zice ca masina este in TARA!!!! Bun ... de la banca imi calculeaza casco... 1000E le zic ca platesc jumate si mi se spune ca nu se poate!!! (cand am facut creditul au zis ca se poate), in zadar am explicat eu la ei ca nu am de unde sa mai scot 500 euro... si mi se spune ca oricum nu am seria de motor pe factura proforma!!!!!!evident sun la dealer ... imi zice ca nu o are dar incearca sa faca rost de ea!!!!! DEJA VAD ROSU IN FATA OCHILOR ... acum sa vad de unde mai scot 1300E (casco + RCA + 100E partea mea la masina... ca sa nu-mi amintesc ca banca zicea ca plateste 100% din valoarea masinii!!!!)

... acum astept sa vine cineva de la farmacie cu calmante... si dumnezeu cu mila!!!

victor
Jidanul
Posts: 169
Joined: 28 Oct 2007, 20:26
Auto:
Location: Bucuresti

Post by victor »

@cmg_george: mama ce trist! nu-mi zi... Volskbank, right? :oops:

@vori: aha! Deci Volskbank! Am fost averitzat de faze de genul asta. De exemplu la ALPHA lucrurile stau foarte clar: au venit seriile masinii? Da? E! Atunci la ordinul dumneavoastra domnule imprumutat facem plata! Ne intereseaza prea putin pe noi ALPHA daca masina a venit sau nu ideea e ca in 90 de zile sa va prezentati cu cartea de identitate la noi altfel creditul auto pica si se transforma automat in credit de nevoi personale. Ideea e ca pt. genul asta de situatii am inteles ca dealer-ii au o anumita strategie gen: Instiintare catre banca cum ca din "diferite motive" masina nu a ajuns dar ea este fabricata, montata, inseriiata, etc. si ca va ajunge in termenul stabilit in contract: 90 de zile! si deci practic ar "ajuta" sa convinga banca sa plateasca.
Kia CEE'D 1.6 DSL LX BASE 90 CP + ceva optionale. PISTON GREY

poze in curand...

cmg_george

Post by cmg_george »

victor ... da

chinty
Posts: 10
Joined: 04 Nov 2007, 16:25
Auto:

Post by chinty »

Zi mare pt subsemnatul!

AZI 26.11.2007 CU VOIA CELUI DE SUS PRIMII SERIA MASINII.

Acum, cu voia bancii si ajutorul celui sus-scris, poimanine semnez pt credit si pe vineri vars banutii in contul dealerului (daca si cursul ma ajuta nitel, daca nu, mai astept cateva zile sa vad ce se-ntampla).
Oricum, ideea e ca in maximum 21 de zile ar trebui sa conduc masinuta mea cea noua si sa mai dau iarasi o caruta de bani pe asigurare, GPS, alarma si ce-o mai trebui.

Rabdare si tutun!
1.6 TX GSL KOMPASS BLUE + UV+ECM+CHEIE 3 BUT+ALTELE Primita 11 DEC 07

valy
Posts: 43
Joined: 10 Oct 2007, 17:16
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Post by valy »

Azi am sunat dilarul(Mit Motors Baneasa)sal intreb ce mai stie de masina mea..Imi spune ca mi-a venit seria si sa achit diferenta;masina e pe drum spre Pitesti(acolo ajung toate si de acolo le directioneaza;asa mi-a zis)si sar pute sa o am de Mos Nicolae dar nu imi promite sai dau un telefon vineri.Revin vineri .Bafta...
Kia'Ceed 1.6 crdi 115 hp.B-75-EHF ODORIZANTE CALIFORNIA SCENTS made in U.S.A 0724.58.69.70

valy
Posts: 43
Joined: 10 Oct 2007, 17:16
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Post by valy »

Am dat comanda pe 17 septembrie...A ridicat cineva masina dintre cei care au dat comanda in septembrie ???? Cred ca de saptamana viitoare or sa apara la jurnal si cei din septembrie.
Kia'Ceed 1.6 crdi 115 hp.B-75-EHF ODORIZANTE CALIFORNIA SCENTS made in U.S.A 0724.58.69.70

Post Reply

Return to “Generalităţi”