cee'd

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Pentru cei care erau cumva indignati de faptul ca nu se ofera discount pentru 1.4 Base.
Aici puteti gasi o brosura cu modelele Kia comercializate in .fr si veti vedea ca la Cee'd cea mai ieftina versiune de dotare este Motion, care spre deosebie de Base de la noi are in plus (sper ca am tradus bine din franceza :D): tetiere active, inchiderea centralizata prin telecomanda si scaun sofer reglabil pe inaltime. In minus : nu are portul USB + Aux, iar vopseaua metalizata costa 340Euro. Iar pretul pentru acest model este de 15950. Stiu ca piata franceza oricum este mai dezvoltata decat cea autohtona si ca oricum masinile noi sunt mai scumpe la ei decat la noi ... dar diferenta este mare, orice s'ar zice.

@tark - uite aici, in dreapta in tabelul acela ... se specifica : 1.6 turbocharged (atat ptr 90, cat si ptr 115 CP)[/b]
Last edited by andrei0241 on 22 May 2007, 19:15, edited 1 time in total.

netra

Post by netra »

http://www.mavel.com/Text/Mavel-KiaCeed_20070315.pdf
Aici aveti aproape tot din constructia cee'd-ului, inclusiv poza cu turbina.

Andrei Burcea
Posts: 79
Joined: 18 May 2007, 11:50
Auto:

Post by Andrei Burcea »

Deci motorul de 1.6 Crdi are turbina dar nu are geometrie variabila , pentru acest motor geometria este fixa.
Primul Diesel cu geometrie variabila v-a fi cel de 115 Cp(hp).

Pretul pentru jante este de 234 euro ( toate) cele de 205/R16 iar cele de 225/R17 sunt 364 euro ( toate).

geodad
Posts: 53
Joined: 15 May 2007, 14:25
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by geodad »

Andrei Burcea wrote:Cei care s-au ocupat de forum sunt coelgi mei din departamentul de It, nu trebuie sa ii criticam ci sa incercam sa le multumim pentru ceea ce au facut, in fond si la urma urmei sunt oameni si dupa cumbine stiti si voi suntem supusi greselilor.
Nu am sa incerc sa ii scuz deloc si va rog sa ma credeti ca in fiecare dimineata ma iau de iei.
Sper ca in cel mai scurt timp posibil sa fie refacut asa cum trebuie .
In orice caz site-ul este super fain. La functionalitate mai trebuie lucrat dar in rest ... e super super fain. Sunt in domeniu si stiu ce munca a presupus crearea lui. Felicitari colegilor tai de la IT :wink:
Ai un site ? Promoveaza-l gratuit: http://www.promovare-site.ro

bMe
Posts: 24
Joined: 22 May 2007, 18:43
Auto:
Location: TM/AR

@Andrei Burcea - multumesc

Post by bMe »

asa suna mai bine! "pretul la jante" vreau sa zic. 4 X 234 e mai mult decit as dori sa platesc. :lol:

geodad
Posts: 53
Joined: 15 May 2007, 14:25
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by geodad »

netra wrote:http://www.mavel.com/Text/Mavel-KiaCeed_20070315.pdf
Aici aveti aproape tot din constructia cee'd-ului, inclusiv poza cu turbina.
Uite un "quote" din acest pdf:

"... order of importance, Germany, the UK, Spain, Italy, France and Russia.
KIA's cars have a lifespan of 4 years."

Cam ciudat nu ? Durata de viata a masinilor KIA este de NUMAI 4 ANI ????
Ai un site ? Promoveaza-l gratuit: http://www.promovare-site.ro

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

Am testat si eu astazi 1,4 benzina . Primele impresii sunt ok. Masinuta se conduce foarte usor, e manevrabila, vizibilitate buna. Motorasul trebuie turat nitel ca sa se obtina ceva ..peste 3500-4000 insa se lanseaza frumos;problema e pana ajungi acolo :) Deci la turatii mici sa nu va asteptati la minuni. Daca stii sa mergi cu ea (si nu faci ca baiatu de la softpedia care habar nu avea sa faca o depasire si mergea cu a 4-a la 65km/h ) nu ai nici o problema , Franele super-ok.
Ce nu mi-a placut deloc sunt panourile de la usi. Proasta idee griul acela. La masina de drive-test deja erau murdare la sofer. Merita vopsite negre :) Consumul mediu afisat era de 13, dar in conditiile in care toti o forjeaza nu e de mirare. Cred ca la un regim normal prin oras 10 scrie pe ea.
Cine a zis ca motorul e zgomotos are probleme cu urechile. Nu se aude nimic. Abia pe la 4000 se aude si destul de decent as putea spune, chiar imi place.
Scaun comfortabil, se regleaza cum vrei tu .stai bine in ea.
Per total sunt multumit, mie unul imi ajunge si pana pe 24 o sa achit avansul

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

Hai sa fim realisti.
Daca criticam Ceed-ul de 1.4 atunci ce sa mai zicem de POLO cu motor de 1.2, 55 hp si acceleratie 0-100 in 17,5 s, pe care poti sa pui doar cateva din optinalele Ceed-ului si ajungi la aceiasi bani. (cu confort si garantie la jumatate)
Masina asta indiferent de motorizarea care o are isi merita toti banii.

TrapJaw
Posts: 11
Joined: 19 May 2007, 23:51
Auto:
Location: Craiova

Post by TrapJaw »

Nu cred ca e deloc puturos motorul de 1.4, sau poate aia facusera mai inainte un test la vreun bolid si ramasesera cu impresii de acolo.

catalin2804
Posts: 241
Joined: 16 May 2007, 00:09
Auto:
Location: Suceava

Post by catalin2804 »

problema ca astia de la noi care fac teste mai mult se plimba, cel putin de la emisiunile tv. Oare cand o sa ii vad si pe ai nostri ca fac teste ca la top gear uk. Cred ca o sa mai dureze. Astia de la noi au condus si ei o masina mai tare si dupa spun ca restul nu mai au valoare. Mai au de invatat de la altii.

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Ca tot veni vorba de UK, am gasit un alt site unde sunt ceva mai multe informatii despre Ceed.
http://www.autocar.co.uk/CarReviews/Roa ... LS/223894/
pentru ca are apostroful de la Cee'd, si nu functioneaza link-ul, faceti copy & paste

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

geodad wrote:
netra wrote:http://www.mavel.com/Text/Mavel-

"... order of importance, Germany, the UK, Spain, Italy, France and Russia.
KIA's cars have a lifespan of 4 years."

Cam ciudat nu ? Durata de viata a masinilor KIA este de NUMAI 4 ANI ????
Cred ca pasajul respectiv (nu am stat sa citesc in pdf sa vad ezac contextul) se refera la faptul ca in tarile respective se practica des vanzarea unei masini dupa 4 ani dupa ce a fost cumparata, nu ca la noi unde iti cumperi o masina ... si aia ramane si copiilor :P

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

Am si eu o intrebare pentru cine stie :
La varianta BASE ce include pachetul LPK - P?
Numai -Comenzi audio pe volan, maner TGS, buton frana de mana - cromate- sau si -Volan, maner TGS, maneta frana de mana, consola podea - imbracate in piele- ???
Pentru ca mie mi s-a spus ca ar fi numai prima varianta si mi se pare destul de mult 91 de euro pentru 3 butonase cromate si o maciulie

vlpix
Posts: 1
Joined: 23 May 2007, 08:48
Auto:

Post by vlpix »

si eu vreau saptamana viitorare sa imi comand o masina noua.printe preferinte se afla si kia cee'd de 1.4 base+optionale (trapa, cotiera, geamuri spate, jante, proiectoare, cheie pliabila) = pret total 12700 ddp. Am reusit sa scot jantele gratuit :) . Ca alternativa as avea Citroen C4 coupe varianta de 90cp care ar fi 12600ddp (la care am obtinu proiectoarele gratis), sau astra cllasic de 1.4/1.6 +optiuni ar fi in jur de 12000 eur. Cam greu sa ma hotaresc. Azi o sa mai dau o tura la toti dealeri sa ma hotaresc. Din pucntul meu de vedere cee'd-ul arata ffffbine, singura mare problema pe care o are este ca scrie "KIA" pe masina. In rest numai de bine si naspa cu timpul de livrare. Mi-au zis jumatatea lui august :(

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Revin cu o informatie pt. cei interesati cam cat costa anvelopele de 205/55/16 Bridgestone: la Metro: 309 Ron/buc, la Carrefour 399 Ron/buc.
Asa ca avand in vedere ca foarte multi au optat pt. jante sa ne strangem mai multi pt. o comanda (cand i-o fi vremea) poate avem vreun discount substantial.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

Post Reply

Return to “Generalităţi”