Greutate maxima pe Kia Ceed

Forum cu de toate despre Kia cee'd
User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Greutate maxima pe Kia Ceed

Post by MeGeNe »

Nu se strica puntea, se indoaie lonjeroanele, ceea ce e foarte grav. Nici eu nu recomand montarea carligului de remorcare in scop de protectie.
In tarile cu apa calda, se dau amenzi serioase daca ai montat carlig si nu folosesti o remorca / rulota, asa ca mare atentie!
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Greutate maxima pe Kia Ceed

Post by Miria »

Da exact, lonjeroanele se pot indoi, greseala mea :) . Intr-adevar prin vest daca te opreste Politia si masina este echipata cu carlig de remorcare fara ca tu sa transporti o rulota/ remorca te amendeaza destul de usturator, cred ca opresc si talonul masinii....

User avatar
george_eu25
Posts: 100
Joined: 14 Jun 2016, 13:55
Auto: KIA CEED 1.4
Location: Bucuresti-Jilava

Re: Greutate maxima pe Kia Ceed

Post by george_eu25 »

Ansamblul carligului nu il dai asa usor jos el fiind prins in suruburi de lonjeroane,in unele cazuri fiind chiar sudat de lonjeroane (la cei care folosesc des remorca).Ce poti da jos e doar carligul de agatat.
Legat de amenzi sunt curios ce fac ei daca acel carlig e sudat de ansamblu (carligele mai vechi),nu prin sin suruburi cum e la astea mai noi.Oricum astea sunt povesti auzite de la unu sau de la altul.Deocamdata eu circul 99% in Romania si la ce giboni avem pe drumuri, la volan,carligul ala e foarte util.
@Miria,la un impact mai puternic nu am ce sa mai repar,tinand cont ca prima lovita e butelia de GPL.Cu stricaciunile ai un pic de dreptate....
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

fisherman
Posts: 14
Joined: 27 Dec 2015, 19:09
Auto: Hyundai i30

Re: Greutate maxima pe Kia Ceed

Post by fisherman »

Aș vrea să vă imaginați mașina de deasupra fără protecția cârligului.
In afara faptului că s-a îndoit din prinderea cârligului și nu din lonjeroane, a salvat haionul.

Post Reply

Return to “Generalităţi”