Comanda septembrie

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
gigix
Posts: 33
Joined: 15 Aug 2007, 21:48
Auto:
Location: Roman

Post by gigix »

Nu sunt de acord cu acceptarea situatiei si resemnarea in stil mioritic si sa spunem ca masina v-a veni cand va veni.
Orice persoana care a comandat o masina are si un contract in care sunt stipulate clar clauzele privind termenele de livrare.
Oriunde in lumea asta, neindeplinirea clauzelor contractuale e un dezastru pentru firma prestatoare.
La noi , in Romania e un caz special si anume ca pentru toate firmele contractele incheiate cu persoanele fizice nu sunt valabile pentru acestea decat atunci cand ii arzi la bani.
In rest , esti tratat ca si cum ti-ar face o favoare ca si cum ti-ar da masina aia la juma de pret sau gratis si tu nesimtitule de client ar trebui sa nu mai faci atat caz de niste chestii marunte ca termenele de livrare.
Dealerii si importatorul sunt niste firme "respectabile" cu probleme de rezolvat zi de zi de o importantanta galactica (plati, incasari, contracte, siab-uri, campanii de presa etc.) si te mai trezesti si tu client amarat sa deranjezi cu telefoane intreband unde iti este masina!!!!
Dar traim in Romania si nu ai drepturi pe care "statul" sa ti le apere prin instrumente clar definite. Nu ai decat dreptul sa-ti platesti taxele si impozitele si " ciocu mic".
Stiu ca aveti informatii despre astfel de cazuri in care se matura pe jos cu tine (in calitate de client) dar vreau sa va povestesc o situatie din care reiese clar ca "mentalitatea" firmelor e buba.
Unui angajat de cetatenie austriaca, ce lucreaza la aceaasi firma unde lucrez si eu i-a fost achizitionat de catre departamentul IT un laptop.
Dupa o saptamana de functionare cade HDD.
De la firma romaneasca (reprezentanta a unei firme de renume) se primeste raspunsul " cred ca l-ati scapat pe jos pentru ca nu e posibil sa cada HDD atat de repede , va putem inlocui contra cost HDD si termen de livrare 60 de zile".
Colegul meu austriac a sunat la firma mama in Germania , o discutie cu responsabilul service de 2 minute si astfel am primit un HDD fara plata in 2 zile prin firma de curierat si cu o scrisoare in care isi cer scuze pentru neplacerile produse.
Sincer va spun la cati nervi mi-au facut astia de la KIA si la modul cum am fost tratat imi pare nespus de rau ca am comandat la ei!!!!
KIA Cee'd 1.4GSL LX BEST - MARS RED comanda si avans 15% - 14.08.2007 - serie 15.10.2007, livrare 26.11.2007

cmg_george

Post by cmg_george »

gigix sunt de acord cu tine, in cazul meu nu au trecut cele 90 de zile insa incep sa fiu convins ca nu vad masina anul asta si o sa fac un scandal sa ma tina minte.

Curios ca si mie mi-au spus ca au trimis mail si ca mai trimit... si ca asteapta sa vina....

Johnny27

Post by Johnny27 »

George credeam ca te-ai calmat :lol: :lol: Tu crezi ca iti face bine toata agitatia aceasta? La fiecare ne vine randul. Pentru a nu ma mai gandi la "car" in ultimul timp intru fff rar pe forum. Zilele trec si o sa soseasca si acel moment cand o sa gasesti masina in curtea dealerului.

cmg_george

Post by cmg_george »

O sa ma calmez cand o sa am masina

Johnny
Posts: 114
Joined: 09 Oct 2007, 17:07
Auto: kia ceed sw 1.4 cvvt
Location: Bucuresti

Post by Johnny »

Mi-a venit masinaaaaaaaaaaaa. Astazi am fost pe la dealer si mi-a zis ca a ajuns un lot la Bucuresti pe tren printre care se afla si a mea. Dau fuga maine la banca sa le zic sa le livreze banii si sa inchei CASCO. A veni mai repede decat ma asteptam. Dupa plata, in 10 zile cica o sa o pot ridica din Constanta. Bafta si celorlalti! Sunati la dealeri si intrebati-i!!
1.4 MPI SW BEST, MARO

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

cadn ai dat comanda si in ce data ti-a ajus seria, johnny?
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

cmg_george

Post by cmg_george »

Bravo Johnny sa o stapanesti sanatos ... vezi asa poti sta calm :)

Johnny
Posts: 114
Joined: 09 Oct 2007, 17:07
Auto: kia ceed sw 1.4 cvvt
Location: Bucuresti

Post by Johnny »

Rabdare, George rabdare! Stiu ca e descurajator ca nici seria spui ca nu ti-a venit, dar in afara de stresat dealerul nu cred ca ai ce face! Spune-i si tu ca in alte judete situatia sta mult mai bine...si ca tre sa ia ceva atitudine...
Pt manucu, am comandat masina in 27.09 si seria a venit fix cu o saptamana in urma, pe 14.11.
1.4 MPI SW BEST, MARO

touche
Posts: 128
Joined: 26 Aug 2007, 11:58
Auto:
Location: Brasov

Post by touche »

Platit RCA CASCO pachet legislativ etc.
Azi m'am urcat in ea pentru prima data ... o astept pe nevastamea si am luat'o.
Ce faina e ... :P :D
1.4 BEST , machine silver
Comandata: 5.09.2007
Serrie sasiu: 15.10.207
O am din: 22.11.2007

diacos
Posts: 219
Joined: 08 Sep 2007, 09:44
Auto:
Location: Piatra-Neamt

Post by diacos »

@ gigix. Si eu sunt de acord cu tine dar in Romania cel putin deocamdata mai mult de o amenda de 10 mil ( :lol: ) nici o alta institutie nu poate face nimic in favoarea ta. Desigur ca exista calea justitiei dar si aici s-ar putea sa imbatranesti pana sa obtii ceva (vezi cei care au depus bani pentru Dacii). In vest autoritatile statului sunt mult mai grijulii cu cei care le dau banii (contribuabilii) iar agentii economici( sa fiu elegant) le stiu de frica, legile sunt clare, draconice si aplicate fara multe discutii. Asa ca bafta !!!
1.4 GSL EX CLASSIC Oil Blue/Rainbow Blue+ multe altele; comanda 07/07, serie 26/09. plata 27/09, promisa 15-20/10, vazuta in 02/11, ridicata 07/11, asteptata 122 zile. punct .

Adyson1974
Posts: 39
Joined: 29 Sep 2007, 15:17
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Adyson1974 »

Mai e cineva cu masina comandata in Septembrie si sa nu fi primit seria de sasiu?
Kia Ceed 1.6 HP LX BASE 115 HP + Optionale

L P
Posts: 156
Joined: 22 Sep 2007, 19:05
Auto:
Location: Bucuresti

SERIE

Post by L P »

DA , in 24/09/07 pina acum nimic . Chiar incepe sa-mi para rau .
Din cauza dealerilor
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, ESP, CLIMATRONIC, 225/45 R17W, Piston Gray, 15.000 km

Adyson1974
Posts: 39
Joined: 29 Sep 2007, 15:17
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Adyson1974 »

Faza cea mai tare e ca pe mine m-au anuntat ca am primit seria ... si a doua zi cand m-am prezentat la dealer sa ridic factura proforma necesara demararii dosarului la banca ... am inteles ca sunt "printre putinii" nefericiti. A fost o mica eroare ... probabil nu a reusit sa citeasca bine in fisierul ala excell.
Kia Ceed 1.6 HP LX BASE 115 HP + Optionale

stanvaleriu
Posts: 39
Joined: 09 Nov 2007, 11:14
Auto:
Location: Pitesti
Contact:

Post by stanvaleriu »

Adyson1974 wrote:Mai e cineva cu masina comandata in Septembrie si sa nu fi primit seria de sasiu?
eu. i-am trimis dealer-ului un e-mail si raspunsul a fost negativ
Kia ceed 1,6 EX GSL ESP+climatronic+oglinzi exterioare pliere electronica+senzori parcare, oil blue,comanda 11.09,seria~20.11,ridicata 14.12, AG-15-AVS, 120.000km

Bograz
bug
Posts: 38
Joined: 06 Oct 2007, 18:23
Auto: kia

Post by Bograz »

la fel ca LP :(
Kia Cee'd 1.4 GSL

Post Reply

Return to “Generalităţi”